Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това животно?


krastinal

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Това състояние се среща и при жените- еректира клитора. Нарича се още и клиторизъм

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гадна работа. Пълно щастие няма. Тъкмо си мислех, че като остарея не е зле да си гледам такива паячета, че сигурно ще ми трябват, пък то... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гадна работа. Пълно щастие няма. Тъкмо си мислех, че като остарея не е зле да си гледам такива паячета, че сигурно ще ми трябват, пък то... :laugh:

Михов,

не се отчайвай - има надежда. Учените правили изпитания с отровата на този паяк именно с цел да я ползват за лечение на... някои липси. Така че, всичко е в дозата и не е необходимо паячето да ни хапе по задниците, за да има ефект когато се наложи. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Предчувствам женската част на човечеството пак ще намаже покрай тия хапчета. Ако ги измислят де.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Като бях на морето видях едни странни дребни медузки и даже се поопарих от тях. Не приличат на известните ми аурелия и ризостома:

post-5781-071831100 1314286082_thumb.jpg

post-5781-092224800 1314286103_thumb.jpg

post-5781-063891300 1314286121_thumb.jpg

post-5781-024665900 1314286137_thumb.jpg

post-5781-083989300 1314286167_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като порових из интернет открих, че това са гребенести ( ктенофори) - Mnemiopsis leidyi и Beroe ovata.

Mnemiopsis leidyi се появил в Черно море през 80-те години на миналия век, пренесен чрез кораби от американското крайбрежие и предизвикал паника сред еколозите, защото изяжда зоопланктона и не е имал естествени врагове до 1997 - ма, когато се появил Beroe ovata.

http://www.zoomania.org/%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81-%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-ctenophora-1958

http://www.ngm.bg/phpBB2/viewtopic.php?t=225&sid=4cd4e89121e2b3c3e4a5e83145b1af19

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=96&aid=2562

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Виждали ли сте такова насекомо :post-20645-1121105496:

Видях го миналата седмица в Одрин и бях меко казано потресен, защото тази гиганстка водна дъвеница уж се среща в Югоизточна Азия, а не на Балканите.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lethocerus_indicus

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Видях го в Асеновград. Странно как е дошло...

Може би с някоя пратка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Тези насекоми принадлежат към сем Hymenoptera и са разпространени по целия свят.

Срещат се и в България и минават за едни от едрите насекоми.

Обитават бистри водоеми.

Нещо ми убягва точното име на насекомото, но мисля, че беше някакъв воден скорпион.

Ще си направя справка с дебелите тефтери вкъщи и ще напиша повече инфо.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Лошо няма да е чест гост, важното е само мароканските скакалци да стоят далече от тук ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Привет на всички,

Можете ли да ми кажете какво е това нещо. Намерих доста такива под леглото ми. Големи са около 3-4 мм, някакви мъхести буболечки, а тези които са умрели са като кухи. Притеснявам се да не са някакви странни дървеници!

Ето няколко снимки. Едната е жива а другата май е умряла.

post-11705-074991400 1337609524_thumb.jp

post-11705-086714900 1337609536_thumb.jp

post-11705-065193900 1337609548_thumb.jp

post-11705-026605700 1337609567_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Трудно е да се каже. Прилича на ларви на т.нар. кожояди - примерно Anthrenus verbasci

http://en.wikipedia.org/wiki/Varied_carpet_beetle

Хранят се с разни тъкани, кожи, пера, вълна.

http://www.pestcontrolcanada.com/INSECTS/Stored%20food%20and%20fabric%20pests/carpet_beetles.htm

Редактирано от fixxxsers
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за точната преценка. Бях се притеснил да не са някакви дървеници. Не че тези са по-малко "ящни":)

Но се оказа точно такова. След като напръсках с препарат, намерих няколко буболечки, които приличаха точно на тези - кожояди.

Ето такива:

Моята връзка

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Змията определено е ивичест смок, у някой български села често го наричат кощерица. На дължина достига 1,80м., но има и случаи когато достига 2 метра.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Сега видях темичката ...

Змията си е "чиста" медянка от където и да я гледам, макар и смазана.

цък тук за още инфо

Пък бъмбалът си е голям сечка, да.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо й викат медянка??

..има и форми с бакъреночервена окраска, откъдето идва и името "медянка".
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

blink.gif

Мале наистина бе!На пръв поглед като видях страничната ивица, го помислих за ивичест смок създанието, но след като goshawk показа снимката на медянката се вгледах в двете снимки и видях приликите в главите.А сега ми се иди да се хвана за главата biggrin.gif .

Редактирано от Big_Predator
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да най-вероятно е това.След като и проверих в картата си и от "Чудният свят на животните" ми стана по ясно за тях117.gif .

Знаете ли че ...

Много гребенести медузи светят в тъмното.Светлината се образува от химически реакции, извършени в храносмилателните канали, по време на процеса не се образува топлина wink.gif .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Не знам дали тези светят в тъмното. Beroe ovata е малко жълтеникава и по ръбовете се получават отблясъци в цветовете на дъгата. Другата ктенофора, Mnemiopsis leidyi, която я хващах в чаша, както се вижда от снимките, от време на време има пулсации по цялото тяло. Заслужава си човек да се поогледа за да ги открие и разгледа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...