Отиди на
Форум "Наука"

Как така?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Мен, като лаик, ме тормози 1 въпрос от много време :)  Надявам се някой да ми отговори, тъй като няма кой да питам...

Значи в ядрото на хелия (примерно) има 2 протона и 2 неутрона. Те са там, в едно много малко пространство и почти не се движат, т.е. скоростта им е 0. Как така това не нарушава принципа на неопределеността? Освен това те са със спин 1/2, а това би трябвало да нарушава и принципа за забраната на Паули. Кажете ми моля, къде греша?

Благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.04.2021 г. at 17:26, By Mitko said:

 Значи в ядрото на хелия (примерно) има 2 протона и 2 неутрона. Те са там, в едно много малко пространство и почти не се движат, т.е. скоростта им е 0. Как така това не нарушава принципа на неопределеността?

Неопределеността е за момента и положението, а не за скорстта и полеоххение. Ако скороста е малко, като се умножи по масата, момент вече може да не е толкова малък. Но за да си сигурен дали се нарушава или не, трябва да се направят някави оценки. Само от общи съображения не е възмжно.

Цитирай

Освен това те са със спин 1/2, а това би трябвало да нарушава и принципа за забраната на Паули. Кажете ми моля, къде греша?

Това е подобно на електороните. Те също са със спин 1/2, но може да имаш повече от един в даден атом. Принципът на Паули казва, че не могат да са в едно и също състояние. Спина е само част от описанието на състоянието, ако другите характеристики са различни, то те могат да имат един и същи спин. Също така един и същи спин по големина не е проблем. Ако единият има спин нагоре, другия на долу, то не е проблем всижко друго да е еднкаво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.04.2021 г. at 19:26, By Mitko said:

Здравейте,

Мен, като лаик, ме тормози 1 въпрос от много време :)  Надявам се някой да ми отговори, тъй като няма кой да питам...

Значи в ядрото на хелия (примерно) има 2 протона и 2 неутрона. Те са там, в едно много малко пространство и почти не се движат, т.е. скоростта им е 0. Как така това не нарушава принципа на неопределеността? Освен това те са със спин 1/2, а това би трябвало да нарушава и принципа за забраната на Паули. Кажете ми моля, къде греша?

Благодаря предварително

И все пак - не можем да кажем (посочим) коя от частиците е протон и коя неутрон.😑  Според мен: Трептят - е почти установено. Това означава, че се движат около собствена равновесна точка - като цяло - променлива скорост, а не нула. И още - известно е, че си променят фасадата - протон става неутрон и обратно, за много кратък момент от време - тук, мисля си, забраната на Паули има пръст. Това време, а и времето за трептене са недосегаеми за точно определяне и от тук - неопределеност на собствени характеристики - делта Т * делта Х е неопределимо малко.

...

Link to comment
Share on other sites

Практчески в ядрото няма отделни часици, те са по <двойки> или  някаква вероятност за по големи групировки, превръщат се една в друга, протон-неутрон и обратно и това е главна съставна на Общите промени в този къс материя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Малоум 2 said:

И все пак - не можем да кажем (посочим) коя от частиците е протон и коя неутрон.😑  Според мен: Трептят - е почти установено. Това означава, че се движат около собствена равновесна точка - като цяло - променлива скорост, а не нула.

Здрасти:)

Можеш ли да дадеш малко повече разяснения във връзка с казаното по-горе? Например кое предопределя промяната в скоростта?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Шпага said:
Преди 40 минути, Малоум 2 said:

И все пак - не можем да кажем (посочим) коя от частиците е протон и коя неутрон.😑  Според мен: Трептят - е почти установено. Това означава, че се движат около собствена равновесна точка - като цяло - променлива скорост, а не нула.

Здрасти:)

Можеш ли да дадеш малко повече разяснения във връзка с казаното по-горе? Например кое предопределя промяната в скоростта?

Трептенето е съпроводено с ускорителни движения, около равновесна точка - за частица. Променлива скорост = ускорение.

В симетрично спрямо център ядро - частиците трептят-пулсират почти противопосочно: протон срещу протон, неутрон срещу неутрон. Неутронът е по-голям :bw:по размер (ако си го представим като "топче") от протона:girl_witch: и общите движения на протоните почти винаги са дистанцирани. Така, ядрото-алфа частица, е достатъчно компактно и  устойчиво във времето. Точно защото неутроните нямат голяма относителна скорост помежду си, са устойчиви и не се разпадат лесно, а и обменят помежду си много къси ЕМвълни, като фотони за връзка, които допълват структурата и плътността й.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...