Отиди на
Форум "Наука"

Всеки трети руснак не знае, че Земята се върти около Слънцето


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

Всеки трети руснак не знае, че Земята се върти около Слънцето

copernicus-heliocentrism.jpg

Хелиоцентричният модел на Николай Коперник

2 август 2022 г. 16:51 ч.

Светослав Александров. Един от всеки трима жители на Русия смята, че Слънцето обикаля около Земята, а не обратното - това установява проучване на Всеруския център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ). 

Получените данни от това изследване са в съгласие и с допитването, направено от центъра "Левада", което показва, че подкрепата за т.нар. "специална военна операция" в Украйна е най-вече застъпена сред неграмотните руснаци. 

Съгласно публикацията на страниците на Комерсант, ВЦИОМ са използвали представителна извадка от 1600 пълнолетни жители на Русия, като статистическата грешка не надвишава 2.5%. В хода на социологическото изследване те са задали разнообразни въпроси, целящи да установят нивото на научната грамотност в Русия. 

Освен че всеки трети руснак не познава базисното устройство на Слънчевата система, всеки пети е на мнение, че древните хора са съжителствали заедно с динозаврите. Откъм положителната страна 85% от руснаците знаят, че радиоактивното мляко няма да стане безопасно за пиене след варене. 

"ВЦИОМ установява, че научната грамотност е най-ниска сред тези руснаци на възраст около 60 години, които гледат телевизия в селските местности", съобщава космическият популяризатор и експерт Виталий Егоров в своя статия, озаглавена "Около какво се върти Русия?". "А пък най-високото ниво на научна грамотност е сред потребителите на интернет на възраст под 24 години, живеещи в Москва и Петербург. Тези данни могат да бъдат сравнени с проучването на центъра "Левада" относно отношението към "специалната военна операция". И да, най-ниска е подкрепата сред младежите в Москва и големите градове, а най-висока е сред тези над 55 годишна възраст".

"Това е отговорът за много наши познати популяризатори на науката, които след 24-ти февруари силно се обезкуражиха, че техните усилия да просвещават и да развиват научно и критично мислене се размиха сред всенародната поддръжка към "специалната военна операция". Не, колеги. Ние не се старахме напразно. Просто избрахме методи, които достигнаха до  конкретна аудитория. И това обнадеждава - бъдещето за младостта, науката и мира", категоричен е Егоров.  

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4672-2022-vseki-treti-rusnak-slunceto

Link to comment
Share on other sites

Сега ще наблюдавам, колко процента от писачите ще повярват на тая дебилщина...

Link to comment
Share on other sites

Преди 4 минути, gmladenov said:

Руснаците явно не са от най-умните като нация след като са избрали и продължават да подкрепят Путин.

Ми да. Наш еталон за подражание са хамериканците. То у Байдън и Тръмп един бликащ интелект... Аз сериозно се чудя, що не заменим народните песни с кънтри !?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кимон Георгиев said:

Ми да. Наш еталон за подражание са хамериканците.

Амо по-добре от това козируваме на фараона Путин. Ти що не се разкараш към Русия
да му поцелуваш ръката като толкова го харесваш ??

Link to comment
Share on other sites

Just now, gmladenov said:

Амо по-добре от това козируваме на фараона Путин. Ти що не се разкараш към Русия
да му поцелуваш ръката като толкова го харесваш ??

Ми не желая, в България се чувствам добре. Единствено се чудя, как да се справим с нарастващия циганорски контингент в града, в който живея, понеже се гнуся само като ги видя. Ама не смятам да напускам страната, в която съм роден. Гордея се, че съм българин... Страната ни е изключително красива, това е !

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 1 час, SAlexandrov said:

"А пък най-високото ниво на научна грамотност е сред потребителите на интернет на възраст под 24 години, живеещи в Москва и Петербург

Тук ключовото е къде живеят ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки
Преди 2 часа, Кимон Георгиев said:

Сега ще наблюдавам, колко процента от писачите ще повярват на тая дебилщина...

 

Тази "дебилщина" идва от официалния Телеграм канал на Роскосмос. 

goskorporaciq-roscosmos.png

Link to comment
Share on other sites

А, ти визираш тая анкета в интернет ? Е, това вече е мега забавно... Иво Христов ще излезе прав за 80-те процента.

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кимон Георгиев said:

Иво Христов ще излезе прав за 80-те процента.

В началото на войната подкрепата в Русия за Путин и войната беше 81%.

Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, gmladenov said:

В началото на войната подкрепата в Русия за Путин и войната беше 81%.

Това пак от подобни анкети ли е ? Мхм... ясно. Помня, че бай Тиквун беше "футболист на годината" в интернет класация...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кимон Георгиев said:

Това пак от подобни анкети ли е ? Мхм... ясно.

Значи анкетите не ги зачиташ. Ясно. Ти черпиш информация само отвътре: от твоята
раболепна любов към фараона Путин. Тя те информира за случващото се.

Link to comment
Share on other sites

Ма как да не ги зачитам, бе, играч ? Зачитам ги естествено... Те тия интернет анкети са толкова показателни за цялото руско население, че няма накъде. Целия форум, да се организира и да направи един своеобразен протест пред Парламента. Няма какво да ни управлява тази неграмотна руска хунта (нали ни управлявала Русия още, това според множеството съфорумци). Извикайте и Росен Плевнелиев, той да бъде най-отпред, той открай време вие на умряло срещу Русия и Путин, най-подходящ е за ваш водач. Махайте всичко руско тук и България да става Швейцария.

П.С.
И естествено, след последния пост,  "станах" голям почитател на Владимир Путин... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някои май не са доволни от - как беше наречено от Запада - "факти на омразата". 

Когато изследване показва, че американците са тъпи - Йрееей; а когато друго показва, че и ватниците са такива - Fewwwwww

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По времето на Сталин съветския человек пръв стигна до космоса. А по времето на Путин руския человек пръв кацна на плоската Земя. Приоритети... 

Link to comment
Share on other sites

Преди 29 минути, Warlord said:

Някои май не са доволни от - как беше наречено от Запада - "факти на омразата". 

Когато изследване показва, че американците са тъпи - Йрееей; а когато друго показва, че и ватниците са такива - Fewwwwww

Ама те американците са тъпи и без да се прави изследване. Имам сума ти познати, дето живеят там. Аз за друго говоря. Прави се някаква малоумна анкета, дето кой знае и колко компетентни са самите анкетиращи (ама това е друга тема), питат се 1000 човека и се дава крайна оценка на една държава със 150 милионно население...!? Как звучи само "Всеки трети руснак..." !? Съвсем отделна тема е, че е адски нелепо българи да се присмиват на някоя друга държава относно образование, некомпетентност и т.н. Нашето младо поколение е пълно с наркоманизирани чалга дебили... Майка ми е учителка, направо ви е бедна фантазията, какво иде след 10-15 години. Бившата ми следва в Букурещ, и тя самата ми е споделяла, колко по-подготвени са "мамалигарите" от нея. Вероятно и те имат по-добра образователна система от нас.

Редактирано от Кимон Георгиев
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

И в Щатите един от всеки четирима не знае, че Земята обикаля около Слънцето

2022-earth-revolves-around-sun.jpg

2 август 2022 г. 23:00 ч.

Светослав Александров. Днес излязоха резултати от национално проучване в Русия, което показа, че един от всеки трима руснаци смята, че Слънцето обикаля около Земята. Но аналогично проучване преди няколко години бе направено и в САЩ, според което нивото на образование сред американците е само малко по-високо: 25% не са убедени, че Земята кръжи около Слънцето. 

Подобно на руското проучване, и американското сондира научната грамотност сред представителна извадка на обществото - и установява, че жителите на САЩ също се затрудняват да отговорят правилно на базисни научни въпроси. По-малко от половината американци знаят (или вярват), че хората са еволюирали от други видове. Голям процент от запитаните не са наясно, че ядрото на Земята е горещо или че Вселената се е появила след Голям взрив. Най-сложният научен въпрос е дали гените на майката или тези на бащата определят пола на бебето - и отново мнозина бъркат.

В интерес на истината последният въпрос доказва, че образованието в Европейския съюз и САЩ, дори и да не е особено качествено, все пак води до най-добри резултати: 64% от европейците и 63% от американците дават верен отговор, а именно че полът на бебето се определя от бащата. Руснаците действително се справят най-зле - само 22% отговарят правилно, но не са много по-назад от Япония, която е технологичен и научен център. Около 71% от японците дават грешен отговор. 

Добрата новина е, че на запад, ако не друго, хората поне са участвали доброволно в някаква форма на неформално образование - 60% са посетили зоопарк, аквариум или научен музей. 

https://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/4673-2022-sun-earth-usa

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 15 минути, Кимон Георгиев said:

Ама те американците са тъпи и без да се прави изследване. Имам сума ти познати, дето живеят там. Аз за друго говоря. Прави се някаква малоумна анкета, дето кой знае и колко компетентни са самите анкетиращи (ама това е друга тема), питат се 1000 човека и се дава крайна оценка на една държава със 150 милионно население...!? Как звучи само "Всеки трети руснак..." !? Съвсем отделна тема е, че е адски нелепо българи да се присмиват на някоя друга държава относно образование, некомпетентност и т.н. Нашето младо поколение е пълно с наркоманизирани чалга дебили... Майка ми е учителка, направо ви е бедна фантазията, какво иде след 10-15 години. Бившата ми следва в Букурещ, и тя самата ми е споделяла, колко по-подготвени са "мамалигарите" от нея. Вероятно и те имат по-добра образователна система от нас.

 С последното няма как да не се съглася. Акцентът ми беше, че всеки набляга само над тъпотата на опонента и никога не забелязва тази на своите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Кимон Георгиев said:

Ама те американците са тъпи и без да се прави изследване. Имам сума ти познати, дето живеят там. Аз за друго говоря. Прави се някаква малоумна анкета, дето кой знае и колко компетентни са самите анкетиращи (ама това е друга тема), питат се 1000 човека и се дава крайна оценка на една държава със 150 милионно население...!?

Значи ако питат 1000 човека, на такава анкета не може да се вярва, че руснаците са тъпи.
Но на твоите 3-4 познати абсолютно може да се вярва, че всички американци са тъпи.

Показваш очевАдна тенденциозност ... но не си русороб, нал тъй. 🙄

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 часа, gmladenov said:

Значи ако питат 1000 човека, на такава анкета не може да се вярва, че руснаците са тъпи.
Но на твоите 3-4 познати абсолютно може да се вярва, че всички американци са тъпи.

Показваш очевАдна тенденциозност ... но не си русороб, нал тъй. 🙄

Беше ирония, умник такъв...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...