Отиди на
Форум "Наука"

Въвеждане на допълнителни измерения във физиката и ползите от тях


Недоспал

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 46 минути, gmladenov said:

Експериментите за "забавяне на времето" са много измислени (според мен).

Ти поне знаеш, че са експерименти, а не "експериментът"...

Преди 46 минути, gmladenov said:

Замисли се за значимостта на този факт: СТО+ОТО се смятат за една от двете основи на модерната
физика (другата основа е квантовата физика). Значи едната от двете основи на физиката никога не е
потвърдена експериментално.

Изключваш варианта "трето"! Така си писах "празнословието" за "закона за изключването на третото"... та и хубава статия бях линкнал... а и не знаеш ли хегеловото "теза-антитеза-синтеза"?! Възлагаш надежди на МОНДа, на отричането, а не на синтеза! Твоя си работа...

Преди 46 минути, gmladenov said:

За теб явно това не е проблем. Ти вървиш с потока и за теб е най-важно да си в крак с официалната
наука.

Ти определено започна се държиш по-коректно, а не като някой други. За това ще те уважа като повторя накратко, че вече във форума съм си изразявал някакви наченки на хипотеза в очакване на критика ... ама няма да се моля, я...

И в сглобяването й не съм се стремял "да съм в крак", а да не съм в противоречие с установеното в официалната наука. Т.е. търся синтеза, а не борба.

 

Преди 47 минути, Шпага said:

Пишеш тук дивотии за някакво си мигновено "подмладяване", а Сканер дори ти ръкопляска сякаш е съгласен с теб. Но неговото ръкопляскане всъщност е само защото си "контра" на Младенов. Уви, дотолкова му стига "обективността" в конкретния случай. 

Интересни неща се случват в "твоята обективна реалност"...

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,5k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

На фона на фактите, твоето празнословие е безпредметно. Имай поне малко достойнство, че с тези вяли опити да ме обидиш, лъсва твоето безсилие. 

Това не е обида, а сарказъм.

И какви факти очакваш, като не ти е ясно условието и го бъркаш с решението? Тук не може да има смислен разговор.

Преди 2 минути, Ниkи said:

Елементарна формула от 5 клас с четири параметъра и ти не успяваш да намериш грешка... Приеми реалността и бъди благодарен, че някой ти светна лампите

Ми аз формулата съм я написал, и съм показал как се смята с нея. Ти проявяваш някакво зле разбрано творчество, ползвайки друга формула, която не е пригодна за този случай и изисква много повече грижи, за които си нямаш и представа. Аз срещу такова творчество какво да кажа, освен че не струва? Ма не слушаш, после другите ти виновни. Е тва е положението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, kipen said:

Изключваш варианта "трето"!

СТО има две "фантасмагорични" следствия: скъсяване на дължините и забавяне на времето
(наричам ги по този начин, защото те нямат аналог във всекидевния живот).

Да кажем (условно), че едното от тези две следствия я проверено експериментално.
Другото, обаче, със сигурност не е.

Нека критерият за вярност на СТО да бъде, че и двете нейни следствия са проверени
експериментално. Значи по този критерий СТО ... в най-добрия случай ... може да се смята
за полу-вярна.

Нека сега да те попитам: ако една жена е полу-вярна на съпруга си, тя брои ли се за вярна?
Ако това е моята жена, аз лично няма да я броя за вярна. За другите не отговарям. 😎

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Значи по този критерий СТО ... в най-добрия случай ... може да се смята
за полу-вярна.

Младенов, стига бре човек! Колко теории са били ограничавани от технологичните лимити преди да има възможност в цялост да бъдат потвърдени с експерименти? А в случая с ОТО и СТО те са многократно изпитвани в рамките на технологичните ни възможности

Хайде не така с песимизъм! 

П.п. Бременността на жена имаме пълната технологична възможност да я докажем!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Някъде да съм те спрял да покажеш правилната формула и да представиш решение? 

Има разумен лимит, до кога може да се показва как стават нещата, и кога да се изисква да се демонстрират придобитите знания. Аз мисля че отдавна сме отвъд тази граница. И според мен, ако до сега не си усвоил нищо, не си струват усилията от моя страна за бъдещи инвестиции в тази посока. Така че или показваш че има смисъл, или няма смисъл да си губя повече времето. Сега схвана ли моята дилема?

А правилната формула съм я показал, че и ти я одобри, че и копира части от поста в който е дадена. Ама малко мисъл трябва и да се ползва, не ти ли се струва правилно това?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Ниkи said:

Съвсем умишлено съм използвал единствено число. Визирам конкретен експеримент

Айде пак смени първоначалните условия....от досадно взе да ми става тъжно...🤨... ама твоя си работа...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, kipen said:

Младенов, стига бре човек! Колко теории са били ограничавани от технологичните лимити ...

Когато скъсяването на дължините бъде потвърдено, тогава и аз ще го приема. Но дотогава не.

Да се каже "не можем да проверим теорията по технически причини ... но знаем, че тя е вярна"
е невалидно. Щом не можем да потвърдим, значи не знаем дали теорията е вярна или не. 
Технологичните лимити не са никакво извинение/оправдание.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Щом не можем да потвърдим, значи не знаем дали теорията е вярна или не. 
Технологичните лимити не са никакво извинение/оправдание.

Една теория никога не може да бъде потвърдена напълно - защото не могат да се извършат всички възможни експерименти. Въпреки това, ползваме теорията, дотогава, докато тя бъде опровергана. По твоята логика, наука не може да съществува. Ама тя съществува :) Значи пропускаш нещо изключително важно, заслепен от съмненията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

По твоята логика, наука не може да съществува.

Ами не е точно така, защото има една тънкост: невероятните твърдения изискват невероятни доказателства.

За много твърдения в науката не са необходими "абсолютни" доказателства, защото не се твърди нещо
невероятно. Но твърдението за скъсяване на дължините е невероятно ... и изисква невероятни доказателства.
А както се оказва, ние нямаме никакви доказателства за скъсяването ... да не говорим за невероятни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Ниkи said:

Решението щеше да отнеме по-малко писане. С всяко твое мнение, несъдържащо обяснение къде е грешката, затъваш

Хубаво. Това си е мой проблем. Но това не носи прояснениеи в твоята глава, нали :) Безсилието не е добра позиция...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, gmladenov said:

Да се каже "не можем да проверим теорията по технически причини ... но знаем, че тя е вярна"
е невалидно.

Само ще добавя към написаното от Скенер, че с "теорията е вярна" се отива към повторение на вече коментирани аргументации помежду ви със Скенер... според мен е излишно, но пък хубави спорове ви се получават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, gmladenov said:

Ами не е точно така, защото има една тънкост: невероятните твърдения изискват невероятни доказателства.

Тук твърдението не е невероятно. То е от клас следствия, всички от които са потвърдени. Значи, много веротно е и то да е вярно. Тоест и тук прегъваш пръчката прекомерно, заслепен от емоционалните си аргументи.  "Невероятността" е емоционална окраска, негодна за аргументация :) Не нам такива хватки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, gmladenov said:

Когато скъсяването на дължините бъде потвърдено, тогава и аз ще го приема. Но дотогава не.

То и нескъсяването на дължините не е потвърдено! Значи и него не премаш. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Gravity said:

То и нескъсяването на дължините не е потвърдено! Значи и него не премаш. 

Логиката явно не ти е сила.

Скъсяването на дължините е промяна и ако се твърди, че такава промяна има, тя трябва да се
докаже. Иначе нищо не доказваш. Дозаказателството за не-промяна е липсата на доказателство
за промяна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, gmladenov said:

Логиката явно не ти е сила.

Скъсяването на дължините е промяна и ако се твърди, че такава промяна има, тя трябва да се
докаже. Иначе нищо не доказваш. Дозаказателството за не-промяна е липсата на доказателство
за промяна.

Внимавай с логиката.

Всяко измерване на дължина, дори на неподвижни обекти, винаги дава различен резултат. Счита се (?), че това е само поради грешката в измерване, затова измерванията се повтарят и осредняват. Как е доказана тази стратегия на измерване, или не е доказана, а е приета на вяра? И ако е приета на вяра, ти защо не се тръшкаш тук по този повод? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, scaner said:

Внимавай с логиката.

Това твоето е софистика. Да, измерванията се повтарят и осредняват ... но говорим за хилядни
или милионни части отклонение от очакваното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, gmladenov said:

Това твоето е софистика. Да, измерванията се повтарят и осредняват ... но говорим за хилядни
или милионни части отклонение от очакваното.

Независимо от бройката - тази стратегия ще работи само ако е доказано, че дължината не се променя, Но такъв експеримент за доказателство няма. И въпросът е, ти защо не се тръшкаш по този повод?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, scaner said:

И въпросът е, ти защо не се тръшкаш по този повод?

Аз вече отговорих: докато липсват (твърди) доказателства за скъсяване на дължините, аз приемем,
че скъсяването на дължините е фантасмагория.

Липсата на такива доказателства сама по себе си е доказтелство, че не се наблюдава скъсяване.
Какво има да се тръшкам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, gmladenov said:

Аз вече отговорих: докато липсват (твърди) доказателства за скъсяване на дължините, аз приемем,
че скъсяването на дължините е фантасмагория.

Ами ето - липсват твърди доказателства, че дължината не се променя. По какво се различава това от твоето твърдение, и защо вземаш едната страна за сметка на другата? Схващаш ли сега на какви предразсъдъци си се насадил? И колко още не ти е ясно на тема как работи науката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Ниkи said:
Преди 2 часа, kipen said:

Ти поне знаеш, че са експерименти, а не "експериментът"...

Съвсем умишлено съм използвал единствено число. Визирам конкретен експеримент

Извинявай!

От нагласата ми, че Младенов е склонен да спори неоснователно, не обърнах внимание, че използва "експериментите със забавяне на времето".  Интерпретирах го, че оспорва експериментите, в които е потвърдено "времевото забавяне". ...а и не знаех, че е имало и експериментални опити за забавяне на времето.

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Ниkи said:

Ще те питам нещо: Ти как си обясняваш твърдението, че на фона на плоско пространство-време в СТО, пътуващия близнак ще се върне при брат си по-млад? 

Не е точно плоско пространство-времето в СТО :)

Какво му е плоското, след като разстоянието между две далечни точки по мировата линия на светлинен лъч е НУЛА? По-сложни са нещата. Например пространството на скоростите в СТО има геометрия тип Лобачевски. А тя има доста странни, от гледна точка плоската геометрия, свойства.

Това позволява дължината на крива линия (движение не-ИС) да е по-малка от дължината на права (ИС).

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Ниkи said:

Ще те питам нещо: Ти как си обясняваш твърдението, че на фона на плоско пространство-време в СТО, пътуващия близнак ще се върне при брат си по-млад? 

А как в равнината сумата от дължините на две от страните в триъгълник е по-голяма от третата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Gravity said:

А как в равнината сумата от дължините на две от страните в триъгълник е по-голяма от третата?

В пространството на Минковски е обратно.

Мировата линия на неподвижния е по "оста" на конуса.

Мировите линии на движещият се близнак -след срещата им на Земята - е по други две страни на формирания така триъгълник.

Сумата от другите две страни на триъгълника е по-малка от тази страна на триъгълника, която е на неподвижния.

(Това е защото  се пресмята дължина на интервал "преживяно време" - както се е изразил Пенроуз - след като се изчисли времето, като двете страни на уравнението за дължина на интервала до срещата на Земята се разделят  на с на квадрат. Времената на "пътуващия близнак"-подвижният, са със знак минус. Именно, това преживяно време на подвижния е по-малко от преживяно време на неподвижния. Значи - подвижният близнак е по-млад от неподвижния.😎)

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, scaner said:

Не е точно плоско пространство-времето в СТО :)

Благодаря!

Усетих нещо "мазно" като му прочетох въпроса. Ориентирах се, че е подвеждащ, но се спрях на фактът, че иска да обяснявам нещо вече обяснено чрез уравненията в теорията. Изобщо не зацепих, че "подлогата" му е в това, че Минковското е псевдоевклидово пространство!

А пък това, че не пише по темата и безцеремонно, многократно, за пореден път я отклонява към угодната му посока вече копира целенасоченото естественото движение на муха към храната й.

Исках и сега питам официално: @Ниkи какво работиш и какво си завършил?

Питам, щото не мога да си обясня мотивите за комплексарско-пубертетското ти поведение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, kipen said:

Исках и сега питам официално: @Ниkи какво работиш и какво си завършил?

Би ли ми отговорил, моля!

Редактирано от kipen
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...