Отиди на
Форум "Наука"

Станции с изкуствена гравитация


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 17 часа, Шпага said:

А аз мисля, че при свободно падане няма гравитация и че тъй като МКС е в състояние на свободно падане, безтегловността там се дължи именно на липсата на гравитация. Освен това да се говори за ускорение при свободно падане също ми се струва неправилно - даже безсмислено. Да се твърди, че свободното падане е движение, дължащо се на силата на тежестта, също ми се струва нелогично, тъй като това би означавало, че различните тела трябва падат с различно ускорение.

Според мен и изразът "привличаща сила" на гравитацията също е лишен от смисъл. Та какъв е механизмът на това "привличане"? Какво действа "привличащо?:ac:

Има гравитация, но за Всички частици на обекта и ... тъй като няма къде да се подпрат (да спират в посока на грави-полето), не можем да Отчетем сила от гравитация.

За ускорение - може да се говори от различни наблюдатели - движението по "крива", гледано отстрани е ускорително движение на нещото. Ако кривата е геодезична - това, или този обект, който върви по нея не изпитва сили спрямо него си при движението по тая крива. И това не е само за гравитационното поле, а за всички консервативни полета. Когато с "външна сила" принудително се напуска  движението по геодезична, тогава възникват възможности за измерване на СИЛИ и от потърпевшия обект.

Всички видове сили са с ентропиен произход - що гравитационната да е различна, щото не знаят на какво се дължи ли. Щом има наличие на структури и превръщания от една подредба в друга - трябват сили.

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Шпага said:

А аз мисля, че при свободно падане няма гравитация и че тъй като МКС е в състояние на свободно падане, безтегловността там се дължи именно на липсата на гравитация. Освен това да се говори за ускорение при свободно падане също ми се струва неправилно - даже безсмислено. Да се твърди, че свободното падане е движение, дължащо се на силата на тежестта, също ми се струва нелогично, тъй като това би означавало, че различните тела трябва падат с различно ускорение.

Според мен и изразът "привличаща сила" на гравитацията също е лишен от смисъл. Та какъв е механизмът на това "привличане"? Какво действа "привличащо?:ac:

Но елементарните сметки показват еднакво ускорение g при свободно падане под действието на силата на тежестта F  върху тяло с маса m:

F=m.g

g=G.M/r2

М - маса на Земята

G - гравитационна постоянна

r - разстояние до центъра на Земята

Преди 17 часа, Gravity said:

В случая самото понятие сила е лишено от смисъл. Силата на гравитацията е илюзия породена от геометрията на пространство-времето. А привлекателноста на гравитацията е също израз на геометрията.

В ОТО гравитационната сила се разглежда като псевдосила, но "псевдосила"  е различно от "илюзия". Гравитацията като илюзия се представя от холографската теория.

Обаче прилагането тези теории при конкретния случай, за който става дума - въртящите се космически станции  на  фон Браун наистина е безсмислено. Създаването на изкуствено тегло, както и безтегловността съвсем добре се описват от класическата теория за гравитацията.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Хайде и  аз да се намеся. С (други) думи

Телата се ускоряват при падане към земята - значи им действа сила. Това следва от втория закон на Нютон - F=ma - силата е пропорционална на произведението от масата и ускорението или пък a=F/m - ускорнието на едно тяло е пропорционално на действащата сила и обратно пропрционално на масата му. Първият пък ни казва, че ако на тяло не действа сила то запазва състоянието си на покий или равномерно и праволинейно движение. Телата обаче имат и свойството инертност - да се съпротивляват при опит да се промени състоянието им - на покой или равномерно и праволинено движение. Инертността пък се определя от масата. По-голяма маса - по-голяма инертност. Телата имат инертна и тежка маса, които са еквивалентни / неразличими. Поне не може да се докаже несъответствие помежду им. Ето откъде идва тази странна особеност - законът на Нютон приложен за земното ускорение (тук вече е "g", не "a"), има вида F=mg (Doris го е написала) или пък  m=F/g или g=F/m.

Накратко за свободното падане - излиза, че по-голямата сила дължаща се на по-голямата маса не води до по-голямо ускорение, защото се компенсира от по-голямата инертност - еквивалентността на масите. Същата маса дето ускорява тялото го и забавя.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, това е описанието в калсическата физика. В теорията на относителноста в известен смисъл е обратното. Падащите тела не се ускоряват, а са инерциални, а тези, които стоят на земята се ускоряват.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...