Отиди на
Форум "Наука"

Групова психотерапия в интернет???


Recommended Posts

  • Потребител

Предимствата на груповата терапия са много. Предимството на интернет е анонимността. Би ли било възможно съчетаването им? 

Дали би просъществувала група "Тревожни", "Алкохолици", "Наркомани", Самоубийци", "Психотици" във форум?
Дали самопомощта в група без  доктор би била привлекателна? 
Дали след отминаване на кризата някой би посещавал група?
Дали е възможно опазване от тролове, хейтъри и пр.?
Дали цените вече не са проблем и хората предпочитат специалисти?

Има ли интерес от такова нещо?

Link to comment
Share on other sites

Преди 26 минути, Втори след княза said:

Предимствата на груповата терапия са много. Предимството на интернет е анонимността. Би ли било възможно съчетаването им? 

Дали би просъществувала група "Тревожни", "Алкохолици", "Наркомани", Самоубийци", "Психотици" във форум?
Дали самопомощта в група без  доктор би била привлекателна? 
Дали след отминаване на кризата някой би посещавал група?
Дали е възможно опазване от тролове, хейтъри и пр.?
Дали цените вече не са проблем и хората предпочитат специалисти?

Има ли интерес от такова нещо?

Аха, моята група е БордерЛайнер , неанонимен полуалкохолик , налитащ на сгодни  оперни певици - Операта в Стара Загора.

Няма да има такива групи.........., никакъв интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Втори след княза said:

Предимството на интернет е анонимността.

Всъщност идеята на подобни групи е по-скоро да излезеш от анонимност и изолация и да се социализираш чрез групата. Затова и си казват имената, запознават се... и после споделят. Интернета не осигурява подобна социализация. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
On 16.04.2021 г. at 14:41, makebulgar said:

Всъщност идеята на подобни групи е по-скоро да излезеш от анонимност и изолация и да се социализираш чрез групата. Затова и си казват имената, запознават се... и после споделят. Интернета не осигурява подобна социализация. 

Това може да е втора крачка към нещата, а анонимността в такава група да е началото, крачка първа...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

От една страна съм чувал от една психоложка, че не бива да си мисли човек, че е болен. От друга, за какво тогава е психологията и "терапията", ако си си супер. Все пак нещо като подобрение и оздравителен процес е нужен. 

Има разни методи и школи. Чувал съм, че тези методи не са без определени светогледи, философии, така че човек в крайна сметка не само бива "лекуван", но му се дава и определен мироглед, което не ми харесва.

Почнах преди известно време да мисля какво е всъщносъ психично здраве. До сега подискутирахме в другата тема, но аз още не знам. А такова би следвало да има, ако ще има лечение, какво би било здраве. 

😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би, самия път следва да е смислен, мисля, че за това стана дума. Т.е. не едно нещо от което да се почувстваш "по-добре", пък в някакъв момент да се върнеш пак в кофти състояние, а целия живот все пак да се движи на някъде, тъй че да чувстваш, че всичко е много смислено. Дали трябва да имаш " цел" или не.. Не знам, но трябва да чувстваш , че има смисъл, път и че вървиш по тоя смислен път. Надявам се да не обидя, подразня, допускам, че е тъпо цялото това, което мисля. Чао 😁

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Петър Станков said:

Дали трябва да имаш " цел" или не.. Не знам, но трябва да чувстваш , че има смисъл, път и че вървиш по тоя смислен път.

... т.е. доверие, че те ВОДЯТ по смислен път. За съжаление интернет има две големи ограничения- едното е, че може да се наложат участници, които не са компетентни, но са агресивни и сменят посоката, а второто, че който и да е компетентен лидер трябва да се издържа, т.е. може да поработи в някой форум и да насочи желаещите към кабинета.

Евентуално, може да се публикуват ограмотителни материали, но не всеки ще отсее това, което е за него от това, което е за друг проблем. Предполагам, че и църквите, които разполагат с богати фондове, ще налагат своя път.

Сложна работа, заради това темата просъществува кратко.

Ще прегледам линковете, които пускаш. От първия се вижда, че и той е угаснал след 2 коментара.

 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Дали би просъществувала група "Тревожни", "Алкохолици", "Наркомани", Самоубийци", "Психотици" във форум?

Колкото и груповият секс. Има ли мацки да го пробваме. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В другата тема стана дума за цел и "целта оправдава средствата" което Макиавели пише в една от книгите си. Обаче, той се оказва, че е писал още книги и разбира се в даден контекст исторически, културен.. Значи следва да се има това впредвид, да се разгледат и другите автори негови съвременници и преди и след него. 

Във франция пък е Волтер, но и Паскал. И всичко това е свързано с католическата църква, инквизицията...

"Доверие" е свързано с "вяра". 

Като говори човек сам почва да се сеща някакви неща, така че по скоро говоренето си е за самия тебе да си стигнеш до някакво осъзнаване.

Пред кого говориш е важно от гледна точка на това, едно че се притесняваш да изнесеш пред всички всичко, и това си има смисъл, тъй като различните хора могат да ти кажат пак според тях си нещо, а това си е тяхната си история пак. 

Затова и трябва да има и има една истина, също така едно нещо е здраве друго не е здраве, независимо че може 99% от хората да го приемат за здраве и за норма.

Друго нещо - какво е " гордост" т.е. в негативен смисъл...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би гордостта в негативния смисъл е свързана с доверието. А също мъдростта и глупостта и лъжата, заблудата. 

Довериш ли се на заблуден човек, това е път към заблуда.

Този въпрос е свързан с въпроса за наука и религия, псевдо наука и лъжеучение. А също и книгите.

Горд=смята себе си за мъдър, вярва на своите разбирания. 

Аз си мисля, че в даден момент "науката" и по точно определени човеци са скъсали връзката с това, което е било прието за сигурен път.

Има път, има хора извървяли част от пътя, от човека зависи дали ще се довери или не. 

Когато има доверие, не ходиш да проверяваш, а се доверяваш. Но тъй като представители на "религията" са самите те само външно били уж вярващи, а не извървяли пътя, резултата е спада в доверието към тях и от там стремежа да се опитва и доказва.

 

 

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, Петър Станков said:

Може би гордостта в негативния смисъл е свързана с доверието. А също мъдростта и глупостта и лъжата, заблудата. 

Довериш ли се на заблуден човек, това е път към заблуда.

Този въпрос е свързан с въпроса за наука и религия, псевдо наука и лъжеучение. А също и книгите.

Горд=смята себе си за мъдър, вярва на своите разбирания. 

Аз си мисля, че в даден момент "науката" и по точно определени човеци са скъсали връзката с това, което е било прието за сигурен път.

Има път, има хора извървяли част от пътя, от човека зависи дали ще се довери или не. 

Когато има доверие, не ходиш да проверяваш, а се доверяваш. Но тъй като представители на "религията" са самите те само външно били уж вярващи, а не извървяли пътя, резултата е спада в доверието към тях и от там стремежа да се опитва и доказва.

Пишете афоризми? Интересно, макар и не по темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Петър Станков said:

Браво! Този е бил единственият правилен подход👍🏿

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не се сещам какво е афоризъм, ще проверя. А темата всъщност не е за опит за психотерапия, а е дали въобще може да има такава ефективна психотерапия по интернет, нали така?

Аз тръгнах да си казвам мнението въобще за разните методи, които хората наричат психотерапия.

-- 

За да е по-ясно това, което е моето разбиране, не съвсем в темата, но свурзано с нея:

За мен това, че има Бог и въобще, това което пише в библията е вън от съмнение, само, че човеците или част от човеците, които така мислят, не означава, че са съвсем от сърце вярващи и извървяли пътя за който се говори в тази книга. За съжаление и аз съм така, може да се каже напълно провален в това, до толкова, че външно мога да се показвам тъй да се каже "ангел", а всъщност да съм " демоничен", сиреч по зле от такива, които атеизма отстояват.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Втори след княза said:

Гениталното винаги ще е различно от дигиталното.

Що бе, теледилдониката се опитва да е свързващият мост и да замени едното с другото :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ракия и сексуално образование

Вчера се разхождах из София пеша и с транспорта и в един момент си взех едно патронче гроздова. Дойдох до една спирка, на която един циганин ме попита кога е минал трамвай 23, аз не знаех, но видях че остават доста минути и му казах, че не знам но явно скоро е минал. И започна кратък разговор. Той ме пита от кой квартал съм, там имало ли Циганска махала. Казах - Надежда, и да, близо е до бакърена фабрика. Той ме посъветва направо да си хвана от там някоя циганка. На колко години съм, женен ли съм.. " Ааа, ти вече не ставаш" и да не подбирам, баба ли , каквато намеря, и пр. Аз му споделих, че на тази спирка преди много години за първи път съм целунал момиче. Той каза, че на 13 години се е оженил и е "бил" с много, повече от 30 жени. 

 

 

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Писмо до учителя Недя Иванов

П.П. Поздрави всички приятели, които още обичат да питат за мене, аз непрестанно се моля за драгоценното им здравие всевишнему.

Същий

Непознатий ми г-не учит. Н.Ив Богданов!

Честното Ви писъмце, с което ме поздравяваш, от 16 април 1876 г. приех и разумях писаното в него. И най вече, ако и непознати да сме се видели лице с лице, то с перо и думи ще се запознаем; радвам се и дай боже дано скоро се видим и целунем като духовно чадо и духовен отец.

Пишете ми, че у нашето село се много почитал храма на Бакхуса, храма на отровата и развратността, а просвещението останало в тъмнина и под крак...

Аз се боя, че в това време между нас българите ще бъдат предателства, ще бъдат препирни, зависти, несъгласие и гнуснави явления дотогава, дорде българите не избистрят своите умове и не разберат своите интереси. Не е крив Бакхус, а са криви нашите кратуни, които малко мислят за общите работи и предали са се на личний интерес, като чифути и по-долни от цигани.

Но в сегашно време са се появили между българите такива юнаци, които друго нищо не мислят, освен да осчастливят нашето отечество, а тяхното семе скоро ще даде плод. А на тези размирни пияници, крадифитковци и палиплевньовци, ако се не покаят, имената им ще се изтрият от българската история и семето им ще се изтрий и изгуби от земята като прах от вихрушка. Всяко древо, което не дава плод, отсича се и се хвърга в огън да изгори, дума самий спасител в светото евангелие.

Също и от юний 13 кратките ти редовцета, с които ми частитиш щедрата оная прошка, която с. Мурад провъзгласил на всички политически престъпници, дай боже, нека пък така да бъде.

Без повече , като ви поздравя, оставам и аз здрав и моля всевишнаго за вашето драгоценно здравие. 

12 юлий 1876г. Диарбекир

Ваш молител п. М. Къчев

-----

стр. 541

"Видрица"

🙂  Закупих си тази книга преди няколко години за 10 лв. от моста до "синьото", на граф Игнатиев.

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Петър Станков said:

мога да се показвам тъй да се каже "ангел", а всъщност да съм " демоничен"

Приеми съдбата си. Алеко Константинов също има един такъв разказ, но туризмът, пътешествията извлекли от нрава му само най- доброто. При това туризмът не е много скъп спорт. Предлагам ти идея-  Люлин е почти безлюдна, а от МС Обеля лесно се стига до Балкана с градски транспорт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря. Обичам да ходя на планина и го правя. Преди да видя поста ти бях тръгнал да поствам това:

 https://referatite.org/ot-izvora-na-car-simeonoviq-zlatostrui-zlatoustovi-misli/13142/ref

А да допълня за планината:

То си е част от историята ми: по едно време се запалих по т.нар. оцеляване в природата и опит за строеж на колиба с наличните материали. Има много такива запалени за това. Готино хоби е. Последно, не знам дали забеляза, помислих си за това какво всъщност е здраве и стигнах до един такъв извод за пълноценния живот- "масаите" го живеят, поп Минчо Кънчев и компания, макар и в диарбекир са го живяли и днес е въпроса има ли такива хора в бг, които вършат "делото". Където ги има, живота им е пълноценен, а другите, отчуждените, страдаме. В тея мисли дали има " доза истина" всеки да преценява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За черепите

Асоциациите ми за темата за черепите - 
с уговорката, че си "говоря сам", за да достигна до осъзнаване, да разбера себе си.
"Наздраве дружина с Никифоровата кратуна"
Тази реплика на българския цар я казваше на шега (имам смътен спомен, бил съм малък) прабаба ми Марийка (баба Мика) по адрес на дядо ми, който се казваше Никифор - неин зет.
Малко асоциации в тая насока: дядо ми беше "активен борец", бил е партизанин в Кюстендилския отряд. А прабаба ми (негова свекърва) са били преселници от Одринско, нейния дядо е бил поп.
Информацията за индийските племена и черепите ми напомня това, което съм си мислил на тема индология.
Последно стигнах до това: че е важно да се открои истината от полуистина и заблуда във връзка с ученията. Стигнах до историята в Стария завет за Авраам, който излиза от Ур. В книгата Исус Навин пише, че предците на Авраам са се покланяли не на Единствения Истински Бог, а на 'други богове'. Истинския Бог му се е явил и го е призовал да излезне от Ур и да отиде в друга земя, с обещанието, че потомците му ще бъдат благословени (при условие, че като Авраам и Мелхиседек - вярват в Единствения Бог, и вършат Неговата воля).
В днешно време има такива фенове на индийската култура, както и индийци, защитаващи своите интереси, които почнаха да говорят за това колко са заблудени религиите свързани с Авраам и всъщност как цялата "западна цивилизация" всъщност е изоставила боговете, а Индия, видите ли се е предпазила от това. Само че, ако пък разгледаме Християнството в Индия ще видим, че там си е имало още от апостолски времена християни. Това са си местните християни, още преди да дойдат португалците. Тези местни християни са се разбирали с местните власти - според едни сведения - участвали са в армията. Но има и сведения за издевателства - както над будисти, така и над християни от определени фанатизирани 'хиндуисти'.
Португалците пък - едно че горят книгите на местните християни, поради което сега е трудно да се установи всичко, което се е случвало до тяхното идване, хем инквизират, на сила налагат своята версия на християнството.
Всичко, което виждаме днес като пропаганда на индийската култура си носи следа от една реакция срещу насилствените методи на португалците (католици) и англичаните (протестанти).
От друга страна има едно влияние на будизма и брахманизма върху древна Гърция. Прост пример е  аюрведа и хуморалната теория в медицината. Между древна Гърция и Индия си е имало взаимодействие.
Мисля, че задачата е да се стигне до ясна, проста истина. Кратко, сбито да се изложи точно как стоят нещата.
Примерно:
Има следните източници на информация: Стария завет, Авеста и Ведите, както и Шумерските  и Акадски източници. До идването на Господ Исус Христос всички тези книги и учения са съществували. Въпроса е ние приемаме ли, че Той е 'Истински пастир', който не говори от себе си - както нас, а Този, който Го е пратил, чрез Него е казал нещо и е извършено делото на спасението на човеците.
Т.е. от това какво вярваме ще се повлияят и разсъжденията ни по темата - по простата причина, че всяка от тези книги от някого е писана и този някой е бил под въздействието на едно или друго мистическо учение, а между тези учения има разлика.
Т.е. ние - като съвременни хора до колко сме по-имунизирани към заблуждение от хора, които са били по-добродетелни от нас, по-сърдечно обичащи Бога и вярващи в делото на Господ Исус Христос.
Какво имам пред вид:
Има житие на света Рипсимия. В Армения, където тя е мъчена за вярата си в Христос, заедно с нейните другарки след това идва св. Григорий - в неговото житие се говори за неговата дейност в Армения.
Това е срещата на християнството с местната Арменска религия. Може да се провери, но мисля, че това е зороастризма и мисля, че зороастризма е свързан с книгата Авеста. Ето пример за съвременнна псевдо-наука: Има днес хора, които правят паралели между Зороастризма и християнството и едва ли не стигат до заключението , че това е едно учение. Е това как да го приемем на фона на житието на св. Григорий? Там се описва как ангели помагат на свети Григорий - храмовете на местните 'божества' самите ангели му помагат да бъдат унищожени.
Очевидно тука става въпрос за нещо много много сериозно и кой днес може да дръзне да обединява разните учения и да казва, че всичко си е едно и тем подобни.
Аз пък си мисля, че на фона на всичките множество учения, човеци, претендиращи за божествен произход, уж мистици познали Бога - и техните 'свещени' (за тях) книги, е дошъл Божия син. Тогава ги е имало всички тези мистически учения - днешните им последователи с това се гордеят - колко древни са книгите и ученията им. Да, древни са - имало ги е и по времето на Авраам и по времето на Господ Исус Христос, т.е. на земното Му дело. Но точно затова е обещан да дойде Спасителя на света - още на пророците - като пророк Данаил - 5 века преди да се роди Исус Христос. Архангел Гавраил се явява на пророк Данаил, същия архангел, който се явява след 5 века на дева Мария, в изпълнение на това, което е казал на пророк Данаил. 
Така че- учения много - твърде различни, тъй като нямат един източник - Единствения Бог, а имат разни източници - например - човешки 'умозаключения' повлияни от духове, които не са изпратени от Единствения Бог да доведат човеците до истината, а напротив, да ги объркат, заблудят.
Ще завърша тезата си с това, което наскоро четох - за времето на Цар Сапор,
житието на мъчениците св. Акиндин, св. Пигасий, св. Анемподист, св. Елпидифор, Св. Афтоний, св. Акепсима, св. Йосиф, св. Айтал.

https://pravoslavenhram.com/житие/страдание-на-светите-мъченици-акиндин-пигасий-анемподист-елпидифор-и-афтоний/418


Не искам никого да засегна с това - може да се приеме просто за моя опит да си изясня нещата, да получа обратна връзка, да споделя какво си мисля, надявам се да проумея - ако има други гледни точки, които са по смислени от моята.

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Никоя птица не си говори сама, но речта й е много проста, тъй че няма как да се обърка, затормози или да остане неразбрана от другите птици.
Земна птица е коя? Пингвина, кокошката, гъската - това са земни птици. Кои са земноводни животни - това са влечуги - водни змии, дъждовници, крокодили? Видри?
Пържолката е пържена пържолка - свинско, телешко, агнешко или пилешко.
Маймуната дали е яла месо... преди да стане homo sapiens - а това е всеизвестно от както Дарвин го е доказал.
До тогава е било скрито за учените, но Дарвин доказва, че маймунката скача от дървото и почва да ходи - първо на четири, после на два крака, изправя се и става човек. Обаче въпроса е - яла ли е месце или е била вегетарианка?
Това Дарвин не го е казал и доказал, затова учените днес тепърва искат да го установят на база налични факти и логическо мислене. И един ден може някой да намери един,втори, трети факт, после да помисли логически и 'дзън' да му светне крушката и да напише във фейсбук или друга платформа - ето - аз доказах, че маймуната е яла или не е яла месо, защото това, това и това.
Тогава други учени ще му възразят, че тези факти нищо не доказват и тези умозаключения не водят до този извод, но тъй като този учен всъщност е по-голям гений от другите, неговата теория в крайна сметка ще се приеме и съответно това ще приемат и хората, ще го запишат в учебниците и децата ще четат - не просто сме произлезли от маймуната, ами тя е била вегетарианска маймуна.
До какво ще доведе това нововъведение в учебниците и образователната система? Можем ли да предположим например - ако се докаже, че маймунката е обичала месце, дечицата ще решат - а значи и ние може да си кльопаме паржолки на корем. И обратно, ако се докаже вегетарианството на маймунката, децата ще си кажат - А! Защо нашите родители си хапват пържолки, щом маймунките са били вегетарианци и какво? Ще се отвратят от месоядството.
Интересно ми е следното: Кои газове са по-вредни за глобалното затопляне - на вегетарианец или на месоядец. Мисля, че трябва да има разлика. И ако се докаже, че газовете на вегетарианец са по-безвредни, тогава трябва да се прокара идеята, че маймунката е била вегетарианец - така от малки децата ще замърсяват по-малко атмосферата с газове - газовете на един човек - взето за целия му живот ще се изчислят и в крайна сметка климата ще се оправи и ще настъпи рай на земята - хората и маймуните ще живеят в хармония с минимални газо-емисии.
Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще се опитам тук да напиша мислите си:

Това отдавна съм го прочел и се потвърждава:

Врагът на църквата е всъщност такъв, който отблъсква хората от нея със действията си, думите си, въобще с цялото си поведение. До колко тогава може да се търсят врагове и антихристи навън, и кой е в църквата, кой е извън нея не ми е ясно.

Много хора имат грешна представа и за Бог и за Исус Христос и за "църквата" и врагове на църквата се получава, че са част от тези, които я защитават, а всъщност още повече допринасят хората да имат изкривена представа и да не искат да имат нищо общо с "църквата"

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...