Отиди на
Форум "Наука"

Парадоксът на звездната аберация


gmladenov

Recommended Posts

  • Мнения 383
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Преди 6 минути, gmladenov said:

Причината е, че СТО ти е насадила грешна представа за това как се движи светлината.

Ти приемаш модела на СТО за верен, след което ни обасняваш защо нещата не се получават .
А те не се получават, защото моделът на СТО за разпространение на светлината е грешен.

Нека да е на неговата.

За да имаме отражение по осХ за Звезда, при 0,75С , получих ъгъл за Звезда , ъгъл на подвижно огледало от 38,59 градуса и този ъгъл в подвижната система, тамошен наблшдател го измерва като 25,508 приблизително.  При  ъгъл аберация падащ лъч в подвижната система от 51,41 гр.  Ха сега някой да ми каже как е възможно в подвижната система да има отразен лъч по Хоризонтала по ос Х1.

Link to comment
Share on other sites

Преди 24 минути, laplandetza said:

Нека да е на неговата.

За да имаме отражение по осХ за Звезда, при 0,75С , получих ъгъл за Звезда , ъгъл на подвижно огледало от 38,59 градуса и този ъгъл в подвижната система, тамошен наблшдател го измерва като 25,508 приблизително.  При  ъгъл аберация падащ лъч в подвижната система от 51,41 гр.  Ха сега някой да ми каже как е възможно в подвижната система да има отразен лъч по Хоризонтала по ос Х1.

Наклона на огледалата съм ги представил наобратно, така както Младенов ги поднесе. За истинския им ъгъл 180 минус стойностите.

Ъгъла на аберация е измерен спрямо +Х 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

дечко   http://www.newtonphysics.on.ca/aberration/

Apparent Lack of Symmetry. 
        A serious problem is revealed when one reads the description of that phenomenon.  Scientific papers and textbooks on relativity [6] state or imply that stellar aberration is determined by the "relative velocity" between the light source and the detector.  It has been clearly shown experimentally that it is not so.  Many convincing arguments have been pointed out by H. Ives [2], Eisner [3], and Phipps [4], and Hayden [5], and several others to show that when the source (instead of the detector) is moving, the aberration no longer exists.  Observations show clearly that, in contradiction with special relativity, stellar aberration does not depend on the relative motion between the source and the detector but exists only when the detector is moving.  Textbooks explain the results solely when the observer is moving.  There is no known explanation for the case when the source is moving.
        That lack of symmetry, between the cases whether the source or the detector is moving is shown clearly [5] on the basis of the separation of binary stars.  One can reliably determine the motion of individual stars of a binary system from their spectrum from the periodic Doppler shifting of the spectral lines of the star components.  Therefore, stars of a binary system acquire sufficient relative transverse velocity to produce an important aberration.  Such an aberration is not observed.  Some papers report non realistic hypotheses to explain aberration when the star is moving.  The explanation goes from the claim that we do not observe reality or the "Umbrella Analogy" mentioned by Eddington and some others.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, vanio said:

дечко

Старче, нали знаеш в БГ как разказваме вицове: "този го знам по друг начин".

Благодаря за линка, но той показва друг проблем с аберацията. Аз също показвам,
че аберацията не е съвместима със СТО - но го показвам по друг начин. Единият не
изключва другия.

Link to comment
Share on other sites

Преди 33 минути, vanio said:

дечко   http://www.newtonphysics.on.ca/aberration/

Apparent Lack of Symmetry. 
        ...

Изглежда проблема да е комплексен, вероятно с <подвижно пространство> Иска изследване на всички подробности от наблюденията.

Link to comment
Share on other sites

Нещата са по - големи от звездна аберация.

Ако Сканер е прав и имаме за подвижно огледало <аберация на падащ лъч> и <аберация на изходящ лъч при излъчване>, тогава става страшно, една лавина парадокси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, gmladenov said:

Това не е вярно. 🙄

Иначе излиза, че докато едно огледало е неподвижно, законът за отражението важи,
но когато огледалото започне да се движи, законът за отражението спира да важи.

Глупости.

Виж сега, колко пъти да ти повтарям, че с празни приказки и тръшкане и помен  се не прави? Само се излагаш. Ако имаш някакви аргументи, изложи ги, и докажи тезата си. А ти съвсем по детински - "не е вярно, щото не било вярно...". Ми не става.

Всеки закон си има ограничения, при които е верен, и за законът на отражение това му е областта - в покой. Ти като че ли падаш от небето...

Ей по-горе съм обяснил на лапландеца с прост пример, защо и как законът на Снелиус се нарушава при движение на огледалото.  Обяснил съм как и защо при движение на огледалото напред лъчът отива по-към нормалата към огледалото - точно нещото което маааалко ти липсва на лявата анимация за да доведеш лявата картинка до дясната картинка в първият ти коментар по темата :)

Преди 1 час, gmladenov said:

Причината е, че СТО ти е насадила грешна представа за това как се движи светлината.

Ти приемаш модела на СТО за верен, след което ни обасняваш защо нещата не се получават .
А те не се получават, защото моделът на СТО за разпространение на светлината е грешен.

В такива теми, които дискутират законите на СТО или която и да е друга теория, е задължително да изхождаш от верността на тези закони, за да покажеш какви ще са следствията от тях.  Това е елементарен дискусионен приьом. Има и такъв вид доказателства - "с допускане на противното", когато за да опровергаеш някакво твърдение, го допускаш за верно и довеждаш до логическо противоречие. Но да не е такава куца история като твоята, да няма тръшкане и сополи, а да е наистина противоречие...

В случая ако погледнеш присъствието ти на форума - независимо от усилията, "противоречията" ти се оказаха просто неразбиране и заслепление от предразсъдъците.

А дали тези закони са верни или не, единствено експериментът може да покаже. И той ги подкрепя железно. Аз съм прагматик, и приемам това което казва природата, въпреки красивите картинки, които се рисуват в главата ми. Аз търся истината, ти търсиш само комфорт с представите си.

Не разбирам какви са тези детински вопли, бил грешен моделът на разпространение на светлината? Младенов, ако беше грешен, СТО щеше да изпадне в разрез с експеримента, и щеше да има експерименти които я опровергават. Това е простата логика. А такива експерименти няма.. Тоест, ти си изпаднал в някаква криза с халюцинации. Колизиите са единствено с калпавите ти представи. Лошо... Такива колизии се лекуват единствено с присаждане на други представи :) Ма тя физиката за това се развива, защото сменя неработещите си модели с по-работещи, независимо на кой колко му харесвали представите му.

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

Преди 17 минути, scaner said:

..;

Многословопразнословец , видя ли какво става като сложим <аберация> на падащия лъч и на отразения. Умиргаш на Шипка , бягайки с феса си.:D

 

<<<  За да имаме отражение по осХ за Звезда, при 0,75С , получих ъгъл за Звезда , ъгъл на подвижно огледало от 38,59 градуса и този ъгъл в подвижната система, тамошен наблшдател го измерва като 25,508 приблизително.  При  ъгъл аберация падащ лъч в подвижната система от 51,41 гр.  Ха сега някой да ми каже как е възможно в подвижната система да има отразен лъч по Хоризонтала по ос Х1.

Редактирано от laplandetza
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, laplandetza said:

Многословопразнословец , видя ли какво става като сложим <аберация> на падащия лъч и на отразения.

Не разбрах. Какво става?

Единственото което разбрах е, че някаква треска те тресе, но сам не можеш да се изразиш аккво ти е.

Запомни, щом нещо се случва в една система, то се случва и във всички останали. След като имаш количествените съотношения в тази една система, можеш - чрез съответните трансформации - да ги получиш и във всички останали. Това не е парадокс, а се нарича решение. И че това влизало в конфликст с представите ти - Бог да прости на представите ти и да упокой духовете им во веки веков.. :)

А това че нещо не ти се е получавало, обвинявай само кривите си ръце.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

Не разбрах. Какво става?

Единственото което разбрах е, че някаква треска те тресе, но сам не можеш да се изразиш аккво ти е.

Запомни, щом нещо се случва в една система, то се случва и във всички останали. След като имаш количествените съотношения в тази една система, можеш - чрез съответните трансформации - да ги получиш и във всички останали. Това не е парадокс, а се нарича решение. И че това влизало в конфликст с представите ти - Бог да прости на представите ти и да упокой духовете им во веки веков.. :)

А това че нещо не ти се е получавало, обвинявай само кривите си ръце.

Аре ве кифлок:D, сметнах ти ъгли и пр. нужно по Твоите, повтарям ТВОИТЕ ТВЪРДЕНИЯ за АБЕРАЦИЯ на Падащия лъч и Аберация на Отразения лъч. Това са ТВОИТЕ <ПРАВИЛА>!м ТАКА БИЛО В ТО !!! 

Защо такъв бъркоч сте направили бе, Жокер:D

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, laplandetza said:

сметнах ти ъгли и пр. нужно по Твоите, повтарям ТВОИТЕ ТВЪРДЕНИЯ за АБЕРАЦИЯ на Падащия лъч и Аберация на Отразения лъч.

Нищо не си сметнал. Аз само ти показах качествено, не количествено, какво се случва. Точни формули нямаш и не си извеждал. Тя тая работа не става като муаш едни числа в някакви случайни формули :)Това че двата ефекта с аберацията почиват на обща основа още не значи, че се описват с една и съща формула. Малко мисъл трябва тука.

След като в една система ти се получава, а в друга не - значи първо трябва да си извадиш ръцете от тъмното място дето си ги заврял...

Link to comment
Share on other sites

СпоредСканеровите ПОСТУЛАТИ за двойната аберация падане , излъчване, такава манджа с грозде настава..........

В система К1 По ос Х1  , в Х1 = 0 огледало в системата с 45 гр, или измерено от вектора скорост е 135 гр. на 10 метра по движение в +Х1 = 10 е лазерна уредба. При пуск, отражение и вертикално по +У1 се насочва лъча има детектор на У1 = 10.

Система К е Неподвижна и наблюдава. За нея налона е друг и е по малък от 135 гр., зависи от относ. скорост.Падащия лъч за този наблюдател е по движение паралелен и няма аберация , отразения освен от променения наклон от <свиването> който му дава преднина напред има и такава от Аберация на Излъчване !, демек още по напред. иииииииииииии  как да се напаснат в тая перверзия?

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, scaner said:

Нищо не си сметнал. Аз само ти показах качествено, не количествено, какво се случва. Точни формули нямаш и не си извеждал. Тя тая работа не става като муаш едни числа в някакви случайни формули :)Това че двата ефекта с аберацията почиват на обща основа още не значи, че се описват с една и съща формула. Малко мисъл трябва тука.

След като в една система ти се получава, а в друга не - значи първо трябва да си извадиш ръцете от тъмното място дето си ги заврял...

Ами спри със ръчната работа и ползвай главата си.........другата.:D

Дай формулите де, давай, какво сумтиш кът бурсук.В кой псалм от Библията ги търсиш?, притчата за петте тояги. Давай математиката и да излизат нещата черно на бяло, позйор щастлив!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

СпоредСканеровите ПОСТУЛАТИ за двойната аберация падане , излъчване, такава манджа с грозде настава..........

тая пърцуца и тя не ти понася...

Преди 2 минути, laplandetza said:

Система К е Неподвижна и наблюдава. За нея налона е друг и е по малък от 135 гр., зависи от относ. скорост.Падащия лъч за този наблюдател е по движение паралелен и няма аберация , отразения освен от променения наклон от <свиването> който му дава преднина напред има и такава от Аберация на Излъчване !, демек още по напред. иииииииииииии  как да се напаснат в тая перверзия?

Ми щом не ти се напасват, значи си овапцал гащите. Кой е виновен за това?

Колко пъти да ти набивам в клавичката, че формулите, по които трябва да смяташ, трябва да са такива, че нещото да се случва във всички системи. Тоест формулите се извеждат от това усовие, а не се използват случайни нагаждания, както се опитваш да мъчиш.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

тая пърцуца и тя не ти понася...

Ми щом не ти се напасват, значи си овапцал гащите. Кой е виновен за това?

Колко пъти да ти набивам в клавичката, че формулите, по които трябва да смяташ, трябва да са такива, че нещото да се случва във всички системи. Тоест формулите се извеждат от това усовие, а не се използват случайни нагаждания, както се опитваш да мъчиш.

Дебилий, така както предлагаш мога да задам по условие и отражение от 180 градусов шнур на коча!. Ти тъп ли си бе?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, laplandetza said:

Дай формулите де, давай

Тц. Ти се пънеш нещо да опровергаваш, ти трябва да си изведеш нужните за работата формули. Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се :)

Аз каквото искам да си доказвам, съм си го доказал тука на листчето. И съм си получил верните формули. А ти трябва да извървиш целият път, само така може дървената ти глава да научи нещо ново.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, scaner said:

Тц. Ти се пънеш нещо да опровергаваш, ти трябва да си изведеш нужните за работата формули. Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се :)

Аз каквото искам да си доказвам, съм си го доказал тука на листчето. И съм си получил верните формули. А ти трябва да извървиш целият път, само така може дървената ти глава да научи нещо ново.

Разбрахме, ти си пълен личностнофизичен Провал. Продължава да го връткаш, ма вазелин си замина, оти оставил гоуем отпечатък...........въглеродноболководушевен !:D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, laplandetza said:

Разбрахме, ти си пълен личностнофизичен Провал. Продължава да го връткаш, ма вазелин си замина, оти оставил гоуем отпечатък...........въглеродноболководушевен !:D

Тръшкай се, продължавай да се тръшкаш. Но нали знаеш, че с тоя подход нищо няма да постигнеш? Не ти ли увря главата вече че така не става във физиката?

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

Соред умнофага Сканер , трябвало да си измислим навързване на системите със събития, събитие. Ей, го на Младеновия Парадокс, като огледалото според Неподвижната Звезда е в равнината на относ. скорост вектор, паралелен , на 180 гр. Сега отивам да копая  <правилните според Сканер формули> и да наравя решението на задачата:D

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...