Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това животно?


krastinal

Recommended Posts

  • Потребител

Неее.. В никакъв случай не става въпрос за попово прасе. Огромен стършел на червени и черни раета със щипци и язно забележимо жило.. Явно беше, че може да лети. Тоест бе летяло до скоро

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не разбирасе.. Това на снимката си е обикновен стършел... Малко прилича на това http://bugguide.net/node/view/29180 С разликата че онази гадина беше в пъти по голяма отвратителна и както казах с криле, щипки и жило...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
... Приличаше на стършел, но бе доста по-голямо, можеби около 5 пръста на дължина, мъхесто с окраска точно като на пчелите, но вместо жълт и черен цвят се редуват червен и черен цвят.. Крилете бяха големи полу-прозрачни червеникави.. В заднат част имаше голямо тъмно червено жило... Като казвам жило имам в предвид наистна жило, а не израстаците, които имат някои скакалци наподобяващи жило... И най-накрая това което ме изуми най-много бе, че имаше огромни щипци в предната си част ...

Като чета даденото описание, най - вероятно говориш за сколията /Scolia flavifrons/, от Hymenoptera.

Тя е може би единствения претендент, който се среща в България и пасва!

За да сме по - точни, най - вероятно си се "сблъскал" с някоя от разновидностите, но едва ли е били "червени и черни ивици", а по - скоро наситено, тъмно оранвево? (виж снимката по - долу)

Стърчащото жило е т. н. яйцеполагало, от названието се подразбира и предназначението му. Всъщност това е видоизменено жило. На едната от снимките се постарах да покажа и челюстите.

info

post-5086-1259270699_thumb.jpg мисля, че за това става въпрос?

post-5086-1259270635_thumb.jpg класическия вариант

post-5086-1259270630_thumb.jpg "щипците"

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз за друго не се сещам. Вероятно goshawk е прав става дума за жълтоглавата сколия, което е най- голямото ципокрило в Европа. Жалко, че нямаш снимка.

scolia-flavifrons-b.jpg

още една отлична снимка

d_1120061598_DSCF0915izrod.jpg

 

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като чета даденото описание, най - вероятно говориш за сколията /Scolia flavifrons/, от Hymenoptera.

Тя е може би единствения претендент, който се среща в България и пасва!

За да сме по - точни, най - вероятно си се "сблъскал" с някоя от разновидностите, но едва ли е били "червени и черни ивици", а по - скоро наситено, тъмно оранвево? (виж снимката по - долу)

Стърчащото жило е т. н. яйцеполагало, от названието се подразбира и предназначението му. Всъщност това е видоизменено жило. На едната от снимките се постарах да покажа и челюстите.

info

post-5086-1259270699_thumb.jpg мисля, че за това става въпрос?

post-5086-1259270635_thumb.jpg класическия вариант

post-5086-1259270630_thumb.jpg "щипците"

Наистина благодаря... Ей това е гадинката... На живо беше по впечтляваща

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте! Казвам се Илия Гарев, учител-пенсионер/но не биолог/. От дете проявявах любопитство към змиите.Баща ми беше овчар в ТКЗС. Всяко лято бях с него. Помагах му да пасе овцете и наблюдавах природата. Интересуваха ме дивите разстения, змиите, костенурките, птиците и т. н.

Прочетох раздела за змиите и останах много очуден. Не предполагах, че толкова много видове змии обитават територията на България. До този момент знаех само за смокове, пепелянки, усойници, каменарки и водни змии.

През лятото на 2009 г. в моята градина се появи смок. Успях да се приближа близо до него и да му направя снимка. Опитах да направя и видео но не успях защото се движеше много бързо.

За съжаление снимката надвишава 4 mb и не мога да я изпратя като прикачен файл. Моля за помощ???

Admin: Прикачвам снимката:

pict0741.th.jpg

===================

Запазвам автентичния линк към снимката, за всеки случай!

post-5086-1264972471_thumb.jpg

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прикачи я на някой друг сървър и пусни линк тук. Например този - http://imageshack.us/

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

На снимката не може добре да се види, но ми се струва, че това е обикновена водна змия (Natrix natrix)

Приличаше ли на това?

post-331-1264869425_thumb.jpg

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Фикс, ще се окаже прав!

Най - вероятно става въпрос за обикновена водна змия /N. natrix/.

За да е още по - правилно и точно определянето на вида, г-н Гарев, дайте малко повече инфо: дължина на тялото (приблизително); цвят; особености, нещо странно според вас, което заслужава внимание, опишете поведението на змията.

Тези неща не си личат на снимката!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

post-6398-1265002735_thumb.jpg

На снимката не може добре да се види, но ми се струва, че това е обикновена водна змия (Natrix natrix)

Приличаше ли на това?

post-331-1264869425_thumb.jpg

Позволете да не се съглася с Вас. Не може да бъде водна змия тъй като наблизо няма водни басейни. Най-близкия е на 5 километра. Според мен това е смок-мишкар. Да, найстина прилича снимката на водната змия която ми изпратихте. Все пак ще помисля и ще Ви се обадя. Успешна седмица! Изпращам Ви моя снимка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Фикс, ще се окаже прав!

Най - вероятно става въпрос за обикновена водна змия /N. natrix/.

За да е още по - правилно и точно определянето на вида, г-н Гарев, дайте малко повече инфо: дължина на тялото (приблизително); цвят; особености, нещо странно според вас, което заслужава внимание, опишете поведението на змията.

Тези неща не си личат на снимката!

Да, ще се опитам. Не беше голяма змия, не повече от метър. Цвета се вижда на снимката. Направи ми впечатление, че не се плашеше от мен и успях да се приближа на достатъчно разстояние за да я снимам. Едно коте играеше около нея без да се плаши. Когато се реши да поиграе с нея тя надигна глава и направи такова движение като че искаше да го отпъди но не и да го нападне. Нямаше никаква агресия от нейна страна нито към котето, нито към мен.

В друго писмо ще Ви пиша за някой любопитни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е задължително водната змия да се среща само до водни басеини- случва се и да се отдалечи на голямо разстояние.

Разгледайте ТУК снимките на смока- мишкар, ако ви прилича на вашата змия...на мен поне изобщо не ми прилича.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Нямаше никаква агресия от нейна страна ...

Казвате, че змията която сте снимали е смок.

Ако беше смок, описаната по - горе случка нямаше да е възможна. Различните видове смоци са сравнително агресивни видове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Казвате, че змията която сте снимали е смок.

Ако беше смок, описаната по - горе случка нямаше да е възможна. Различните видове смоци са сравнително агресивни видове.

Благодаря Ви за помоща! Вече се убедих, че това е водна змия. Предполагам, че е пренесена или от хора които косят трева на места обитавани от водни змии или от щъркели. На улицата където живея на ел. стълб има гнездо на щъркели. Спомних си, че съм виждал до стълба малки змии и гущери мъртви, изпуснати от щъркелите. Мой братовчед и съсед има в двора си басейн/някаква вана от бившия консервен комбинат Кирков в Плевен/. Занемарил го е и лятно време крякат жаби. Шом има жаби, защо да няма и водни змии?!

Накратко ще ви разкажа една любопитна история. Преди няколко години мой съсед ми се оплака, че както си косил люцерината на полето върху него се нахвърлила огромна змия. Успял да я убие, но много се изплашил. Била дълга около 2.5 метра. Както ми я описа ми заприлича на кобра. Дошъл някакъв човек негов познат и казал, че такава змия не е виждал. За съжаление аз не съм я видял. Възможно ли е това да е кобра?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма как да е кобра. Вероятно е бил някой смок, както каза goshawk те са доста агресивни и когато са изплашени съскат и хапят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология
Накратко ще ви разкажа една любопитна история. Преди няколко години мой съсед ми се оплака, че както си косил люцерината на полето върху него се нахвърлила огромна змия. Успял да я убие, но много се изплашил. Била дълга около 2.5 метра. Както ми я описа ми заприлича на кобра. Дошъл някакъв човек негов познат и казал, че такава змия не е виждал. За съжаление аз не съм я видял. Възможно ли е това да е кобра?

Определено няма как да е кобра!

Това което описваш по - скоро прилича на сцена от живота на Вдлъбнаточелия смок /Malpolon monspessulanus/

Ето по - долу показвам няколко нагледни примера.

В България това поведение е характерно за вдлъбнаточелия смок - изправя предната част на тялото си леко раздува гушата си и прави опити да сплаши нападателя си.

Малко по - подробно за тази змия тук

post-5086-1265499347_thumb.jpg post-5086-1265499363_thumb.jpg

post-5086-1265499370_thumb.jpg post-5086-1265499354_thumb.jpg

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте! Днес попаднах на непозната за мен гъсеница и бих искал да разбера на каква пеперуда принадлежи:

http://img688.imageshack.us/img688/6441/s1052733.jpg

http://img97.imageshack.us/img97/329/s1052734.jpg

Дълга е около 7-8см. Благодаря предварително за отговорите!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Мисля вече са ти отговорили в whatsthatbug.com :) Поне предполагам, че си ти защото 2 от снимките ти са публикувани там:

http://www.whatsthatbug.com/2010/07/02/carrion-beetle-larva-eats-snail-in-bulgaria/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Най-накрая с помоща на www.whatsthatbug.com разбрах как се казва тази зловеща животинка.

Името и е Carrion Beetle Larva

P.S. да мои са снимките, но първият отговор не беше точен и затова попитах тук

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Снимките са мого добри! А къде е снимано животинчето, защото според отговора се касае за американско насекомо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Снимките са правени в Бургас, зад блоково пространство в ж.к. Славейков :)):

P.S. Сега като се замисля, може да не е American Carrion Beetle larva, а да е Carrion Beetle larva

Явно са някакви близки родственици

Видях бръмбар подобен на този:

carrion-beetle-1542.jpg

а бръмбарът American Carrion Beetle не съм го засичал :post-20645-1121105496:

ето и линк към изображението: Carrion Beetle

Извод: Най-вероятно насекомото, което съм снимал е ларва на Carrion Beetle

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бингоооо :)):

Ето го и отговорът на загадката: това е ларва на Phosphuga atrata (Family Silphidae), познат още като Carrion Beetle :)):

Phosphuga atrata is a European carrion beetle

Ларвата:

Phosphuga.atrata4.jpg

Бръмбарът:

Phosphuga.atrata.jpg

Линк към изображенията: Phosphuga atrata (Family Silphidae)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Попаднах на информация, че и ларвата и бръмбарът на Phosphuga atrata се хранят с охлюви - Activity rythm and phenology

00139002970102.JPG

P.S. ново инфо - Phosphuga atrata се храни с охлюви, насекоми и земни червеи

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...