Отиди на
Форум "Наука"

Въвеждане на допълнителни измерения във физиката и ползите от тях


Недоспал

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Принципно положение: ако вселената се разширва, значи в миналото тя е имала по-малък обем от сега.
Това също означава, че всички разстояния между галактики ... без изключение ... в миналото са били
по-кратки отсега.

Няма такова положение. Свидетелство за това е голямото количество сблъскващи се галактики, които са регистрирани.

Нищичко не си разбрал, както обикновено. :)

Преди 1 минута, gmladenov said:

Но абсолютно означава, че разстоянието между всеки две галактики в миналото е било по-малко отсега.

Кога в миналото? Друга форма на въпроса ми за закона на разширението.

Момченце, прочети нещо преди да плямпаш глупости тука. Ще видиш каква си гола вода с тея безпочвени фантазии. Чул си едно твърдение, и се мъчиш да го прилагаш в условия, в които то не може да работи.

Веднага след ГВ, по теотията, е започнал процесът на инфлация - и е докарал размерът на вселената почти до сегашният. Галактики тогава е нямало. Процесът на инфлация е спрял много преди вселената да стане прозрачна, и много преди да се образуват звезди и галактики. Когато са се образували Млечният път и Андромеда, те вече са имали локална скорост една към друга (вероятно случайност), и тази скорост е надхвърляла - и сега надхвърля - всякакво разширение. 

Така че отговорът е прост: Млечният път и Андромеда никога не са били по-близо от сега, те се сближават от край време (освен ако поведението на галактичният куп в който са не е повлияло с нещо допълнително)..

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Ако се вярва на теорията за разширението на вселената, преди 5млрд години Млечният път и Андромеда
са били по-близо една до друга отколкото сега.

Сметни де, преди да приказваш такива нелепици. Но не можеш :) Затова и вярваш на неща дето не ги разбираш. И се получава цялата тая боза с косми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Защо Млечният път и Андромеда въобще са се раздалечили ... след като навремето са имали още по-силно
гравитационно привличане отколкото сега ... и след както се вижда, че разширението на вселената не им
пречи да се привличат.

Ей ти нещо като за твоето ниво:

Млечният път и Андромеда вече са се сблъсквали | Космос | (offnews.bg)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Явно още не схващаш за какво говорим.

Ако се вярва на теорията за разширението на вселената, преди 5млрд години Млечният път
и Андромеда са били по-близо една до друга отколкото сега.
Факт: Въпреки гравитационното привличане между тях, оттогава те са се раздалечили.
Факт: Днес те се приближават ... въпреки разширението на вселената.

В задачата се пита:

Защо Млечният път и Андромеда въобще са се раздалечили ... след като навремето са имали още по-силно
гравитационно привличане отколкото сега ... и след както се вижда, че разширението на вселената не им
пречи да се привличат.

 

Те се приближават не само поради гравитационното и привличане една към друга. Галактиките са част от по-голяма "локална" структура наречена куп. Има най-различни ефекти които не ги знаем точно, понеже светлината от тях ни е отминала. Това което вижаме за Андромеда е от преди 2.5 милион, не от преди 2.5 милиардa години.

Но знаем че 

The Andromeda Galaxy is approaching the Milky Way at about 110 kilometres (68 miles) per second. It has been measured approaching relative to the Sun at around 300 km/s (190 mi/s) as the Sun orbits around the center of the galaxy at a speed of approximately 225 km/s (140 mi/s).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Тъпчо, това е поредната космологична спекулация (пардон, хипотеза). Не я пробутвай като факт.

Оф! Извинявай! Забравих, че само ти можеш да категоризираш научните истини! Ей ти за хиперболичните ротации, обяснено най-подробно и нагледно - да не се чудиш повече какво е (ако имаш достатъчно мозък да го осмислиш, де):

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Станислав Янков said:

Оф! Извинявай! Забравих, че само ти можеш да категоризираш научните истини!

Рибаря си намери достойна замяна. Няма да остане без простотии тоя форум, споко :) Необятна е човешката креативност, когато човек тръгне да се излага...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кибик said:

Те се приближават не само поради гравитационното и привличане една към друга. Галактиките са част от по-голяма "локална" структура наречена куп. Има най-различни ефекти които не ги знаем точно, понеже светлината от тях ни е отминала. Това което вижаме за Андромеда е от преди 2.5 милион, не от преди 2.5 милиардa години.

В куп или не, противоречието си остава: пре една разширяваща се вселена, в миналото цялата
материя на вселената е била "нагъчкана" в по-малък обем.

Очевидният въпрос тук е как се съчетават ефектите на гравитацията с ефектите на разширението.
Щом материята е била по-нагъчкана, значи "силата" на разширението трябва да надмогне "силата"
на гравитацията. Иначе защо въобще има разширение, а не свиване?

Да кажем, че разширението наистина надделява. Но в такъв случай привличането на отделни
галактики - като Млечния път и Андромеда - излиза нелогично.

Както и да е. Науката е права. Да живее науката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Станислав Янков said:

Ей ти за хиперболичните ротации ...

Я кажи ти откого научи за хиперболичните ротации. Преди да те светна, ти въобще не ги споменаваше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

В куп или не, противоречието си остава: пре една разширяваща се вселена, в миналото цялата
материя на вселената е била "нагъчкана" в по-малък обем.

Очевидният въпрос тук е как се съчетават ефектите на гравитацията с ефектите на разширението.
Щом материята е била по-нагъчкана, значи "силата" на разширението трябва да надмогне "силата"
на гравитацията. Иначе защо въобще има разширение, а не свиване?

Да кажем, че разширението наистина надделява. Но в такъв случай привличането на отделни
галактики - като Млечния път и Андромеда - излиза нелогично.

Както и да е. Науката е права. Да живее науката.

Ама нали това казвам, те не са стационарни обекти, кой знае. може преди милиарди години, някакви супернови да са избухвали, черни дупки да са се завъртели и маса е била изхвърлена в някаква посока, давайки импулс на галактиките нанякъде. Не знаем.

Факт е че галактиките не стоят на едно място а се движат с големи скорости една спрямо друга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Очевидният въпрос тук е как се съчетават ефектите на гравитацията с ефектите на разширението.
Щом материята е била по-нагъчкана, значи "силата" на разширението трябва да надмогне "силата"
на гравитацията. Иначе защо въобще има разширение, а не свиване?

Не силата на гравитацията кара Млечният път и Андромеда да се движат една спрямо друга. Привличането между тях на такива разстояние не може да доведе до такава скорост на движение, с каквато се приближават. Разбира се, капаците ти не позволяват да обхванеш проблема, но ние си го знаем :)

Има едно понятие, начална скорост, което играе тук - скорост по рождение (по някаква причина). И това не води до никакви противоречия в конкретният пример.

Тъпако, прочети малко базова литература по въпроса. Абсолютно си гол и бос по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Кибик said:

Ама нали това казвам, те не са стационарни обекти ...

Движението на галктиките е без значение, защото то не влияе на гравитацията.
Единственото, което има значение, са разстоянията между галактиките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Движението на галктиките е без значение, защото то не влияе на гравитацията.
Единственото, което има значение, са разстоянията между галактиките.

Нека поправя:

Движението на галактиките е от голямо значение, въпреки че се влияе от гравитацията.
Единственото, което има значение, са относителните скорости между галактиките.

А иначе действително не знаем защо има разширение. Тъмна енергия. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Кибик said:

Движението на галактиките е от голямо значение, въпреки че се влияе от гравитацията.

Млечният път и Андромеда ще се слеят заради взаимната си гравитация, а не заради взаимното си движение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Я кажи ти откого научи за хиперболичните ротации. Преди да те светна, ти въобще не ги споменаваше.

Много-много преди тебе - виж къде чак назад съм дал следващите изображения (на мен не ми се търси, твърде назад е). Иначе не отричам - двете неща, които ти си намерил по въпроса и които аз похвалих в мой коментар по-рано, са наистина полезно допълнение. Но ротациите ги мисля много преди тебе, докато ти днес нямаш нищо общо с актуалните ми усилия - разбирането на ролята на римановата сфера, особено в квантовите представи на Пенроуз (римановата сфера или поне потенциалното четвърто пространствено измерение, свързано с нея, трябва да е с изключително малък, околопланков размер, а триизмерния, плюс време като четвърто условно измерение, макросвят е вид стереографска прожекция, сянка на най-различните съотношения на движения през четири пространствени измерения). Гарантирано ти в момента не се интересуваш от това, а можеш да видиш, колко по-назад за първи път споменавам римановата сфера... Установи ли, че аз съм по-голям от теб, след като се премерихме? :rofl:

Spacetime_Diagrams_of_Mutual_Time_Dilation_B.png.16cd27a562cbc19dcf08f0b357f46e3c.pngSpacetime_Diagrams_of_Mutual_Time_Dilation_D.png.7df88b90afbb26320f6fce94ff8167ea.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Станислав Янков said:

Установи ли, че аз съм по-голям от теб, след като се премерихме?

Със сигурност си по-голям въздухар от мен. :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, gmladenov said:

Млечният път и Андромеда ще се слеят заради взаимната си гравитация, а не заради взаимното си движение.

Стига глупости най-накрая, бе! :nono: Никой няма да се слива, това не са сливащи се черни дупки! Ще се "пронижат" една-друга, ще си сменят взаимно траекториите и двата нови остатъка от "сблъсъка" ще си продължат по собствените пътища (и двете галактики няма да са същите като сегашните преди сблъсъка). Егати и смешния бот!!! Чат Джи Пи Ти е къде-къде по-умен от тебе! 🙉

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Млечният път и Андромеда ще се слеят заради взаимната си гравитация

Не. Това ти е базовото заблуждение във всички упражнения по "разсъждение" по-горе.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Кибик said:

Младенов, почна да приказваш откровени глупости.

Ако не бяха гравитационно обвързани, Млечният път и Андромеда би трабвало да се отдалечават
една от друга, а не да се приближават. Това е принципно положение - ако теорията за разширението
е вярна.

Глупост е да се повтаря като папагал прочетеното, без никаква мисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, gmladenov said:

Ако не бяха гравитационно обвързани, Млечният път и Андромеда би трабвало да се отдалечават
една от друга, а не да се приближават. Това е принципно положение - ако теорията за разширението
е вярна.

Глупост е да се повтаря като папагал прочетеното, без никаква мисъл.

Смешен, всички галактики в куповете, свръх-куповете и нагоре са гравитационно обвързани, което не пречи ВСИЧКИ по-далечни от нас да се отдалечават от нас, без изключение, макар да са в нашия куп, свръх-куп и т.н. (все гравитационно взаимодействие). Случва се да стигат до сблъсъци само по две-три най-близки галактики (всички ония по-далечни от нас, дето от нас всичките се отдалечават, помежду си също могат да стигат до разни колизии, когато са достатъчно близко една спрямо друга). Поне прочети по нещо и се ограмоти малко от малко, преди да се пуйчиш и репчиш тука като най-сведущия "научен цензор"! Калтех го били "заблуждавали", представи си, а той не знае дори елементарни неща! :rofl:

Редактирано от Станислав Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Станислав Янков said:

Смешен ...

Нагъл, аз не те обиждам заради твоите въздухарщини (освен сега) и те моля и ти да се въздържаш.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  

Преди 30 минути, gmladenov said:

Ако не бяха гравитационно обвързани, Млечният път и Андромеда би трабвало да се отдалечават
една от друга, а не да се приближават. Това е принципно положение - ако теорията за разширението
е вярна.

Пълни глупости :)

Младенов, цъфна цялата голота на твоята "критика". Нарича се невежество. Знам, няма смисъл да обсъждаме термина "дебелоочие" във връзка с цялата тая простотия... Затънал си невъзвратимо при Дънинг-Крьогер.

Хайде помисли де: хвърляме с начална скорост топче нагоре. Топчето и земята са гравитационно обвързани, но топчето се отдалечава. Защо ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, gmladenov said:

Нагъл, аз не те обиждам заради твоите въздухарщини (освен сега) и те моля и ти да се въздържаш.

Къде съм те обидил?! Това са оценки, квалификации на нещата, които пишеш, при това - със самочувствие и агресия на голям капацитет (ти не си бил уважал такава наука като днешната и тям подобни нелепи коментари без никакво покритие)! Ако нещо се обиждаш - обиди се на себе си, за толкова слабите коментари, без никакво усилие поне за базова подготовка, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Станислав Янков said:

Това са оценки, квалификации на нещата, които пишеш, при това - със самочувствие и агресия на голям капацитет ...

Обичйната ми практика е да направя някакви твърдения и да се аргументирам. Къде видя "самочувствие
и агресия на голям капацитет"? Човек няма ли право да изказва аргументирани мнения, които не съвпадат
със становището на официалната наука?

Ти като пишеш фантазии за четвъртото измерение и тем подобни, аз наричам ли те "надут смешник, който
се изказва неподготвен"? А дефакто това трябва да те нареча, ако не уважавам правото ти на собствено
мнение. Отбелязъл се няколко пъти, че писанията ти са фантазии, но ме цитарай кога съм те нарекъл
смешник?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Обичйната ми практика е да направя някакви твърдения и да се аргументирам.

Целият проблем е в липсата на аргументация от твоя страна.

Имаме проблем, който зависи от много параметри. В случая, освен от разшишението на вселената, от привличането на галактиките помежду си, от привличането им от други галактики в галактическият куп, и от допълнителната скорост на движение на всяка от галактиките в галактическият куп. Последният параметър е определящ в случая, но ти напълно го игнорираш. Нищо смислено няма да се получи, когато едностранно загърбваш най-важните параметри, освен една жалка картинка не безпомощност...

И се обиждаш, че те смятаме за тъпак? А какъв е човек, който така се прави на тапа? И си въобразява, че се аргументирал? Тъпак, естествено :)

Нито имаш идея от критика, нито от аргументи, нито от наука. Какво крепиш в тоя форум, да те пита човек :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...