Отиди на
Форум "Наука"

Трябва ли Холивуд да се откаже от възрастните екшън актьори


makebulgar

Recommended Posts

  • Потребител

Въпросът възниква от новите части на филми като Матрицата, Топ гън и други подобни, в които ще участват вече поостарелите актьори участващи в първите части преди 20-30 години. По-възрастни със също 20-30 години актьори като Киану Рийвс и Том Круз не са онези 25-30 годишни, които правеха филмите вълнуващи и с истинско действие. На кино може някак да заблудиш човек, че на 60 години някой може на е екшън герой, но знаем, че в реалността нещата са други. Например Киану Рийвс вече се вижда, че физически не е много добре, а Том Круз колкото и да има желание не би издържал боен полет в истребител. 

Същата е ситуацията и с други актьори като Клинт Истууд, Ал Пачино, Робърт Дениро, за които се пишат специални сценарии за да имат роли въпреки, че вече са на 80-90 години. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, makebulgar said:

Въпросът възниква от новите части на филми като Матрицата, Топ гън и други подобни, в които ще участват вече поостарелите актьори участващи в първите части преди 20-30 години. По-възрастни със също 20-30 години актьори като Киану Рийвс и Том Круз не са онези 25-30 годишни, които правеха филмите вълнуващи и с истинско действие. На кино може някак да заблудиш човек, че на 60 години някой може на е екшън герой, но знаем, че в реалността нещата са други. Например Киану Рийвс вече се вижда, че физически не е много добре, а Том Круз колкото и да има желание не би издържал боен полет в истребител. 

Същата е ситуацията и с други актьори като Клинт Истууд, Ал Пачино, Робърт Дениро, за които се пишат специални сценарии за да имат роли въпреки че вече на на 80-90 години. 

Значи трябва да се пишат по-интелектуални сценарии за тези филми. И от това всички ще спечелят :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Как си представяш Долф Лунгрен или Арнолд Шварценегер като... професори по физика , ха-ха-ха-ха

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

На кино може някак да заблудиш човек, че на 60 години някой може на е екшън герой, но знаем, че в реалността нещата са други.

Проблемът с тези филми е същият като проблемът със старите рок-банди.

Кой ще отиде на концерт на Ролинг Стоунс, например, ако Мик Джагър и
компания са подменени от млади музиканти? Това вече няма да са Ролинг
Стоунс, а някакава друга банда, носещата същото име.

Същото с Матрицата, Мисията Невъзможна и тем подобни. Без Киану Рийвс
и Том Круз това няма да са същите филми. Затова продълженията на тези
филми се правят с оригиналните актьори и актриси, въпреки напредналите
години.

За младите актьори и актриси се правят нови филми. В Отмъстителите героите
се играят предимно от млади актьори и актриси, които са много успешни.
Но ако след 15-20г някой реши да направи продължение, те ще имат същия
проблем като Матрицата днес. Железният Човек (Iron Man) ще трябва да го
преименуват на Железният Дядо :ag:.

Редактирано от gmladenov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, gmladenov said:

Проблемът с тези филми е същият като проблемът със старите рок-банди.

Кой ще отиде на концерт на Ролинг Стоунс, например, ако Мик Джагър и
компания са подменени от млади музиканти? Това вече няма да са Ролинг
Стоунс, а някакава друга банда, носещата същото име.

Същото с Матрицата, Мисията Невъзможна и тем подобни. Без Киану Рийвс
и Том Круз това няма да са същите филми. Затова продълженията на тези
филми се правят с оригиналните актьори и актриси, въпреки напредналите
години.

За младите актьори и актриси се правят нови филми, но както се вижда не
всички млади могат да се конкурират успешно със старите. Така върви
животът.

Ами в Междузвездни войни нещата се получават с въвеждането на новите герои. И в крак с модата вкарват много жени, негри, азиатци и гейове. Същото е и с разни филми като Батман, Спайдърмен и други. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

Ами в Междузвездни войни нещата се получават с въвеждането на новите герои. И в крак с модата вкарват много жени, негри, азиатци и гейове. Същото е и с разни филми като Батман, Спайдърмен и други. 

Абсолютно си прав, но това сигурно не работи за всички филми. Не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, makebulgar said:

Въпросът възниква от новите части на филми като Матрицата, Топ гън и други подобни, в които ще участват вече поостарелите актьори участващи в първите части преди 20-30 години. По-възрастни със също 20-30 години актьори като Киану Рийвс и Том Круз не са онези 25-30 годишни, които правеха филмите вълнуващи и с истинско действие. На кино може някак да заблудиш човек, че на 60 години някой може на е екшън герой, но знаем, че в реалността нещата са други. Например Киану Рийвс вече се вижда, че физически не е много добре, а Том Круз колкото и да има желание не би издържал боен полет в истребител. 

Същата е ситуацията и с други актьори като Клинт Истууд, Ал Пачино, Робърт Дениро, за които се пишат специални сценарии за да имат роли въпреки, че вече са на 80-90 години. 

За "Холивид" има само един въпрос: 

Budget @ Box office: $$ 

:)

Цитирай

Том Круз колкото и да има желание не би издържал боен полет в истребител. 

Kaк? Къде си прочел, че Том Криз наистина  ще пилотира боен  изтребител?

 

Цитирай

Например Киану Рийвс вече се вижда, че физически не е много добре.

Той сам си е преценил, вярвам не миспиш друго. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, nik1 said:

За "Холивид" има само един въпрос: 

Budget @ Box office: $$ 

:)

Именно и това обяснява защо 60-годишни актьори играят роли, които не са им за годините.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, nik1 said:

Kaк? Къде си прочел, че Том Криз наистина  ще пилотира боен  изтребител?

Щом прави филма значи иска да си мислим, че на неговата възраст хората могат да понасят натоварванията в истребителите.

Преди 20 минути, nik1 said:

Той сам си е преценил, вярвам не миспиш друго. 

Киану си е преценил и ще си вземе милионите за филма, но като го гледаме се вижда, че нещо се е схванал, куца, пъшка... не е на 30. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, makebulgar said:

Същата е ситуацията и с други актьори като Клинт Истууд, Ал Пачино, Робърт Дениро, за които се пишат специални сценарии за да имат роли въпреки, че вече са на 80-90 години. 

Тези тримата ще играят до края на дните си. Клинт Иистууд скоро му гледах три от последните филми - Трафикантът, Гран Торино и 15:17 до Париж /в него не играе, но е режисьор/, няма грешка, става все по-добър като режисьор и многостранен и дълбок като актьор.

Дениро също е много добър в последните си филми, той има рядко срещана дарба на комик, която с възрастта развива. Ал Пачино е гений, макар и зъл, мрачен, той с възрастта става все по-жлъчен и саркастичен, но и тримата са от една велика школа.

Също следя филмите и ролите на Уди Алън - той, според мен, е много по плосък като актьор с неговите еднотипни герои на нюйоркски еврейски интелектуалец, но като режисьор в последните години надмина себе си.

От нашите актьори Калата и Стоянка бяха добри до последните си години.

Има и еднопластови актьори за щампови холивудски роли - за мен лично Том Круз, Силвестър Сталоун и Шварценегер са такива актьори - те са силни в щампата наложена им от Холивуд и минат ли възраст, мъка е да ги гледаш в старото им амплоа.

Преди 33 минути, nik1 said:

За "Холивид" има само един въпрос: 

Budget @ Box office: $$ 

Така е по правило, но големите се спасяват като стават сами продуценти и режисьори и правят каквото искат, над тях само небето. Клинт Иистуд е типичен пример, той си продуцира и режисира филмите сам от почти 50 години, тази година чукна 90-те, да е жив и здрав. Уди Алън е същият чешит, Мел Гибсън беше, преди да го съсипят медиите. Традицията тръгва някъде от времето на Чарли Чаплин, даже мисля той е пионерът в това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мейки, ами не ги гледай, и не ги мисли толкова, ха-ха-ха-ха

 

Аз няма да ги гледам.

Киану Рийвс ми "остаря" отдавна, Том Круз  го харесвам във всичките му роли досега  и не бих си "причинил това" (както казва Иван Гешев), да гледам такава "перверзия" (гледах  трейлъра)

Перверзия е : )

Това е естественото:

 

 

 

 

 

 

Дори във фантастиките пилотите на бойни джетове са пилоти на бойни джетове :

 

6de171950b8f41b8e4f84955d4a2213d.jpg

 

 

Да, има пилоти, пенсионирани военни, който пилотират  частни  (бивши военни) реактивни изтребители, но това е друго

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, Б. Киров said:

Има и еднопластови актьори за щампови холивудски роли - за мен лично Том Круз

"Далече, далече"  с Никол Кидман, "Рейнман", "Мъже на честта"  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, nik1 said:

"Рейнман",

Специално в "Рейман" наистина направи добра роля, но си мисля, че ако не беше Дъстин Хофман да го тегли нагоре, щеше да си е Топ Гън и нищо повече:) Не знам, може да е на лична основа, не го харесвам този човек, студен и като восъчна фигура ми е, играе както трябва, но ми изглежда външно - съветската школа, не Бродуейска, не съм му чел  биографията и не знам дали е минал през театъра, но ми се струва, че не е и му личи. В "Рейнман" и режисурата беше много добра, просто в неговата роля всеки добър актьор би се справил, говоря за изключителната роля, която направи Дъстин Хофман.

Някъде четох интервю на Ричард Гиър за партньорството му с Джулия Робъртс в "Хубава жена", та там казва нещо приблизително такова /не от скромност или оригиналничене, мисля че е бил искрен/: "Ами аз не трябваше нищо да правя в моята роля, Джулия изигра и нея, аз само я следвах." Нещо подобно за Том Круз за партньорството му с Дъстин Хофман в "Рейнман", той само вярно го следваше, голямата роля в големия филм направи Дъстин Хофман.

Разбира се, много съм субективен тук, но си обсъждаме впечатления, не сме лицензирани кинокритици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Говорим за екшън героите, които не могат да се справят физически вече с натоварванията и скоростта на екшъна, а не за комици или драматични актьори. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, makebulgar said:

Говорим за екшън героите, които не могат да се справят физически вече с натоварванията и скоростта на екшъна, а не за комици или драматични актьори. 

Е да де, ама ти сам посочи Истууд, Де Ниро и Ал Пачино. Истууд и Дениро си играят перфектно екшън герои и на стари години, а Ал Пачино никога не е бил екшън герой, посочи ми една екшън роля на Пачино. Както и да е, разбрах те.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Специално в "Рейман" наистина направи добра роля, но си мисля, че ако не беше Дъстин Хофман да го тегли нагоре, щеше да си е Топ Гън и нищо повече:) Не знам, може да е на лична основа, не го харесвам този човек, студен и като восъчна фигура ми е, играе както трябва, но ми изглежда външно - съветската школа, не Бродуейска, не съм му чел  биографията и не знам дали е минал през театъра, но ми се струва, че не е и му личи. В "Рейнман" и режисурата беше много добра, просто в неговата роля всеки добър актьор би се справил, товоря за изключителната роля, която направи Дъстин Хофман.

Някъде четох интервю на Ричар Гиър за партньорството му с Джулия Робъртс в "Хубава жена", та там казва нещо приблизително такова /не от скромност или оригиналничене, мисля че е бил искрен/: "Ами аз не трябваше нищо да правя в моята роля, Джулия изигра и нея, аз само я следвах." Нещо подобно за Том Круз за партньорството му с Дъстин Хофман в "Рейнман", той само вярно го следваше, голямата рола в големия филм направи Дъстин Хофман.

Разбира се, много съм субективен тук, но си обсъждаме впечатления, не сме лицензирани кинокритици.

"На вкусове и предпочитания приятели  няма"

Не казвам че е велик актъор или че е по-добър от Р де Ниро или Клинт Истууд, имах предвид че е сравнително "универсален".

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако приемем, че уестърните са екшън, сещам се за един изключителен актьор в този жанр, който играе добре и след 70-та си година, Джон Уейн в "Стрелецът", например,на 73 години.

По принцип обаче няма много такива актьори, а и не би трябвало и да има, според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Само мое мнение:

 

Щампата номер 1 на Холивуд - Клинт Инстууд (голям актъор) - "коравия мъж с пистолета"

Какво би изиграл на тези години? Гран Торино 2? :) 

 

Аз Пачино - или злибен, или неразбрам и/или прецакан, или влюбен, най-често в съчетания :)
(сори , не искам такива типове около мен :) )

 

Де Ниро - тотален гений, но на по млади  години

От "Разяения Бик",  до трето-разяден комик, срамота, Трябваше е да се оттегли от актъорството, ако имаше достойнство, и малко повече ум. Най - дългото "пътуване" надолу..
По младите ще казват , "аха сетих се кой е тоя - един стар, шибан,  грозен и егоистичен  идиот" :)

 

Киану Рийивс- обещаващавото  момче се оказа  обикновено (Simple) :)

 

Том Круз -  Късен и неизживян пуберетет, най-после си намери мястото, но е на път  да го  изгуби  :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, nik1 said:

Щампата номер 1 на Холивуд - Клинт Инстууд (голям актъор) - "коравия мъж с пистолета"

Какво би изиграл на тези години? Гран Торино 2? :) 

В Гран Торино и Трафикантът малко силно е да се каже "екшън герой" - по-скоро "бивш екшън герой", някога корав мъж, който си остава такъв и на стари години, нещо като Сантяго от "Старецът и морето" на Хемингуей - един вид "остарява красиво като стара катедрала, а не като стар галош", както казваше Кеворкян. Физически дадености - нула, то и какви при възраст над 80 - но дух и ум на голям герой, даже е по-красиво, отколкото ако го изиграе млад актьор. При това сам си пише сценария и режисурата. Истууд с първите му филми започва случайно в спагети-уестърните на Серджо Леоне, иначе дотогава е бил напълно незабележим на американските екрани.

Какво би изиграл, и аз се чудя - след 90-те... освен ако сам не си измисли роля и сюжет. В 15:17 до Париж въобще не се появи на екрана, но направи много приличен филм като режисьор с млади актьори и то по действителен случай с американски войници, които спасяват пътниците във френски влак от терорист. Ако не знаех, че е на Истууд никога не бих предположил, че го е правил толкова възрастен режисьор.

Преди 9 минути, nik1 said:

Аз Пачино - или злибен, или неразбрам и/или прецакан, или влюбен, най-често в съчетания :)
(сори , не искам такива типове около мен :) )

Ал Пачино се пробва в класиката на Шекспир, има и други роли след това /2004/, но и много откровено слаби - единствено голямото име пречи на критиката да ги оцени като провали.

Преди 14 минути, nik1 said:

Де Ниро - тотален гений, но на по млади  години

От "Разяения Бик",  до трето-разяден комик, срамота, Трябваше е да се оттегли от актъорството, ако имаше достойнство, и малко повече ум. Най - дългото "пътуване" надолу..
По младите ще казват , "аха сетих се кой е тоя - един стар, шибан,  грозен и егоистичен  идиот

Де Ниро скоро направи едно силно завръщане в типичната му роля на мафиот в "Ирландецът", мисля че беше много голям касомв успех, а и според мен страхотна роля направи на наемен убиец на мафията, но това му се получава с режисурата на Мартин Скорсезе. Иначе си прав, че повечето му роли са комични в последните години, лично аз много се забавлявам с него в тази му светлина.

На Киану Рийвс честно казано не му следя филмографията, спомням си че преди няколко месеца гледах негов филм в който играеше ролята на адвокат, който спасява момче от несправедливо обвинение в убийство, и беше много добре.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, nik1 said:

"Жега" приемаш ли я?

Напълно, и двамата направиха големи роли - маниакалното ченге и мафиотът. Големите италиански злодеи.

Ал Пачино и в "Серпико" направи голяма роля на честното ченге и на латино-бандит в "Белязания"; има още един филм, в който играе банков обирджия, "Кучешки следобед", също силна екшън роля, но той винаги драматизира, понякога болезнено дълбае навътре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

В 15:17 до Париж въобще не се появи на екрана, но направи много приличен филм като режисьор с млади актьори и то по действителен случай с американски войници, които спасяват пътниците във френски влак от терорист. Ако не знаех, че е на Истууд никога не бих предположил, че го е правил толкова възрастен режисьор.

Не съм го гледал, но нещо си спомням за сличая или филма (чек съм или съм гледал трейлър)

Доколкото  разбирам 3-та актъори, изпълняващи ролите  на американските момчета, са самите те:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_15:17_to_Paris

 

 

58f9c0fcd3a20.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, makebulgar said:

Киану си е преценил и ще си вземе милионите за филма, но като го гледаме се вижда, че нещо се е схванал, куца, пъшка... не е на 30. 

В "точка  на пречуване" е първата му екшън роля. Филмът от 1991 има един римейк от 2015 г. и една адаптация от 2016

https://filmisub.com/filmi/ekshani/4412-point-break-kritichna-tochka-1991.html

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, nik1 said:

Доколкото  разбирам 3-та актъори, изпълняващи ролите  на американските момчета, са самите те:

Сега разбирам, ако не ми беше обърнал внимание, никога нямаше да предположа - играят като професионалисти. Което, според мен, е и заслуга на режисьора Истууд. На 86 години, дай-боже всекиму, такива филми с непрофесионални актьори по принцип се правят много трудно успешни.

Гледам че критиката и зрителите не са го оценили много високо - критиката най-вече, което е дръпнало зрителските оценки надолу в началото, но сега се покачват. Лично на мен ми хареса.

 

Преди 6 часа, nik1 said:

Имах  предвид "Доблестни мъже" ("A Few Good Men")

Пропуснал съм го, "Мъже на честта" е със силна роля на Робърт Де Ниро като военен инструктор на водолази.

Е, като говорим за Де Ниро и Ал Пачино, няма начин да не споменем "Кръстникът" - те и двамата май оттам стартират като звезди. Де Ниро през 70-те е блестящ - "Шофьор на такси", "Ловецът на елени" и разбира се, шедьовърът му - "Разяреният бик" през 1980, за мен това е върхът на кариерата му.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...