Отиди на
Форум "Наука"

Колко са били Аспаруховите българи?


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 45 минути, sir said:

Редица сгради и съоръжения, включително такива, които до момента не са открити, но задължително ще бъдат.

Повечко четене на новите проучвания, по-малко подскачане и търсене на автохтонци там, където такива няма.

Ще е интересно да дадеш линк към статии и книги относно неоткритите до момента сгради, които щяло да бъдат открити, че да прочетем. Предварителни проучвния на нещата, които не са изкопани още. Сигурно с ядрено магнитен резонанс или с 3D принтер са ги проучвали.

Доколкото проучват хората под каменната Плиска от 7-8 век откриват единствено дървен период, а не на Терес двореца и на Константин банята.  

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 732
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 41 минути, sir said:

Всички, които продължават да не използват достъпните технологии и методи, конкретно в случая датиращите такива. Т.е. практически всички български учени почти без изключение.

Еми това е логическа заблуда. Заключението, че щом някой нещо не прави, то не го прави със зла умисъл е логическа заблуда. Причините може да са други. Примерно липса на пари, работа по други проекти, липса на опит и т.н. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, makebulgar said:

Ще е интересно да дадеш линк към статии и книги относно неоткритите до момента сгради, които щяло да бъдат открити, че да прочетем. Предварителни проучвния на нещата, които не са изкопани още. Сигурно с ядрено магнитен резонанс или с 3D принтер са ги проучвали.

Доколкото проуват хората под каменната Плиска от 7-8 век откриват единствено дървен период, а не на Терес двореца и на Константин банята.  

Бих ти дал, но в последно време се убедих, че ти нямаш действителен интерес към установяването на обективната истина по редица въпроси, а си тук, за да проповядваш своите си тези и да обвиняваш всички несъгласни в това, че били псевдоучени, автохтонци, че не били чели или максимум били чели уикипедия и т.н.

Считам за загуба на време да се мъча да ти отварям очите.

p.s. Впрочем, една от публикациите съм я пускал тук. И когато я пуснах, свалянията й (понеже е с безплатен достъп) скочиха от 3-4 месечно на 15-20 в следващите няколко месеца. Сиреч, доста хора именно от нашия форум са си я дръпнали. Но ти очевидно не си бил сред тях. Което не ме учудва ни най-малко.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 50 минути, БатеВаньо said:

Любимо!

Tова си е масово използван похват на тюркофилите. 

Ако мнението не е в руслото на чукчи-евенкската теория за произхода на българите, по автоматизъм то се заклеймява като автохтонска ерес. 😅 

Еми младите учени, доценти и професори, които визирм по-горе всъщност не подкрепят нито тюркофилската, нито автохтонната хипотеза. Ти да видиш има и друи теории, които съществуват и които са мейнстрим в момента.  

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, sir said:

Бих ти дал, но в последно време се убедих, че ти нямаш действителен интерес към установяването на обективната истина по редица въпроси, а си тук, за да проповядваш своите си тези и да обвиняваш всички несъгласни в това, че били псевдоучени, автохтонци, че не били чели или максимум били чели уикипедия и т.н.

Считам за загуба на време да се мъча да ти отварям очите.

И това е лическа заблуда, на обща база да обвиниш и клишираш някой, за да избегнеш да отговориш на въпрос, на който знаеш, че не можеш отговориш смислено. 

Конкретно за предатирането на Плиска и за неизкоппаните неща от Плиска, които щели да преобърнат картината, просто само можете тук да се оплетете в псевдонаучни калчища. Нищо повече. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, makebulgar said:

И това е лическа заблуда, на обща база да обвиниш и клишираш някой, за да избегнеш да отговориш на въпрос, на който знаеш, че не можеш отговориш смислено. 

Конкретно за предатирането на Плиска и за неизкоппаните неща от Плиска, които щели да преобърнат картината, просто само можете тук да се оплетете в псевдонаучни калчища. Нищо повече. 

Нали точно ти избягаш да даваш конкретни отговори на ясни въпроси на които не можеш да отговориш смислено? Примери много. А за отказа да се запознаваш с дадените ти линкове и обвиненията как всички освен теб са псевдо учени заставам зад Сир-а.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, sir said:

p.s. Впрочем, една от публикациите съм я пускал тук. И когато я пуснах, свалянията й (понеже е с безплатен достъп) скочиха от 3-4 месечно на 15-20 в следващите няколко месеца. Сиреч, доста хора именно от нашия форум са си я дръпнали. Но ти очевидно не си бил сред тях. Което не ме учудва ни най-малко.

Еми ще е учтиво пак да я пуснеш, ако някои те попита, тъй като не всеки чете постоянно всичко, което е изписано и качено във форума. 

Относно предатирането на Плиска имаше едни критики, които правеше Любомир Цонев (физик от лигата на автохтонците) към археолозите на Плиска и конкретно към Рашев, че не били ползвали луминисцентно датиране на девташларите, а ги били разкопали и сега вече не можело да се направи. Критики със задна дата. Те ги разкопали преди 40-50 години, когато вероятно метода е бил далеч от нас, а но това не пречи да се критикуват археолозите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Димитър Йорданов said:

Нали точно ти избягаш да даваш конкретни отговори на ясни въпроси на които не можеш да отговориш смислено? Примери много. А за отказа да се запознаваш с дадените ти линкове и обвиненията как всички освен теб са псевдо учени заставам зад Сир-а.

Йорданов, стига си спамил във всяка тема с комплексите си, че някои не ти е отговорил на някакъв въпрос. По твоя въпрос за това дали има племена вегани или вегетарянци, трябва да чакаш. Като задаваш такъв общ въпрос относно племена, защо си мислиш, че отсреща хората трябва да познват всички племена и съотвенто да получиш отговор след 2 часа. Еми не става така. Като изследваме всички пелмена по света и ще си получиш отговора. Някъде на 30 септември 2076 година ще заврши проучването на племената. 

Иначе тук за датирането на Плиска въпросът е много конкретен и ясен и не се основава на хипотези и предположения. Правят се намеци за предатиране на Плиска, че имало някакви сгради открити или неоткрити (!!?) в Плиска, които щели да преобърнат датировката... Интересно е да научим за всички тези нови неща и проучвания. Да видим колко струват думите. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, makebulgar said:

И това е лическа заблуда, на обща база да обвиниш и клишираш някой, за да избегнеш да отговориш на въпрос, на който знаеш, че не можеш отговориш смислено. 

Конкретно за предатирането на Плиска и за неизкоппаните неща от Плиска, които щели да преобърнат картината, просто само можете тук да се оплетете в псевдонаучни калчища. Нищо повече. 

Забавна личност си ти. Претендираш за големи познания по дадена тематика до степен такава, че да си позволяваш да сипеш обвинения по останалите, а в действителност въобще дори не следиш какво се публикува по тази тематика.

А това твоето - и към мен, и към isav - беше съвсем точно определено от последния като логическа заблуда "сламен човек". Хайде като си такъв рупор на науката посочи ми къде съм писал за преобръщане на картината. 🤡

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, sir said:

Редица сгради и съоръжения, включително такива, които до момента не са открити, но задължително ще бъдат.

Повечко четене на новите проучвания, по-малко подскачане и търсене на автохтонци там, където такива няма.

Аз тук съм пускал една "снимка" от Гугъл Ърт, на която много ясно личат линиите на основите на постройка източно от Голямата Базилика. Даже ще отида по-далеч: малка двукорабна църква или подобен обект! Личат и други линии на бивши застроявания, влючително продължения на стените на Вътрешния Град! Линииите най-добре се виждат в "слоя" от април 2019 и май 2010-а!

Ако това беше във Франция или Великобритания щеше да е най-цялостно проучено! Тук се ограничаваме само до ровичкане около видимите с просто око зидове и валове... Само че територията на Плисковския Лагер са  си едни частни ниви и е много важно за икономиката да се орат, вместо да носят пари като исторически забележителности от световен мащаб?!

Причините могат да бъдат две: липса на средства или липса на интерес(нежелание?)! През СоциализЪма средства за някои изследвания не се жалеха... Окъм??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, makebulgar said:

Еми ще е учтиво пак да я пуснеш, ако някои те попита, тъй като не всеки чете постоянно всичко, което е изписано и качено във форума. 

Относно предатирането на Плиска имаше едни критики, които правеше Любомир Цонев (физик от лигата на автохтонците) към археолозите на Плиска и конкретно към Рашев, че не били ползвали луминисцентно датиране на девташларите, а ги били разкопали и сега вече не можело да се направи. Критики със задна дата. Те ги разкопали преди 40-50 години, когато вероятно метода е бил далеч от нас, а но това не пречи да се критикуват археолозите. 

Аз не съм учтив, а освен това съм чел само уикипедия, тъй че не ми е ясно какво голям спец като теб може да иска от такъв като мен.

За хипотезата на Цонев за девташларите съм си казвал мнението няколко пъти, но теб въобще дори не ти интересува какво смятат хората, с които уж "дискутираш" дадени въпроси. А и защо да те интересува, след като по презумпция смяташ всички за псевдоучени и автохтонци. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, isav said:

Аз тук съм пускал една "снимка" от Гугъл Ърт, на която много ясно личат линиите на основите на постройка източно от Голямата Базилика. Даже ще отида по-далеч: малка двукорабна църква или подобен обект! Личат и други линии на бивши застроявания, влючително продължения на стените на Вътрешния Град! Линииите най-добре се виждат в "слоя" от април 2019 и май 2010-а!

Ако това беше във Франция или Великобритания щеше да е най-цялостно проучено! Тук се ограничаваме само до ровичкане около видимите с просто око зидове и валове... Само че територията на Плисковския Лагер са  си едни частни ниви и е много важно за икономиката да се орат, вместо да носят пари като исторически забележителности от световен мащаб?!

Причините могат да бъдат две: липса на средства или липса на интерес(нежелание?)! През СоциализЪма средства за някои изследвания не се жалеха... Окъм??

Именно това си го мисля и аз. Каква е причината да не се прави наука като хората, а само фокус върху трактовки от миналото... Разбирам, че в цялата история има много политика, но аз не се чувствам засрамен от това какви са били предците ми. А точно обратното, искам да знам повече за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 минути, isav said:

Аз тук съм пускал една "снимка" от Гугъл Ърт, на която много ясно личат линиите на основите на постройка източно от Голямата Базилика. Даже ще отида по-далеч: малка двукорабна църква или подобен обект! Личат и други линии на бивши застроявания, влючително продължения на стените на Вътрешния Град! Линииите най-добре се виждат в "слоя" от април 2019 и май 2010-а!

Ако това беше във Франция или Великобритания щеше да е най-цялостно проучено! Тук се ограничаваме само до ровичкане около видимите с просто око зидове и валове... Само че територията на Плисковския Лагер са  си едни частни ниви и е много важно за икономиката да се орат, вместо да носят пари като исторически забележителности от световен мащаб?!

Причините могат да бъдат две: липса на средства или липса на интерес(нежелание?)! През СоциализЪма средства за някои изследвания не се жалеха... Окъм??

Айде от мен да мине, да отворим малко оченцата и на големия спец.

pmp.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, isav said:

Аз тук съм пускал една "снимка" от Гугъл Ърт, на която много ясно личат линиите на основите на постройка източно от Голямата Базилика. Даже ще отида по-далеч: малка двукорабна църква или подобен обект! Личат и други линии на бивши застроявания, влючително продължения на стените на Вътрешния Град! Линииите най-добре се виждат в "слоя" от април 2019 и май 2010-а!

Ако това беше във Франция или Великобритания щеше да е най-цялостно проучено! Тук се ограничаваме само до ровичкане около видимите с просто око зидове и валове... Само че територията на Плисковския Лагер са  си едни частни ниви и е много важно за икономиката да се орат, вместо да носят пари като исторически забележителности от световен мащаб?!

Причините могат да бъдат две: липса на средства или липса на интерес(нежелание?)!

Еми тези неща със сателитните снимки са ясни на археолозите и когато има пари работят. Без пари не работят. През 2013 г. излиза една голяма книга на Аладжов и колектив - Археологическа карта на Плиска, и там въпросните обекти, които се виждат на сателитните снимки източно от базиликата са отбелязани. Дадени са доста сателитни снимки там и всякакви стари и нови карти и чертежи. 

archaeological-map-of-pliska-600x800.png?fit=600,800&ssl=1

А има и една по-нова дисертация по темата - http://space.bas.bg/bg/contests_and_procedures/konkursi/Procedura Stamenov/Avtoreferat.pdf

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, sir said:

Айде от мен да мине, да отворим малко оченцата и на големия спец.

pmp.jpg

Знаеш ли, че с тебе трябваше да водим дискусия за номадите. Ама все ме мързи и вече забравих какво точно беше. Сещаш ли се?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маке, имам едно предложение. Ако наистина държиш на някаква смислена дискусия, а не си тук само да громиш имагинерни автохтонци и търсачи на двореца на Терес, то можем да проведем такава и ще постна разни публикации и ще ти отговоря на въпросите с конкретика. При едно условие: да ни покажеш мистериозния индоевропейски език, от който били термините в Именника. Щом ще изискваш "учтивост" от другите, хайде дай да видим най-после такава и от теб. Чакаме те от години в крайна сметка.

Какво ще кажеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, новорегистриран3 said:

Знаеш ли, че с тебе трябваше да водим дискусия за номадите. Ама все ме мързи и вече забравих какво точно беше. Сещаш ли се?

Не си спомням за какво става дума, честно казано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, sir said:

Не си спомням за какво става дума, честно казано.

По-добре така да си остане. Сега не ми се дискутира нищо друго освен войната в Украйна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, sir said:

Маке, имам едно предложение. Ако наистина държиш на някаква смислена дискусия, а не си тук само да громиш имагинерни автохтонци и търсачи на двореца на Терес, то можем да проведем такава и ще постна разни публикации и ще ти отговоря на въпросите с конкретика. При едно условие: да ни покажеш мистериозния индоевропейски език, от който били термините в Именника. Щом ще изискваш "учтивост" от другите, хайде дай да видим най-после такава и от теб. Чакаме те от години в крайна сметка.

Какво ще кажеш?

Е съвсем не е учтиво такива условия да се поставят. :) Аз исках само да кажете къде са тия антични сгради в Плиска, които променят пардигмата и датировката, а ти искаш за някаква дскусия да ти разкрия отговор на въпрос, на който не е отговорено 150 години. Искаш размяна кон за снимка на кокошка. :) 

Това за термините всъщност наистина доста дълго го мотая, и все не намирам веме за него да го опиша. Исках по-обширно да изложа въпроса, но може и да оформя някаква кратка публикация и да стане по-скоро. Не бързам за никъде, тъй като термините всъщност показват единствено, че календара е зает и че в тях няма прабългарски език. Тоест не разкриват почти нищо по отношение на прабългарското минало, прародина и т.н. Като се разбере произхада на тия термини може единствено да се дискутира къде и кога точно е бил зает календара. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха, значи ти можеш години наред във всяка дискусия за Именника по сто пъти да твърдиш без никакви аргументи или доказателства, че думичките там били индоевропейски, а останалите учтиво трябва да ти отговарят на всички въпроси. Това ли е научният метод, за който постоянно ни надуваш главите?

И пак те питам - кой е писал за антични сгради, промени на парадгидми, дворци на Терес и бани на Константин? С кого спориш? Определено не е с мен или с isav. Може би с гласове в главата си?

И въобще, кой си ти, че да лепиш етикети на другите, при положение че при тебе екстравагантните теории са под път и над път. И понеже тук си говорим за Плиска, не беше ли именно ти, който твърдеше, че капищата били донжони или нещо такова?

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, sir said:

И въобще, кой си ти, че да лепиш етикети на другите, при положение че при тебе екстравагантните теории са под път и над път. И понеже тук си говорим за Плиска, не беше ли именно ти, който твърдеше, че капищата били донжони или нещо такова?

Е етикетите не аз ги лепя. Който иска да предатира Плиска в античността, и за който учените ни са само стари консерви-заплатаджии, които живеят още в комунизма, сам си закача етикета. 

А това за квадратните сгради, че може да са донжони е научна хипотеза базирана на определени данни и факти относно тези сгади. Може да изглежда екстравагантна на фона на съществуващата основна хипотеза, но не е чак толкова невъзможна и отдалечена от нея, както е примерно преместването на Плиска в античността. Освен за квадратните сгради имам и много добра хипотеза за девташларите, която обяснява много неща относно тях. Но за всички тези неща не са достатъчни само археологически, исторически и лингвистични познания, а трябва доста по-широк интердисциплинарен поглед. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Make, както писах - като свършите с биенето на "античкият сламен човек", погледнете огледалото!

Промяна в датировките на Плиска с 40-50 години във всеки слой и обект може да промени коренно подхода ни към оценката на прабългарите като народ и традиции! Щото може да се окаже, съвсем вероятно при това, че "Крумовият дворец" не е Крумов, че кръглата юрта не е на Аспарух и т.н. ... А това са важни крайъгълни камъни в историческата ни наука!!!

По същата причина оглед, заснемане и анализ на Мадарския Конник е просто задължително, точно както е задължително 3D заснемане на каменните късове с надписа за жертвоприношението на Тангра!!

Никой не го иска! Що? Щото ще разруши уюта на папагаластване на старите догми, според които сме средноазиатски номади, а не кавказки или скитски такива, примерно...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, makebulgar said:

Е етикетите не аз ги лепя. Който иска да предатира Плиска в античността, и за който учените ни са само стари консерви-заплатаджии, които живеят още в комунизма, сам си закача етикета. 

А това за квадратните сгради, че може да са донжони е научна хипотеза базирана на определени данни и факти относно тези сгади. Може да изглежда екстравагантна на фона на съществуващата основна хипотеза, но не е чак толкова невъзможна и отдалечена от нея, както е примерно преместването на Плиска в античността. Освен за квадратните сгради имам и много добра хипотеза за девташларите, която обяснява много неща относно тях. Но за всички тези неща не са достатъчни само археологически, исторически и лингвистични познания, а трябва доста по-широк интердисциплинарен поглед. 

🤣🤣🤣

Освен теб никой друг тук не говори за предатиране на Плиска в античността. Положението е неспасяемо.

За донжоните ще дадеш ли научна статия или книга, както изискваш от събеседниците си, или и тук ще сме на "вервайте ми"? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, isav said:

Make, както писах - като свършите с биенето на "античкият сламен човек", погледнете огледалото!

Промяна в датировките на Плиска с 40-50 години във всеки слой и обект може да промени коренно подхода ни към оценката на прабългарите като народ и традиции! Щото може да се окаже, съвсем вероятно при това, че "Крумовият дворец" не е Крумов, че кръглата юрта не е на Аспарух и т.н. ... А това са важни крайъгълни камъни в историческата ни наука!!!

По същата причина оглед, заснемане и анализ на Мадарския Конник е просто задължително, точно както е задължително 3D заснемане на каменните късове с надписа за жертвоприношението на Тангра!!

Никой не го иска! Що? Щото ще разруши уюта на папагаластване на старите догми, според които сме средноазиатски номади, а не кавказки или скитски такива, примерно...

Е ако става на въпрос с предатране от 40-50 години проблем няма. Ако предатираме с толкова реално нищо не се изменя в досегашната парадигма. 

Крумовия дворец много често историци и археолози го наричат Тервелов дворец, тъй че и с това няма проблем. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...