Отиди на
Форум "Наука"

Специалната теория на относителността наистина ли е грешна?


Recommended Posts

Преди 4 минути, gmladenov said:

Да, Кретенчо. Знам и за ЛИГО също.
Всички тези опити ... без изключение ... са проведени в покой спрямо оптичесаката среда, независимо дали тя е вакуум или нещо друго.

А както самия Айнщайн казва, "лудост е да правиш едно и също нещо отново и отново, и да очакваш различни резултати...".

Как , имаше навремето опити точно в движещи установки , спомням си бях ученик.Сканера знае със сигурност. Константната скорост според това което ни е известно, което ни казваха  е доказана. Главната цел за атакуване тук е причините това да е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,2k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

Преди 3 минути, scaner said:

Хахаха, такава простотия не бях чувал.

Значи лятото земята при движението си около слънцето се движи по посока на Сириус, зимата се отдалечава от него. Ама според тебе била в покой спрямо вакуума и в двата случая? Ей това исках да чуя - че всяко тяло е в покой спрямо вакуума, поради което той изобщо не може да бъде отправна система.

Който сам се опровергае, най-добре се опровергава, народа го е казал :D

Е , той от иат се оплита, не иска да мисли.
Ако си проследи причините за диполната анизотр. веднага ще ти  даде тласък и ще те прати в перфектура нагЪзаки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 21.06.2019 г. at 20:19, gmladenov said:

Не бе, Шпага. Представи си атосферата като едит огромен балон/мехур с въздух, който плува в космоса.
Скоростта на светлината вътре в балона не е същата като тази отвън.

soap-bubble-colorful-ball-soapy-water.jpg.13fc6dc9cfecb9618b971127e7460ff8.jpg

На земята или извън нея ще е по бърза ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, scaner said:

Ама според тебе била в покой спрямо вакуума и в двата случая?

Не, Тъпанарчо. Никога не съм казвал подобно нещо.
Ти си толкова тъп, че дори не можеш да разбереш какво казвам.

Link to comment
Share on other sites

Специално за Сканер за незнам си кой път ще повторя.Това което Младенов нарича Вакуум е неподвижно в следната ОС, която се държи като ИОС, но от сложен простр.времеви тип. Нейния нетен импулс, скорост , спрямо кой да е наблюдател теоретично се вижда като обща системна величина на всички измерими материални обекти.На теория е просто. Другите обекти, наблюдатели са във и участници в тази Космическа система.
Движението на всички тела е обвързано и с явлението Гравитация, не само движението, но и съществуването им. Както и всички хипотет. полета и пр. Видимите тела са като светлините на тази система, а най яркото , като ориентир е реликт. лъчение, светлината е изцяло зависима от гравитация, вакуум и др. хипотетични полета. Точно за това релик. лъчение е най добрият за момента начин да се открие скорост спрямо Вакуум.Какви задилжителни обекти за отправни системи, в този случай са смешни подобни изисквания, нито Нютонова, нито Айнщайнова физика имат място в този свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 44 минути, amigdal said:

На земята или извън нея ще е по бърза ?

В случая имам предвид, че светлината вътре в мехура се движи заедно с него.
Така че ако мехурът се движи със скорост v спрямо външен наблюдател, скоростта на светлината вътре в мехура
ще бъде с ± v спрямо същия този наблюдател. Това е смисълът на илюстрацията.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, laplandetza said:

Как , имаше навремето опити точно в движещи установки , спомням си бях ученик.

Няма, Лапландец. Ако се разтърсиш ще видиш, че опитната установка в нито един опит ... който някога е правен ... не е била в движение
спрямо оптическата среда.

Опитът на Физо от 1851 симулира движение, защото той измерва скоростта на светлината в движеща се оптическа среда (вода).

Дефакто спътниците за картографиране на космисческия фон са единственият опит, в който опитната установка е в движение спрямо
оптическата среда - и този опит веднага измерва анизотропна скорост на светлината.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Никога не съм казвал подобно нещо.

Охо, докарахме го до амнезия, а?

Цитирам те от тук:

"...Всички тези опити ... без изключение ... са проведени в покой спрямо оптичесаката среда, независимо дали тя е вакуум или нещо друго. "

А тези опити са провеждани и зиме, и лете, и все във вакуум. Значи си казал това което сега отричаш - че независимо от движението на земята тези опити са в покой спрямо вакуума. Е, плачевната кончина на абсолютната отправна система :D То беше цирк, беше истерия, после стана мелодрама и завърши като трагедия :) 

Знам я тая амнезия, като ви сгащи някой в ъгъла почвате да се правите на луди. Не ми минават тея номера.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, scaner said:

Охо, докарахме го до амнезия, а?

Цитирам те от тук:

"...Всички тези опити ... без изключение ... са проведени в покой спрямо оптичесаката среда, независимо дали тя е вакуум или нещо друго. "

А тези опити са провеждани и зиме, и лете, и все във вакуум.

Да, Идиотчо. И според твоето кокошо мозъче това какво значение има?

Ти имаш опитна установка вътре в лабораторията, в която измерваш скоростта на светлината.
Твоите уреди са в покой спрямо оптическата среда - независимо дали това е вакуум, вода или въздух.

Как сезонът определя дали твоите уреди са в покой или не?
Би ли ми обяснил тази връзка, защото явно само идиот като теб я вижда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Движението на земята около слънцето е абсолютно, защото се извършва с ускорение. Още Нютон го е класифицирал като такова, няма мърдане. Лятото земята лети към Сириус, зимата сменя отправната посока и лети в противоположна посока. Според Нютон това движение е абсолютно, спрямо абсолютното пространство. Но доживяхме gmladenow да се отрече от идеалите си и да твърди, че всички измервания правени върху земята са в състояние неподвижно с вакуума. Не че в термина "неподвижно с вакуума" има някакъв смисъл, за него това няма значение - не може да се работи със смислени понятия и да се толерират подобни парадокси и недоразумения.

Важното е, че някакво лекарство е прието, и вакуумът вече не е отправна система. :) big-dancing-banana-smiley-emoticon.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, scaner said:

Но доживяхме gmladenow да се отрече от идеалите си и да твърди, че всички измервания правени върху земята са в състояние неподвижно с вакуума.

Явно съм те надценил като казах, че имаш кокоши мозък. Твоят мозък е още по-малък.

Аз говорех за уреди в лабораторията, а не във вакуума на космоса. Специално го уточних.
Но то е ясно, че ти няма да разбереш. Какво може да се очаква от един идиот.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, amigdal said:

Скороста няма ли да е различна на земята от космоса заради земната гравитация ?

Може и това да е фактор, но не ми се вярва. Все пак гравитацията на земята не е толкова силна.

С опита на Майкелсън и Морли проблемът е друг.
Те правят измерваниятя си в атмосферата, а си мислят, че ги правят в космоса (в етъра).
Там е недоразумението и от там идва грешното тълкувание на "нулевия" резултат от опита.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Как сезонът определя дали твоите уреди са в покой или не?

Не случайно Майкелсън и Морли са провеждали опита си през всички сезони, и чак като се е извъртяла година, са публикували резултатите си. Защото може, по случайност, в началото на опита да се е падна;а такава ситуация, че земята да е в покой със светоносната среда и да липсва очакваният ефект. Тогава, след 6 месеца по орбитата си около слънцето земята трябва да се движи с обратна посока с цели 60 км/с спрямо същата среда, и тя ще бъде открита по ефекта и върху светлината. Така опитът трябва да бъде продължителен, като се очаква минималната девиация на скоростта на светлината да е 30 км/с, максималната 60 км/с. Резултатите ги знаем.

Затова по-късно всички подобни експерименти са провеждани за голям интервал време, обхващащ поне половин година. Но всеки който е запознат с тези опити това трябва да го знае. Глупави реторични въпроси в случая задават само невежите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, gmladenov said:

Аз говорех за уреди в лабораторията, а не във вакуума на космоса. Специално го уточних.

Вакумът на всякъде е вакуум. Нали беше отправна система, какво му пречи на лабораторният вакуум да е отправна система? Нима стените на лабораторията му пречат? А? Спират го да е "неподвижен"?!?  А как стигаш до извода че е неподвижен? Щото те сърби носа, или да?

Правим си вакуум в лабораторията и определяме движението си спрямо него.

Сега ще почнеш да се усещаш, пиле шарено, в каква кал си нагазил без никой да те бута натам :) И Нютон няма да ти помогне, само ще те дърпа в дълбокото.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:

Вакумът на всякъде е вакуум.

Ами не, тъпанарчо.

Вакуумът в лабораторията е вакуум в някакъв затворен съд, от който са изсмукали всички газови/водни молекули (доколко са могли).
Този ваккум не е същата оптическа среда като вакуума на пространството.
По същия начин както един закрит басейн е различна водна среда от океана.
Не очаквам да го разбереш това нещо, но то е факт.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, gmladenov said:

Вакуумът в лабораторията е вакуум в някакъв затворен съд, от който са изсмукали всички газови/водни молекули (доколко са могли).
Този ваккум не е същата оптическа среда като вакуума на пространството.

По какво вакуума в затвореният съд се различава от вакуума извън него? Ако покажете тази характеристика, тя може да ви послужи да определите качеството "движение" за вакуума, и следователно "движение спрямо вакуума". Ама като гледам, нещо не ви се отдава, само на празни приказки го карате.

Аз не го разбирам, ама вие пък хептен, както се вижда :)

Цитирай

По същия начин както един закрит басейн е различна водна среда от океана.

Това е съвсем друга ситуация. Водата има качество "движение", което ние лесно можем да установим и да направим горното заключение. А с вакуума ядец :D Не може изобщо да се говори за аналогия в случая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, amigdal said:

Аз мисля ,че скоростта на светлината би се повлияла от силна гравитация.

Прав си. Но гравитацията на земята е много слаба.
Това е проблемът, за да се обясни "нулевия" резултат опита на ММ с влиянието гравитацията.
Освен това в момента няма измервания, които да показват връзката между силата на гравитацията и "изкривяването" на светлината.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, amigdal said:

Аз мисля ,че скоростта на светлината би се повлияла от силна гравитация.

Най-общо казано - зависи.

За човек, който е в точката на силната гравитация, ще измерва същата константа за скоростта на светлината както и без гравитация, защото в тази точка времето върви съответно по-бавно.

Същата скорост ще измери човек, който пада свободно в хомогенно гравитационно поле - в неговата отправна система законите са както в инерциална система.

Разлика в скоростта на светлината ще установи човек, който пуска светлина през гравитационно поле, но той самият е извън, или в слабо поле. Тогава светлината прекосяваща полето ще се движи средно по-бавно, и това се нарича ефект на Шапиро.

Но в тази тема не разглеждаме влияние на гравитацията, за простота считаме че е пренебрежимо слаба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, amigdal said:

Не съм чел всичко което сте писали/спорили и се извинявам ако не съм разбрал за какво спорите точно .

Няма страшно, нищо не си пропуснал ;).
Колегата Сканер обича да се прави на важен, а аз не обичам такива като него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, amigdal said:

според мен вакума на земята и в космоса ще има различия защото на земния вакум ще влиаят земни закони ?

Кои измеряеми физически свойства на вакуума са различни в земни условия и в космоса?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...