Отиди на
Форум "Наука"

Въвеждане на допълнителни измерения във физиката и ползите от тях


Недоспал

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Скоростта, с която Вселената се разширява, се нарича константа на Хъбъл, кръстена на астронома
Едуин Хъбъл, който с Милтън Хюмасън показа убедително, че скоростта, с която една галактика се
отдалечава от Земята, е пропорционална на разстоянието до нея.
Така

  • скорост = константа на Хъбъл × разстояние.

Значи скоростта на разширяване се определя от константата на Хъбъл. Която има размерност 1/секунда, тоест няма размерност на скорост. Което показва противоречия в твърдението ти, цитирам те

Преди 32 минути, gmladenov said:

Скороста, с която разстоянието между галактиките се променя, може да се нарече скорост на
разширение на вселената ... по логиката, че (промяна на разстояние)/време = скорост.

Скоростта с която се променя разстоянието между галактиките, зависи от разстоянието между тези галактики, за различни галактики е различно, и промената му разделена на време (кое време?) не е скорост на разширение на вселената. Това просто е скорост на раздалечаване на съответните галактики.

Например: Млечният път и Андромеда се сближават, следовател;но по горната логика вселената се свива? :)

Освен да цитираш нещо от интернет, не е ли добре първо да го разбереш?

Преди 6 минути, gmladenov said:

Никакво оснавание нямаш да ме наричш "глупак" заради това, че не съгласявам с определени
възгледи на официалната наука.

Основанията са очевадни. Прояви малко мисъл, и може да не си толкова голям глупак... Ти не се съгласяваш от неразбиране, а при толкова информация човек да остава толкова безпросветно неориентиран, си е за титла направо :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Значи скоростта на разширяване се определя от константата на Хъбъл. Която има размерност 1/секунда, тоест няма размерност на скорост.

Ти съвсем го подкара през просото:

От това следа, че имаме

  • скорост = константа на Хъбъл × разстояние = ((km/s)/разстояние) × разстояние = (km/s)

Значи Енциклопедия Британика не лъже ... докато ти лъжеш, в опита си да ме дискредитираш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Станислав Янков said:

Докладвай-докладвай!

Току що те докладвах. За втори път днес.

Хайде да видим още колко ще можеш да ме обиждаш преди да те забранят.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Току що те докладвах. За втори път днес.

Хайде да видим още колко ще можеш да ме обиждаш преди да те забранят.

Много си обидчив, пък въобще не се смущаваш да обиждаш останалите! Вече ти няма оня коментар с обидите (без никой да се е занимавал с теб) към мен и Кипен, нали? Ако искаш друго отношение - почни да се държиш като зрял човек. Прочете ли най-накрая, какво означава константата на Хъбъл и какво значи тя за скоростите на галактиките съобразно отдалечеността им от наблюдателя? Не знам колко десетки поста на другите трябваха, за да го прочетеш най-накрая (очевидно - пак без никакво разбиране)! Да видим, кога пък ще благоволиш да прочетеш за червеното отместване на галактиките и как точно се регистрира то (естествено - пак без разбиране)... Това тук не ти е някакъв тролчарник - през пет-шест коментара да се правиш на идиот и да се връщаш в началото, все едно нищо не ти е било обяснявано най-детайлно през цялото време (гарантирано и Скенер, и Гравити, и други знаят много и обясняват много - не можеш да се оплачеш от липса на пространни разяснения). И спирай с постоянното ти обидно отношение към всеки, който знае повече от теб - прекалено е дразнещо и не те показва особено интелЕгентен!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Според научниците, разширението на вселената се изразява в това, че (магически) се създава празно
пространство между галактиките. Това на свой ред означава, че разстоянието между галактиките
се променя с времето.

Скороста, с която разстоянието между галактиките се променя, може да се нарече скорост на
разширение на вселената ... по логиката, че (промяна на разстояние)/време = скорост.

Какъв ти е (псевдо) научният аргумент, че това не е вярно?

Цялата "теория" за разширението на вселената е съшите с бели конци ... но той се заяждяа, че нямало
скорост на разширение, видите ли. Значи имаме Доплер ефект от разширението, но нямаме скорост
но разширението.

Наречи ги научник и не го обиждай повече. 🙄

Ти си по-зле и от функционално неграмотен. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gravity said:

Ти си по-зле и от функционално неграмотен. 

От Енциклопедия Британика:

Колко бързо се разширява вселената?

Скоростта, с която Вселената се разширява, се нарича константа на Хъбъл, кръстена на астронома
Едуин Хъбъл, който с Милтън Хюмасън показа убедително, че скоростта, с която една галактика се
отдалечава от Земята, е пропорционална на разстоянието до нея.
Така

  • скорост = константа на Хъбъл × разстояние.

Вчера НАСА бяха бехаберници, днес е ред на Енциклопедия Британика ... докато ти явно си исполин
на мисълта. 🤣

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Станислав Янков said:

... пък въобще не се смущаваш да обиждаш останалите!

Цитирай ме къде последно лично съм те обидил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Цитирай ме къде последно лично съм те обидил.

Как да те цитирам, като коментара ти вече го няма (познай защо)? 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Станислав Янков said:

Как да те цитирам, като коментара ти вече го няма (познай защо)? 🤣

Толкова ли не можеш да намериш някой друг мой постинг с лични обиди към теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Толкова ли не можеш да намериш някой друг мой постинг с лични обиди към теб.

Не ме карай да се разтърся, макар нито да ми се занимава, нито да имам излишно време за това... И спирай с това тролене, защото е адски досадно! Имаш някои смислени и нормални коментари - ограничи се до тях, за да може да върви някаква поне малко смислена комуникация с теб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Станислав Янков said:

Не ме карай да се разтърся ...

Знчи нямаш доказателства, че аз съм те обиждал лично.

Когато аз наричам учените "научници", това не е лична обида към теб.
Но когато ти ме наречеш "глупако", това е лична обида. Там е разликата.

Отесега нататък всяка твоя лична обида ще бъде докладвана. Ти ако искаш ме докладвай
за "научници" и тем подобни. Хайде да видим кой ще бъде забранен първи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Знчи нямаш доказателства, че аз съм те обиждал лично.

Когато аз наричам учените "научници", това не е лична обида към теб.
Но когато ти ме наречеш "глупако", това е лична обида. Там е разликата.

Отесега нататък всяка твоя лична обида ще бъде докладвана. Ти ако искаш ме докладвай
за "научници" и тем подобни. Хайде да видим кой ще бъде забранен първи.

Понеже пак започваме да се занимаваме само с глупостите ти - след този мой отговор скоро няма да има нови към теб, въртим се в безсмислен кръг. Когато някой ПОСТОЯННО пише купища глупости (съвсем очевидни за всички) - определението за такъв човек е ГЛУПАК! Който не иска да бъде глупак (например - много се обижда от подобни съвсем основателни оценки за него и за глупавото му поведение) - той намалява писането на глупости и или започва да се старае повече да вниква в онова, което другите му обясняват, или престава да пише, защото (когато не е твърде глупав) разбира, че дадената област не е неговата стихия. Айде - лека и да не пропуснеш пак да ме докладваш, вероятно пак съм те обидил с нещо! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Когато аз наричам учените "научници", това не е лична обида към теб.
Но когато ти ме наречеш "глупако", това е лична обида. Там е разликата.

Когато един човек направи грешка, той не е глупак. Глупак става, когато повтаря една и съща грешка. 

А ти не спираш да показваш функционалната си неграмотност, като си изказваш "критиката" по орязано цитирани текстове, без да си разбрал какво пише в самия текст?!? Станислав не те обижда, а споделя доказана от самия теб оценка за качествата ти!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, kipen2 said:

Когато един човек направи грешка, той не е глупак. Глупак става, когато повтаря една и съща грешка. 

А ти не спираш да показваш функционалната си неграмотност, като си изказваш "критиката" по орязано цитирани текстове, без да си разбрал какво пише в самия текст?!? Станислав не те обижда, а споделя доказана от самия теб оценка за качествата ти!

Толкова пространни обяснения му се дават, дори малки деца ще ги разберат - той или се прави, че уж не ги е разбрал и се връща в началото, все едно нищо не му е било обяснявано, или трябва да приемем, че наистина става дума за уникално глупав и орязан откъм интелект индивид! На мен отдавна ми писна от постоянното превъртане на едни и същи неща страница след страница! Би трябвало да има поне някакво разнообразие, някакъв напредък...

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ако не може да намерите факти, с които да спорите не пишете в темата.

Ако продължавате в същия дух, ще си тръгнат 1-2 от форума и темата ще се затвори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, gmladenov said:

От Енциклопедия Британика:

Колко бързо се разширява вселената?

Скоростта, с която Вселената се разширява, се нарича константа на Хъбъл, кръстена на астронома
Едуин Хъбъл, който с Милтън Хюмасън показа убедително, че скоростта, с която една галактика се
отдалечава от Земята, е пропорционална на разстоянието до нея.
Така

  • скорост = константа на Хъбъл × разстояние.

Вчера НАСА бяха бехаберници, днес е ред на Енциклопедия Британика ... докато ти явно си исполин
на мисълта. 🤣

Наистина си неграмотен. 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Ти съвсем го подкара през просото:

Пак пишеш без да мислиш. Това което си написал има размерност 1/секунда. Повтаряш неща които очевидно не разбираш :)

Цитирам английската Уикипедия (има го навсякъде, само че трябва да го знаеш за да го намериш):

However, crossing out units reveals that H0 is a unit of frequency (SI unit: s−1) and the reciprocal of H0 is known as the Hubble time.

Преди 1 час, gmladenov said:

От това следа, че имаме

  • скорост = константа на Хъбъл × разстояние = ((km/s)/разстояние) × разстояние = (km/s)

Само че това не е скорост на разширение на вселената, за което става дума тук. А скорост на две галактики. Пак повтаряш без разбиране? :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, scaner said:

Пак повтаряш без разбиране? :)

Спорът почна оттам, че понятието "скорост на разширение на вселената" е безсмислено понятие
... при положение, че НАСА и Енциклопедия Британика използват този термин в пряк текст. А ако
потърся, ще намеря и още "официални" източници.

Само че това било безхаберие, видите ли ... докато виж научниците знаят тайните на вселената. 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Спорът почна оттам, че понятието "скорост на разширение на вселената" е безсмислено понятие
... при положение, че НАСА и Енциклопедия Британика използват този термин в пряк текст. А ако
потърся, ще намеря и още "официални" източници.

Изкуството е от където и да тръгне спора, да покажеш чуждите кирливи ризи :)

Хайде да бъдем по-прецизни: ти си този който не разбираш за какво става дума в статията от Британика и НАСА. И това че наричаш това което не разбираш "безсмислено" е рефлекторна защитна реакция - не си способен да понасяш никаква критика.

До тук установихме, че това което си мислиш за скорост на разширение на вселената, има размерност на честота :) Няма лошо, не е задължително скорост да се мери в метри/секунда, има различни скорости. И тази е различна, а вече който не разбира, ще се мъчи да търси метри за секунда.

По повод това, че не си наясно за какво става дума и си измисляш, цитирам те:

Преди 3 часа, gmladenov said:

Скороста, с която разстоянието между галактиките се променя, може да се нарече скорост на
разширение на вселената ... по логиката, че (промяна на разстояние)/време = скорост.

тоест изфантазирваш някаква промяна на разстояние и намесвайки някакво време - каквито параметри никъде в цитираните Британика и НАСА няма.

Тоест фантазираш от общи съображения определение за "разширение на вселената" :) Схващаш ли какъв ти е проблемът? Опитваш се да манипилираш чужди думи, без да си наясно със смисъла.

Затова не, търсенето с търсачка на неща които не разбираш ще дават все подобен плачевен резултат... И всичко ще ти се струва безсмислено - защото смисълът не те е посетил и не му е уютно с тебе...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, gmladenov said:

Спорът почна оттам, че понятието "скорост на разширение на вселената" е безсмислено понятие
... при положение, че НАСА и Енциклопедия Британика използват този термин в пряк текст. А ако
потърся, ще намеря и още "официални" източници.

Само че това било безхаберие, видите ли ... докато виж научниците знаят тайните на вселената. 🤣

Популярните изложения са пълни с такива неточности. Като скорост на разширение на вселената. И че при инфлацията била по-голяма от тази на светлината. Какъв е смисълът, при условие, че.имат различни размерности? Колко  км/с за парсек са по-големи от 300000км/с? 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Gravity said:

Популярните изложения са пълни с такива неточности. Като скорост на разширение на вселената.

Ти остави това! Ами тоз Айнщайн даже в научна статия е написал "твърда сфера, че се вижда различно", научникът му с научник...😂

 

Преди 2 часа, Станислав Янков said:

той или се прави, че уж не ги е разбрал и се връща в началото, все едно нищо не му е било обяснявано, или...

Няма или... но за сметка на тези му клоунади(той си знае какво наистина го мотивира, но е прекалено лично, за да се коментира), пък се получава така, че макар и сред нискокачествени спорове се случват и дискусии на тема физика...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Gravity said:

И че при инфлацията била по-голяма от тази на светлината.

Теорията за инфлацията постепенно загубва смисълът си ... и дори някои научници започват да се
усещшат за това (споко, вие сте от по-бавничките). 🤣

Физик критикува космическата теория, за чието зачеване е помогнал
https://blogs.scientificamerican.com/cross-check/physicist-slams-cosmic-theory-he-helped-conceive/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, kipen2 said:

Няма или... но за сметка на тези му клоунади(той си знае какво наистина го мотивира, но е прекалено лично, за да се коментира) ...

Давай, Кипенчо. Предупредил съм те, че всяка твоя лична нападка ще бъде докладвана.
Да видим кога ще те забранят.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...