Отиди на
Форум "Наука"

Въвеждане на допълнителни измерения във физиката и ползите от тях


Недоспал

Recommended Posts

  • Потребител

Ако се огледаш в някое криво огледало и си се скъсил и стеснил, това не означава че броя на атомите е намалял или те са се изкривили.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Върни се в ОС на земния и виж. За него са минали три години, от тръгването на пътуващия близнак до идването на задния край на пръта

Задният край на пръта няма значение. Значение има достигането на точката на обръщане. И в системата на пътуващият това става за 5 години, в системата на земния - за 8.3 години. И още толкова за обратният път, и тогава теглиш чертата. :) А ти се омотаваш с някакви други събития...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Ниkи said:

Как да няма значение, като това е условието

Както видя, решението ти го направих без пръти. Следователно, прътът е добавка, неопределяща решението, със свой особености и събития. Важна е целта на задачата - близнакът отива и се връща, и тогава се вижда кой по-стар, кой по-млад. А ти се омотваш, по причина че не ти е ясно ни условието, ни какво се търси, ама имало пръти...

От чисто педагогична гледна точка прътите в тая задача бяха вредни, и това го повтарям от началото. Човешката психика обича да се отвлича от такива "бръмбари" и да губи целта. Дисциплина и хигиена в мисленето трябва, ако човек иска да разбере нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Ниkи said:

Хайде сега да сметнем официалното решение. Когато близнака, след 3 години стигне звездата, земята е на 2,4 сг от него. Колко години са изтекли на Земята?

Глупости. С какво си се напушил?

Тц, няма да си губя времето с тебе. Малко усилие в правилната посока демонстрирай.  Подсказка: в системата на земята, както сметнахме, близнакът трябва да се отдалечи на 6.666 св. г. Това при скорост 0.8с дава около 8.3 години пътуване в едната посока. Твоите 3 години са гледани през някакъв крив макарон.  То всичко ти е изкривено...

Мъчи се там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, scaner said:

Виж сега, тук пак нагазваме в блатото на дефинициите.

"Собствена възраст" е това, което измерваш в ОС в която си в покой. Тук няма значение какви ОС-и се шматкат насам-натам, и с какви скорости.  В тая ОС и импулсът ти е определен, и енергията, и собствената дължина, и много други параметри.

Проблемът е с понятието "възраст", без прилаагателното "собствен" отпред, което е много по-широко и е приложимо и за другите ОС от които се води наблюдението. "Възраст" е отчитането спрямо даден избран за основен еталон (по който описваме всички процеси), дължина е отношението на протяжността на обекта с даден еталон (избран за основен за описването на отстоянията на обектите). И тук идва факта, че това не се извършва с едни и същи етаалони, общи за всички, а с еталони валидни само за конкретните отправни системи (макар и избирани по общо правило).

Ами след като "възраст" е вид отчитане спрямо даден избран еталон, тогава има "възраст" и "възраст". И когато в едно изречение се използва "възраст" и "възраст" е добре да има в контекста и маркер за разлика между "възраст" и "възраст". За това предложих използването на формата "измерената възраст" наместо "възрастта"!!!! 

On 28.04.2023 г. at 14:16, kipen said:

Така твърдението, че 

On 28.04.2023 г. at 8:33, Шпага said:

сменяйки моментално системите, въпросният близнак моментално ще "сменя" - от своя гледна точка! - и възрастта на злополучния си брат.

ще бъде ли по-коректно, ако е във формата "сменяйки моментално системите, въпросният близнак моментално ще "сменя" - от своя гледна точка! - и измерената в земната система възраст на злополучния си брат."?

 

Какво толкова не разбрахте в забележката ми, че чак и в сума постове повтаряте аргументите ми, все едно аз не съм ги написал?!? То бива да си кривите оценките за това, което съм написал, ама това повече ми прилича на предразсъдък в личното отношение.

Ето виж сам как съм написал аргументите, които излагаш като твоя теза в горния ти пост:

On 28.04.2023 г. at 13:38, kipen said:
On 28.04.2023 г. at 13:36, scaner said:

Състояние, което се променя с времето. Тоест възрастта е числото, по което се оценява това състояние в някакъв момент. А понятието "момент" е относително за различните отправни системи.

Именно, де! Не се променя мигновено, а с времето. Това, че числото е едно в една ОС, а в друга - друго, е въпрос на измервания с различни еталони. Просто на подвижния близнак ще му трябва сверяване и привикване, че в новата му ОС възрастта му до момента на раздялата му със земния близнак, измерена с новите еталони няма да е такава, каквато е била на земята

 Излиза, че аз трябва подробно да се аргументирам, а "привилегировани като отношение" могат да си ръсят неточности в изразяването, и да им защитатавате глупостите?! Егаси двойните аршини!

Точно тази семантична подробност за разликата между "възраст" и "възраст", ако във физиката е без значение, защото конвенса за термина "възраст" е такъв, че за удобство се подразбира, че е относителното измерване на характеристика на обект, то в обикновено повествование(без да е поставено в специализиран контекст) "да му смени възрастта", дори и с добавката "от своя гледна точка", означава, че ще го подмлади/състари. Самият обект, а не измерената му възраст. И за някой незапознат с конвенса във физиката, ще излезне, че във форумнаука "умните ора" твърдят, че човек може моментално да се подмлади/състари!!! Това вземате ли го предвид като си изказвате критичните бележки по забележката ми? ....иначе рейте си се, шматкайте си некви ОС-ми и прътове, ама малко по-отговорно с изказа, все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, kipen said:

За това предложих използването на формата "измерената възраст" наместо "възрастта"!!!! 

Каква е разликата? Всяка възраст е измерена, по съответната отправна система и нейните средства за измерване. Възраст без начално и крайно отчитане няма.

Преди 6 минути, kipen said:

Точно тази семантична подробност за разликата между "възраст" и "възраст", ако във физиката е без значение, защото конвенса за термина "възраст" е такъв, че за удобство се подразбира, че е относителното измерване на характеристика на обект, то в обикновено повествование(без да е поставено в специализиран контекст) "да му смени възрастта", дори и с добавката "от своя гледна точка", означава, че ще го подмлади/състари. Самият обект, а не измерената му възраст.

Ами аз това наблягам - възрастта не се сменя. Тя е величина, характерна в избраната отправна система, и там си нараства бавно с течението на времето. Просто в различните системи тя е различна. Така както и скоростта на тялото е различна в различните системи, макар че примерът не е 100% равноценен, само показва че има огромен клас такива величини, които не са собствена характеристика на обекта, а отношение..

Това не засяга обикновеното повествувание, което се развива в рамките само на една отправна система. Няма подмладяване/състаряване. Понятието "възраст" по отношение на самият обект, без схемата за измерване на тази възраст, се обезсмисля, то е лишено от количествен израз - при което не може да се сравнява "по-стар, по-млад". А схемата за измерване е свързана с отправната система в която провеждаме измерването. Затова и "възраст" става споделено отношение, не уникална характеристика.

 

Преди 13 минути, kipen said:

И за някой незапознат с конвенса във физиката, ще излезне, че във форумнаука "умните ора" твърдят, че човек може моментално да се подмлади/състари!!! Това вземате ли го предвид като си изказвате критичните бележки по забележката ми? ....иначе рейте си се, шматкайте си некви ОС-ми и прътове, ама малко по-отговорно с изказа, все пак.

Това е социалният аспект, свързан с хора които не са достатъчно запознати с проблемите и работят с друг смисъл на понятията, не тези които ползва физиката. Това не променя резултатите на физиката, а показва че за такива хора трябва да се положат повече усилия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Ниkи said:

Сканеер, чакай малко. В официалното решение на парадокса, близнака пътува от Земята да звезда на разстояние 4 сг. Какви 6,666 сг те преследват:

Ние не решаваме задачата от Уикипедията, а тази, условието за която изстисках от тебе с много труд. И решението е тук:

https://www.forumnauka.bg/topic/21641-въвеждане-на-допълнителни-измерения-във-физиката-и-ползите-от-тях/?do=findComment&comment=568435

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, scaner said:

Колкото до обективната реалност, тук пак опираме до дефиницията - що е то? Защото ако в една ОС две събития са едновременни, а в друга те са последователни, в трета са последователни но в обратен ред, една и съща ли е обективната реалност и за трите системи, или са три различни?

Ами една и съща е, но е абстрактен събирателен образ, защото това ще е общата среда(за изчисления в която прилагаме ЛТ в модела на пространство-време), в която съществуват събитията и изградените субективно ОС-ми, в които се събират данни от измерванията на взаимоотношенията между събитията и обектите, участващи в тези събития и ОС-ми.

В изразите "Х.i" , "X.j"  и "X.k" , коефициентите i, j и k отразяват субективните измервания в трите ОС-ми. Отделно, във въпроса ти "една и съща ли е обективната реалност и за трите системи, или са три различни" се съдържат два въпроса. На втория въпрос различни ли са "Х.i" , "X.j"  и "X.k", отговорът е - Да! Защото това не е обективната реалност, а са три относителни реалности.

 

Преди 14 часа, gmladenov said:

Значи аз меря дължината като L, а подвижният наблюдател я мери като L/γ. Как това е
обективна реалност ... щом всеки наблюдател мери една и съща дължина различно?

Г-н Младенов, с това по-горе, смятам, че отговарям на бележката ти. Според мен, де! Но мога да приложа и конкретен пример от триангулацията: от три точки на земната повърхност, според хор. и верт. отклонения можем да определим точно местоположението на даден обект. Самият обект има някаква протяжност по поне една ос, различна от 0. Не само измерените разстояния от обект до обект ще са различават в трите точки, но и измерената протяжност на четвъртия обект ще е различна. Тези разлики обаче определят относителността на измерванията, а не са аргумент за отпадане на обективността на средата, в която се случват събитията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, kipen said:

... ... ...

Какво толкова не разбрахте в забележката ми, че чак и в сума постове повтаряте аргументите ми, все едно аз не съм ги написал?!? То бива да си кривите оценките за това, което съм написал, ама това повече ми прилича на предразсъдък в личното отношение.

Ето виж сам как съм написал аргументите, които излагаш като твоя теза в горния ти пост:

 Излиза, че аз трябва подробно да се аргументирам, а "привилегировани като отношение" могат да си ръсят неточности в изразяването, и да им защитатавате глупостите?! Егаси двойните аршини!

... ... ...

Kipen, отговорих ти как аз съм разбрала обсъждания въпрос. Ето, самоцитирам се"

"Сменяйки системата, единият близнак по никакъв начин НЕ влияе на втория близнак, а най-малко на върастта му. Просто тази възраст в тази система си е такава."

Какво повече да кажа? И срещу какви "двойни аршини" роптаеш?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

  

Преди 1 минута, kipen said:

В изразите "Х.i" , "X.j"  и "X.k" , коефициентите i, j и k отразяват субективните измервания в трите ОС-ми. Отделно, във въпроса ти "една и съща ли е обективната реалност и за трите системи, или са три различни" се съдържат два въпроса. На втория въпрос различни ли са "Х.i" , "X.j"  и "X.k", отговорът е - Да! Защото това не е обективната реалност, а са три относителни реалности.

Във всяка ОС измерванията са обективни, защо ги считаш субективни? Те са напълно равностойни. Хващаш еталона, и по установените правила го налагаш на протяжността (за дължината) или на продължителността на процесите. Резултатът отразява обективна реалност, нищо субективно няма. Просто реалността е различна в различните ОС.

Преди 7 минути, Ниkи said:

Цялата музика е да те убедя, къде грешите в официалното решение на парадокса. Да ти светне, защо филмчето е глупост. Моят пример беше само "патерица" към голямата цел

Е как ще ме убедиш, след като решаваме една задача и тя потвърждава официалната линия, а ти правиш заключения на база съвсем друга задача, и става манджа с грозде? Може ли да излезе рационално зърно от такава каша? Естествено не.

Повече дисциплина в мисленето, това от кога го повтарям? Само тогава може да си откриеш грешките.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Шпага said:

Kipen, отговорих ти как аз съм разбрала обсъждания въпрос. Ето, самоцитирам се"

"Сменяйки системата, единият близнак по никакъв начин НЕ влияе на втория близнак, а най-малко на върастта му. Просто тази възраст в тази система си е такава."

Какво повече да кажа? И срещу какви "двойни аршини" роптаеш?!

 Само че не написа само това, а и:

On 28.04.2023 г. at 8:33, Шпага said:

Т.е. сменяйки моментално системите, въпросният близнак моментално ще "сменя" - от своя гледна точка! - и възрастта на злополучния си брат.

А за "добавката" ти беше забележката ми. Която касае:

Преди 24 минути, scaner said:
Преди 43 минути, kipen said:

И за някой незапознат с конвенса във физиката, ще излезне, че във форумнаука "умните ора" твърдят, че човек може моментално да се подмлади/състари!!! Това вземате ли го предвид като си изказвате критичните бележки по забележката ми? ....иначе рейте си се, шматкайте си некви ОС-ми и прътове, ама малко по-отговорно с изказа, все пак.

Това е социалният аспект, свързан с хора които не са достатъчно запознати с проблемите и работят с друг смисъл на понятията, не тези които ползва физиката. Това не променя резултатите на физиката, а показва че за такива хора трябва да се положат повече усилия.

и отговорността ти/ни да предаваме специфичностите на физиката разбираемо. Въвеждам тази отговорност своеволно, защото поне аз от няколкото форума, в които съм писал, тук откривам атмосфера и споделяне на знания, които като качестово са несравними с доста други форуми. И ми се иска и други хора, с резипрочни на моите нужди да имат възможността, която на мен ми се е отворила. А това изисква да се поддържа високото ниво на споделянето на инфо. За това проявих страст в критичните ми бележки. Прощавай, ако съм те засегнал!  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, scaner said:
Преди 25 минути, kipen said:

В изразите "Х.i" , "X.j"  и "X.k" , коефициентите i, j и k отразяват субективните измервания в трите ОС-ми. Отделно, във въпроса ти "една и съща ли е обективната реалност и за трите системи, или са три различни" се съдържат два въпроса. На втория въпрос различни ли са "Х.i" , "X.j"  и "X.k", отговорът е - Да! Защото това не е обективната реалност, а са три относителни реалности.

Във всяка ОС измерванията са обективни, защо ги считаш субективни? Те са напълно равностойни. Хващаш еталона, и по установените правила го налагаш на протяжността (за дължината) или на продължителността на процесите. Резултатът отразява обективна реалност, нищо субективно няма. Просто реалността е различна в различните ОС.

Няма да ползвам израза "блатото на дефинициите"!😉

Считам обективните измервания в субективно избрана ИС за субективни измервания, защото точно както си споменал "отразяват обективна реалност"! Просто погледите към реалността в различните ОС са различни и за това служи понятието "относителна реалност".

п.п. бай дъ уей, предположението ми, че съблюдаваш недоказуемостта на обективно съществуващ като конкретни параметри обект, се оказва вярно. Но пък влияе върху предпазливостта, с която подхождаш в изказа си. Ти си длъжен, аз - мога да си позволя волности😜 ... е не чак колкото Ники, дето таралежа от неговите гащи държи да го вмъкне в чужди...

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

Губиш време в шикалкавене. Сметни официалното решение, за което спорим още от минала година, като ползваш собствения си алгоритъм на решение:

 Когато близнака, след 3 години стигне звездата, земята е на 2,4 сг от него. Колко години са изтекли на Земята?

Ти формулира услловие, и аз го сметнах по официалният начин. Някакви други неопределени условия не смятам да решавам. Показах как става, смяташ и осмисляш резултата.

Ники, научи се да приемаш пораженията достойно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, kipen said:

Считам обективните измервания в субективно избрана ИС за субективни измервания, защото точно както си споменал "отразяват обективна реалност"! Просто погледите към реалността в различните ОС са различни и за това служи понятието "относителна реалност".

Какво и е субективно избраното на земната ИС освен това, че е удобно? Удобството доколко внася субективност в измерването, или само опростява достигането на обективен резултат? Обективността на наблюденията идва от предварително определени елементи, като еталоните и ориентацията, валидни за всички, тоест елиминиращи субективните щения.

И изобщо, как ще опишеш реалността без ОС, за да твърдиш, че е една но погледите към нея са различни? Или това просто са различни реалности все пак? В рамките на една ОС реалността е всичко което (потенциално) можем да наблюдаваме и съответно измерим. Но по отношение на друга ОС това което наблюдаваме е по-различно. И ако се опитваме да говорим за една обща реалност, възникват въпросите къде дължината е истинска и къде не, къде възрастта е истинска и къде не. Които въпроси, поради равноправието на системите, просто нямат смисъл. От там губи смисъл и някаква обща реалност. Но тук пак е въпрос и на дефиниции, какво ще влезе в това понятие.

Преди 12 минути, kipen said:

п.п. бай дъ уей, предположението ми, че съблюдаваш недоказуемостта на обективно съществуващ като конкретни параметри обект, се оказва вярно. Но пък влияе върху предпазливостта, с която подхождаш в изказа си. Ти си длъжен, аз - мога да си позволя волности😜

Ами обектите съществуват в отношение с други обекти, и всичките знания за някакви конкретни параметри минават през тези отношения. Ако един обект не се отнася с други, той не само е ненаблюдаем, той на практика не съществува, не създава причинно-следствени връзки в тази реалност, не участва в нея. Това не е солипсизъм, макар че имат общ корен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Ниkи said:

Върни се в ОС на земния и виж. За него са минали три години, от тръгването на пътуващия близнак до идването на задния край на пръта

За пътуващия близнак, събитието "достигане на звезда" не съвпада с "спиране на земя да се отдалечава". Същото, като в моя пример: за земния близнак, събитието "достигане до празен край на прът" не съвпада с "спиране на пътуващ близнак да се отдалечава"

Това е доста объркано. Може бе трябва да си изясниш как се дефинира понятието събитие. Събития могат да съвпадат само ако са на едно място по едно време т.е. да са едно и също  събитие. Това две далечни събития, едното на Земята другото на звездата, да съвпадат или не е безсмислено!!!

Преди 2 часа, Ниkи said:

По неговата, разбира се.

Да. Примерно, когато става на 22

Не е важно с кое съвпада, а в коя ОС е бил, когато това се случва. В тази до 20 години или в тази с конвенция след 25 г

Той винаги е във всички системи. Разликата е в коя система се движи и в коя е неподвижен. Може би те обърква терминологията. когато се каже че сменя система С1 със система С2 се има предвид, че е бил неподвижен в С1 и сега е станал неподвижен в С2. Но винаги е бил и в двете.

Преди 2 часа, Ниkи said:

Данните в задачата са, че той (пътника) е получил сигнал от лазера на земния, пуснат на 22 му рожден ден. Пътника изчислява, в коя конвенция е бил, когато сигнала е тръгнал.

На ли сещаш, че няма как да е в конвенцията до 20 г :) . Тогава, остава да е бил в конвенцията от 25г нагоре... Това е абсурдът!


Това е също объркано. Ти смяняш гледните точки без да осъзнаваш, защото мислиш класически. Опитай се да зададеш коректен въпрос и ще ти отговря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, scaner said:
Преди 25 минути, kipen said:

Считам обективните измервания в субективно избрана ИС за субективни измервания, защото точно както си споменал "отразяват обективна реалност"! Просто погледите към реалността в различните ОС са различни и за това служи понятието "относителна реалност".

Какво и е субективно избраното на земната ИС освен това, че е удобно? Удобството доколко внася субективност в измерването, или само опростява достигането на обективен резултат? Обективността на наблюденията идва от предварително определени елементи, като еталоните и ориентацията, валидни за всички, тоест елиминиращи субективните щения.

Виж сега как се получи косвена рекурсия, която поне аз си мисля, че в цитирания ми пост избегнах.

"Удобството" предопределя избора, а пък изборът по условие е субективен. Т.е. самото удобство внася субективност в измерването. Не "доколко", а "напълно"!

Достигането до обективен резултат от измервания в субективно избрана ОС(съответно с нейни еталони и установими спрямо ОС посоки) си е нещо субективно като акт. За това 

Преди 14 минути, scaner said:

И изобщо, как ще опишеш реалността без ОС, за да твърдиш, че е една но погледите към нея са различни? Или това просто са различни реалности все пак?

 използваме не "различни реалности", а "относителни реалности", нали? Съотнесени към реалност. Щото така се поддържа конвенса за "обща среда", в която съпоставяне на измервания от различни ОС(относителни реалности) има основание. 

А вече, по отношение на конвенса за "обща среда", касаещ и дефиницията за "обективна реалност", аргументът ти:

Преди 20 минути, scaner said:

В рамките на една ОС реалността е всичко което (потенциално) можем да наблюдаваме и съответно измерим. Но по отношение на друга ОС това което наблюдаваме е по-различно.

е закотвящ и много точен и навременен! Защото задава насока към "границите", обхвата на понятието "обективна реалност" ...също и описанието на резултатите от взаимоотношението между данните, събирани в различни ОС.

Спорил съм в това отношение и за да не изпадам в подробности ще попитам само: Какво ти е мнението за понятието "консенсусна реалност"? Е ли по-удачно да се използва наместо "обективна реалност"?   .....питам, защото това оказва влияние и при определянето на понятието "времеви поток"...а пък последното, има значение за "блокова вселена" и "растящата блокова вселена", коментирани преди разпостилането и на тази тема в парадокса на близнаците...  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, kipen said:

"Удобството" предопределя избора, а пък изборът по условие е субективен. Т.е. самото удобство внася субективност в измерването. Не "доколко", а "напълно"!

Достигането до обективен резултат от измервания в субективно избрана ОС(съответно с нейни еталони и установими спрямо ОС посоки) си е нещо субективно като акт.

Субективността се изразява в ннякакви - случайни - желания и подходи. За да я елиминираш, трябва да въведеш общи задължителни правила, валидни за всички - и не само в рамките на една отправна система, а във всички. Това елиминира субективността.. Какво е съубективно в правилото, като измерваш дължина, да ползваш неподвижен еталон и да го нанасяш колкото пъти се получи? Това се прави във всички ОС. Какво е субективното да си избереш еталон по общо правило, например еди колко си дължини на вълните от лъчение получено при едни и същи условия? Тук субективен е само мащаба засягащ еталона. Всичко останало е обективно измерване. И това се прави по същите правила във всички ОС. И субективността на мащаба не придава субективност на измерването, това е важното. Съответно изборът на ОС няма значение, след като правилата за достигане на обективен резултат важат за всички.

Преди 8 минути, kipen said:

използваме не "различни реалности", а "относителни реалности", нали? Съотнесени към реалност. Щото така се поддържа конвенса за "обща среда", в която съпоставяне на измервания от различни ОС(относителни реалности) има основание. 

Общата среда е различна от реалността. Общата среда опира до материята и нейното разпределение, реалността включва и взаимодействията и тяхната последователност. Затова не виждам разлика между "относителна реалност" и само "реалност".

Преди 12 минути, kipen said:

Спорил съм в това отношение и за да не изпадам в подробности ще попитам само: Какво ти е мнението за понятието "консенсусна реалност"? Е ли по-удачно да се използва наместо "обективна реалност"?

Според мен са взаимозаменяеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, scaner said:

Субективността се изразява в ннякакви - случайни - желания и подходи. За да я елиминираш, трябва да въведеш общи задължителни правила, валидни за всички - и не само в рамките на една отправна система, а във всички. Това елиминира субективността.. Какво е съубективно в правилото, като измерваш дължина, да ползваш неподвижен еталон и да го нанасяш колкото пъти се получи? Това се прави във всички ОС. Какво е субективното да си избереш еталон по общо правило, например еди колко си дължини на вълните от лъчение получено при едни и същи условия? Тук субективен е само мащаба засягащ еталона. Всичко останало е обективно измерване. И това се прави по същите правила във всички ОС. И субективността на мащаба не придава субективност на измерването, това е важното. Съответно изборът на ОС няма значение, след като правилата за достигане на обективен резултат важат за всички.

...

Ааа, ОК! Днеска е сряда.... настроен си на вълна глупости или вълна Ники... Приятно изкарване!

 

п.п. ще добавя към "обща среда", за да стане "обща динамична среда". А пък за взаимозаменяемостта на "обективна" и "консенсусна" реалност се подразбираше, но не са синоними. .. ама като не ти се коментира - ОК! 

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Ниkи said:

Защото е грешно. А ти казваш, че не е. Ето ти уникалната възможност да "спрегнеш" ЛТ и да кажеш отговора на въпроса:

Грешката трябва да се посочи. Така че ти си на ход.

 

Преди 3 минути, Ниkи said:

Когато близнака, след 3 години стигне звездата, земята е на 2,4 сг от него. Колко години са изтекли на Земята?

Там е сметнато. Ако не ти харесва, вземаш тези данни и ги заместваш в решението дето ти дадох - и получаваш.

Аман от тръшкане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Ниkи said:

ОК, само заради теб. В коя ОС е неподвижен пътника, когато земния (със счупения крак) става на 22? Уточнявам: Пътника сменя ОС, когато земния стане на 20 (или когато си чупеше крака, докато е бил на 20г... няма значение)

В собствнената си система.

Разглеждайки всичко в системата на земята, той се движи в началото и когато часовниците в тази система покажат 25 той спира. Което означава, че когато наблюдателя на земята е светнал с фенрчето, когато е бил на 22г, то другия все още се е движел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Ниkи said:

... пропускат да изчислят времето, което е изтекло на земята. Като заместиш тук: http://www.trell.org/div/minkowski.html

... получаваш, че на земята са изтекли 1,8 г, докато близнака е пътувал в едната посока. Има противоречие

Значи нещо много важно пропускаш :D

Ха сега вземи числата дето ми ги пъхаш, и ги замести в сметката която ти направих - пак ще получиш 5 години в едната посока. И трябва да си седнеш яко на буквите и да разбереш къде бъркаш, няма нужда да ми губиш времето за едно делене и едно умножение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 3 минути, Ниkи said:

защо ми отговаряш така, все едно не знаеш какво те питам

Така както си го написал това горе, това долу се отнася за теб

Виж тук какво си написал:

"Преди да си смени системата далечния наблюдател казва, че този  със счупения крак е на 20г защото това събитие е едновременно с неговото сега. Всички събития които се случват между счупването на крака и получаването на дипломата, включително и светването с фенерчето са бъдещи в тази система. Като смени систмета, той казва, че другия е на 25г защото това събитие е едновременно с неговот сега в новата система. Всички събития между счупвването и получаването на дипломата, включително и светването с фенерчето са минали в тази нова система. НЕ СЕ ГУБЯТ!"

... и се съобрази с него.

Не разбирам какво не ти харесва?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Аз замествам тук: http://www.trell.org/div/minkowski.html

Тук получавам 1,8 г. Твоите сметки не ги ползвам. Ако искаш с твоите, покажи ти

Значи нямаш право да заместваш там. Просто е :)

Не става да заместваш на случайни места, трябва и логическата нишка да се следва. А тя води в обратна посока.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Ниkи said:

В началото, в примера си написал, че пътника сменя ОС, когато земния навърши 20 

Не и в системата на Земята.

Преди 5 минути, Ниkи said:

Тук ми говориш за поглед от ОС на земния. Стой си в ОС на пътника. 

Така зададе въпроса! Ако искаш да питаш друго, питай. Аз ти казвам, че ти сменяш гледните точки без да се осъзнаеш, ама ти не ми вярваш. Задай въпроса си написвайки всичките подробности.

Преди 5 минути, Ниkи said:

Кажи ми:

Под "коя ОС" разбирай: тази "до 20" или тази "след 25"

Пак трябва да гадая какво имаш предвид.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...