Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това животно?


krastinal

Recommended Posts

  • Модератор Биология

Е, друго си нашите специалисти да го пътвърдят, че какво ли не се пише из нета. Това, което ме интересува е в кои точно области на България се среща тази стоножка и до колко опасна е ако те ухапе (включително и какво трябва да се прави в такива случаи). А, и какво поведение трябва да имаме ако се срещнем с нея, защото пише, че е агресивна - т.е това означава ли, че и да не може да ме изяде щото съм бая по-голям, все пак няма да ме нападне поради... лош нрав. :grin:

Благодаря за "четките"!

Сколопендрите се срещат почти повсеместно из Южна България. Сравнително топлолюбив вид е. Еднакво добре живее и в полето и в гората.

През лятотона 2013 хванах една в апартамента си в Бургас тъй че, ... очаквайте скоро и във вашия апартамент!

Последиците от ухапването на нашенската сколопендра са доста прозаични, на фона на тези нанесени от тропичните видове: зачервяване, подуване, посиняване около мястото, болка, повишаване на телесната температура и толкова (за анафелактичен шок е малко пресилено да се говори).

Най - правилната реакция е да не се прави нищо. Е, хайде, може да се сложи компрес, а при по - бурна реакция на организма се позволява някакъв алерозан. В никакъв случай не се чешете!

Ако срещнете побобна твар, не се опитвайте да я хващате с гола ръка - пръчица, пинцета или нещо подобно ще свърши идеална работа, да я набутате в някаква съдинка и да я изхвърлите някъде настрана.

На товиа ли викат още скрипя?

Не.

И двете си приличат визуално и принадлежат към клас Chilopoda (Стоножки) и дотук са приликите.

Най - точно казано скрипя в вида Lithobius forficatus.

Но в различни краища на България зад названието "скрипя" се крият и щипалки, и сколопендри, (и тъщи), и разни други стоножки.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте,

Наскоро срещнах странно (за мен) насекомо и все ме гложди едно любопиство: какво аджеба е това ? - червеното "нещо" на прикачената снимка.

Предварително благодаря за всеки отговор.

post-20828-0-03032300-1404394491_thumb.j

Редактирано от bkrustev
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте!

Вкъщи срещнах една странна за мен буболечка (много малка и черна), снимах я, но снимката не е много качествена. Моля, ако някой има идея да сподели. Аз имам едно предложение, което успях да изровя в интернет и ми прилича, но за да не заблуждавам хората ще го напиша по-късно.

Черна малка буболечка изглежда, че има нещо като хобот, с което смуче може би...

IMG_0080.jpgIMG_0081.jpg

Редактирано от kamen32
Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Модератор Биология

Здравейте!

Вкъщи срещнах една странна за мен буболечка (много малка и черна), снимах я, но снимката не е много качествена. Моля, ако някой има идея да сподели. Аз имам едно предложение, което успях да изровя в интернет и ми прилича, но за да не заблуждавам хората ще го напиша по-късно.

Черна малка буболечка изглежда, че има нещо като хобот, с което смуче може би...

IMG_0080.jpgIMG_0081.jpg

Може да някакъв вид Хоботник?

Поради качеството на изображението може да е всичко, вкл. странно петно върху кухненската хартия.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Kamen32, тази гадинка живее в макароните :-)

От няколко дни и в нас се появи тази животинка. Обърнах къщата да търся от къде идва, но така и не открих.

Днес сутринта реших да сваря макарони и когато отворих новия пакет макарони и го изсипах във водата ми стана лошо. Водата почерня от тях

Прегледаи пликовете с макаронените изделия, защото с тях явно върви и бонус домашен любимец

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребител

Майтап или реалност. Зелена котка във Варна.

http://indavideo.hu/video/A_rejtelyes_zold_macska?utm_source=flash&utm_medium=watchoninda&utm_campaign=videoplayer

:new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...