Отиди на
Форум "Наука"

Групова психотерапия в интернет???


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Петър Станков said:

Врагът на църквата е всъщност такъв, който отблъсква хората от нея със действията си, думите си, въобще с цялото си поведение. До колко тогава може да се търсят врагове и антихристи навън, и кой е в църквата, кой е извън нея не ми е ясно.

Много хора имат грешна представа и за Бог и за Исус Христос и за "църквата" и врагове на църквата се получава, че са част от тези, които я защитават, а всъщност още повече допринасят хората да имат изкривена представа и да не искат да имат нищо общо с "църквата"

Има научни спорове, дали симптомите на неврозата (най- общо), преминават от това, да не се въздържаш и освобождаваш напрежението или от това, да си наложиш контрол и да се владееш. Аз смятам, че освобождаването на задръжките е по- опасно. То е като да пуснеш колата без спирачки. Другото е като да се тормозиш, да ти изпуши феродото, но да не те блъсне никой.

Изразяването ви (г-н Петър Станков) не по темата, ми прилича на ход без спирачки. Вероятно търсите тук психотерапевтична помощ и пишете усърдно за да разясните подробно проблемите си. Ако е така, опитайте по- стегнато. 

Ако ви тегли да сте мисионер, то форумът предлага възможност да откривате свои теми, макар че в правила на на форум "Наука и религия" е указано: "Не забравяйте, че този форум е посветен на науката, а не - на религията!" Моля да ме разберете, публикуването ви в тази тема е погрешно и ви представя като човек, който не съобразява, не разпознава реалностите, а на такъв не може да се доверим. 

Аз също съм посещавал мъртви теми за да пиша на воля. Тази все още не е мъртва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Втори след княза said:

Има научни спорове, дали симптомите на неврозата (най- общо), преминават от това, да не се въздържаш и освобождаваш напрежението или от това, да си наложиш контрол и да се владееш. Аз смятам, че освобождаването на задръжките е по- опасно. То е като да пуснеш колата без спирачки. Другото е като да се тормозиш, да ти изпуши феродото, но да не те блъсне никой.

 

Това искам да си го изясня, от доста време ме занимава това за "пускането" тъй наречено.

В даден момент стигнах до извода, че чрез "пускане" разбираш, че не си свободен. Тъй като самото ти сърце робува на разни пристрастености, както и на всичко което не е здраво, например гордост, завист и пр.

 

Преди 11 часа, Втори след княза said:

Изразяването ви (г-н Петър Станков) не по темата, ми прилича на ход без спирачки. Вероятно търсите тук психотерапевтична помощ и пишете усърдно за да разясните подробно проблемите си. Ако е така, опитайте по- стегнато. 

Не, не търся тук да се лекувам, не вярвам, че онлайн това може да се получи, но, всъщност в една терапия сигурно трябва да има и занимания с интернет, ако да речем част от проблемите са свързани с отношения с хора, с които имаш само по интернет връзка.

Преди 11 часа, Втори след княза said:

Ако ви тегли да сте мисионер, то форумът предлага възможност да откривате свои теми, макар че в правила на на форум "Наука и религия" е указано: "Не забравяйте, че този форум е посветен на науката, а не - на религията!" Моля да ме разберете, публикуването ви в тази тема е погрешно и ви представя като човек, който не съобразява, не разпознава реалностите, а на такъв не може да се доверим. 

Аз също съм посещавал мъртви теми за да пиша на воля. Тази все още не е мъртва.

Ами, явно ме тегли нещо, не зная до колко е изчистено благородно, до колко е човешко, нужда да общуваш, до колко е страстно - желание да покажеш само добрите си страни...

 

Не отделям наука от истина.

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Петър Станков said:

не вярвам, че онлайн това може да се получи

Е, онлайн с психотерапевт има резон да се получи. Връзката е интимна, поверителна, при това без допълнителното натоварване да се ходи някъде, да има допълнителни сигнали като аромати, кабинетна среда, която все някак си влияе, сигнали за поведение на терапевта, които трябва допълнително да се следят...

обаче пък интернет връзката е прекалено суха, отнася се само до приемане на написано. Нещо като епистоларна терапия, само че с незабавно получаване на писмата.

Мисля, че може да се получи, но със специалист.

Преди 8 часа, Петър Станков said:

В даден момент стигнах до извода, че чрез "пускане" разбираш, че не си свободен.

Нали?! И аз така

Преди 8 часа, Петър Станков said:

желание да покажеш само добрите си страни...

Намирам го за похвално. Обаче, както съветват други участници във форума, вкл. лично към мен, трябва силен самоконтрол за да не проникват слаби постижения. Да се задържа само високо ниво. 

Самоконтролът не е спирачки. Той е познание, кога ти е от полза да натиснеш спирачки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Кратко" описание на случващото се ... около нас:

 

https://nauka.offnews.bg/news/Razni_17/Kak-se-otraziava kolektivniiat-nartcisizam-na-obshtestvoto_177172.html

"Как се отразява колективният нарцисизъм на обществото

В ежедневието това може да попречи на хората да се изслушват един друг. В най-лошия случай това може да предизвика насилие.

1637176685_9_559x*.jpg

Всеки е член на някаква група, но почти всеки е засегнат от колективния нарцисизъм. Той може да има опасни последици и може да засегне всички нива на човешко взаимодействие - от битово до глобално ниво. В ежедневието това може да попречи на хората да се изслушват един друг. В най-лошия случай това може да предизвика насилие. Но промяната, макар и не лесна, е възможна. 

Как влияе на обществото колективният нарцисизъм? Какви са корените му и как може да ограничим разпространението на груповия нарцисизъм и да насърчим повече междугрупова хармония?  Една статия на Скот Бари Кауфман (Scott Barry Kaufman), когнитивен учен и психолог, публикувана в The Athlantic, анализира това явление, все по-актуално в днешно време.

През 2005 г. психологът Агнешка Голец де Завала (Agnieszka Golec de Zavala) изследва екстремистки групи, опитвайки се да разбере какво кара хората да извършват терористични актове на насилие. Тя забелязва нещо, което много прилича на това, което учените от 20-ти век Теодор Адорно и Ерих Фром наричат „групов нарцисизъм“. Голек де Завала го определи като „вярата, че превъзходството на групата не е достатъчно признато от другите“, като тази жажда за признание никога не се утолява. Отначало тя си мисли, че това е периферен феномен, макар и важен. Тя разработва скала за колективния нарцисизъм за измерване на тежестта на груповите нарцистични убеждения, включително изявления като „Моята група заслужава специално отношение“ и „Настоявам моята група да получи уважението, което й се полага“, с които респондентите оценяват съгласието си.

..."

...

(доста дълго е ..., ако му се чете на някой, полезно е и за лична оценка)

...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Колективен нарцисизъм? Не го разбирам. Аз за нарцисизма последно съм чел от Лудовикос. За него съществуващите терапии не помагат. Постнах две случки, които той разказва:

Едната - за стареца от света Гора Порфирий, който при първата им среща му разказва детайли от живота му, които той не помни, а само мака му.

Другия разказ е за този старец във връзка с нарцисизма, отишъл при него пушач, който се опасявал, че пуши над 3 кутии на ден, стареца му казал: пуши по 10 кутии. Той се възмутил, тръгнал си. Оплакал се: Тоя старец е луд. Казали му: отиди пак, не си го разбрал. Отишъл и св. Порфирий му казал: проблема ти е, че само за своите проблеми мислиш. 

Това съм го извадил от контекст. Със сигурност не значи че трябва да се пуши или да се друсаш и пр.

Сега си мисля: добре, не е тук мястото да си пишем квото ни идва, за мен не може да стане онлайн терапия, но пак влизам и пиша по разни теми. А си важи, че и аз и всички си имаме история и това, което казваш е свързано с миналото ти.. Не знам за понятието "инсайт" и гещалт терапията, но се чудя, така и така пишем тук, не може ли да стигнем до нещо което не е заблуда и е "терапевтично". Например, какъв е проблема все пак да има такава тема: поне като опит за взаимопомощ- със изслушване... с едно наум, че всеки говорейки някак си със себе си също говори :)))

Или просто по една ракия да си сипе всеки..

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Петър Станков said:

Колективен нарцисизъм?

Не зная някой човек или група да са се оплакали от това, че страдат от нарцисизъм. Той дразни околните и дотолкова. Като не заплашват себе си и другите, защо да се намесва който и да било?

Преди 8 часа, Петър Станков said:

Сега си мисля: добре, не е тук мястото да си пишем квото ни идва, за мен не може да стане онлайн терапия, но пак влизам и пиша по разни теми

Нали! Това е по- скоро лично освобождаване. Добре би било и друг да сподели проблема си, обаче ако проблемите са различни, другите участници в групата няма да ги интересуват, а и няма да помагат. 

Виц. Казват, че въпреки ковид, на Коледа могат да се събират до 10 души без проблеми. Ама от къде да се намерят 10 души без проблеми?

Още едно нещо. Дали освобождаването на напрежението чрез писане няма да премине в графомания? Оставам с мнението, че с психиката е като с карането на кола- можеш да отпуснеш по надолнище по инерция, но пак си на скорост и си готов да натиснеш спирачки. Мотора, газта, инерцията и спирачките са важни. Трябва да са съобразно с обстановката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с пускането е много голяма тема, ще се опитам да обясня защо мисля така. 

Първо- какво е здраве? Това според мен е първото, което има да се изяснява. 

И за мен лично, въпреки, че може да не го разбирам и да съм в заблуда в тълкуванията си, за здраве говори и Исус Христос и неговите ученици и тяхните ученици.

Здравето и греха са две различни неща. Но грях (и то голям) е и лицемерието. Защото в него има лъжа. Не обичаш даден човек, но това уж не личи, това си остава в тебе. 

Извинявай, ако те дразни, все едно натяквам моя мироглед. 

Значи здраве е да прощаваш от сърце.. 

Не знам.. 

Но това мисля, че е здраве- не лицемерието, "простотата". Ако таи човек в себе си нещо към някого, това е по- лошо отколкото да излезе наяве под формата на джафкане или хапене, след което не остава омраза, злопаметен и лицемер е свързано.

Много голям въпрос е и сигурно на други им е ясен, на мене не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Петър Станков said:

Значи здраве е да прощаваш от сърце.

Мисля, че здраве е по- широко и прошката не лекува болезнена менструация. Ако става дума за психично здраве, по- скоро добре подредения живот. Ако в дома и отношенията ти няма бъркотия, здрав си. Прошката е много частен случай. По- скоро полезното е наблюдението на добре адаптирани. Който иска си избира някой когото харесва и наблюдава как онзи се отнася с хората и нещата. Ако носи цветя за празниците, значи това е добро и т.н. Едно време диваците са си избирали тотем и са му подражавали. Така са напреднали. В наше време тотемът трябва да е някой успешен човек.Изразявам ли се разбираемо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Петър Станков said:

какво е здраве?

Здраве е когато душевната и физическата ти същност (инстинктите) е подчинена на една цел. Пример,Левски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, deaf said:

Здраве е когато душевната и физическата ти същност (инстинктите) е подчинена на една цел. Пример,Левски.

ОК. Връщаме лентата. Ти прочете ли изобщо нещо от това което ти писах като отговор на тази ти концепция? С какво от него не си съгласен?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, Петър Станков said:

ОК. Връщаме лентата. Ти прочете ли изобщо нещо от това което ти писах като отговор на тази ти концепция? С какво от него не си съгласен?

 

Преди 2 часа, Втори след княза said:

Ако в дома и отношенията ти няма бъркотия, здрав си.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Мисля, че здраве е по- широко и прошката не лекува болезнена менструация. Ако става дума за психично здраве, по- скоро добре подредения живот. Ако в дома и отношенията ти няма бъркотия, здрав си. Прошката е много частен случай. По- скоро полезното е наблюдението на добре адаптирани. Който иска си избира някой когото харесва и наблюдава как онзи се отнася с хората и нещата. Ако носи цветя за празниците, значи това е добро и т.н. Едно време диваците са си избирали тотем и са му подражавали. Така са напреднали. В наше време тотемът трябва да е някой успешен човек.Изразявам ли се разбираемо?

Да, но не съм съгласен. "успешен човек". Какъв е критерия? Пари? Значи Бил Гейтс е най-успешния и пр. 

Ако в дома и отношенията ти няма бъркотия, здрав си.

Това малко ми звучи - че всичко ти си изконтролирал, това не е здравето.

 

"Мисля, че здраве е по- широко и прошката не лекува болезнена менструация."

Еми широко е, голяма тема е.

А да ти кажа - може и да излекува и това, зависи. Ако жената таи няква такава злоба, непростителност и пр.

Но колкото и да прощаваш, не казвам че това е достатъчно, защото и будиста прощава, ама не вярва в Господ Исус Христос, че го обича и е пролял кръвта си за него. Айде чао. Който иска да общува с мене конкретно, знае къде да ме намери. Да го духат всички масони и пр. тапанари!

 

------

Ма кво станА с тоя ентелегентен, "елитен" форум? А си засегнал същността на проблема, а именно връзката масонство- ООН и хоп, вече не си удобен! Ами философствайте си, ама по-далечко от истината, не е много  приятна явно.

Господа другари от политбюро, пардон администратори, разбирам ви, кофти е. Като целата държава е масонска.. Трудно е. Давайте както е по-леснинко.

Ама то тва е конспиративна теория! Ей, верно бе как не се сетИх!

Айде успех, па дано ви приемат и в по-горните "елити". 

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Петър Станков said:

Да, но не съм съгласен. "успешен човек". Какъв е критерия? Пари?

Това вече е личен избор. Един може да смята богатия за успешен, друг- масона, трети и т.н. Обаче моята идея е да е видим- познат, близък, някой когото можеш да наблюдаваш как действа и да му подражаваш.

Преди 2 часа, Петър Станков said:

Айде чао. Който иска да общува с мене конкретно, знае къде да ме намери.

Чао.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...