Отиди на
Форум "Наука"

Влиянието на корона вируса в световната и локалната икономика


Recommended Posts

Отново юе изразя своя потрес , отвращение и презрение към много от Вас, тези, повечето , които се оставят да се ебават с тях , да се отнасят и действат върху им , като някакви малоумни създание. Чак такава тъпота не бях предвидил. Унищожително, не ви трябва бедствие, тъй сте си идеални !

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 458
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 14 минути, laplandetza said:

Отново юе изразя своя потрес , отвращение и презрение към много от Вас, тези, повечето , които се оставят да се ебават с тях , да се отнасят и действат върху им , като някакви малоумни създание. Чак такава тъпота не бях предвидил. Унищожително, не ви трябва бедствие, тъй сте си идеални !

Лапландецо, защо мислиш, че повечето от нас не са наясно с това което се случва? И да те питам, как лично ти доказваш на себе си (не на нас или на някой друг ), че не спадаш към същата категория - ти например правиш ли нещо по-специално за да не се отнасят към теб, като към малоумно създание?

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според това изследване безработицата в САЩ ще бъде 20% през този месец.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Atom said:

Лапландецо, защо мислиш, че повечето от нас не са наясно с това което се случва? И да те питам, как лично ти доказваш на себе си (не на нас или на някой друг ), че не спадаш към отбора на тъпаците - ти например правиш ли нещо по-специално за да не се отнасят към теб, като към малоумно съзнание?

Не съм конкретен, не се отнася персонално, а общо.Ти обаче пускаш многозначни мнения, писания, какво да кажа.............., не си определен за момента.

Какво аз правя, разни неща............ много от тях отвъд нормата,правилата😷

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, laplandetza said:

Не съм конкретен, не се отнася персонално, а общо.Ти обаче пускаш многозначни мнения, писания, какво да кажа.............., не си определен за момента.

Какво аз правя, разни неща............ много от тях отвъд нормата,правилата😷

Не те питам за да се заяждам, а за съвет.  Дето се вика за собствена употреба. Човек може и да е наясно с голямата картина - било поради наличие на експертиза, било просто като усет. А може и да не е наясно и да се заблуждава, да възприема нещата под нечие чуждо внушение. 

Съвсем  друг е обаче въпроса, какво лично  може да направи той в тази ситуация.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Atom said:

Не те питам за да се заяждам, а за съвет.  Дето се вика за собствена употреба. Човек може и да е наясно с голямата картина - било поради наличие на експертиза, било просто като усет. А може и да не е наясно и да се заблуждава, да възприема нещата под нечие чуждо внушение. 

Съвсем  друг е обаче въпроса, какво лично  може да направи той в тази ситуация.

 

 

 

Цитирай

 

Най малкото и лесното е да изразява несъгласие и да призовава останалите да размислят добре и ако успеят да направят преценка да изразят позицията си.Всички масово да го правят, а нещата след това вървят сами, е , понякога някой ги подбутва, но така е в стадото:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, новорегистриран2 said:

Според това изследване безработицата в САЩ ще бъде 20% през този месец.

Много изкушава при този процент да се правят сравнения с голямата Депресия от 1933:

empl.jpg.4f140519657964ce5579bc3ee715aa80.jpg

Данните се различават в двете колонки, защото единият автор приспада заетите по държавни програми

Обаче сравнението, което се прави вече от някои автори, според мен, е некоректно. При Голямата Депресия от 1933 причината е липса на ликвидност/пари, до вчера обаче банките бяха добре капитализирани. През 1933 Рузвелт и екипът му не започват да следват Кейнсианската политика да печатат ликвидност, напротив, те поддържат ниски нива на задлъжнялост чак до войната:

debt.jpg.ee6e4e9bafe355e3895f07f687d48bd1.jpg

Вижда се, че дългът е увеличен преди Рузвелт от правителството на републиканците, после е заравнен чак до 1942

Сега се отпуснаха 2.2 трлн. долара /над 10 процента от БВП/ еднократно и са подготвени още 4 трлн. Тоест днес финансово ние не сме в началото на Голяма Депресия, а в нейния край, паралелно днешното емитиране на дълг съответства на годините след 1940, когато САЩ влизат във войната

money.thumb.jpg.a2509945e3e0d50f943ddbd67237e8ff.jpg

Това е количеството пари циркулиращи в САЩ тогава, вижда се, че едва към 1939 правителството се обръща към Кейнсианска монетарна политика на стимулиране, като този процес се ускорява силно по време на войната

gdp.jpg.655eb20172597a300de6906d32da2c7a.jpg

А на тази графика е отразен растеж на БВП измерен в константни долари млрд. от 1999, нивото от 1929 е достигнато едва през 1936, след което има повишаване до 1937 и рязко спадане една година по-късно, това е втора рецесия вътре в депресията; точно този момент, според мен, съответства на икономиката в края на 2019, когато въпреки паричните стимули ръстът започна да боксува както в САЩ, така и в ЕС,

През 1939 предвид започващата война в Европа, Рузвелт започва да провежда "военна икономика" и да отпуска фискалната дисциплина, правителствените разходи се насочват към ВПК, който заработва с държавни поръчки на пълни обороти; когато избухва войната с Япония, САЩ преминават изцяло на военна икономика, разходите за отбрана достигат до 40 процента от БВП в следващите няколко години /днес стимулите отпуснати от ФЕД са над 30 процента/, безработицата спада и без предишните правителствени програми, просто безработните отиват в секторите на ВПК, към края на войната БВП силно расте, безработицата е ниска, доларът е световна валута, и тогава дългът тръгва надолу, защото САЩ произвеждат и продават всичко на вътрешния си пазар и на света.

По онова време вълшебният продукт, който изстрелва САЩ като безспорен лидер е нефт и автомобили; днес привържениците на Нова Зелена Сделка твърдят, че това е възобновяема енергия, но според мен това е "новият нефт" - Големите Данни, управлявани от ИИ и свързани с 5Г и вече задаващата се след 10 години 6 Г връзка, които ще интегрират всичко в една синергична система на информация.

https://www.nature.com/articles/s41928-019-0355-6#Tab2

https://www.mitre.org/sites/default/files/publications/pr-19-02806-1-5G-frontlines-us-china-great-power-competition.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А краят на "военната икономика" е белязан от...

СССР се сблъска със същия проблем през... 1990-те.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Б. Киров said:

По онова време вълшебният продукт, който изстрелва САЩ като безспорен лидер е нефт и автомобили; днес привържениците на Нова Зелена Сделка твърдят, че това е възобновяема енергия, но според мен това е "новият нефт" - Големите Данни, управлявани от ИИ и свързани с 5Г и вече задаващата се след 10 години 6 Г връзка, които ще интегрират всичко в една синергична система на информация.

Да, "големите данни" имат всички качества да станат "новия нефт".  Проблемът е, че естеството им (това, че са данни) е много чувствително. Хем са ценни, хем никой не иска да ги споделя с останалите. За да се запази сегашната система,  всички  субекти  - държави, корпорации и т.н. ще трябва да се откажат поне частично от своя суверенитет или права и да направят данните прозрачни и за останалите участници в играта.  От друга страна разни наднационални играчи - ООН, СТО, СЗО и т.н. да добият повече "власт" от сега за да може да се координира целия процес. Това между другото е предвидено и в прогнозата на фондация Рокфелер:

Цитирай

 

Such systems and structures required far greater levels of transparency, which in turn required more tech-enabled data collection, processing, and feedback. Enormous, benign “sousveillance” systems allowed citizens to access data—all publically available—in real time and react.

Nation-states lost some of their power and importance as global architecture strengthened and regional governance structures emerged.
International oversight entities like the UN took on new levels of authority, as did regional systems like the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), the New Partnership for Africa’s Development (NEPAD), and the Asian Development Bank (ADB). The worldwide spirit of collaboration also fostered new alliances and alignments among corporations, NGOs, and communities.

 

Не мисля, че обществата ни са узрели за подобна трансформация.  Според мен всички събития след кризата през 2008 показват, че вървим упорито към другия сценарий - Lock Step, този на вирусния национализъм. Данните наистина са новия нефт, но всеки ги иска за себе си и няма никакво намерение да ги споделя с другите. Следователно супер-глобализацията е пътник. Вероятен сценарий е новият  глобален свят да има не една глобална икономика,  а четири - САЩ+Канада и Мексико, ЕС, Китай и най-вероятно Индия. Останалите нямат необходимия човешки потенциал и най-вероятно ще трябва да гравитират около един от тези четири центъра. Това не означава, че взаимодействието между тези четири центъра ще спре, а че всеки от тях ще развива собствена Big Data икономика и всичко свързано с нея.

Що се отнася до корона-вируса..... ако не беше той, щеше да е друг и през друга година - било нов щам на грип или нещо друго. Подобни неща така или иначе се появяват периодично.  Ефектът обаче и мерките най-вероятно щяха да са подобни. Просто обществото иска подобно развитие.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, Atom said:

..........Просто обществото иска подобно развитие.

Обществото или ти искаш. Какво ще каже обществото след 5 години , примерно. дали би искало.      Обществото принципно не знае какво иска. а ако го питат, предварително  с въпроса се кодира отговора.

 Друго, ще има споделяне в системите за сигурност , още по дълбоко след тая вирусна постановка и идеята за  обща <мрежа> , ще доведе и до прилагане на най новите технол. решения, там ще започне ново ниво глобализация.  С прилагането на технологиите и организация все по малко ще има значение броя население, дали ще е 200 милиона или 1,2 милиарда, няма да има решаващо значение.Тука печелят САШ и съюзниците им.  В крайна сметка в близките няколко десетилетия , може дори в близките 20 години , някои от главните играчи да изгубят търпение и поделят Света решавайки нещата с нов цивилизационнен избор , собствен <полусвят> на базата на ресурс, технология и готовност за всякакъв вид война, вкл. и извънземна война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, laplandetza said:

Обществото или ти искаш. Какво ще каже обществото след 5 години , примерно. дали би искало.      Обществото принципно не знае какво иска. а ако го питат, предварително  с въпроса се кодира отговора.

 Друго, ще има споделяне в системите за сигурност , още по дълбоко след тая вирусна постановка и идеята за  обща <мрежа> , ще доведе и до прилагане на най новите технол. решения, там ще започне ново ниво глобализация.  С прилагането на технологиите и организация все по малко ще има значение броя население, дали ще е 200 милиона или 1,2 милиарда, няма да има решаващо значение.Тука печелят САШ и съюзниците им.  В крайна сметка в близките няколко десетилетия , може дори в близките 20 години , някои от главните играчи да изгубят търпение и поделят Света решавайки нещата с нов цивилизационнен избор , собствен <полусвят> на базата на ресурс, технология и готовност за всякакъв вид война, вкл. и извънземна война.

Не, мен подобно развитие не ме устройва, но аз какво искам е без значение. Що се отнася до обществото....... да, в момента обществото иска това. Преди може и да не е искало, но в момента това е положението.

Що се отнася да т.н. "нов нефт"  - в надпреварата за данните процесът започна в САЩ,  но в момента лидер са Китай.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, новорегистриран2 said:

А краят на "военната икономика" е белязан от...

СССР се сблъска със същия проблем през... 1990-те.

Доста крайни изводи, но имайки предвид цялостната позиция на автора, който вече цитирах веднъж за ВПК на САЩ и връзката му с политическата машина,

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Higgs

той си следва неговата логика:

2020-04-16_225822.thumb.jpg.ab59412a1428e51c0567ce8f4e977e6a.jpg

Това че изважда цялата военна продукция от БВП все пак ми звучи крайно. Също и това е почти сензационно твърдение, очевидно е убеден пацифист:

2020-04-16_230000.jpg.d03dcd8cab65354ef2477dc2f0e1c7bd.jpg

Твърдението му пък, че има една нова Голяма Депресия  през 1946, поне според мен, не е вярно - има една краткотрайна и голяма конверсия на военното производство в цивилно.

1588358727_gdppercapita1.thumb.jpg.9a3fce5a265dda1cae93aa3dcf223a7b.jpg

Както и да е, това са неговите принципи и поне в това, което цитирах за ВПК, Хигинс е сериозен и задълбочен изследовател. Последовател на Австрийската школа по принцип не може да бъде привърженик на военната икономика. Но тя е факт, независимо дали се харесва на някой или не.

Както е и трудно оборим факт, че именно военната продукция на САЩ ги направи световен икономически хегемон без съперник до края на 20-ти век.

ВПК на САЩ е двигател на повечето иновации във високите технологии и притежава доказана способност да ги конвертира в търговски продукти, за да ги продава на света като патенти и стоки.

Машината на "въртящите се врати" между военни държавни служители, политици, собственици и шефове на корпорации и връзката й с най-високия връх в хранителната верига на икономиката на САЩ - финансовия сектор , е така конструирана и напасвана десетилетия наред, че работи като едно цяло и диктува ходовете на тази велика страна поне от ВСВ натам.

Проблемът на тази машина е, че в лицето на китайският държавен капитализъм се появява изгряваща и заплашваща да го превъзхожда сила, с която трябва да намери начин да се справи, за да запази позициите си.

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Atom said:

Не, мен подобно развитие не ме устройва, но аз какво искам е без значение. Що се отнася до обществото....... да, в момента обществото иска това. Преди може и да не е искало, но в момента това е положението.

Що се отнася да т.н. "нов нефт"  - в надпреварата за данните процесът започна в САЩ,  но в момента лидер са Китай.  

За Обществото, изобщо не е ясно в момента какво е положението с <искането> на обществото, има платени и маниполирани проувания и смешен пропаганден <апарат>, смехотворен такъв от като изключим обияайните медии и разни интернет троличарници. Ако има истинско проучване <Какво иска> , според мен отговора е НЕ, не иска такава реакция. Положението е критично за гн. Борисов, това е сигурно.

Хах, Китай, ама друг път,най голям контрол данни имат секретните мрежи на САЩ, нато и съюзници, китайските жители..............да ми простите на са инфлационни, много са и са в една империя, не са толкова интересни, един западняк, примерно германец за 10 китаеца. Кой държи основните магистрали за подводни комуникации, интернет и пр. да не би да сте наивни, който поставя, изгражда подводните трасета , <началниците> му имат технологията да прослушват цялата комуникация.

Аз смятам, дълбоко съм убеден , че този век ще е съдбоносен, векът на Глобалната Система с интегриран интелект, началото на новопоколение изкуствен такъв, базиран на човешки  мозък.

Link to comment
Share on other sites

Интересно време, някои ръководители, сега докато на прицел е Унгария с , смеходиктаторчето Орбан и поляците по горе, а вероятно и други в зародиш, някои ръководители на щг от Дунав , могат да си закрепят една авторитарна псевдомандатна демократична власт, 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, laplandetza said:

Хах, Китай, ама друг път,най голям контрол данни имат секретните мрежи на САЩ, нато и съюзници, китайските жители..............да ми простите на са инфлационни, много са и са в една империя, не са толкова интересни, един западняк, примерно германец за 10 китаеца. Кой държи основните магистрали за подводни комуникации, интернет и пр. да не би да сте наивни, който поставя, изгражда подводните трасета , <началниците> му имат технологията да прослушват цялата комуникация.

Това съм го коментирал и в други теми, но ще си повторя мнението и тук. Да, САЩ имат огромен потенциал и предпоставки.  Предимствата на САЩ във всички области -  конкуренцията, правата за собственост и т.н. т.е. всичко това което прави САЩ велики в случая с данните е недостатък. Данни има, при това в огромно количество, но са пръснати - в службите, в разни корпорации, в университетите и др. и най-важното данните са защитени.  В Китай при тяхната централизирана система и абсолютно незачитане на правата на гражданите,  ако партията каже, че фирма А трябва да има определени данни им се предоставя пълен достъп - от всякъде и от всички възможни източници. Затова и в момента китайските фирми предлагат пълна гама услуги. Лицево разпознаване - няма проблем, разпознаване по походката - заповядайте. Диагностичен софтуер - моля и т.н.

Който предоставя данните, той поръчва музиката. Вече дали самите учени на данни, инженери, разработчици и т.н. са американци, канадци или българи няма значение. Продуктът е собственост на собственика на данните. Връзката обаче е точно обратната - колкото гражданите на една страна са по-защитени, толкова бизнеса с данните е по-затормозен. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, laplandetza said:

Интересно време, някои ръководители, сега докато на прицел е Унгария с , смеходиктаторчето Орбан и поляците по горе, а вероятно и други в зародиш, някои ръководители на щг от Дунав , могат да си закрепят една авторитарна псевдомандатна демократична власт, 

Според мен са напразни илюзии, ако имат такива, защото ЕС има много по-различна архитектура на икономика и власт от тази в САЩ. Първо ЕС няма ВПК и според мен няма и да създаде, цялата икономическа активност на ЕС е концентрирана около производителната философия на Германия, а тези споменатите страни, Унгария и Полша, са толкова вързани с германската икономика и производство, капитали, че ако се откачат от тях, просто ще потънат в мизерия и безредици от политически характер, те буквално са закачени като под-изпълнители на германското производство. Щатите тази относителна военна слабост и разпокъсаност на ЕС ги устройва, защото идват да я пазят като Големия Бял Брат с военната си мощ, а и здраво превъртат капитал през банковата и корпоративна кръв на Европа, симбиозата е взаимна.

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Atom said:

Това съм го коментирал и в други теми, но ще си повторя мнението и тук. Да, САЩ имат огромен потенциал и предпоставки.  Предимствата на САЩ във всички области -  конкуренцията, правата за собственост и т.н. т.е. всичко това което прави САЩ велики в случая с данните е недостатък. Данни има, при това в огромно количество, но са пръснати - в службите, в разни корпорации, в университетите и др. и най-важното данните са защитени.  В Китай при тяхната централизирана система и абсолютно незачитане на правата на гражданите,  ако партията каже, че фирма А трябва да има определени данни им се предоставя пълен достъп - от всякъде и от всички възможни източници. Затова и в момента китайските фирми предлагат пълна гама услуги. Лицево разпознаване - няма проблем, разпознаване по походката - заповядайте. Диагностичен софтуер - моля и т.н.

Който предоставя данните, той поръчва музиката. Вече дали самите учени на данни, инженери, разработчици и т.н. са американци, канадци или българи няма значение. Продуктът е собственост на собственика на данните. Връзката обаче е точно обратната - колкото гражданите на една страна са по-защитени, толкова бизнеса с данните е по-затормозен. 

 

Това е далеч от истината, ...........за да не съм голословен съветвам да проверите кой насложи подводната комуникация между стария и новия свят, търсете фирмите, някои имента им ги издават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

САЩ са твърдо решени да спечелят технологичната война с Китай, и според мен, ще го направят:

https://www.mitre.org/sites/default/files/publications/pr-19-02806-1-5G-frontlines-us-china-great-power-competition.pdf

Това е документ на тяхна институция работеща към военния комплекс, те са готови буквално на всичко, имат и ресурсите.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Б. Киров said:

Според мен са напразни илюзии, ако имат такива, защото ЕС има много по-различна архитектура на икономика и власт от тази в САЩ. Първо ЕС няма ВПК и според мен няма и да създаде, цялата икономическа активност на ЕС е концентрирана около производителната философия на Германия, а тези споменатите страни, Унгария и Полша, са толкова вързани с германската икониомика и производство, капитали, че ако се откачат от тях, просто ще потънат в мизерия и безредици от политически характер, те буквално са закачени като под-изпълнители на германското производство. Щатите тази относителна военна слабост и разпокъсаност на ЕС ги устройва, защото идват да я пазят като Големия Бял Брат с военната си мощ, а и здраво превъртат капитал през банковата и корпоративна кръв на Европа, симбиозата е взаимна.

Въпрос на сделка,.............. с онези мушмуроци отвъд на юг Дунав😀. Аз съм убеден , че неюата минаха границата и Орбан трябва да бъде <смачкан> от ЕС, не виждам никакво друго разиграване с Унгария, ако не го направят и <преговарят> , губят всякаква тежест и самият съюз......... става една непредвидима задруга.

 За ВПК........ ще има игра, Германия може, но не иска, Франция иска, но не може...........Китай наблюдава. може....но иска нещо друго...... въпрос на <преговори> на многогодишна игра. В тая купчина сме ние с Турция, неизбежно е , турския въпрос е от тази игра, а ние сме заковани в диалога ЕС/Турция, зависими,я жертви я <помагачи>

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, laplandetza said:

Въпрос на сделка,.............. с онези мушмуроци отвъд на юг Дунав😀. Аз съм убеден , че неюата минаха границата и Орбан трябва да бъде <смачкан> от ЕС, не виждам никакво друго разиграване с Унгария, ако не го направят и <преговарят> , губят всякаква тежест и самият съюз......... става една непредвидима задруга.

 За ВПК........ ще има игра, Германия може, но не иска, Франция иска, но не може...........Китай наблюдава. може....но иска нещо друго...... въпрос на <преговори> на многогодишна игра. В тая купчина сме ние с Турция, неизбежно е , турския въпрос е от тази игра, а ние сме заковани в диалога ЕС/Турция, зависими,я жертви я <помагачи>

Интересен свят наистина. Помпео, мисля, миналата година беше перифразирал "Пояс и Път" на Китай с фраза от сорта "Има много пътища и пояси, не е само един"; сега виждаме с пандемията, че са отрязани всички пътища в това число Пояс и Път.

Може би предстои едно ново прекрояване на връзките и пътищата.

Русия на Путин е извън уравнението на Европа, но Русия без Путин теоретично може да влезе в това уравнение, лично мнение не ангажирам никакъв авторитет, ако това е в интерес да бъде отрязан Китай от Европа и Азия, и ако имаме истинска Студена война между Китай и САЩ, в която и ЕС ще трябва да заеме позиция, и което още е неясно. Тогава в Европа и дори в ЕС и Централна Азия също може да има пребалансиране, но това са чисти спекулации от моя страна.

ВПК на Русия си виси като пушката на Чехов на стената, засега не върши никаква работа в театралното действие, освен да плаши, но си е там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, laplandetza said:

Това е далеч от истината, ...........за да не съм голословен съветвам да проверите кой насложи подводната комуникация между стария и новия свят, търсете фирмите, някои имента им ги издават.

И какво като те са изградили комуникацията. Как и кой в случая може да се възползва от данните?

Ето един пример:  

Цитирай

 

Нuаwеі cтapтиpa cвoя oнлaйн ycлyгa зa aнaлиз нa мeдицинcĸитe cнимĸи зa нaличиeтo нa пнeвмoния, пpeдизвиĸaнa oт ĸopoнaвиpyca. Изпoлзвaт ce мaшиннo зpeниe и вeчe oбyчeн изĸycтвeн интeлeĸт, ĸoйтo бъpзo aнaлизиpa дaннитe oт ĸoмпютъpнaтa тoмoгpaфия.

СОVІD-19 aтaĸyвa бeлитe дpoбoвe нa зapaзeния, нeщo ĸoeтo мнoгo дoбpe ce виждa в cнимĸaтa oт ĸoмпютъpнaтa тoмoгpaфия. Aĸo тoвa изoбpaжeниe ce ĸaчи в Нuаwеі Сlоud, изĸycтвeният интeлeĸт гo aнaлизиpa и пpaви диaгнocтиĸa. Heщo пoвeчe, изĸycтвeният интeлeĸт oпpeдeля cтaдия и тeжecттa нa инфeĸциятa. Hoвия ИИ e oбyчeн и пpoдължaвa дa ce oбyчaвa чpeз нeпpeĸъcнaтo нapacтвaщa бaзa дaнни oт пpимepи нa зapaзeни c СОVІD-19 пaциeнти.

източник: Новият ИИ на Huawei диагностицира коронавируса за две минути с точност 98%

 

Китайците действат брутално - просто партията майка е наредила на болниците да предоставят всякакви данни  - изображения, диагнози и т.н. на Нuаwеі. От там нататък фирмата може да наеме който си иска (вкл. американци, българи и т.н. ) да съставят моделите. 

В САЩ, ако една фирма иска да направи подобно нещо е възможно, но много трудно. Иска се съдействие на здравните власти и договаряне поотделно с един куп болници, пък съгласие но болния, пък етични кодекси, пък разни правни проблеми  и един куп други формалности. Като цяло ще отнеме маса време и ако се осъществи изобщо този проект , то това най-вероятно ще стане едва постфактум - когато кризата приключи. За Европа изобщо не искам да говоря. Тук защитата на личните данни е толкова висока, че практически подобен продукт няма как да се появи.

За каквото и друго да се сетиш по отношение на данните положението е абсолютно същото. 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Atom said:

И какво като те са изградили комуникацията. Как и кой в случая може да се възползва от данните?

Ето един пример:  

Китайците действат брутално - просто партията майка е наредила на болниците да предоставят всякакви данни  - изображения, диагнози и т.н. на Нuаwеі. От там нататък фирмата може да наеме който си иска (вкл. американци, българи и т.н. ) да съставят моделите. 

В САЩ, ако една фирма иска да направи подобно нещо е възможно, но много трудно. Иска се съдействие на здравните власти и договаряне поотделно с един куп болници, пък съгласие но болния, пък етични кодекси, пък разни правни проблеми  и един куп други формалности. Като цяло ще отнеме маса време и ако се осъществи изобщо този проект , то това най-вероятно ще стане едва постфактум - когато кризата приключи. За Европа изобщо не искам да говоря. Тук защитата на личните данни е толкова висока, че практически подобен продукт няма как да се появи.

За каквото и друго да се сетиш по отношение на данните положението е абсолютно същото. 

 

Хмм, извинявай, несериозно е. В запада има електронно здравеопазване от години , а някъде от скоро, в БГ няма за сега. При нас във Финландия има, ........ има фирми, които обслужват продукта, т.е мрежите, в тези фирми е намесена полицията на централно ниво, имат си директор по сигурността, ........... прехвърлен от САЩ, учил там сигурност и пр. думички на смотаната диплома......................исках да ти кажа в тая игра няма правила, за ченгилите законите са нищо(когато им се пречкат) .Продължавай да си мислиш за законите и правилата....... те са да ударят разни натрапници  , захлебващи гиганти като китайските.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Atom said:

И какво като те са изградили комуникацията. Как и кой в случая може да се възползва от данните?

Ето един пример:  

Китайците действат брутално - просто партията майка е наредила на болниците да предоставят всякакви данни  - изображения, диагнози и т.н. на Нuаwеі. От там нататък фирмата може да наеме който си иска (вкл. американци, българи и т.н. ) да съставят моделите. 

В САЩ, ако една фирма иска да направи подобно нещо е възможно, но много трудно. Иска се съдействие на здравните власти и договаряне поотделно с един куп болници, пък съгласие но болния, пък етични кодекси, пък разни правни проблеми  и един куп други формалности. Като цяло ще отнеме маса време и ако се осъществи изобщо този проект , то това най-вероятно ще стане едва постфактум - когато кризата приключи. За Европа изобщо не искам да говоря. Тук защитата на личните данни е толкова висока, че практически подобен продукт няма как да се появи.

За каквото и друго да се сетиш по отношение на данните положението е абсолютно същото. 

 

За което пишите и по-рано се знаеше. Че Алгоритмът блаблабла. Тук новинката е, че телефончето  Huawei Cloud az EMUI 5.1 е способно за това....чудесен маркетинг по време на пандемия....Но какво да чакаш от тези жълти изроди....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 31 минути, Б. Киров said:

САЩ са твърдо решени да спечелят технологичната война с Китай, и според мен, ще го направят:

https://www.mitre.org/sites/default/files/publications/pr-19-02806-1-5G-frontlines-us-china-great-power-competition.pdf

Това е документ на тяхна институция работеща към военния комплекс, те са готови буквално на всичко, имат и ресурсите.

Страхувам се, че разбудихме спящ гигант, в казано на китайски, а "спящият  гигант" е САЩ

Много  интересен документ, препоръчвам го и на Атом. Някак си противоречи базово на сценария за "вирусния национализъм" 

За мен докуменът е като дежавю за края на  национализма, когато съюзниците се обединяват срещу общ противник  и отхвърлят егоизма, Започват да си сътрудничат целенасочено за  каузата, включително  споделяйки технологии, и дори правейки ги отворени..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, nik1 said:

Страхувам се, че разбудихме спящ гигант, в казано на китайски, а "спящият  гигант" е САЩ

Много  интересен документ, препоръчвам го и на Атом. Някак си противоречи базово на сценария за "вирусния национализъм" 

За мен докуменът е като дежавю за края на  национализма, когато съюзниците се обединяват срещу общ противник  и отхвърлят егоизма, Започват да си сътрудничат целенасочено за  каузата, включително  споделяйки технологии, и дори правейки ги отворени..

 

 

Не съвсем, такава ще е една от <паролите> , като те сгащят че си омаал половината каца с мед...........паролата, паролата или 50 на голо:D. паролата е Китай, туй ще е бая големичко плашило , почти като СССР😷😀, а между другото с поредния бай панда/ си дзи еди кой си , ще пучите пурите и пляскате по д.. петата разни девойки и нежни бледи момци. Така се прави , без китай, няма капитализъм, без сащ няма китай, ............отиграно е  сащ/ссср, бая каци с мед отидоха в търбусите!:D

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...