Отиди на
Форум "Наука"

Бунтари и авантюристи в средновековна България от Пламен Павлов


Recommended Posts

  • Мнения 63
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

Този Иратаис не беше ли обявен за първия помак?А Янис може да мине за македонец - пра пра дядо на Яне Сандански.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или пък Даргомерос (доста прозрачното славянско "Драгомир")?

Интересно какво му е прозрачното на това когато има засвидетелствани прабългарски имена завършващи на "мер/мир" примери има както в спорния списък така и извън него - Безмер, Маламир.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

1. Византиос – ромей

2.спатарий Евматиос - ромей

3. Даргамерос - славянин

4. кавхан Иратаис –прабългарин

5. ичиргубоила Тук - прабългарин

6. стратег Вардан – ромей

7. стратег Янис – ромей

8. стратег Кордилас – ромей

9. стратег Грегориас - ромей

10. Константин Пацик – ромей

11. Докум – прабългарин

12. Диценг – прабългарин

13. Цок - прабългарин

14. копан Корсис - прабългарин

15. зера таркан Негавониас - прабългарин

16. жупан таркан Хсунпрабългарин

17. багатур багаин Славна – славянин

18 кандидат Турдачис – прабългарин

19. багатур боила Чепа – прабългарин

20. кавхан Исбул – прабългарин

21. велик жупан Сивинславянин

22. Пумир – славянин

23. Негюн - сиганин) иначе прабългарин

24. Хумир - прабългарин

25. Петрос – ромей

Link to comment
Share on other sites

Става ми все по-забавно.

4. кавхан Иратаис – неизвестен мелез (или прабългарин, от името не личи нищо)

20. кавхан Исбул – прабългарин?

Благодаря на г-н Йончев за този хубав списък. Ще се върна да му сложа един плюс.

По произход и структура, и двете имена са тюркски най-общо и прабългарски в частност.

Иратаис-Исбул.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Όμηρος - за този Омир ли става дума?

Съмнявам се, че дори можете да прочетете името му правилно................

Xммм, аз пък се съмнявам в правилното поcтавяне на spiritus'a

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драгомир не е славянско

Драгомир може и да е славянско, ама Даргамер едва ли, особено предвид историческия контекст.

Сивин - и основата и окончанието предполагат славянски произход. -Ин е типичен славянски именен суфикс. Много разпространен именно в старобългарския период.

Хубаво, само дето има и прабългарски владетел със същото име още в средата на осми век.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хсун - типичен славянски завършек на -ун - Славун, Благун и т. н.

Ако "-ун" е окончание, то ще се радвам да посочиш какво ще рече безсричковия корен "хс" и има ли аджеба такова чудо като безсричков корен.

По второто, една камара официозни български учени (включително и Бешевлиев) твърдят, че визираният от теб владетел е бил от славянски произход. Аз лично не се ангажирам с мнение по това.

А, аз ще се повторя, че имената не са етноопределящи. Все едно всеки който се нарича Йоан да твърдим, че е евреин, всеки Петър грък и т. н. и т. н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз нямам проблем, съжалявам, ако си приел забележките ми лично. Пък и с това подвеждащо "БГ Наука" все забравям къде се намирам.

Редактирано от boilad
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Просто се учудих на тази настойчивост, която издава предпоставена и уви, в случая, погрешна позиция относно произхода на имената на българските аристократи.

То е ясно чия теза е предпоставена и сбъркана в същността си щом поставяш знак за равенство между етнос, език и лично име. Май ще ти се наложи да доказваш, че такова равенство е реално, въпреки хилядите примери които го опровергават.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Изобщо непродуктивна тема. Ако някой мисли, че има да каже нещо съществено по студията на Пламен Павлов, да ми пише на лични, ще я отключа.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...