Отиди на
Форум "Наука"

Изучаването на религии в училище


Изучаването на религии в училище  

56 потребители са гласували

  1. 1. Според вас, под каква форма трябва да се изучават религиите?

    • В часовете по история, география, философия, литература и свят и личност.
      18
    • Като нов задължителен учебен предмет (религиознание/вероучение).
      16
    • Като свободно избираем предмет.
      16
    • Hе трябва да се изучава.
      6
  2. 2. Какво трябва да се изучава?

    • историята на религиите, възпитаване в общочовешките добродетели и ценности и религиозна толерантност
      36
    • вероучение и религиозните догми
      5
    • и двете
      15
  3. 3. Какви са, според вас, очакваните социални ефекти от изучаването на религиите?

    • Съдействие за установяване на общочовешки добродетели и ценности
      30
    • Формиране на обща култура
      40
    • Подобряване на възпитанието на учениците
      18
    • Изграждане на толерантност към другите религии
      27
    • Научаване “кое е правилно и кое - не”
      12
    • Cредство за ограничаване на проблемите сред младите хора (наркотици, агресия, секти)
      13
    • Ще създаде натовареност на учебната програма
      15
    • Учителите ще налагат “свои” идеи за религията
      23
    • Няма да промени реалността и няма да окаже влияние върху решаването на проблемите
      10
    • Може да възникнат случаи на религиозна дискриминация
      14
    • Може да възникнат случаи на религиозна пропаганда
      26
  4. 4. Ако бъде въведен нов предмет (религиознание/вероучение/религиозна догматика), то тогава... какви да са преподавателите?

    • Учителите по история и философия
      34
    • Религиозни лица (теолози/богослови, попове, монаси...)
      16


Recommended Posts

  • Потребител

Ако нямаш самобитност, какво си?

Самобитност е едно, много симпатично нещо. Индоктринация в една абсолютнискта доктрина, която не допуска коментари и възражения, е съвсем друго. И опасно.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ами за какви аргументи става въпрос, когато е повече от ясно, че чистият сблъсък на аргументи в този спор е на заден план. Няма как да убедя един пламенен атеист, че религията е необходима, както и обратното е невъзможно. Аргументите са на заден план, главното са позициите, породени от генерални възгледи за ценностите на едно общество.

Обаче, в едно нещо грешиш - България загива. Не искам да правя драми, нямам намерение да се изживявам като креслив пропагандатор, те даже са ми противни, никога не съм гласувал за нарочените за "националистически партии", обаче България загива. Има си данни, има си логика. Успокоението е, че не сме сами и че това е естествения ход на нещата (няма вечни неща), лошото е, че мен това не ме успокоява. В момента в България тече една колосална демографска промяна и когато минат 20-30 години ще осъзнаем мащабите и значението й. Ще е късно обаче, убеден съм...

България загива, глупости. Аман от фаталисти и врачки, и разни атакисти постоянно размотават подобни смехотворни тези.

Защо са абсурдни. Първо, за да спечелиш привърженици, трябва да им внушиш страх, фатализъм.

Но това не е най-голямата причина.

Паралели с 1018 или 1396 или с не знам си още какво са напълно неадекватни.

Защото днес живеем в един глобален свят, обвързани сме толкова силно с външния свят, че всичко, което става навън, пряко ни засяга. И нищо, което става в БГ, не е самобитно и автохронно, а иде отвън.

Затова ако някой говори за гибел, нейните белези първо трябва да се различат далеч извън нашите граници. Една държава не може да загине, без това да засегне другите.

Така. това не значи разбира се, че няма белези на упадък или поне опасности пред глобалната световна цивилизация, към която принадлежим.

Но никой не говори за тях, а трябва. Едно е сигурно. Това са фундаментално нови предизвикателства, които не могат и не бива да се решават със стари решения, като религия. Изискват напълно нови и адекватни на ситуацията решения.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

България загива, глупости. Аман от фаталисти и врачки, и разни атакисти постоянно размотават подобни смехотворни тези.

Защо са абсурдни. Първо, за да спечелиш привърженици, трябва да им внушиш страх, фатализъм.

Алва, ти си доказал многократно, че не разбираш от демография. Поради което не виждам как именно сега ще разбереш, че тезите не са смехотворни, а логични, смехотворно е само как някои хора си заравят главата в пясъка, мислейки се за модерни.

А страхът и фатализмът са естествена реакция на едно общество, което не е витално, което загива. За справка - през войните даваме сериозни жертви, а след войните имаме голяма емиграция, но никой не е твърдял, че с българите е свършено. Имало е покруса, имало е отчаяние, но жизнеността на нацията е давала и достатъчно оптимизъм.

Подобно е положението в Германия, която загуби две световни войни с милиони жертви, но имаше виталност, а сега без войни се появяват хора като Тило Сарацин (социалдемократ, не атакист), които директно заявява "Германия се самоликвидира".

Ето една статия по въпроса, достатъчно аргументирана, чети внимателно, белким вденеш за какво ти говоря: http://assa-m.com/npechat02.php

Защото днес живеем в един глобален свят, обвързани сме толкова силно с външния свят, че всичко, което става навън, пряко ни засяга. И нищо, което става в БГ, не е самобитно и автохронно, а иде отвън.

Затова ако някой говори за гибел, нейните белези първо трябва да се различат далеч извън нашите граници. Една държава не може да загине, без това да засегне другите.

Еврика! Гениално откритие направи! Аз пък си мислех, че всичко зависи от нас, че сме центъра на Вселената и че диктуваме събитията! :laugh:

Но от това, че няма само ние да загинем никак не ми става по-добре! :mad:

Това са фундаментално нови предизвикателства, които не могат и не бива да се решават със стари решения, като религия. Изискват напълно нови и адекватни на ситуацията решения.

Общи приказки са това. Религията е необходима за стабилитета на едно общество, разбира се, в разумни граници. Европа загуби религията и сега ще си плати за това.

А с новите решения се вижда колко прокопсахме!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Учат ги на толерастия, ма на нещо свястно не. На внучето, във втори клас, писали и по-ниска оценка понеже не знаела кой празник празнували турците.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еврика! Гениално откритие направи! Аз пък си мислех, че всичко зависи от нас, че сме центъра на Вселената и че диктуваме събитията! :laugh:

Но от това, че няма само ние да загинем никак не ми става по-добре! :mad:

Примерът със Сарацин, когото съм срещал лично, само потвърждава какво казах - че проблемът далеч не е само наш. Но повярвай ми решението му не е религия.

Общи приказки са това. Религията е необходима за стабилитета на едно общество, разбира се, в разумни граници. Европа загуби религията и сега ще си плати за това.

А с новите решения се вижда колко прокопсахме!

Религията не е никакво решение на проблема, който визираш. Държави с доста по-сериозни проблеми от нашите - Испания, португалия, италия, гърция - са едновременно и най-религиозните. Очевидно религията не им решава проблемите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих могъл да поспоря доколко днешните италианци, испанци и португалци са по-религиозни от нас. Тия, които аз познавам никак не са религиозни. Възможно е да е случайно, но едва ли.

От европейските католически нации единствено поляците са отчетливо религиозни, останалите са като нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има да, ама младите са масово нерелигиозни, поне тия които аз познавам. Вероятно по-възрастното население като по-религиозно оказва влияние върху резултатите като цяло. Аз познавам поне двайсетина италианеца, испанеца и португалеца, не са толкова малко, никой не е религиозен. И обратното - всички поляци, които познавам са вярващи (в различна степен, но вярващи). За сравнение - познавам над десетина чеха - всички до едни атеисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

както казах, няма никакво значение кого познаваш и кого не. Религиозността се мери, измерва, има изследвания по въпроса.

http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Europe

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съгласен съм, че се мери.

Обаче имат значение някои неща. Щото не е достатъчно да отговориш положително на въпроса "Вярвам, че Бог съществува" и да минеш за религиозен. Сигурно много италианци по инерция смятат, че Бог съществува, но църквите им са празни, никой не ходи на служба, не се спазват постулатите на религията и т.н. За мен такива хора са само формално вярващи и реално са атеисти като начин на живот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичко от това, което си споменал, се мери също чрез въпросници. И още много други неща.

http://www.staff.hum.ku.dk/pluchau/inors/Religion_in_Europe_and%20US.pdf

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То всичко се мери, бе Алва. ;)

Въпросът е, не просто как се отговаря, а доколко коректно се прави, доколко инерцията от дадена култура и традиции влияе и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави се достатъчно коректно. методите са описани от наука наречена социология. Очевидно не си запознат с методиката на социологическите изследвания.

религиозността не само се мери като абсолютна стойност. Ами се намират и корелации. като например високата религиозност корелира с ниска образованост, слаб успех в училище, бедност и тн.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Социологията, Алва, не е философия. Даже социолозите бих ги оприличил на любимите ти схематични представители на т.н. "точни" науки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами се намират и корелации. като например високата религиозност корелира с ниска образованост, слаб успех в училище, бедност и тн.

Абе ние като сме толкоз образовани, с висок успех в училище и т.н. що го вапцахме така? :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Социологията поне в частта на извадките е точна наука. Работи със статистика.

При обработването на данните е точна наука, да.

Но как се достига до тия данни е въпросът. Щото е много важно каква информация иска да получи изследователят и как после я интерпретира за целите си. Съвременната наука отдавна е поръчкова, в плен на политкоректността. Самият факт, че "правилната" истина е безусловна, е показателен, че няма наука, а стъкмистика и софистика. Емблематичен е примерът с IQ-то на негрите. В днешно време няма как учен да получи резултати, противоречащи на официалната доктрина, така както по време на комунизма беше невъзможно да се получат резултати, противоречащи на марксизма-ленинизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очевидно нямате никакво понятие от социология.

Като не им харесват резултатите, ама подправени били, ама това, ама онова. Никакви научни аргументи, само общи приказки, това ви е подходът.

Не знам кой е в плен на политкоректността...Ако тя защитава правата на малцинствата, редовно у нас мнозинството на анкетите се оказва расистко и хомофобско. Не ти работи тезата просто.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом казваш. :laugh:

Ама то не е само до сляпа вяра на "научни" аргументи, а и да се мисли. Щото при хуманитаристиката има сериозно обслужване на цели и винаги е имало. Предполагам знаеш това.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...