Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година.


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

По никакъв начин не мога да се съглася че украинската армия  действа все повече като паравоенно формирование.Точно обратното - в момента води изключително тежка битка в Донбас и то не в градски условия. При пълно превъзходство на противника във въздуха и сериозно такова в жива сила и техника на земята.На практика това на което могат да разчитат украинците са високия си боен дух  и оперативното си умение.Но засега това стига за да удържат позициите си.

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 14k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • scaner

    2628

  • Пандора

    1252

  • sir

    1237

  • resavsky

    968

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

1280px-PzH2000Munition.jpg

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4575095

С онези ключове може да се монтира и "програмира" снарядите....Техника от ПСВ. Представи си, че евреите за по-ефтино са разработили интелигентни глави които могат да се поставят на който и да е старо производство/ако ще руско/ и от този момент снарядът изстрелян с обичайната техника става като дрон, летяща ракета с почти същата управляемост, точност....Представете си всеки само за танкове, оръдия и прочие говори, докато тези щучки които и в един обикновен куфър се събират дозина....никой не споменава....Май. наскоро ще почнем да виждаме "резултатите".

Подобно има вече, но не се знае американосите ще разрешат ли продажбата му на украинците....XM982 Excalibur inert (cropped).jpghttps://en.wikipedia.org/wiki/M982_Excalibur

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

,,Времето на големите настъпателни операции в Украйна свърши" !!

Еми натам отиват нещата. Аз се чудя каква стратегия биха могли да приложат примерно руснаците ( но подобно важи и за Украйна ) за да постигнат значителен превес в борбата.

За всички воюващи важи голямата цена платена досега, и скъпоструващото продължаване на това. Ще им трябва евтино, и многобройно пушечно месо, с евтино и минимално въоръжение. Ще им трябват полицейски, паравоенни формирования, за удържане на постигнатото. Според мен ако приемем че от руска страна са ок. 200 000 заети в конфликта в момента, поне още толкова са необходими на втора линия и за окупация.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 11 минути, kirasirrav said:

Според мен ако приемем че от руска страна са ок. 200 000 заети в конфликта в момента, поне още толкова са необходими на втора линия и за окупация.

Малко са 200 000 за окупационни сили.По всичко изглежда че украинците са готови за партизанска война.А руснаците ще бъдат тотално неподготвени за нея.Заблуждението че така наречените  " бандеровци" са малка група случайно взела властта и без реална подкрепа в народа ще им изиграе много лоша услуга. Не само че няма да получат подкрепа от населението но зад всеки ъгъл ще ги чака в добрия случай куршум а лошия- джавелин. 

  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, resavsky said:

По никакъв начин не мога да се съглася че украинската армия  действа все повече като паравоенно формирование.Точно обратното - в момента води изключително тежка битка в Донбас и то не в градски условия. При пълно превъзходство на противника във въздуха и сериозно такова в жива сила и техника на земята.На практика това на което могат да разчитат украинците са високия си боен дух  и оперативното си умение.Но засега това стига за да удържат позициите си.

Там на дивият исток практически се води война на ВСВ стил....Тълпа хора, урааааар къртечници тратататататататататата, и 

"......

Пристъпи ужасни! Дванайсетий път

гъсти орди лазят по урвата дива

и тела я стелят, и кръв я залива.

Бури подир бури! Рояк след рояк!

Сюлейман безумний сочи върха пак

и вика: „Търчете! Тамо са раите!“

И ордите тръгват с викове сърдити,

и „Аллах!“ гръмовно въздуха разпра.

Върхът отговаря с други вик: ура!

И с нов дъжд куршуми, камъни и дървье;

дружините наши, оплискани с кърви,

пушкат и отблъскват, без сигнал, без ред,

всякой гледа само да бъде напред

и гърди геройски на смърт да изложи,

и един враг повеч мъртъв да положи......"

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 5 минути, Skubi said:

Там на дивият исток практически се води война на ВСВ стил....Тълпа хора, урааааар къртечници тратататататататататата, и 

"......

Пристъпи ужасни! Дванайсетий път

гъсти орди лазят по урвата дива

и тела я стелят, и кръв я залива.

Бури подир бури! Рояк след рояк!

Сюлейман безумний сочи върха пак

и вика: „Търчете! Тамо са раите!“

И ордите тръгват с викове сърдити,

и „Аллах!“ гръмовно въздуха разпра.

Върхът отговаря с други вик: ура!

И с нов дъжд куршуми, камъни и дървье;

дружините наши, оплискани с кърви,

пушкат и отблъскват, без сигнал, без ред,

всякой гледа само да бъде напред

и гърди геройски на смърт да изложи,

и един враг повеч мъртъв да положи......"

 

Проблема е че не сме 1942 а 2022 година.Това е тактика изискваща сериозна загуба на хора и огромно количество боеприпаси. И двете страни не са подготвени за подобно нещо.

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, resavsky said:

Проблема е че не сме 1942 а 2022 година.Това е тактика изискваща сериозна загуба на хора и огромно количество боеприпаси. И двете страни не са подготвени за подобно нещо.

Народите на СССР и през 1942г. не са били подготвени за "такава" война,но "другарят" Сталин ги "ПОДГОТВЯ" на...17-ти ноември 1941г.(!),когато дава пълномощия на чекистите да разстрелват уплашилите се червеноармейци! Тоест,чак четири месеца след началото на войната. Преди 17-ти са разстрелвали без законно разрешение. Нещо повече,Сталин задължава обикновеният съветски войник да застрелват командира си пак без съд и присъда,(!),ако той се държи предателски! Искам да видя как Путин днес би въвел отново тези порядки на любимият си учител Сталин...! 🙂

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, resavsky said:

Проблема е че не сме 1942 а 2022 година.Това е тактика изискваща сериозна загуба на хора и огромно количество боеприпаси. И двете страни не са подготвени за подобно нещо.

Ееее още не е тотална, що за чогуна, и за боевете около Азовстал....не съм сигурен....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 минути, deaf said:

Народите на СССР и през 1942г. не са били подготвени за "такава" война,но "другарят" Сталин ги "ПОДГОТВЯ" на...17-ти ноември 1941г.(!),когато дава пълномощия на чекистите да разстрелват уплашилите се червеноармейци! Тоест,чак четири месеца след началото на войната. Преди 17-ти са разстрелвали без законно разрешение. Нещо повече,Сталин задължава обикновеният съветски войник да застрелват командира си пак без съд и присъда,(!),ако той се държи предателски! Искам да видя как Путин днес би въвел отново тези порядки на любимият си учител Сталин...! 🙂

Тогава разрешава и обесването на публични места на предателите.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изгледайте го до края. +18

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 57 минути, новорегистриран2 said:

Времето на големите настъпателни операции в Украйна свърши с абсолютен провал за руснаците, от тук нататък ще има само регионални - било то Донбас, Харков, Одеса, Киев и т.н. Но не и настъпление по всички направления едновременно. За такова нещо нямат нито хората, нито логистиката. А това означава, че войната няма да приключи скоро, не и тази година. Както един от руските наблюдатели каза започва "сирийзацията" на украинския конфликт.

И до някъде е прав, сам пишеш как украинската армия все повече и повече действа като паравоенноформирование, заради липсата на техника. А руснаците пък нямат достатъчно хора, за да покрият цяла Украйна, затова ще се борят късче по късче, докато я вземат цялата.

Не знам дали техника им липсва, ами май по-скоро боеприпасите са кът. Съветските става въпрос. Затова е и тази истерия да не пращаме нищо, понеже ние сме тези с големите промишлени количества.

Западната техника не личи да е влязла в боя засега. Руснаците явно разчитат дотогава да направят пробив и то е видно на всички къде са съсредоточени силите им. Слушах и Арестович, дори и той признава, че ситуацията по изюмското направление и около Северодонецк е тежка и загубите са сериозни. Допуска даже и обкръжаване на Славянск-Краматорск, които са някакви почти слети градове и явно сериозно укрепени още от 2014-та. Ще видим докъде ще я докарат, явно боевете са много ожесточени. В същото време тези опити за настъпление на украинците източно от Харков, ако изобщо са опити за настъпление, на мен лично не ми е ясно с каква цел са - може би прекъсване на снабдителни линии на изюмската групировка?

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, sir said:

Не знам дали техника им липсва, ами май по-скоро боеприпасите са кът. Съветските става въпрос. Затова е и тази истерия да не пращаме нищо, понеже ние сме тези с големите промишлени количества.

Западната техника не личи да е влязла в боя засега. Руснаците явно разчитат дотогава да направят пробив и то е видно на всички къде са съсредоточени силите им. Слушах и Арестович, дори и той признава, че ситуацията по изюмското направление и около Северодонецк е тежка и загубите са сериозни. Допуска даже и обкръжаване на Славянск-Краматорск, които са някакви почти слети градове и явно сериозно укрепени още от 2014-та. Ще видим докъде ще я докарат, явно боевете са много ожесточени. В същото време тези опити за настъпление на украинците източно от Харков, ако изобщо са опити за настъпление, на мен лично не ми е ясно с каква цел са - може би прекъсване на снабдителни линии на изюмската групировка?

Под "западни" визирам от бившия Източен блок. Иначе, да, положението не е цветущо и за украинците, но с тези темпове на руско настъпление битката за Донбас ще е приключила към средата или края на лятото. А дотогава украинците направо ще са обучили нова армия и ще дойдат повече образци баш западна техника.

А в момента виждаме как украинците хем нямат много железа, хем пилят по нервите на руските войници с ей такива джаджи.

 

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, resavsky said:

Малко са 200 000 за окупационни сили

Да конкретизирам че не говорим за цяла Украйна, а приблизително за източната част, която за момента е заета ( както и територията която се предвижда да се завземе в близко време ). Разбира се би трябвало да се разчита и на значителното население с руски произход там, както и на колаборационистите.

Иначе от Днепър на Запад е друга бира, и май по-добре да не ходят натам. Даже бих предложил на руснаците да взривят всякакви мостове и переправи по реката, както и водохранилища, за да затруднят прехвърлянето на хора и оръжие на Изток, от украинска страна 🙂 .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, новорегистриран2 said:

Под "западни" визирам от бившия Източен блок. Иначе, да, положението не е цветущо и за украинците, но с тези темпове на руско настъпление битката за Донбас ще е приключила към средата или края на лятото. А дотогава украинците направо ще са обучили и ще дойдат повече образци баш западна техника.

Ами според моето лаишко мнение украинците окомплектоват свежи войски в момента. Там продължава да тече и усилена мобилизация, при това, доколкото може да се ориентира човек, явно и подборът е много стриктен - разправят, че имало голям наплив от по 3-4 кандидати за едно място и връщали дори и запасняци. Сиреч, човешки резерв има и то очевидно доста значителен. Явно разчитат да удържат донбаското настъпление без да се стигне до сериозно рухване на отбраната и едва след това да започват контранастъпления. Така ги виждам аз нещата, но то ще си покаже. Рискът е Славянск и Краматорск, а може би и някои други градчета, да се превърнат в Мариупол.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, kirasirrav said:

Да конкретизирам че не говорим за цяла Украйна, а приблизително за източната част

Става дума предполагам,за окупационни сили. 200 000 войници са малко за територията на Източна Украйна,която е да речем 400 000кв.км,или четири пъти колкото България и с население може би към поне 15млн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, sir said:

Ами според моето лаишко мнение украинците окомплектоват свежи войски в момента. Там продължава да тече и усилена мобилизация, при това, доколкото може да се ориентира човек, явно и подборът е много стриктен - разправят, че имало голям наплив от по 3-4 кандидати за едно място и връщали дори и запасняци. Сиреч, човешки резерв има и то очевидно доста значителен. Явно разчитат да удържат донбаското настъпление без да се стигне до сериозно рухване на отбраната и едва след това да започват контранастъпления. Така ги виждам аз нещата, но то ще си покаже.

И аз мисля, че това е големия замисъл.

Цитирай

Рискът е Славянск и Краматорск, а може би и някои други градчета, да се превърнат в Мариупол.

За съжаление ще се превърнат във втори Мариупол, а сирийзацията на Украйна е неизбежна.

-----

Любопитно, че руснаците лека-полека губят земи около Харков. Селце по селце украинците ги изтласкват от покрайнините на града. Явно дотолкова руснаците нямат хора, които да покрият целия фронт от Харков до Изюм...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, deaf said:

Става дума предполагам,за окупационни сили. 200 000 войници са малко за територията на Източна Украйна,която е да речем 400 000кв.км,или четири пъти колкото България и с население може би към поне 15млн.

Дали ще останат и толкова като население.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 11 минути, новорегистриран2 said:

 

-----

Любопитно, че руснаците лека-полека губят земи около Харков. Селце по селце украинците ги изтласкват от покрайнините на града. Явно дотолкова руснаците нямат хора, които да покрият целия фронт от Харков до Изюм...

По скоро украинците се опитват да нанесат отвличащ удар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, scaner said:

Один из китайских каналов показал карту раздела россии после победы Украины

Е, възможни са всякакви варианти, явно всички бързат да чертаят карти...А в руския Меморандум се говори, че новата Южна Русия трябва да е наследничка

на Киевско-Новгородската Рус. Да вземат украинците и финландците да се срещнат по- средата и да уредят този въпрос...

 

 

East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.JPG

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещо за разпускане - поздрав от Ленинград

Жизнь прекрасная настала,
Нам все подтвердит она.
Наши люди из металла,
А не наши – из говна.
Мы не виноваты, просто
Нет на свете лучше нас,
Думаем мы очень остро
И надежны, как Камаз.
 
И кого ни спроси на Руси,
Скажут все: «Руководству мерси!».
 
Ты даже и не сомневайся в этом,
А то моментом станешь инагентом.
 
Всё идет у нас по плану,
Нас не ждали, а мы – к вам!
Пусть еще мощнее станут
Наши мощи по церквям.
Охуенность – вот наш фактор,
Можем дать её взаймы,
Если что-то где-то как-то –
То вообще-то это не мы.

https://lyricstranslate.com/en/leningrad-inoagent-lyrics.html

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, resavsky said:

По скоро украинците се опитват да нанесат отвличащ удар.

В момента се трепят около Харков.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Пандора said:

Е, възможни са всякакви варианти, явно всички бързат да чертаят карти...А в руския Меморандум се говори, че новата Южна Русия трябва да е наследничка

на Киевско-Новгородската Рус. Да вземат украинците и финландците да се срещнат по- средата и да уредят този въпрос...

 

 

East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.JPG

Интересно славяните по нашите земи от "източните" ли са или са от "западните". Оставам с впечатлението, че са от "източните" и това може да се види много добре и по някои от чертите на българския и украинския.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, новорегистриран2 said:

Интересно славяните по нашите земи от "източните" ли са или са от "западните". Оставам с впечатлението, че са от "източните" и това може да се види много добре и по някои от чертите на българския и украинския.

Стецюк, който е украинец позиционира така наречените "български" славяни около Смоленск, това май е до Беларус. Там и в Полша като че ли има най-близка топонимика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Пандора said:

Стецюк, който е украинец позиционира така наречените "български" славяни около Смоленск, това май е до Беларус. Там и в Полша като че ли има най-близка топонимика.

Няма много логика от Смоленск да бият пътя до Карпатите и Мизия, като си има славяни и по-наблизо - днешните "украински".

На украински и беларуски батька, на български баща.

На украински тато, на български тате.

На украинския вугля, на български въглища...

Никой друг славянски език не ползва това обръщение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, новорегистриран2 said:

Няма много логика от Смоленск да бият пътя до Карпатите и Мизия, като си има славяни и по-наблизо - днешните "украински".

На украински и беларуски батька, на български баща.

На украински тато, на български тате.

На украинския вугля, на български въглища...

Никой друг славянски език не ползва това обръщение.

Специалистите ще кажат, че в онова време всъщност кой знае каква разлика в славянските диалекти не е имало,  това все пак  е версия. Но това е диспут за друга тема.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...