Отиди на
Форум "Наука"

Спътников интернет Старлинк на СпейсЕкс


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изстреля нови 22 спътника Старлинк в орбита!

2023-17-august-starlink-launch-1024x648.

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

17 август 2023 г. 07:30 ч.

Светослав Александров. Космическа ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9” излетя успешно тази сутрин в 06:36 ч. българско време от космодрума Кейп Канаверал в САЩ, извеждайки в космоса нови 22 спътника “Старлинк”. Това бе първото от общо две изстрелвания, планирани за този ден.

Нямаше никакви проблеми по време на днешната мисия, като първата степен се приземи върху плаващата платформа “Недоимък на достойнство” на осмата минута след старта. Това бе тринадесетото изстрелване тези конкретна степен.

Цялостната равносметка е следната: днешният полет бе общо 57-ми за СпейсЕкс през 2023 година, като досега през тази година фирмата на Илон Мъск е изстреляла 53 ракети “Фалкън 9”, три свръхтежки ракети “Фалкън Хеви” и една свръхтежка ракета “Старшип”. 

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/17/spacex-starlink-launch/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Мнения 114
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изведе 22 спътника Старлинк по време на 60-тия полет за 2023 г.

2023-27-aug-spacex-starlink-launch-1024x

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

27 август 2023 г. 11:10 ч.

Светослав Александров. Днес, на 27-ми август, американската космическа компания СпейсЕкс изпълни своето 60-то ракетно изстрелване за 2023 година! Това беше целта за цялата изминала 2022 г., която приключи с 61 изстрелвания в края на декември. Сега сме още август и сме на само едно изстрелване от изравняване на миналогодишния рекорд и поставяне на нов годишен рекорд!

В статистиката включвам и “Старшип”, като цялостната равносметка е следната: досега през 2023 г. година фирмата на Илон Мъск е изстреляла 56 ракети “Фалкън 9”, три свръхтежки ракети “Фалкън Хеви” и една свръхтежка ракета “Старшип”. 

Вероятно до две-три седмици, стига всичко да е наред и СпейсЕкс да получи лиценз от регулатора, ще станем свидетели и на второто изстрелване на “Старшип”. Преди два дни ракетата-носител “Супер Хеви” отново премина през статично огнево изпитание, като този път всичките 33 двигателя се запалиха успешно, макар два отново да се изключиха преждевременно. Все пак фирмата на Мъск отчита сериозен напредък по решаването на проблема, свързан с надеждността на двигателите “Раптор”.

Но да се върнем на днешния полет. Ракета “Фалкън 9” излетя тази нощ в 04:05 ч. българско време от космическия център Кейп Канаверал. Полетът стана факт по-малко от 24 часа след изстрелването на пилотиран кораб “Крю Драгън” с четирима души към МКС. В орбита бяха изведени нови 22 спътника от интернет групировката “Старлинк”, като статистиката показва, че до този момент фирмата на Илон Мъск е изстреляла над 5 000 спътника от тази групировка!

Ракетата-носител бе оборудвана с рециклирана първа степен под сериен номер “B1080”, като това бе третото изстрелване за нея. Степента дебютира през май, по време на полета на кораба “Крю Драгън” с частната пилотирана експедиция “Аксиом 2”, след което през юли послужи за изстрелването в космоса на европейския космически телескоп “Евклид”. Днес отново нямаше никакви проблеми и на осмата минута след старта “B1080” извърши меко кацане върху плаващата платформа “Просто прочети инструкциите”.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2023/08/27/spacex-60th-mission-year/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изстреля ракета с рециклирана степен за 17-ти рекорден път!

2023-falcon-9-record-mission-717x1024.jp

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

20 септември 2023 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Американската космическа компания СпейсЕкс постави нов рекорд в сферата на възвръщаемостта, след като тази сутрин в 06:38 ч. българско време беше изстреляна ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен, за която днешната мисия бе седемнадесета.

В орбита бяха изведени благополучно нови 22 спътника от интернет групировката на Илон Мъск “Старлинк”.

Макар и с 16 предишни мисии, нямаше никакви проблеми за първата степен, иначе известна под сериен номер “B1060”. На осмата минута тя се приземи благополучно върху първата степен “Недоимък на достойнство” и е готова да бъде подготвена за ново изстрелване. По-рано през тази година СпейсЕкс сертифицира първите степени на “Фалкън” за изпълнението на 20 орбитални изстрелвания.

Общо днешната мисия бе 65-та за СпейсЕкс през 2023 година (66-та, ако броим и “Старшип”). Огромната част от полетите на фирмата на Мъск продължават да са по програмата “Старлинк”.

Видеозапис от днешното изстрелване:

 

https://cosmos.1.bg/space/2023/09/20/spacex-recycled-first-stage-record/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс счупи рекорд за брой полети в рамките на календарен месец!

2023-30-sep-falcon-9-launch-1024x819.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

30 септември 2023 г. 08:45 ч.

Светослав Александров. След днешното изстрелване на ракета “Фалкън 9” по програма “Старлинк” СпейсЕкс счупи още един рекорд – за брой полети в рамките на календарен месец (общо 10)! Така за пореден път бе задмината съветската ракета “Союз”, която е постигала 10 изстрелвания в рамките на 40 дни.

Както съобщава журналистът Ерик Ралф от сайта Тесларати, днешното постижение е почти сюрреалистично. СпейсЕкс за пръв път успя да изстреля пет ракети в рамките на календарен месец през декември 2021 г., а днес, две години по-късно, полетната честота е удвоена.

Съветският носител “Союз” все още държи няколко рекорда, които СпейсЕкс не са успели да бият – най-забележителният от които е 8 изстрелвания в рамките на 15 дни през май 1982 година. Въпрос на време е докато СпейсЕкс счупи всеки световен рекорд в ракетостроенето.

Акцентите от днешното изстрелване: ракетата “Фалкън 9” излетя от Кейп Канаверал в 05:00 ч. българско време от космодрума Кейп Канаверал. Първата степен се завърна 8.5 минути след старта върху плаващата платформа “Недоимък на достойнство”. Това бе десетият полет за тази конкретна степен, като напомням, че сегашният рекорд на СпейсЕкс във възвръщаемостта е 17 полета за степен, постиган досега от две степени.

На 65-тата минута след старта в орбита бяха освободени 22 спътника от интернет групировката “Старлинк”.

Днешното изстрелване бе общо 69-то за СпейсЕкс през 2023 г. (без да броим изстрелването на “Старшип”).

Видеозапис от изстрелването:

https://cosmos.1.bg/space/2023/09/30/spacex-record-per-month/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

В епохата на Старлинк: Беларус се похвали с обикновен спътников интернет!

belintersat-1.jpg

Спътникът “Белинтерсат-1” няма нищо общо със “Старлинк”

8 октомври 2023 г. 23:15 ч.

Светослав Александров. Днес президентът на Беларус показа спътникова наземна станция, която може да разпределя интернет по wi-fi. Александър Лукашенко коментира, че Илон Мъск е похарчил милиарди за интернет услугата, а беларуските военни са я направили безплатно. И ако това звучи смехотворно, със сигурност поне част от беларусчаните му вярват. А вие досещате ли се къде е уловката?

Може би самият Лукашенко е забравил, но Република Беларус е похарчила $300 милиона за създаването на спътника “Белинтерсат-1”. По-голямата част от тези пари са отишли в Китай, които са конструирали и изстреляли този сателит. Изстрелването е било осъществено през 2016 г., като докъм 2019 г. спътникът е бил използван на 35% от капацитета си.

От потребителска перспектива разликата между стандартния геостационарен спътников интернет и “Старлинк” е в размера и мощността, която консумира наземната станция. Видеото, изобразяващо Лукашенко, е внимателно заснето по такъв начин, че зрителите да не могат да видят огромната сателитна чиния, която е нужна за комуникация. Но купчината кабели не е била изрязана – отлично решение за полеви условия 🙂

Цената на терминалите на “Старлинк” и като цяло цената за услугата е по-ниска от тази на “Белинтерсат-1”, но военните могат да пренебрегнат това – данокъплатците им плащат.

В общи линии днешната история с Лукашенко е перфектен пример за профанизация – когато една услуга, която е известна на света от четвърт век, се представя пред зрителите като технологичен пробив.

Източник: Виталий Егоров (Zelenyikot telegram channel)

https://cosmos.1.bg/space/2023/10/08/belarus-starlink/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: Ракета Фалкън 9 летя в космоса за рекорден 18 път!

2023-4-nov-falcon-9-launch-1024x683.jpeg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

4 ноември 2023 г. 08:30 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 02:37 ч. българско време от космическия център Кейп Канаверал в САЩ бе изстреляна успешно поредната ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9” с 23 спътника от серията “Старлинк-v2 Мини”. Отличителното за днешния полет бе, че ракетата бе оборудвана с рециклирана първа степен с 17 предходни полета зад гърба си – т.е. за нея това бе рекордна 18-та мисия!

Илон Мъск, основателят на СпейсЕкс, винаги е твърдял, че ключът към колонизирането на Слънчевата система и усвояването на Марс лежи в това космическите технологии да станат за многократна употреба. Съвсем доскоро в космическата история всички ракети се използваха еднократно (с малки изключения като страничните ускорители и двигателите на совалките). СпейсЕкс не просто рециклира степените на “Фалкън 9”, но прави полетите рутинни.

Рутинни в смисъл – днешният полет бе 79-ти за ракетите от серията “Фалкън” през 2023 г. (СпейсЕкс има и едно изстрелване на “Старшип”, така че, ако включваме и него, фирмата е провела 80 изстрелвания за годината). Това е забележителна бройка – сам Илон Мъск изпреварва всички останали държави! За сравнение Китай (държавни и частни компании) има 51 изстрелвания през тази година, Русия – 14, Индия – 7, а Европа – 3. Мъск задминава всички останали оператори в САЩ – ако го нямаше факторът СпейсЕкс, Щатите щяха да имат само 17 изстрелвания през календарната година – повече от Русия и Индия, но по-малко от Китай.

И нещо повече – това е само началото. Догодина СпейсЕкс цели да проведе 144 изстрелвания, т.е. да бъде провеждан по един полет на всеки два дни (през 2023 г. имаме по един полет на четири дни).

Всичко това показва, че независимо от усилията “Старшип” да бъде въведен в експлоатация (в зависимост от това дали ще бъде получено разрешение, вторият полет може да е факт още на 13-ти ноември), ракетите “Фалкън 9” и “Фалкън Хеви” ще продължат да царуват на международната космическа сцена още дълги години напред. Колко години – това зависи от момента, в който “Старшип” не само излети успешно, но започне да бъде рециклиран и изстрелван многократно по същия начин като “Фалкън”.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2023/11/04/falcon-9-record-18th-flight/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изпълни третия си полет в рамките на три дни!

2023-20-nov-starlink-launches.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

20 ноември 2023 г. 16:55 ч.

Светослав Александров. Живеем в изключително вълнуващи времена! Днес в 13:30 ч. българско време СпейсЕкс изстреля поредната ракета “Фалкън 9” с 22 спътника от серията “Старлинк”, като изумителното е, че това бе третият космически полет, проведен от фирмата на Илон Мъск в рамките на последните три дни!

Първо сутринта в събота излетя ракета “Фалкън 9” със спътници от интернет групировката “Старлинк”. След това станахме свидетели на втория полет на ракетата от ново поколение “Супер Хеви” с космическия кораб “Старшип” – като това бе първият път, в който “Старшип” достигна до космоса. А днес имахме нов полет по програмата “Старлинк”!

В хода на днешното изстрелване бе използвана ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен, за която полетът бе 15-ти. Преди степента е служила за изпращането в космоса на спътника “Сентинел-6”, на историческата мисия на НАСА “Дарт”, която порази астероидната луна Диморф, на мисията за споделено извеждане на полезни товари “Транспортър-7”, на партида “УанУеб”, на “SDA-0B” и десет партиди “Старлинк”. Днес отново нямаше никакви проблеми и на осмата минута след старта степента извърши меко кацане върху плаващата платформа “Разбира се, че все още те обичам”.

СпейсЕкс се готви за триумфален завършек на 2023 година. В началото на годината Илон Мъск обеща, че фирмата ще изпълни 100 космически полета до края на декември. Това изглеждаше твърде амбициозно и немислимо – но истината е, че сега сме 20-ти ноември, остават само 40 дни до Нова година и ако СпейсЕкс изстреля още само 13 ракети, обещанието на Мъск ще бъде изпълнено.

Точно така – досега компания СпейсЕкс е осъществила 87 изстрелвания на ракети през 2023 г. – 81 на “Фалкън 9”, 4 на “Фалкън Хеви” и 2 на “Старшип”.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2023/11/20/spacex-third-flight-three-days/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изстреля първите спътници за директна връзка с телефон в хода на дебютния полет на компанията за 2024-та година

2023-3-jan-falcon-9-flight.png

Кадър от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

3 януари 2024 г. 17:50 ч.

Светослав Александров. Американската космическа компания СпейсЕкс проведе първия от общо 144 космически полета, планирани за 2024 година. Ракета “Фалкън 9” излетя в 05:44 ч. българско време от космодрума Ванденберг в Калифорния и изведе в орбита 21 спътника “Старлинк”, шест от които са първите, позволяващи директна връзка с обикновен смартфон без допълнителни модификации.

За нуждите на днешната мисия ракетата “Фалкън 9” бе оборудвана с чисто нова, нелетяла досега първа степен под сериен номер “B1082”. На осмата минута след старта тя извърши меко кацане върху плаващата платформа “Разбира се, че все още те обичам” и скоро ще бъде подготвена за ново изстрелване.

Общо за ракетите от семейството “Фалкън” днешният полет бе 300-ти от началото на тяхната експлотаация преди около десетилетие и половина. С темповете, които налага Илон Мъск, изглежда все по-вероятно “Фалкън”-ите да отбележат хилядния си полет до края на десетилетието. Съветските “Союз”-и постигнаха това през 80-те години, след повече от две десетилетия експлоатация, като основният полезен товар бяха стандартизирани шпионски спътници с фотоапарати, работещи с филмови ленти, които впоследствие бяха връщани на Земята. Основният двигател за полетите на “Фалкън”-ите днес си остават интернет спътниците “Старлинк”.

По ирония на съдбата най-голямата пречка пред това “Фалкън”-ите да стигнат хиляда полета са ракетите от ново поколение “Старшип”. Ще следим внимателно как продължават тестовите мисии през 2024-та година, но мисля, че няма спор, че ако тези ракети се стабилизират и станат надеждни, Илон Мъск ще прехвърли “Старлинк” към “Старшип”.

Относно истреляните днес шест спътника “Старлинк”, които позволяват директна връзка с телефон, СпейсЕкс оповестява, че те са по-ярки от останалите. Компанията обещава да работи съвместно с астрономите, за да минимизира тяхното влияние върху нощното небе. През следващата половин година в космоса трябва да бъдат изведени около 840 такива спътника.

За нуждите на първите тестове със смартфони СпейсЕкс ще използва мрежата на американския оператор T-Mobile.

Видеозапис от полета:

https://cosmos.1.bg/space/2024/01/03/spacex-first-flight-2024/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс завърши петия си космически полет през 2024 г.

2024-15-jan-launch-1024x683.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

15 януари 2024 г. 08:10 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 03:52 ч. българско време от космодрума Кейп Канаверал бе проведено успешно изстрелване на ракета “Фалкън 9” с 23 спътника “Старлинк”. Това бе петият космически полет за СпейсЕкс през новата 2024-та година и, отчитайки, че днес е 15-ти януари, фирмата на Илон Мъск провежда по едно изстрелване средно веднъж на три дни през тази календарна година.

Преди броени дни предприемачът обяви, че до края на декември се очаква да бъдат осъществени 148 космически полета – изключително амбициозен график!

Започващата днес нова седмица пък е критично важна, тъй като предстои първият пилотиран полет за годината – ракета “Фалкън 9” трябва да изведе на път към МКС кораба “Крю Драгън” с четирима души на борда в рамките на третата мисия, поръчана от фирмата Аксиом.

Но да се върнем на днешния старт. На осмата минута от началото на мисията първата степен извърши меко кацане върху степента “Недоимък на достойнство”, с което е готова да бъде рециклирана за ново изстрелване. Допреди днешния полет степента бе осъществила 11 други изстрелвания – на мисиите “Хиспасат Амазонас Нексус”, “SES-22”, на лунната мисия “Хакуто-Р”, на товарен кораб “Крю Драгън” и на седем партиди “Старлинк”.

Понастоящем в космоса има над 5 250 работещи спътника “Старлинк”, с което Илон Мъск остава най-големият спътников оператор в цял свят.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/01/15/spacex-fifth-space-launch/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Космически науки

СпейсЕкс проведе 30-тото и 31-вото си изстрелване за 2024 г.

2024-spacex-eutelsat-launch-1024x683.jpg

Снимка от изстрелването на спътника “Ютелсат”. Photo credit : SpaceX

31 март 2024 г. 10:45 ч.

Светослав Александров. Спомняте ли си как през 2021 г. отпразнувахме как СпейсЕкс изстреля 31 ракети и го представихме за голямо постижение, каквото си и беше? Тези 31 ракети бяха изстреляни в рамките на цялата календарна година. Но да изстреляш 31 ракети за едно тримесечие е вече постижение от съвсем различен мащаб. Точно това се случи в края на първото тримесечие на 2024 г.

Първо снощи в 23:52 ч. българско време от космическия център Кенеди бе изстреляна ракета “Фалкън 9” със спътник на френския оператор Ютелсат. Това бе 30-тото изстрелване на фирмата на Мъск за 2024 година. След това днес в 03:30 ч. от космическия център Кейп Канаверал бе изстреляна друга ракета “Фалкън 9” с партида от 23 спътника “Старлинк” (31-вото изстрелване на СпейсЕкс за 2024 г.). СпейсЕкс даже бяха планирали още едно изстрелване по програмата Старлинк от космическия център Ванденберг за нощта, но този полет бе отложен поради лошо време. Ако полетът бе реализиран, постижението щеше да е още по-забележително.

Но и без него пак имаме рекорд – за календарния месец март СпейсЕкс са изстреляли 12 ракети. Средно фирмата на Илон Мъск провежда по един полет на 2-3 дни. Целта е до края на 2024 г. да бъдат проведени 144 изстрелвания.

И двете ракети “Фалкън 9”, които излетяха този уикенд, притежаваха рециклирани първи степени, като това бе 12-тото изстрелване на степента, извела в орбита спътника на Ютелсат, и 18-тото на степента, извела в орбита партидата по програмата Старлинк. И двете степени извършиха успешни меки кацания на Земята на осмата минута след старта си.

Още статистика – изстрелванията на СпейсЕкс този уикенд се случиха навръх 7-годишнината от първото изстрелване на ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен! От тогава досега са изпълнени 290 кацания на първи степени и 260 изстрелвания на рециклирани степени.

Да оставим поведението на Илон Мъск настрана – дори и да не го харесвате, би било интелектуално нечестно да кажете, че космическото му предприемачество е провал. През календарната 2024 г. в световен мащаб са изстреляни успешно 59 ракети – и повече от половината стартове са проведени именно от СпейсЕкс. Благодарение на Илон Мъск САЩ са категоричен лидер през 2024 г., като страната е осъществила 37 изстрелвания. Далеч на второ място са Китай с 14 изстрелвания, а руснаците са трети с четири изстрелвания.

Видеозапис от изстрелването на спътник за Ютелсат:

https://cosmos.1.bg/space/2024/03/31/spacex-30th-31th-launches/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изстреля ракета с рециклирана степен, за която това бе рекорден 20 полет!

2024-13-apr-spacex-launch-1024x683.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

13 април 2024 г. 08:30 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 04:40 ч. българско време бе проведено поредното успешно изстрелване на ракета “Фалкън 9” с 23 спътника “Старлинк”. Важното по време на мисията бе, че ракетата беше оборудвана с рециклирана първа степен, за която това бе рекорден 20-ти полет!

Изстрелването бе осъществено от Площадка №40 (SLC-40) на космодрума Кейп Канаверал.

Като СпейсЕкс въведе в експлоатация последната итерация на “Фалкън 9”, т.нар. “Блок 5”, Илон Мъск съобщи, че първите степени ще могат да се рециклират до 10 пъти с минимална поддръжка и до 100 пъти с малко повече поддръжка. Сега тази конкретна степен, известна под сериен номер “B1062”, е първата, която е летяла 20 пъти и се е върнала успешно обратно на Земята. СпейсЕкс вече започна подготовката по сертифициране на ускорителите за 40 мисии.

Общо “B1062” е извела в космоса осем астронавта и 530 космически апарата, множеството от които представляват интернет спътници от програмата на Илон Мъск за сателитен интернет “Старлинк”. Двете пилотирани мисии са частните “Инспирейшън Фор” и “Аксиом 1”.

Възвръщаемостта е интегрална част от визията на СпейсЕкс за цялостното усвояване на Слънчевата система и заселването на Марс. За да може някой ден човечеството наистина да се превърне в космическа цивилизация, ракетите трябва да могат да летят многократно, подобно на самолетите.

Днешното изстрелване бе 39-тото за СпейсЕкс през 2024 г., като досега фирмата е изстреляла 38 ракети “Фалкън 9” и една “Старшип”. Засега няма изстрелвания на “Фалкън Хеви” през настоящата календарна година.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/04/13/spacex-record-20-time/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

СпейсЕкс изстреля 40-тата си ракета Фалкън 9 за 2024 г.

2024-19-april-falcon-launch-1024x901.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

19 април 2024 г. 08:00 ч.

Светослав Александров. Тази нощ в 01:40 ч. българско време СпейсЕкс проведе своето 40-то орбитално изстрелване за календарната 2024 г., като това касае само полети на ракети “Фалкън 9” и не включва “Старшип”. За сравнение – през 2023 г. фирмата на Мъск проведе 40-тия си полет в края на юни, а през 2022 г. – в началото на септември.

В хода на днешната мисия в околоземна орбита бяха позиционирани нови 23 спътника от интернет групировката “Старлинк”. За целта бе използвана ракета “Фалкън 9” с рециклирана първа степен, известна под сериен номер “B1080”, за която това бе седмо изстрелване. Освен партиди “Старлинк”, степента преди е служила за извеждането в космоса на частните пилотирани експедиции “Аксиом 2” и “Аксиом 3”, на товарен кораб “Карго Драгън”, както и на европейския космически телескоп “Евклид”.

На осмата минута след старта “B1080” извърши меко кацане върху плаващата платформа “Недоимък на достойнство” и скоро ще бъде подготвена за нов полет.

Видеозапис от днешното изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/04/19/spacex-40th-rocket/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изпълни 50-тия си космически полет за 2024 година! 

2024-13-may-50th-launch-683x1024.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

13 май 2024 г. 08:05 ч.

Светослав Александров. Невероятно! Не е отминала дори средата на месец май, а СпейсЕкс изпълни 50-тия си космически полет за календарната 2024 година! Това се случи тази нощ, след като ракета “Фалкън 9” излетя в 03:53 ч. българско време от центъра Кейп Канаверал, за да изведе в орбита нови 23 спътника “Старлинк”.

Обобщената статистика за 2024 г. е следната: СпейсЕкс са изстреляли 49 ракети “Фалкън 9”, 0 ракети “Фалкън Хеви” и 1 ракета “Старшип”.

За нуждите на днешната мисия бе използвана ракета с рециклирана първа степен, известна под сериен номер “B1073”. Това бе 15-тото изстрелване за нея. Сред тези изстрелвания присъства полетът на мисията до Луната “Хакуто-Р” на частната компания айспейс, на мисията на СпейсЕкс за споделено извеждане на полезен товар “Бандуагън-1” и на 27-мата мисия на товарен кораб “Драгън” до Международната космическа станция.

Днешното изстрелване също така бе осъществено на фона на екстремна геомагнитна буря, която доведе до наблюдаването на фантастични полярни сияния не само в полярните области, но и в по-умерените ширини, включително и в България. Въпреки мощната слънчева активност към настоящия момент спътниковите групировки, включително “Старлинк”, са в добро състояние. Работата на орбиталните станции “Тянгон” и МКС не е застрашена. Изстрелването на пилотирания космически кораб на Боинг “Старлайнър” остава насрочено за 18-ти май.

Сега, след като СпейсЕкс имат 50 мисии зад гърба си през 2024 г., изглежда все по-вероятно, че до края на декември наистина ще станем свидетели на над 100 изстрелвания и окончателното число ще е близко до това, предоставено от Илон Мъск като цел за календарната кодина – 144 мисии.

Така една-единствена фирма в САЩ извежда над 80% от товарите до орбита в световен мащаб и задминава всички останали държави. За сравнение към този момент Китай има общо 22 изстрелвания на орбитални ракети, а Русия – само 6. На четвърто място е Япония с три изстрелвания, на пето – Индия и Иран с по две изстрелвания.

За огромно съжаление Европа отсъства от класацията, след като старата ракета “Ариана 5” бе пенсионирана, а лекотоварната “Вега-С” още не се е завърнала в експлоатация. Така Старият континент не разполага с нито една орбитална ракета. Това може да се промени през лятото, когато бъде осъществен дебютният полет на “Ариана 6”.

  1. https://cosmos.1.bg/space/2024/05/13/spacex-50th-flight-2024/
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ: СпейсЕкс изстреля ракета Фалкън 9 за рекорден 21-ви път!

2024-spacex-falcon-9-launch-1024x683.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

18 май 2024 г. 09:15 ч.

Светослав Александров. Пореден рекорд в сферата на ракетната възвръщаемост! Тази нощ в 03:32 ч. българско време от космическия център Кейп Канаверал в САЩ бе изстреляна успешно ракета на СпейсЕкс “Фалкън 9”, оборудвана с първа степен, за която това бе рекорден 21-ви полет!

Степента е известна под сериен номер “B1062” и тя дебютира през ноември 2020 г. с изстрелването на GPS спътник. По-нататък през 2021 г. степента изведе в космоса пилотирания космически кораб “Крю Драгън” на мисия, финансирана от предприемача Джаред Айзъкман, наречена “Инспирейшън 4” – това е прекурсорът на програмата Поларис. На 8 април 2022 г. “B1062” отново изпрати астронавти в орбита, с пилотиран кораб “Крю Драгън” на мисия, организирана от частната компания Аксиом. Пълен списък на полетите на степента можете да намерите на сайта nextspaceflight.com.

След днешното изстрелване “B1062” отново извърши меко кацане върху плаващата платформа “Недоимък на достойнство”, разположена в близост до брега на Флорида. Това бе общо 309-тото успешно меко кацане на степен на “Фалкън 9”.

В орбита бяха изведени нови 23 спътника от интернет групировката “Старлинк”.

Днешното изстрелване бе 51-во за ракетите “Фалкън” на СпейсЕкс през календарната 2024 година и 52-ро за фирмата, ако включваме и един полет на “Старшип”. Междувременно компанията на Илон Мъск продължава да готви четвъртото изстрелване на “Старшип”, като корабът от ново поколение бе успешно стикован със свърхтежката ракета “Супер Хеви” и бе подложен на планирано частично “мокро” изпитание, в хода на което системата бе заредена с течен метан и кислород. Според думите на Кати Лийдърс, главен мениджър на базата Старбейз, разрешение от държавния регулатор FAA се очаква в края на май и началото на юни и тъй като “Старшип” дотогава ще е в пълна техническа готовност, изстрелването ще бъде факт още в първия ден от връчването на разрешението.

И докато СпейсЕкс чака регулаторът да се натутка, фирмата не губи време – по-нататъшните “Старшип” вече биват подлагани на изпитания за бъдещите им изстрелвания. Наскоро при тест на “Шип 31” бе констатирана аномалия (несвързана с експлозия), която понастоящем се анализира. Тъй като това е кораб, който ще лети чак през есента, СпейсЕкс има предостатъчно време, за да го поправи.

https://cosmos.1.bg/space/2024/05/18/falcon-9-record-21st-flight/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

СпейсЕкс проведе трети космически полет за по-малко от 48 часа

2024-24-may-spacex-third-flight-48-hours

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : SpaceX

24 май 2024 г. 10:00 ч.

Светослав Александров. СпейсЕкс, за разлика от други, не среща трудности да изпълнява летателния си график – тази нощ в 05:45 ч. компанията изстреля трета ракета “Фалкън 9” за по-малко от 48 часа. И трите изстрелвания минаха успешно, и при трите първите степени на ракетите кацнаха безпроблемно, готови да бъдат рециклирани за нови мисии – нещо, което нито друга фирма или държавна агенция все още не прави.

Първото от изстрелванията, на 22 май, бе с военен характер, за нуждите на Националния разузнавателен офис на САЩ. Поради тази причина подробностите на мисията се крият в тайна, но въпреки това има сериозни основания да се смята, че става въпрос за спътници от групировката “Старшилд”. Това е военен вариант на интернет групировката “Старлинк”. За тази догадка свидетелства и логото на мисията с надпис “Силата е в бройката” – т.е. на борда на ракетата наистина излетяха множество сателити.

Второто от изстрелванията на 23-ти май, както и днешното, бяха посветени на извеждането на спътници от интернет групировката на Илон Мъск “Старлинк”. Не се знае дали е случайно или умишлено – но тези полети се случиха навръх 5-годишнината от първото изстрелване по програма “Старлинк”, на 23 май 2019 година, версия 0.9. От тогава досега в орбита има работещи 6 000 спътника от групировката, а вече имаме и сведения, че броят абонати в световен мащаб минава 3 милиона. Според изследователската фирма Quilty Space услутата “Старлинк” също така вече е излязла на печалба. Заради трудностите по извеждане на множество спътници и високите разходи, мнозина не вярваха, че изобщо може да се създаде печеливш нискоорбитален спътников интернет.

“Много ветерани от индустрията се подиграваха на идеята”, съобщава Крис Куилти, основател на компанията. “Но вече сме наблюдавали това преди”.

Quilty Space изчислява, че през 2024 г. печалбата на СпейсЕкс от “Старлинк” ще нарасне до $6.6 милиарда, което е забележителна сума. Представете си – наскоро SES и Intelsat, традиционни комуникационни компании с класически спътници в геостационарна орбита, обявиха, че ще се слеят. А общите им доходи са $4.1 милиарда.

Финансовият и технологичен успех на “Старлинк” повдига и други въпроси – какво ще се случи с останалите претенденти да създадат нискоорбитален спътников интернет. Защото Илон Мъск не е единствен, Джеф Безос и мнозина други планират собствени интернет групировки. Безос излива милиарди долари в проекта си “Кайпер”, който ще включва множество изстрелвания с новите ракети “Вулкан”, “Ню Глен” и “Ариана 6”. Но нека спрем и да помислим – дори и тия изстрелвания да са успешни и мрежата да бъде изградена и започне да предоставя услуга… какво от това? СпейсЕкс подписва договор с клиенти. Засега три милиона. Пазарната ниша бива запълнена. Ще останат ли достатъчно абонати, които биха подписали договори с останалите кандидат-доставчици, че да могат и те да печелят? Всички знаем какво се случва, когато нишата бъде запълнена от една фирма. Десктоп компютрите, Microsoft и Windows. Социалните мрежи и Facebook. Не може просто да създадеш алтернативен продукт и да бутнеш гиганта. Даже Google с всичките си ресурси се опита да бутне Facebook с Google Plus – и в тази ниша се провали.

А СпейсЕкс разполага с цял набор от технологии, които абсолютно никой друг в целия свят не притежава. Най-важната от които е възвръщаемата ракетна технология, позволяваща чести изстрелвания. Никой друг в света не разполага с това – даже и Китай. Отместването на СпейсЕкс от монополното положение на този етап изглежда абсурдно.

Видеозапис от днешното (трето) изстрелване:

https://cosmos.1.bg/space/2024/05/24/spacex-third-flight-48-hours/

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...