Отиди на
Форум "Наука"

Влиянието на корона вируса в световната и локалната икономика


Recommended Posts

 • Потребител
Преди 2 часа, Андрей Куртенков said:

Мисля, че всички дето го издигнаха, го подцениха и вече съжаляват.

Тоя човек няма да се спре пред нищо.

Комбинация от здрав народен дух, силна амбиция и непукизъм.

Няма как да си независим и да стигнеш до такъв пост. Пък дори да има намерение да не се съобразява с никого, Гешев има 3 деца и това гарантирано го прави уязвим. 

Link to comment
Share on other sites

 • Мнения 461
 • Създадено
 • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

 • Потребител
 • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

 

Сображенията й са логични и май се вземат предвид.

https://www.mediapool.bg/obmislya-se-moratorium-varhu-bankovite-zaemi-u-nas-news305191.html

И междувременно... 

https://www.mediapool.bg/arsenal-sakrashtava-2-hilyadi-orazheinitsi-news305199.html

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

 • Потребител

Говорете си още, говорете, сгушкани почти един до други, без маски, без ръкавици, за кредити, мредити, заплати, отппуски–/имали наредба? има тогава кво омуват? Няма? Закъсняха/-.......Още малко и ще се проточат камионите с умрелите за кремиковци да ги горят, защото градските няма да смогват да ги заровят......Още малко, още......😟

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител

Интересно е да се следи какво се случва в по-малките страни, които нямат голям ресурс. Явно нашите антични сънародници са сред първите, които са се сринали и четейки какво се слува и какво предстои да им се случи разбирам колко добър министър е Горанов в сравнение с другите в региона...

Цитирай

Појаснува дека иако штетите на економијата веќе се присутни, допрва ќе се почувствуваат во април. Според него, тоа ќе се види и по буџетот и по компаниите.

-Ефектот е брановиден на здравствената криза. Сега здравствената криза е доминантна, но како втор бран ги носи економските ефекти од самата криза. Во делот на мерките за платите треба да знаат граѓаните дека приходите во буџетот, особено од први април, а веќе се гледаат и во март, се очекува 30 до 40 отсто, што значи 60 проценти не може да се наплатат. Зошто? Зашто е намалена јавната потрошувачка, луѓето се по дома, затворени се угостителско-услужните дејности, трговските дејности, транспортните дејности, фабриките или се затворени или хибернираат во моментот. Некои се затворени зашто нема достава на суровини, некои не можат да ги пласираат своите производители..., појаснува Заев.

Според него, државата бара 1,2 милијарди евра кредити, но во моментот на Македонија и даваат 600 милиони евра. Смета дека земјава не задоцнила со задолжувањето.

-Бевме меѓу првите кои што ги поднесоа сите барања, сите контакти, со сѐ. ММФ меѓу првите земји не извести колку ќе ни даде и колку ни следува согласно контрибуцијата која што ја имаме во ММФ. Со Светска банка веќе по третпат ги развиваме сите модели на помош. Се обративме до Европската инвестициона банка за реалокација на сите оние кредити да бидат комплетно безкаматни. Европската банка за обнова и развој одлучи директно да ги помага малите и средните претпријатија, вели Заев, додавајќи дека државата се обратила и до комерцијалните банки.

Според Заев, досега усно потврдени се 600 милиони евра и ќе треба да се најдат уште толку.

-Сепак, ни останува 1 милијарда која мораме да ја обезбедиме. Владата веќе ги прави непродуктивните кратења. Трошоците кои што се непродуктивни ги кратат. Сѐ што може да се скрати, што не влијае директно на приватната и јавната потрошувачка, сето тоа што е ориентирано за излив на пари надвор од државата се крати. Над 7 милијарди денари веќе се скратени, но тоа не е доволно, треба 60 милијарди денари, вели Заев.

Во однос на критиктие од страна на синдикатите, опозицијата, но коалицискиот партнер за предлогот сите административци да добијат минимална плата од 14.500 денари, Заев вели дека сите можат да издржат краток период, за да не мора потоа да се „издржува“ подолг период.

-Не дај Боже да дојдеме во состојба Фондот за здравство да не може да плати на болници и на аптеки. Тоа значи, нема лечење и нема лекови. Тоа не ни треба. Полиција и војска секој пат ни требала и ќе ни треба, рече Заев, додавајќи дека мора да се погледнат сите трошоци.

-Најубаво е да кажете „Плати сите ќе зимате, нема проблем, пари ќе се најдат“, а не може да се најдат пари. За сите 2,2 милијарди евра никој нема да даде пари, рече Заев.

Според Заев, процедурите за задолжување се почнати на почетокот на март.

Во однос на барањата на бизнисот за одложување на покачувањето на минималната плата, рече дека Владата обезбедува минимална плата за работниците во април и мај. Според него, поради овие мерки бизнисмените се среќни.

-Тоа не значи дека газдите треба да дадат минимална плата. Ако имаат можности нека дадат повеќе. Јас очекувам компаниите кои се погодени од кризата, а лани покажале големи профити да дадат поголема плата. И за две-три години да ги вратат парите, вели Заев.

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 19 часа, новорегистриран2 said:

Да, защото си позволихме  "лечението да бъде по-лошо от самия проблем"

 

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Цитирай

Блокирането на Италия коства 90% от приходите от туристическа и транспортна дейност, 50% за търговията на дребно и 10% за фабричната продукция, според данни на италианския бивш главен икономист на Министерството на финансите Лоренцо Кодоньо.

https://www.economic.bg/bg/news/12/evropa-zadushava-koronavirusa-i-ikonomikata-si.html

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител

Имам ежедневни наблюдения в/у малки магазинчета в провинцията (функциониращи по съвместителство и като заведения ) 1.Забраните за събирането на групи/тумби което обичайно се получава около кафе-машините, автоматично намали оборота/клиентелата защото и самите машини спряха да работят (на някои места направо ги премахнаха), същото се отнася за употребата и продажбата на алкохол.

2. Що се отнася до оборота - да, вярно че първоначално имаше голям наплив, НО! забележете, доставчиците буквално всяка седмица (даже на всяка доставка) вдигат цените, като се оправдават че от складовете на едро и производителите го правят (а ужким имаше обещание от горните да не променят, или в много малко да променят в посока нагоре същите тези цени) та в действителност по-големия оборот не означава и по-големи печалби...

3.Това което виждам е че за момента гастерите завърнали се със своите пари, горе-долу подкрепят положението (засега!), когато ги попривършат ситуацията няма да е същата

Надявам се у нас положението да се закрепи на това ниво и да дочакаме кризата да премине при ,,големите", и когато се стабилизират и нормализират (доколкото е възможно) при тях нещата, да разчитаме това да ни подпомогне и в нашата ситуация...засега основното което ни остава е да се кръстим и молим на всякакви богове дано при нас преминат нещата по-леко, така да се каже по тънката лайсна, иначе незнам...

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 21 минути, kirasirrav said:

Имам ежедневни наблюдения в/у малки магазинчета в провинцията (функциониращи по съвместителство и като заведения ) 1.Забраните за събирането на групи/тумби което обичайно се получава около кафе-машините, автоматично намали оборота/клиентелата защото и самите машини спряха да работят (на някои места направо ги премахнаха), същото се отнася за употребата и продажбата на алкохол.

2. Що се отнася до оборота - да, вярно че първоначално имаше голям наплив, НО! забележете, доставчиците буквално всяка седмица (даже на всяка доставка) вдигат цените, като се оправдават че от складовете на едро и производителите го правят (а ужким имаше обещание от горните да не променят, или в много малко да променят в посока нагоре същите тези цени) та в действителност по-големия оборот не означава и по-големи печалби...

3.Това което виждам е че за момента гастерите завърнали се със своите пари, горе-долу подкрепят положението (засега!), когато ги попривършат ситуацията няма да е същата

Надявам се у нас положението да се закрепи на това ниво и да дочакаме кризата да премине при ,,големите", и когато се стабилизират и нормализират (доколкото е възможно) при тях нещата, да разчитаме това да ни подпомогне и в нашата ситуация...засега основното което ни остава е да се кръстим и молим на всякакви богове дано при нас преминат нещата по-леко, така да се каже по тънката лайсна, иначе незнам...

При това положение - летният ни туристическия сезон, който  "храни" хората от почти всички черноморски общини за цяла година (в по-малка степен - в Бургас и Варна), отива по "дяволите" 

- чуждите летовници ще избегнат България през това лято

- голяма част от масата на "средния  българин" (не средната класа, а средностистическия българин) ще си спести пътуването и/летуването до/на Черноморието - дали от предпазливост за здравето, или  от предпазливост към спестените си средства (или просто от моментна липса на такива)

Е едно изречение казано- "Влачкето на ужасите набира скорост" :) 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

 • Потребител

За набиране... набира (дано ускорението е минимално 😐), какво ще се случи през лятото е трудно да се прогнозира... аз лично ще се концентрирам в случващото се през Май (тогава се очаква пика на вируса при нас), едва тогава можем да мислим за спасението на туристическия сезон.. Може би ще са интригуващи офертите  за - ,,...изолирана къща за гости дълбоко в планините, без комшии и никакъв достъп на външни хора, термокамери на всеки вход + автоматична дезинфекция на преминаващите; най-нови дихателни апарати във всяка спалня и т.н.😀

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 4 минути, Skubi said:

Божичко. Има на които сега им пада?...... Божичко......

Не знам какво им се пада, но от Шабла до Сименорец хоратат качат да дойдат летъвниците и лятото, за да си осухурят нянакви доходи. И не само - в сезона като работници или малки "предприемачи" се включват  стотици хиляди хора от от вътрешността - хора без постоянна работа и доходи, студенти и ученици, пенсионери..

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 1 минута, kirasirrav said:

Може би ще са интригуващи офертите  за - ,,...изолирана къща за гости дълбоко в планините, без комшии и никакъв достъп на външни хора, термокамери на всеки вход + автоматична дезинфекция на преминаващите; най-нови дихателни апарати във всяка спалня и т.н.😀

О съвсем ясно се прогнозира спадът,  и от вас..:) 

Link to comment
Share on other sites

 • Потребители

Рей Далио, собственик  и изпълнителен директор на най-успешният хедж фонд в света, който съм цитирал многократно във форума, започва серия от публикации, част от негова книга озаглавена:

The Changing World Order

Published on March 25, 2020

Ray Dalio

https://www.linkedin.com/pulse/changing-world-order-ray-dalio-1f/

Лично за мен неговото мнение струва много, затова ще цитирам само част от уводната част, в която той накратко обяснява метода си на работа:

 

"Вярвам, че предстоящите времена ще бъдат коренно различни от времената, които преживяхме досега в живота си, макар и подобни на много други времена в историята.

Вярвам в това, защото преди около 18 месеца предприех проучване за възходите и спадовете на различни империи, техните резервни валути и техните пазари, подтикнат от това, че лично видях редица необичайни развития, които не са се случвали преди през живота ми, но знаех че това се е случвало много пъти в историята.

Най-важното е, че наблюдавах сливането на 1) високи нива на задлъжнялост и изключително ниски лихви, което ограничава правомощията на централните банки да стимулират икономиката, 2) големи разлики в богатството и политически разделения в рамките на страните, което води до увеличаване на социалното и политическото конфликти и 3) нарастваща световна сила (Китай), предизвикваща прекомерно съществуващата световна сила (САЩ), което причинява външен конфликт. Последното аналогично време беше периодът от 1930 до 1945 г.

Докато изучавах историята, видях, че това преплитане на събития е типично за периоди, които се очертават като приблизително 10–20-годишни фази на преход между големи икономически и политически цикли, настъпващи в продължение на много години (примерно, 50-100 години). Тези големи цикли се състояха от "люшкащи се периоди" между 1) щастливи и проспериращи периоди, в които богатството се преследва и създава продуктивно и тези с власт работят хармонично, за да улеснят това и 2) мизерни, потискащи периоди, в които има битки за богатство и власт, които нарушават хармонията и производителността и понякога водят до революции / войни. Тези лоши периоди бяха като очистителни бури, които помитаха слабото и излишното, като например прекалено голям дълг и поставяха основите върху стабилна почва, макар и болезнено. В крайна сметка те предизвикаха адаптации, която усилваше цялата система, макар че обикновено променяха стоящия на върха и преобладаващия световен ред.

Отговорите на този въпрос можем да намерим само чрез изучаване на механиката, която стои зад подобни случаи в историята - периода 1930-45 г., но също така и възхода и падението на Британската и Холандската империи, възхода и падението на китайските династии и други - за да отключим разбиране за това какво се случва и какво вероятно ще се случи. Това беше целта на това проучване. Тогава се появи пандемията, което беше още едно от онези големи събития, които никога не са ми се случвали, но са се случвали много пъти преди да съм живял, събитие, което ми се наложи да разбера по-добре.

Моят подход

Въпреки че може да изглежда странно, че инвестиционен мениджър, който е длъжен да взема инвестиционни решения в кратки срокове, ще обърне толкова много внимание на древна история, чрез моя опит научих, че имам нужда от тази перспектива, за да си върша добре работата. Най-големите ми грешки в кариерата ми идваха от непознаването на големи пазарни ходове, които не са се случвали през живота ми, но са се случвали много пъти преди. Тези грешки ме научиха, че трябва да разбера как икономиките и пазарите са работили в далечна историческа перспектива, и че мога да науча вечната и универсална механика, която е в основата им, както и да разработя извън временни и универсални принципи за доброто им решаване.

Първата от тези големи изненади за мен дойде през 1971 г., когато бях на 22 години и работех като брокер на Нюйоркската фондова борса като сезонна лятна работа. В неделя вечер, 15 август 1971 г., президентът Никсън обяви, че САЩ ще се откажат от обещанието си подкрепят хартиените долари със златно покритие. Това доведе долара до сгромолясване. Докато слушах как Никсън говори, разбрах, че правителството на САЩ е просрочило дълг и тези пари, както знаехме, са престанали да съществуват. Това не може да е добре, помислих си. Така в понеделник сутринта се влязох в борсата, очаквайки пандемониум, в който акциите се сриват главоломно. Пандемониум се състоя, но не от вида, който очаквах. Вместо да падне, борсата скочи с около 4 процента. Бях шокиран. Това е така, защото преди не бях преживявал девалвация на валута. В следващите дни се закопах в историята и видях, че има много случаи на обезценяване на валута, които имат подобен ефект върху фондовите пазари. Изучавайки по-нататък, разбрах защо и научих нещо ценно, което щеше да ми помогне много пъти в бъдещето ми на инвеститор. Трябваха ми още няколко от онези болезнени изненади, за да влезе в главата ми болезнено осъзнаването, че трябва да разбера всички големи икономически и пазарни ходове, които се случиха през последните 100 години и във всички големи страни.

С други думи, ако някое голямо и важно събитие се е случило в миналото (като Голямата депресия от 30-те години на миналия век), не бих могъл да кажа със сигурност, че няма да ми се случи, така че трябваше да разбера как работи и са бъда готов да се справя добре с това. Чрез моето изследване на историята видях, че има много случаи на един и същи тип неща (напр. Депресии) и че изучавайки ги точно като лекар изследва много случаи на определен тип заболяване, бих могъл да придобия по-задълбочено разбиране за това как работят те. Начинът, по който работя, е да проуча колкото се може повече от важните случаи на конкретно нещо, което мога да намеря и след това да формирам картина на типичен модел, която наричам "архетип". Архетипът ми помага да виждам причинно-следствените връзки, които водят до това как тези случаи обикновено протичат. След това сравнявам как се преобразуват конкретните случаи спрямо архетипния, за да разбера какво причинява разликите между всеки случай и архетипа. Този процес ми помага да усъвършенствам разбирането си за причинно-следствените връзки до точката, в която мога да създам правила за вземане на решения под формата на изявления „ако / тогава“ - т.е., ако се случи X, тогава направете Y залог. След това гледам как действителните събития се трансформират спрямо този шаблон и това, което очакваме. Правя тези неща по много систематичен начин с моите партньори от Bridgewater Associates. Ако събитията са на път, ние продължаваме да залагаме на това, което обикновено идва като следващо, и ако събитията започнат да се отклоняват, се опитваме да разберем защо и правилно да коригираме своя курс.

Моят подход не е академичен, създаден за научни цели; това е много прагматичен подход, които следвам, за да си върша добре работата. Виждате сами, че като глобален макро-инвеститор играта, която играя, изисква да разбера какво е вероятно да се случи с икономиките по-добре от конкуренцията. От годините ми през които се боря с пазарите и се опитвам да извлека от тази моя дейност принципи за добро изпълнение, научих, че 1) способността на човек да предвижда и да се справя добре с бъдещето зависи от разбирането му за причинно-следствените връзки, които променят нещата и 2) способността на човек да разбира тези причинно-следствени връзки идва от изучаването на това как са играли същите тези фактори в миналото.

Доколко практичен е този подход, може да се измери в резултатите на Bridgewater от няколко десетилетия."

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 29 минути, Б. Киров said:

Тези лоши периоди бяха като очистителни бури, които помитаха слабото и излишното, като например прекалено голям дълг и поставяха основите върху стабилна почва, макар и болезнено. В крайна сметка те предизвикаха адаптации, която усилваше цялата система, макар че обикновено променяха стоящия на върха и преобладаващия световен ред.

Правилно, само че смятам че когато една нормално работеща  икономика (каквата е българската преди кризатата) се разбие не поради самата пандемия (която оставена да се развива сама наистина би изчистила "слабото и излишното") , а поради  грешната и неадекватна реакция на правитество/правителства, резултатите няма да същите.. 

Нека да видим:

На българска почва е възможно дори правителството да не падне след тази криза, тогава кое  би било "очистеното" тук? 

Отделно от това и в тази връзка, падането на правителството може да докара и по големи популисти на власт..Това ли ще е крайния ефект от цялото упражнение? 

Link to comment
Share on other sites

 • Потребители
Преди 5 минути, nik1 said:

Правилно, само че смятам че когато една нормално работеща  икономика (каквата е българската преди кризатата) се разбие не поради самата пандемия (която оставена да се развива сама наистина би изчистила "слабото и излишното") , а поради  грешната и неадекватна реакция на правитество/правителства, резултатите няма да същите.. 

Нека да видим:

На българска почва е възможно дори правителството да не падне след тази криза, тогава кое  би било "очистеното" тук? 

Отделно от това и в тази връзка, падането на правителството може да докара и по големи популисти на власт..Това ли ще е крайния ефект от цялото упражнение? 

Възможно е падане на правителството и идване на безогледен популизъм, който е непредвидим, всичко зависи от способността на правителството и лично на Баце да не действа реактивно, а интелигентно осъзнавайки случващото се в световен мащаб. За което имам съмнения по 50 процента и в двете посоки - че ще прояви такава интелигентност и че такава отсъства, но нямам кристално кълбо :)

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Не знам какво им се пада, но от Шабла до Сименорец хоратат качат да дойдат летъвниците и лятото, за да си осухурят нянакви доходи. И не само - в сезона като работници или малки "предприемачи" се включват  стотици хиляди хора от от вътрешността - хора без постоянна работа и доходи, студенти и ученици, пенсионери..

Имаш такива познати, които винаги с около 10 сек закъснение им пада, прояснява вицът и почват да се смеят нали? Сега почват да съвземат, че не сезонът, годината е изгоряла вече.....На световно ниво......Божичко.....Кво ли са си мислели.......

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 1 час, Б. Киров said:

Рей Далио, собственик  и изпълнителен директор на най-успешният хедж фонд в света, който съм цитирал многократно във форума, започва серия от публикации, част от негова книга озаглавена:

The Changing World Order

Published on March 25, 2020

Ray Dalio

https://www.linkedin.com/pulse/changing-world-order-ray-dalio-1f/

Лично за мен неговото мнение струва много, затова ще цитирам само част от уводната част, в която той накратко обяснява метода си на работа:

 

Благодаря за поста!

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 19 минути, Skubi said:

Имаш такива познати, които винаги с около 10 сек закъснение им пада, прояснява вицът и почват да се смеят нали? Сега почват да съвземат, че не сезонът, годината е изгоряла вече.....На световно ниво......Божичко.....Кво ли са си мислели.......

Смей се, смей се....Но подобре да потърсиш рецептите на майка си или баба още от онова време когато за мезенце на гостите слагаха на масата фалшиф кавиар, постни кюфтета, торта от моркови, супичка от киселец или коприва фалшифа пица от сухи корабии и тнт.....😂🤣😂 И сега не заради това, че няма да има по магазините, ПАРИ няма да има да се купуват на бежбожните цени на които ще се покатерят продуктите.....

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 20 минути, Skubi said:

Смей се, смей се....Но подобре да потърсиш рецептите на майка си или баба още от онова време когато за мезенце на гостите слагаха на масата фалшиф кавиар, постни кюфтета, торта от моркови, супичка от киселец или коприва фалшифа пица от сухи корабии и тнт.....😂🤣😂 И сега не заради това, че няма да има по магазините, ПАРИ няма да има да се купуват на бежбожните цени на които ще се покатерят продуктите.....

Ох, горкия.. ние отдавна сме на "зелено",  тя и пролетта дойде. :). И много ви е изнежил Викото , трябва  да дойдете да поживеете при Бойко и калинките му, година две.. да видите как е

 

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 9 часа, kirasirrav said:

За набиране... набира (дано ускорението е минимално 😐), какво ще се случи през лятото е трудно да се прогнозира... аз лично ще се концентрирам в случващото се през Май (тогава се очаква пика на вируса при нас), едва тогава можем да мислим за спасението на туристическия сезон.. 

 

Затихването у нас се очаква да е през юни - в идеалния случай юни е загубен, а това значи, че  целият сезон е разстроен, защото по традиция във втората половина на май,  до началните дни на юни се набира персоналът и се сключват договорите за работа.(имам, предвид персонала от вътрешността).
Едва ли един човек, който има нужда от доходи, би "чакал да види какво ще стане" - той би се ориентирал към всяка друга възможност за работа и доходи.

По тревожни са сигналите отвън - Германия забрани вноса на сезонни работници за тази година, а във Великобритания се обсъжда едногодишна на карантина.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/20/4043885_karantinata_vuv_velikobritaniia_moje_da_produlji/

 

(и тук въобще не обсъждам народопсохологията на тревожните нации - германци, средноевропейци, източноевропейкци, вкл. и руснаци, и най вече българи)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

 • Потребители
Преди 6 минути, nik1 said:

Излежда, че не е толкова кова важно кога ще пикът , и кога затихването

Затихването у нас се очаква да е през юни - в идеалния случай юни е загубен, а това значи че  е целият сезин е разстроен, защото по традиция във втората половина на май, и най-късно началото на юни се набира персоналът и се сключват договорите за работа.(имам, предвид персонала от вътрешността).
Едва ли един човек, който има нужда от доходи, би "чакал да види какво ще стане" - той би се ориентирал към всяка друга възможност за работа и доходи

По трежовни са сигналите отвън - Германия забрани вноса на сезонни работници за тази година, а във Великобритания се обсъжда едногодишна на карантина.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/20/4043885_karantinata_vuv_velikobritaniia_moje_da_produlji/

 

(и тук въобще не обсъждам народопсохологията на трежовните нации - германци, средноевропейци, изтоноевропейкци, вкл и руснаци, и най вече българи)

 

Туризмът през този летен сезон, според мен, е напълно съсипан, не съм черногледец, но не виждам какво чудо може да стане, за да докара дори една трета от туристите от миналата година. лично аз съм си резервирал почивка в Гърция за началото на септември, но се съмнявам дали ще отида тази година, само се надявам.

Най-лошото е, че няма никаква яснота, освен постоянното нагнетяване на страх от всички медии, не само българските.

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Туризмът през този летен сезон, според мен, е напълно съсипан, не съм черногледец, но не виждам какво чудо може да стане, за да докара дори една трета от туристите от миналата година. лично аз съм си резервирал почивка в Гърция за началото на септември, но се съмнявам дали ще отида тази година, само се надявам.

Най-лошото е, че няма никаква яснота, освен постоянното нагнетяване на страх от всички медии, не само българските.

Разбирам те много добре..За съжаление и аз така ги виждам нещата..

Link to comment
Share on other sites

 • Потребител
Преди 38 минути, nik1 said:

 

Затихването у нас се очаква да е през юни - в идеалния случай юни е загубен, а това значи, че  целият сезон е разстроен, защото по традиция във втората половина на май,  до началните дни на юни се набира персоналът и се сключват договорите за работа.(имам, предвид персонала от вътрешността).
Едва ли един човек, който има нужда от доходи, би "чакал да види какво ще стане" - той би се ориентирал към всяка друга възможност за работа и доходи.

По тревожни са сигналите отвън - Германия забрани вноса на сезонни работници за тази година, а във Великобритания се обсъжда едногодишна на карантина.

https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/03/20/4043885_karantinata_vuv_velikobritaniia_moje_da_produlji/

 

(и тук въобще не обсъждам народопсохологията на тревожните нации - германци, средноевропейци, източноевропейкци, вкл. и руснаци, и най вече българи)

 

Само за сведение: през миналата година (2019) набирането на персонал са летния сезон започна на 17 март

https://liberta.bg/започна-набирането-на-персонал-за-летния-сезон-отново-има-дефицит-на-кадри

през 2018- та - набирането започна на 22 март

http://www.bta.bg/bg/c/BO/id/1768960

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

 

За контакти:

×
×
 • Create New...