Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Живот, изпълнен с любопитство и предизвикателства


Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

Психолозите въвеждат трети път към "добрия живот" – такъв, изпълнен с любопитство и предизвикателства

от Карън Дули, Университет на Флорида

 

Ново изследване показва, че психологическото богатство – живот, изпълнен с преживявания, променящи перспективата – може да има значение точно толкова, колкото щастието или смисълът.

 

psychologists-introduc.thumb.jpg.268441f6fa29dd5f7454f239879ab207.jpg
 
 
В продължение на векове учени и изследователи определят "добрия живот" по един от двата начина: живот, който се корени в щастието, характеризиращ се с положителни емоции, или такъв, който е съсредоточен върху смисъла, ръководен от цел и лична реализация. Но какво ще стане, ако има друг, също толкова ценен път – такъв, който дава приоритет на предизвикателството, промяната и любопитството?

Това трето измерение, което може да доведе до по-психологически богат живот за някои, се изследва в ново проучване, публикувано в Trends in Cognitive Sciences, ръководено от психолога от Университета на Флорида д-р Ерин Уестгейт в сътрудничество с д-р Шигехиро Оиши от Чикагския университет. Според техните изследвания някои хора дават приоритет на разнообразието, новостта и интелектуално стимулиращите преживявания, дори когато тези преживявания са трудни, неприятни или нямат ясен смисъл.

"Тази идея идва от въпроса: Защо някои хора се чувстват неудовлетворени, дори когато имат щастлив и смислен живот?" каза Уестгейт. "Открихме, че това, което липсва, е психологическото богатство – преживявания, които ви предизвикват, променят гледната ви точка и задоволяват любопитството ви."

Изследванията на Уестгейт и Оиши показват, че психологически богатият живот е различен от живота, определен от щастието или смисъла. Докато щастието се фокусира върху това да се чувстваш добре, а смисълът е да правиш добро, богатството е да мислиш дълбоко и да виждаш света по различен начин. И за значително малцинство от хората по света този трети път е този, който биха избрали – дори ако това означава да се откажат от щастието или смисъла.

 
Нов начин на мислене за "добрия живот"

Според Уестгейт и Оиши психологическото богатство се определя като живот, изпълнен с разнообразни, променящи перспективата преживявания – независимо дали са външни, като пътуване или предприемане на нови предизвикателства, или вътрешни, като поглъщане на мощни книги или музикални произведения.

"Психологически богатият живот може да дойде от нещо толкова просто като четене на страхотен роман или слушане на натрапчива песен", каза Уестгейт. "Не е задължително да става въпрос за драматични събития, но може да промени начина, по който виждате света."

За разлика от щастливите или смислени преживявания, богатите преживявания не винаги са приятни или целенасочени.

"Колежът е добър пример. Не винаги е забавно и може да не винаги изпитвате дълбоко чувство за смисъл, но променя начина, по който мислите", каза Уестгейт. "Същото важи и за преживявания като преживяване на ураган. Не бихте го нарекли щастливо или дори смислено, но това разтърсва перспективата ви."

Изследователи от лабораторията на Уестгейт в UF изучават как хората реагират на събития като урагани, проследявайки емоциите и реакциите на студентите, когато бурите наближават. Резултатите показват, че много хора гледат на тези предизвикателни преживявания като на психологически богати – променяйки начина, по който виждат света, дори и да не им се наслаждават.

 

Корените на идеята

Въпреки че проучването е ново, концепцията се създава с години. Уестгейт и Оиши за първи път въведоха термина "психологически богат живот" през 2022 г., надграждайки по-ранни изследвания и развитие на мащаба около 2015 г. Последната им статия разширява идеята, показвайки, че концепцията резонира с хората от различни култури и запълва празнината в начина, по който хората определят благосъстоянието.

"В психологията и философията, датиращи от времето на Аристотел, се фокусира върху хедонистичното срещу евдемоничното благополучие – щастието срещу смисъла", каза Уестгейт. "Това, което правим, е да кажем, че има и друг път, който е също толкова важен. А за някои хора това е този, който ценят най-много."

Докато много хора в идеалния случай искат и трите – щастие, смисъл и богатство – има компромиси. Богатите преживявания често идват с цената на комфорт или яснота.

"Интересните преживявания не винаги са приятни преживявания", каза Уестгейт. "Но те са тези, които ни помагат да растем и да виждаме света по нови начини."

Уестгейт се надява, че проучването ще разшири начина, по който психолозите и обществеността мислят за това какво означава да живееш добре.

"Не казваме, че щастието и смисълът не са важни", каза Уестгейт. "Те са. Но също така казваме не забравяйте за богатството. Някои от най-важните преживявания в живота са тези, които ни предизвикват, изненадват и ни карат да виждаме света по различен начин."

https://medicalxpress.com/news/2025-07-psychologists-path-good-life-full.html

Повече информация: Shigehiro Oishi et al, Psychological richness offers a third path to a good life, Trends in Cognitive Sciences (2025). DOI: 10.1016/j.tics.2025.04.002

 

  • Потребители
Публикувано

Това изследване много точно описва начина, по който аз възприемам живота! Цял живот се чувствам различно от повечето хора около мен, които търсят главно комфорт и стабилност.

За мен истинското щастие винаги е било свързано именно с това психологическо богатство - постоянното търсене на преживявания. Стремя се непрекъснато да пътувам, да чета книги, да опознавам нови култури, идеи и емоции. Дори когато тези преживявания са трудни или дискомфортни, те ме правят по-богат като личност или поне така си мисля :)

Богатството в живота според моите разбирания трябва да бъде изпълнен с разнообразни преживявания, силни емоции, книги, които ме карат да мислиш по нов начин, и смислени разговори със смислени хора. Предпочитам една вечер с дълбок разговор за философия или литература пред десет вечери със "забавни" но повърхностни дейности.

Сега разбирам защо понякога се чувствам неудовлетворен, дори когато нещата в живота ми вървят добре по традиционните мерки. Липсва ми именно това интелектуално и емоционално предизвикателство, тази промяна в перспективата, която ме кара да виждам света с нови очи.

  • Потребител
Публикувано

Как може човек да стои изправен пред феноменалния (загадъчен) свят и да не задава въпроси подтикван от трескаво любопитство?! Въпросите са тези,които ни тикат към нови преживявания и емоции...

  • Потребител
Публикувано
On 22.07.2025 г. at 21:09, deaf said:

Как може човек да стои изправен пред феноменалния (загадъчен) свят и да не задава въпроси подтикван от трескаво любопитство?! Въпросите са тези,които ни тикат към нови преживявания и емоции...

Факт е, че много хора не четат и не се интересуват от нови неща. Колкото по-малко стабилност са имали в миналото още като деца, толкова повече се стремят да я постигнат през живота си и затова наблягат на работата, парите и обичайните удоволствия от сигурния живот...

  • Потребител
Публикувано (edited)
On 22.07.2025 г. at 21:09, deaf said:

и да не задава въпроси подтикван от трескаво любопитство?!

Реших да спиша две вметки по това...

с предложение да НЕ се четат с емоционална нагласа, нито да се приемат с негативна конотация. Ако трябва да се приеме за ОФ-ТОПИК или просто да не се чете.  

----------

предварително уточнение:

ЛЮБОПИТСТВО - обобщен етикет за сбор от проявено поведение, носещо възможност за разширение на ареала на жив организъм сред такъв, който е непознат или нетипичен за него.

Колкото са по-висши организмите, толкова по-широко е значението и проявите на "любопитството".

За да "работи" в позитивен план то трябва да е придружено от широката гама от адаптивни процеси и стратегии. 

В това понятие са включени широка гама от придружаващи емоционални и чувствени процеси и явления. 

---

ЛЮБОЗНАНИЕ - обобщено понятие за сбор от висши когнитивни качества, предпоставени от достатъчното развитие на такива възможности в даден субект. В някакъв смисъл това е форма на надграждане на съдържанието на понятието ЛЮБОПИТСТВО, но е твърде различно от него, в много по-широк план и обхват.  

Когнитивните висши процеси надхвърлят далеч стойността на чувствените и емоционални процеси. Придружават ги, но би трябвало да стигнат до състояние да са независими от емоционалната динамика. Това е огромно предизвикателство, всъщност... и повечето хора не могат да си го позволят през целия си живот. 

------------

1. ТРЕСКАВО любопитство... е някак пресилено и ако е адекватно описание това не е здравословния вариант на любопитството ... Често при хората любопитството се използва за да им донесе "нови форми на чувства и емоции, нови усещания"... но така става емоционално предпоставено и зависимо. 

Има и вариант на "любопитство", който е насочен да донесе успокояващ ефект за субекта... 
 

---------------------------

On 22.07.2025 г. at 21:09, deaf said:

Въпросите са тези,които ни тикат към нови преживявания и емоции...

Това е етикет за емоционално предпоставеност на любопитството. 

Всъщност от самата психична структура и типаж на всеки субект зависи за какво и спрямо кое ще се ползват "въпросите". 

Но най-ползвания мотив за "питането" е отново емоционално-чувствения - "задавам си въпроси" има не толкова когнитивна стойност, а търсене на успокояващ ефект, когато е налице "подходящо описание". Наличен е механизъм, който при подходяща за субекта образна среда, дадено обяснение има ролята да намали стреса, напрежението и тревогата от непредсказуемостта и неизвестното... 

----------------

Има огромно значение предварителното състояние, етап на зрелост и характеровите особености на субекта. Стабилността му в емоционален план е задължително за да може висшите когнитивни зони да работят без да им се "пречи" от емоционалните мрежи. Ако в последните е налице повишено ниво на тревожност, безпокойство... дори несъзнавано, това веднага оказва ограничително въздействие на широтата и дълбочината на мрежите на висшата когниция. 

Точно от емоционалния натиск и някои допълнителни особености, се определя и явлението ПРИСТРАСТИЕ, чрез проявите на УБЕЖДЕНИЕ...

Възможността за широта и множественост на гледните точки... проектирането на "други възможности", условността, относителността, многозначността, високите степени на абстрактност... - са възможности само на висшите когнитивни мрежи и те могат да се проявят само когато не е налице потискане от емоционални напрежения, конфликти, дисонанси, безпокойства или тревожност... 

Редактирано от ramus

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.