Отиди на
Форум "Наука"

Фейсбук изключи свои машини с изкуствен интелект, след като те изобретиха свой неразбираем за хората език


Recommended Posts

  • Потребител

И - затова, трябва да се учи физика: Казано е "Котката на Шрьодингер" - е Черна кутия - ни жива, ни умряла, котка. Но тази кутия е НАПРАВЕНА от Човек - нагласена така, че да не зависи крайният резултат от Човек, преди да му се случи събитието "отваряне на капак и виждане на състоянието на котката"... Това не е нещо "умно", а разказ, че не е умно! - показателен мисловен експеримент, че Човек не може твърдо да предсказва бъдеще!

ИИ и подобните машини - трябва да се забранят, ако неизбежно ще правят човешки грешки.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 57
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки

Хмм, пак съм на път да изтърва... Може да се забрани работата при определени критерии в тази насока и готово.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Южняк, привет! ценна информация си постнал. Доколкото прочетох в този линк, самата система за управление на автомобил като хардуеър не включва нещо принципно ново освен чипове и процесори:

The scalable architecture is available in a variety of configurations. These range from one passively cooled mobile processor operating at 10 watts, to a multi-chip configuration with two mobile processors and two discrete GPUs delivering 24 trillion deep learning operations per second. Multiple DRIVE PX platforms can be used in parallel to enable fully autonomous driving.

http://www.nvidia.com/object/drive-px.html

Всъщност тя е традиционен компютър. Много по-бърз е процесорът. Имаш ли повече информация за това?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз щях да му кажа, ама не ми се занимаваше. Това е малък, но много мощен за големината си компютър. 100 айпада или нещо от рода.. Пишеше го в едно "Знание".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Joro-01 said:

Хмм, пак съм на път да изтърва... Може да се забрани работата при определени критерии в тази насока и готово.

Съмнявам се как ще стане каквато и да е забрана при толкова много достъпен хардуер и софтуер. Но докато ИИ е само едно възможно бъдеще, то автоматизирането на много сфери от живота е на лице . И това автоматизиране променя начина на живот на хората и социалните им отношения. Преди всичко - автоматизацията на производството, която предполага много евтини стоки, но и много излишни хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, Doris said:

Няма как изкуственият интелект да бъде забранен, защото все още не съществува.:ab:

 

Каквато и машина да е - щом е опасна за човек, трябва да е забранена за ползване сред човеци. (първо трябва да се пробва на животни, ама и това е вече отричано, особено, като се знае колко ценно нещо е животът!)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 1 минута, Doris said:

Съмнявам се как ще стане каквато и да е забрана при толкова много достъпен хардуер и софтуер. Но докато ИИ е само едно възможно бъдеще, то автоматизирането на много сфери от живота е на лице . И това автоматизиране променя начина на живот на хората и социалните им отношения. Преди всичко - автоматизацията на производството, която предполага много евтини стоки, но и много излишни хора.

E, тя забраната ще стане точно така както е станала за варене н алкохол вкъщи. Харуерът е достъпен, софтуерът (рецептата) също, просто като дейност е незаконно и наказуемо и толко. Разбира се, винаги ще има и нарушители, като в нормалните страни са по-малко.

Другуто е по-сериозна причина да не се случи - самите хора ако не искат да се лишат от някои удобства свъзани с Артивишъл Интелиджънс, просто няма да се приеме такава забрана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Според мен Южняк е прав, никой не може да спре развитието на изкуствения интелект, проблемите са чисто технологични. Доколкото си спомням от мемоарната книга на Бил Гейтс, там той развива идеята, че двоичния компютър, мислещ с 0-1 код е краен като възможности и неговото поколение няма да може да предложи нещо принципно ново в това отношение. Просто новата технология ще е нещо друго - квантов компютър? или някакъв друг хибрид, защото процесорите и чиповете са ограничени като капацитет. Но съм лаик и само задавам въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 17 минути, Б. Киров said:

Според мен Южняк е прав, никой не може да спре развитието на изкуствения интелект, проблемите са чисто технологични. Доколкото си спомням от мемоарната книга на Бил Гейтс, там той развива идеята, че двоичния компютър, мислещ с 0-1 код е краен като възможности и неговото поколение няма да може да предложи нещо принципно ново в това отношение. Просто новата технология ще е нещо друго - квантов компютър? или някакъв друг хибрид, защото процесорите и чиповете са ограничени като капацитет. Но съм лаик и само задавам въпрос.

Квантови комютри ако приеем че се ползват някъде (извън лабораториите, където ги развиват) ще са с доста ограничено приложение.

Всички други, кото сме чували - вероятностен компютър  /чип, невронна мрежа... са двоичен компютър - работят с нули и единици. То няма лошо, просто никой не се знаят алгоритмите по които работи човешкия мозък.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 4 минути, Joro-01 said:

самите хора ако не искат да се лишат от някои удобства свъзани с Артивишъл Интелиджънс, просто няма да се приеме такава забрана.

 

1-во няма да искат да се лишат. Какво, да се лишим от гугъл търсачката ли? 2.АИ-тата могат да вършат някои неща по-добре от хората - когато става въпрос за анализ на големи масиви от информация и откриване на зависимости между много променливи, както е във финансите и икономиката. 3. Това добре, но Уотсън поставя диагнози; в няколко вида болести - с 40% по-добре от човешки лекар. Разни лоши болести. А Уотсън предсказва появата им, само като следи историята на пациентите и данните от изследванията им (и какво още следи, не ми е ясно). И предсказва разни канцерогенни гадости, преди да са се появили, по-добре от лекарите хора, само че, както обикновено, не е ясно как го прави. Аз бих предпочел джипи-то ми да има някой Уотсън под ръка, ама няма. Скъп. Обаче има изчислителна мощ, няма нужда от нов хардуер, той е наличен. Уотсън е продукт на ибм, пуснали го на някакво състезание от типа тези на знанието в щатитите преди няколко години. Водещия започва въпроса, а състезателят довършва отговора, нещо като гатанки с досещане. Уотсън бие световния шампион и финалиста от предишната година, бие ги с много.

Мисля, че е правен на базата на тоя дийп блу, който някога би каспаров на шах. Трансформиран в нещо, което да бие всеки на тривии и гатанки.

Тука един офтопик, много любопитен. Срещата е в реалити шоу по тв и цяла америка е впечатлена; влиятелни политици уреждат частно състезание между уотсън и двама анонимни американски конгресменени. Уотсът бие и тях, но след много по-оспорван и тежък мач, минимално. Мисълта ми е, не подценявайте американските политици.Това, че 2-ма анонимни конгресмена са дали на Уотсън доста по-голям зор в 4-чаасова тривия от световните шампиони по тривия е подсказка, че са си на мястото - шампионите по тривия в тривиите, конгресмените - на много по-трудно състезание, където тия с тривиите им са до кръста. Така мисля....

Уотсън е обърнат на лекар диагностик след състезанията, пак с дълбоко учене и приложен в няколко болници. Лекар не може да обработи тоновете информация в болничните картони както уотсън може и респективно да направи типа прогнози или диагнози, както аи-то го прави за някои -не за всички - болести.

От тука и от електронните сео-та на фирми, каквито има, до аи политик или аи което взема политически решения има твърде малка крачка, над което може би размишлява мъск, не знам, но на мъск аи-тата са най-свирепите и противните от всичките и това, че в момента се прави на ощипана мома не го оправдава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Б. Киров said:

Според мен Южняк е прав, никой не може да спре развитието на изкуствения интелект, проблемите са чисто технологични. Доколкото си спомням от мемоарната книга на Бил Гейтс, там той развива идеята, че двоичния компютър, мислещ с 0-1 код е краен като възможности и неговото поколение няма да може да предложи нещо принципно ново в това отношение. Просто новата технология ще е нещо друго - квантов компютър? или някакъв друг хибрид, защото процесорите и чиповете са ограничени като капацитет. Но съм лаик и само задавам въпрос.

Може би, в едно далечно или недалечно бъдеще да стане така, но за сега новината, че ботовете на Фейсбук са изобретили собствен език и започнали да общуват по собствена инициатива на него е фалшива.:ab:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, Doris said:

Може би, в едно далечно или недалечно бъдеще да стане така, но за сега новината, че ботовете на Фейсбук са изобретили собствен език и започнали да общуват по собствена инициатива на него е фалшива.:ab:

Може би е фалшива, но не виждам това да променя много по принцип целия въпрос за използването на изкуствен интелект, защото тестовете със самоуправляващи се автомобили са приложение на такъв - разграничителната линия е вземане на решение. Дали в конкретния случай тези ботове са взели самостоятелно решение да създадат свой език или не е частен случай на това дали по принцип могат да вземат самостоятелни решения или не.:)

Преди двадесетина години, когато диийп блу на ай би ем победи Каспаров, самата фирма спря по-нататък разработването на тази платформа и се извини на всички хора, които са любители на шахматната игра. Каспаров оспорва коректността на фирмата и твърдеше, че по време на играта е имало човешка намеса в ходовете на машината, но фирмата отрече. При това процесорите на дийп блу бяха много по-бавни от това, което представя на сайта си Nvidia.

Ако в западния свят бъдат наложени ограничения върху развитието на изкуствен интелект по някакви етични и морални причини /както се случи със стволовите клетки/, китайците и индийците няма да спрат да го разработват. Същото е като с атомната енергия преди 70 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Пак опираме до парите... Демек всички тия чудесни технически достижения ще са достъпни за малък брой хора.

И естествено това пак ме води на моята тема-войната в Сирия. Въпреки огромния скок в технологиите там се използва примитивно оръжие. Пари нема-действайте. Още като малък четох нещо, което ми се е запечатало. Ако едната воюваща страна има супер ефективно оръжие, но в малко бройки, то резултата от неговото използване ще е от нулев, до минимален. Трябва армията да се насити с него, но това означава, че производството е станало евтино и лесно. А ако е така, то тогава и врагът ще успее бързо и лесно да го копира (да се копира е винаги по лесно отколкото да се създава от 0).

Ако например се създаде шофьор, който прави много рядко катастрофи, то той ще се използва. Неколцина убити в катастрофи са приемлива цена. Или лекар, който поставя диагнози, дори и да умори някой и друг пациет-това ще е приемлива цена.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 19 минути, Frujin Assen said:

Пак опираме до парите... Демек всички тия чудесни технически достижения ще са достъпни за малък брой хора.

 

не мисля. ти преди 20 години сигурно си си мислил, че това чудесно техническо достижение, персоналния компютър, ще е достъпно само за малък брой хора. А виж се сега. Трополиш по компщтъра си като сто та гледай. А преди 15 години си си мислил, че това чудесно техническо достижение, мобилния телефон, никога няма да падне под 1000 лева парчето и ще е достъпно за малък брой хора, предимно мутри и някои политици - а само се виж сега, сигурно ги имаш няколко в къщи.

Между впрочем, направо не мога да те позная - ти същия Фружин Асен ли си от преди 4-5 години? Някаква голяма промяна е станала, ако изобщо си същия или просто ползваш ника му?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 минути, Frujin Assen said:

И естествено това пак ме води на моята тема-войната в Сирия. Въпреки огромния скок в технологиите там се използва примитивно оръжие. Пари нема-действайте. Още като малък четох нещо, което ми се е запечатало. Ако едната воюваща страна има супер ефективно оръжие, но в малко бройки, то резултата от неговото използване ще е от нулев, до минимален. Трябва армията да се насити с него, но това означава, че производството е станало евтино и лесно. А ако е така, то тогава и врагът ще успее бързо и лесно да го копира (да се копира е винаги по лесно отколкото да се създава от 0).

Точно във войната, според мен, Фружине, е най-ужасяващото място за приложение на изкуствен интелект - представи си цяла танкова бригада или ескадрила от изтребители, управлявани от изкуствен интелект, без никакъв екипаж от хора, това вече се разработва като идея и практика. А да копираш такава технология е невъзможно, защото става въпрос за изключително сложен програмен продукт - тук вече примитивната техника изцяло губи значение.

И другото супер-опасно място е да се поверят политически и социални решения на такъв интелект. Предполагам оттам идва биполярното разстройство на Илън Мъск:ag:; той самият разработва Франкенщайн.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 28 минути, Б. Киров said:

Може би е фалшива, но не виждам това да променя много по принцип целия въпрос за използването на изкуствен интелект, защото тестовете със самоуправляващи се автомобили са приложение на такъв - разграничителната линия е вземане на решение. Дали в конкретния случай тези ботове са взели самостоятелно решение да създадат свой език или не е частен случай на това дали по принцип могат да вземат самостоятелни решения или не.:)

Преди двадесетина години, когато диийп блу на ай би ем победи Каспаров, самата фирма спря по-нататък разработването на тази платформа и се извини на всички хора, които са любители на шахматната игра. Каспаров оспорва коректността на фирмата и твърдеше, че по време на играта е имало човешка намеса в ходовете на машината, но фирмата отрече. При това процесорите на дийп блу бяха много по-бавни от това, което представя на сайта си Nvidia.

Ако в западния свят бъдат наложени ограничения върху развитието на изкуствен интелект по някакви етични и морални причини /както се случи със стволовите клетки/, китайците и индийците няма да спрат да го разработват. Същото е като с атомната енергия преди 70 години.

Ами не е фалшива. Фалшиво е отразяването и в бг медиите, фалшиви са и опроверженията. Но пък открехнаха капака за широката публика. Много от аи-тата в комуникациите си ползват собствени езици, ФБ не са единствените.Всички добри аи-та пък са самопрограмирани на "измислени" от тях самите езици, което представлява проблем при грешки или опити за усъвършенстване от страна на хора-програмисти. Тука няма никаква новина, нула. Това са стари неща.Което е пречка за ползването им, тъй като не могат да бъдат направени "отговорни".

АИ-тата решават човешки съдби, проактивно. И тука няма новина. Как да се дискутира забрана на изследванията, след като веч1е са направени, че и приложени. Финансовите алгоритми "говорят" помежду си на свой език. Нещата не са там, където повечето хора смятат, че са. Много големи точки са подминати. Киров, има малки програмки като чешката Рибка, които с лекота слагат в джоба си всеки супергросмайстор. Затова отдавна няма дуели между хора и аи-та в шаха. Но пък има световно по шах за аи-та, Рибка е редовен шампион и още едно чудо, Фриц. Но отдавна размазват всеки супергросмайстор. всъщност цялата генерация от каспаров насам се учи да играе шах от аи-тата, ползва ги за треньори и ползва техни стратегии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, Южняк said:

Фриц. Но отдавна размазват всеки супергросмайстор. всъщност цялата генерация от каспаров насам се учи да играе шах от аи-тата, ползва ги за треньори и ползва техни стратегии.

На Фриц и аз съм се учил, с моите много скромни любителски възможности, стигам до най-ниските му нива, нагоре е Чудовище.:) Но доколкото бегло съм се интересувал, във всяка такава програма влагат милиони изиграни реално партии, дебюти, комбинации и ендшпили, оттам нататък как става магията на избора в тази информация, и формирането на стратегия, не съм много наясно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Да стигнем до дъното, ето  я страницата с кода на експеримента на ФБ: https://github.com/facebookresearch/end-to-end-negotiator

Изявлението на ФБ по случая: "

While the idea of AI agents inventing their own language may sound alarming/unexpected to people outside the field, it is a well-established sub-field of AI, with publications dating back decades.

Simply put, agents in environments attempting to solve a task will often find unintuitive ways to maximize reward. Analyzing the reward function and changing the parameters of an experiment is NOT the same as "unplugging" or "shutting down AI." If that were the case, every AI researcher has been "shutting down AI" every time they kill a job on a machine."

да обърна внимание на "While the idea of AI agents inventing their own language may sound alarming/unexpected to people outside the field, it is a well-established sub-field of AI" - ами прави са, няма новина. Бакграунда на новината е размяна на обиди между зукерберг и мъск от 27-ми юли:

"

Enter Zuckerberg, who on Sunday denounced these types of warnings as “pretty irresponsible”.

Zuckerberg made the comments while taking questions during a Facebook Livebroadcast from his Palo Alto home. One viewer asked: “I watched a recent interview with Elon Musk and his largest fear for the future was AI. What are your thoughts on AI and how could it affect the world?”

In an uncharacteristically candid response, Zuckerberg said: “I have pretty strong opinions on this. I am optimistic. And I think people who are naysayers and try to drum up these doomsday scenarios – I just, I don’t understand it. It’s really negative and in some ways I actually think it is pretty irresponsible.”

Zuckerberg believes that AI will have much less dystopian applications, and will be responsible for saving lives through disease diagnosis and by powering driverless cars.

“One of the top causes of death for people is car accidents, still, and if you can eliminate that with AI, that is going to be just a dramatic improvement,” he said.

A day later, Musk had a comeback on Twitter: “I’ve talked to Mark about this. His understanding of the subject is limited.”

след което следва и "новината" за "страшните" фб роботи, и опровержението на ФБ, което за мене е част от крамолата между двете гуру-та. Ами, не е моя работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 36 минути, Южняк said:

Нещата не са там, където повечето хора смятат, че са. Много големи точки са подминати.

Какво имаш предвид, Южняк? Къде са проблемите, според теб?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 37 минути, Южняк said:

не мисля. ти преди 20 години сигурно си си мислил, че това чудесно техническо достижение, персоналния компютър, ще е достъпно само за малък брой хора. А виж се сега. Трополиш по компщтъра си като сто та гледай. А преди 15 години си си мислил, че това чудесно техническо достижение, мобилния телефон, никога няма да падне под 1000 лева парчето и ще е достъпно за малък брой хора, предимно мутри и някои политици - а само се виж сега, сигурно ги имаш няколко в къщи.

Между впрочем, направо не мога да те позная - ти същия Фружин Асен ли си от преди 4-5 години? Някаква голяма промяна е станала, ако изобщо си същия или просто ползваш ника му?

Аз съм си). Както казах, ще мине време преди да се използва масово. Само едно не мога да разбера, откъде толкова много страх? Всъщност сещам се, ние хората отново правим антропоморфни (човекоподобни) машините. Представяме си, как един ден машините ще вземат властта и ще избият хората (има доста филми по въпроса). По рано така са очовечавани олимпийските богове, а днес извънземните (рептилите които искат да завладеят земята примерно).

Според мен нищо такова няма да се случи. Като се направи изкуствен АИ за шофиране, той ще си кюта там рейсовете и колите и толкоз. Това не е човек, че да се обиди, да се засегне, да прояви алчност, гордост. Сега вече навлизам в зоната на научната фантастика. Изработването на АИ което управлява всичко на земята... И което иска да затрие хората. Дали е възможно... не знаем... Проблема всъщност е в това, че хората не знаят как работи АИ. Реално това е технология, която работи, но не знаем как. Дали въпреки това е възможно тя да бъде приложена масово е въпрос спорен. Дали е възможно да се използва технология без възможност за контрол (да се издърпа шалтера) е също въпрос спорен. Надявам се, че няма да се стигне дотам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 15 часа, Б. Киров said:

Какво имаш предвид, Южняк? Къде са проблемите, според теб?

Привет, Киров, извинения,че не можах да се обадя на момента, просто лоша формулировка на думи от моя страна. Мисълта ми беше, че тая дискусия,която се опитва да отвори Мъск е закъсняла, аи-тата вече се прилагат сериозно,вкл.от държавните власти. Това едва ли е някакъв дух от бутилка, но със сигурност променя икономиката,където най-много се прилагат. 

В същото време, ако Дорис има предвид под ИИ Изкуствено Съзнание, т.е. ИС, тя, разбира се е права и изкуствено съзнание  няма и нямам представа дали ще има някога. Но неща, които попълват  ролята на професии традиционно считани за интелектуални има и стават все по-добри и ефективни и цялата революция не е на база по-добър хардуер а на база дийп лърнинг, в което е и голямото търсена на програмисти в момента. Това е хит на времето ни. Дийп лърнинг предполага също хиляди хора, от които алгоритъмът да се учи, на достъпна цена и в непосредсствен контакт с аи-то, което е било невъзможно през 1970-те, но сега благодарение на неща като  краудсурсинг и и-нет е възможно и достъпно и от там и качествения скок.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Южняк said:

Привет, Киров, извинения,че не можах да се обадя на момента, просто лоша формулировка на думи от моя страна. Мисълта ми беше, че тая дискусия,която се опитва да отвори Мъск е закъсняла, аи-тата вече се прилагат сериозно,вкл.от държавните власти. Това едва ли е някакъв дух от бутилка, но със сигурност променя икономиката,където най-много се прилагат. 

В същото време, ако Дорис има предвид под ИИ Изкуствено Съзнание, т.е. ИС, тя, разбира се е права и изкуствено съзнание  няма и нямам представа дали ще има някога. Но неща, които попълват  ролята на професии традиционно считани за интелектуални има и стават все по-добри и ефективни и цялата революция не е на база по-добър хардуер а на база дийп лърнинг, в което е и голямото търсена на програмисти в момента. Това е хит на времето ни. Дийп лърнинг предполага също хиляди хора, от които алгоритъмът да се учи, на достъпна цена и в непосредсствен контакт с аи-то, което е било невъзможно през 1970-те, но сега благодарение на неща като  краудсурсинг и и-нет е възможно и достъпно и от там и качествения скок.

Разбирам. Според мен, програмирането на изкуствен интелект все пак е ограничено от развитието на хардуеъра, защото става въпрос за брой операции в определено време. Неотдавна имаше нещастен случай с катастрофирал човек в кола, управлявана от автопилот и моделът беше изтеглен. Изкуственият интелект, управлявал машината в случая не е съумял да различи за определено време един символ, получен от сензора, обърквайки го с друг, заложен в програмата му, което доведе до катастрофата. В този случай става въпрос не за дефект в програмата, а за несъотвествие във времето на работата на бордовия компютър, изпълняваш инструкциите на тази програма.

Ще ти дам друг много елементарен пример, който сам наблюдавах с „енжин” на шахматна програма: имам една на таблета, с която понякога разпускам, тя е добра, не мога да я надиграя над 3-4 ниво от 10. Обаче хлапето на племенника ми ме сложи в джоба си, той е на 9 години и едва знае как се местят фигурите. намери и лесно цаката на програмата – нагласи я на 10-то ниво, най силното, и започна да мести така бързо фигурите, че програмата нямаше време да мисли, за да му отговаря адекватно и играеше като пиян човек, хлапето я победи в стил „супер-блиц” на най-високото й ниво на трудност, заобиколи изискването за време. Аз мисля не по-малко от минута на ход, за това време програмата на това ниво ме размазва, малкият местеше на секундата и разгроми „енжина” на програмата, той я размаза.

Мисълта ми е, че при това програмиране, бързината на процесорите и мощността на хардуеъра, според мен, е от решаващо значение. Ето линк към статията за т.н. суперкомпютри в света – виж за каква надпревара става въпрос и какви чудовищни скорости са постигнати в последните години.

https://en.wikipedia.org/wiki/Supercomputer

Интересното е, че има жестоко състезание между китайци и американци. Големият проблем там е в охлаждането на процесорите. Затова мисля, че по пътя на този тип процесори и компютри лимитите са ограничени и не може да се стигне до пробив от някакво принципно ново ниво, колкото и бързо да се развива програмирането, носителят е ограничен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че хуманитарно ориентираните потребители на форума леко смесват понятитята .  "AI" (artificial intelligence ) на български е "ИИ " (изкуствен интелект, разум). Както се вижда в постовете и популярните статии за част от аудиторията AI е равнозначно на съвременен сложен самообучаващ се софтуер. Ако погледнем обаче статиите на програмисти, например тази на екипа на Фейсбук за въпросния чат бот, който разбуни духовете:

https://code.facebook.com/posts/1686672014972296/deal-or-no-deal-training-ai-bots-to-negotiate/

се вижда, че терминът "AI" се използва в смисъл на бъдещ, разработван изкуствен интелект.

Най-известният критерий за ИИ  е  машината да може да води диалог, без да се разпознава, че не е човек:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Тест_на_Тюринг

 

Преди 18 часа, Б. Киров said:

Може би е фалшива, но не виждам това да променя много по принцип целия въпрос за използването на изкуствен интелект, ....

Променя го, защото това, което се съобщава "Facebook изключи изкуствения интелект, който софтуерните инженери на компанията разработват, след като машините започнали да общуват помежду си на собствен, несъществуващ език, неразбираем за хората"  е съвсем различно от това, което се представя в статията, която цитирах - създаден е режим на трениране на чат бот, в който се използва собствен език, но разбираем и котролируем отвън.

Както и да е, не смятам  се меся повече  в темата, тъй като явно се дразните от "госпожи".

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Дорис, менторския ви тон е меко казано неподходящ. Програмирал съм с години на пърл и джава когато вероятно още сте ходили права под масата; а от хтмл кодировките помня още времената, когато всичко се пишеше на ноутпад, щото нямаше друго. Но там съм си и останал - някъде в 90-те на миналия век, отдавна не се занимавам с това.

Виж в ръководено обучение на аи на гугъл последно се занимавах само преди 2 месеца. И не ми беше за първи път да го правя. Преди няколко години бях мениджър на проекта за аи на една огромна международна корпорация - където пък прилагах наученото някога при работата ми с аи-тата на гугъл....Теодосиеви знаят за коя корпорация говоря, щото през това време вече се обаждах в тоя форум.

Тестът на тюринг е отдавна надминат. Нямате представа колко спорове се водят кое да бъде критерий - защото тестът на тюринг е може би недостатъчен - именно, защото се подминава твърде лесно, а една от дефинициите за аи е е - "това, което още не е изобретено", т.е. преди 50 години се е считало, че машина за шах би минала за аи, но веднъж изобретена, тя вече не влиза в дефиницията, която е, както казахме, "аи е това, което го няма", а машинни шампиони по шах има; преди 30 г. е смятало, че софтуерен асистент би било аи; в момента, в който е изобретен и наложен на пазара такъв, е ясно, че това "не е аи", защото не отговаря на дефиницията, т.е. аи е това, което го няма; в момента  стотици ботове могат да минат теста на тюринг, а може и хиляди; единственото, което е ясно е, че те не са аи, т.е. и тюринговия тест не стига.

Сега имам една новина за вас, фейсбук имат 30 000 модела на шопинг ботове като тия, дискутираните, всичките активни и действащи, и изобщо не са във фаза проучвания и експерименти, както изглежда от статийката. Работят от 2016-та. 

Facebook today filled the biggest hole in its chatbot platform. Messenger bots can accept payments natively without sending users to an external website, Facebook’s head of Messenger David Marcus announced today onstage at TechCrunch Disrupt SF 2016.

Finally, the credit card info people already have stored in Facebook or Messenger can be used to instantly make purchases in bots that are part of the new closed beta the developers can apply for. Marcus also revealed that 34,000 devs have joined the platform and built 30,000 bots in the April launch, up from over 10,000 devs in May and 11,000 botsin July."

"In an effort to show Facebook’s commitment to its platform for bots, Marcus announced that all types of News Feed ads can point to them and users can share bots they enjoy with their friends. And instead of forcing all bot interactions to happen through text, developers can now build web views into conversations to pull in interfaces from their websites."

А това, че нюзфийдовете новините се филтрират от ботове, във фб, отдавна не е тайна - човешки редактори няма; много от тези ботове са самообучаващи се, което минава през самопрограмиране на език, неразбираем за собствениците им. Ботът следи историята ви, лайковете ви, тези на приятелите ви, учи се да разпознава физиономията ви по снимки, учи се на контекст - кеде са тези снимки, планина, град, море, учи се кои по-точно и конкретно планини морета и т.н., учи се да разпознава марките ви дрехи и кой знае какво още - нивидия са използвали алгоритмите на фб за визуализации и визуално разпознаване за създаването на шофьорския си алгоритъм, там фб са изклщчително добри - как няма да са, като всички им помагаме да станат; но ботовете на фб - и гугъл се учат да разпознават и нативна човешка реч, както и *смисъл*; всички тези ботове са в употреба, те не са експериментални;

не се  наемам да тълкувам инцидента с изследването на фб и има ли изобщо инцидент - те си знаят; но има ботове в употреба, които, естествено, изобретяват собствени езици за комуникация по простата причина, че иначе не могат  да си изпълнят функциите (един бот пазарува от друг бот, правен на друг език, от друга фирма, без общ протокол). Нещата с обработката на естествена реч са ужасно напреднали - пак, с колективната помощ на човечеството. А за какво конкретно става въпрос в съобщението на медиите, ми е напълно неясно и няма как да е ясно на когото и да е извън кръга на запознатите във ФБ -и, ами, на зложелателите им, защото акциите на ФБ паднаха с 1 долар след статиите и естествено, имаше и маса опровержения. .

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...