Отиди на
Форум "Наука"

Еднопосочна скорост на светлината


RedShift

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 11 минути, Sekynda_69 said:

Ти толкова ли си глупав, че да не схванеш  че при опита на физо той не би бил взел предтекста за едноименно показание на часовниците му. А и ти не си наясно какво мери физо, той мери с един часовник. Анадъмно псевдорелативист.🤣

Грешка-човешка. Опитът на Физо не мери еднопосочна скорост на светлината ... а това на Ромер
не е измерване, а само изчисление. Така че в същност нямаме еднопосочно измерване на светлината.

Ето постановката на Физо. Има огледало ... а щом това е така, значи мериш двупосочна скорост.

Fizeau.thumb.jpg.adf2aa41d4013b572ae9b31e1b9112d8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Sekynda_69 said:

За пенсионерски мозъци толкова можеш. жалко, продължавай с пенсионерските си недъзяци, никой не може да ти помогне.

Хехе, нещастник, кефиш! Обичам да мачкам такива охлюви!

Link to comment
Share on other sites

Преди 36 минути, gmladenov said:

Грешка-човешка. Опитът на Физо не мери еднопосочна скорост на светлината ... а това на Ромер
не е измерване, а само изчисление. Така че в същност нямаме еднопосочно измерване на светлината.

Ето постановката на Физо. Има огледало ... а щом това е така, значи мериш двупосочна скорост.

Fizeau.thumb.jpg.adf2aa41d4013b572ae9b31e1b9112d8.jpg

и ТИ НЕ СИ НАЯСНО НЕЩАСТЕН ОПРОВЕРГОЧ на айнщанизма, много ти е плитък мозъка, за да проумееш истините на физиката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Sekynda_69 said:

и ТИ НЕ СИ НАЯСНО НЕЩАСТЕН ОПРОВЕРГОЧ на айнщанизма, много ти е плитък мозъка, за да проумееш истините на физиката.

Ама защо този тон и отношение??

Проблемът с еднопосочното измерване на скоростта на светлината е съвсем реален
... дори да не признаваш СТО за вярна (както аз). Това е принципен инженерен проблем.

Link to comment
Share on other sites

On 6.01.2022 г. at 20:20, gmladenov said:

Ама защо този тон и отношение??

Проблемът с еднопосочното измерване на скоростта на светлината е съвсем реален
... дори да не признаваш СТО за вярна (както аз). Това е принципен инженерен проблем.

Окей, бях вчера разстроен, та затова така те нападнах и другият. 😀 Сега, проблемът е че при еднопосочното мерене нямало начин да се синхронизират часовниците. Аз пък казвам че има, примерно два часовника единият с источник на светлина другият с детектор на светлина, ги сверяваме когато са един до друг, после ги раздалечаваме, пускаме еднопосочно светлина от единият до другият с датчика и мерим безпроблемно скоростта на светлината еднопосочно със синхронизирани вече часовници.😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Sekynda_69 said:

Аз пък казвам че има, примерно два часовника единият с источник на светлина другият с детектор на светлина, ги сверяваме когато са един до друг, после ги раздалечаваме, пускаме еднопосочно светлина от единият до другият с датчика и мерим безпроблемно скоростта на светлината еднопосочно със синхронизирани вече часовници.😉

Абсолютно си прав ... но както всеки релативист ще ти обясни, разделечаването на часовниците
води до тяхното разсинхронизиране.

И колкото и да спориш че си прав, сегашното виждане на науката е, че движещи се часовници
се разсинхронизират. Така въпросът за синхронизацията остава отворен.

Като цяло, имаме следната патова ситуация:

  • а) или приемаме без възможност за потвърждение, че синхронизирани часовници не се
    разсинхронизират по време на раздалечаване
  • б) или приемаме без възможност за потвърждение, че скоростта на светлината е еднаква
    във всички посоки

Ако искаме да измерим еднопосочната скорост на светлината, трябва да приемем а); няма как
... а днешната физиката не се съгласява с това.

Link to comment
Share on other sites

Преди 11 часа, gmladenov said:

Абсолютно си прав ... но както всеки релативист ще ти обясни, разделечаването на часовниците
води до тяхното разсинхронизиране.

Според релативистите се разсинхронизирват, но само в отправните системи на часовниците. Но не и в отправната система на земята, ние мерим скорост на светлината относно земята, часовниците са в покой спрямо земята, така че може.🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.01.2022 г. at 16:25, Gravity said:


Как знаеш, че скоростта му е точно каквато искаш?

Ще трябва да помисля.

Имам едно въпросче. Ако ние с теб сме на разстояние един от друг и не се движим един спрямо друг, ако аз започна да изпращам към теб на всеки 5сек някъв сигнал предполагам, че и ти на всеки 5сек ще го получаваш?

Редактирано от RedShift
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, RedShift said:

Ще трябва да помисля.

Имам едно въпросче. Ако ние с теб сме на разстояние един от друг и не се движим един спрямо друг, ако аз започна да изпращам към теб на всеки 5сек някъв сигнал предполагам, че и ти на всеки 5сек ще го получаваш?

Да, ако сме инерциални.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.01.2022 г. at 16:25, Gravity said:


Как знаеш, че скоростта му е точно каквато искаш? Нали ти трябват поне две различни точки през които минава в два момента, за да можеш да пресметнеш изминат път върху изтекло време.

Ако използваме движещ се часовник? Този часовник ще твърди, че всичко друго се движи и че той е стационарен. Той може да измери скоростта. Хората да кажем които са в точка Х и У ще си кажат по отделно "ние сме стационарни ти се движиш", скоростта от всяка гледна точка няма ли да е еднаква?

Редактирано от RedShift
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...