Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това животно?


krastinal

Recommended Posts

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Някои виждал ли е подобен!Дълъг е около 15 сантиметра и е много дебел!Преди години в същата местност открих сьщия по - голям, но беше мъртъв.

post-13256-0-36489600-1374092475_thumb.j

post-13256-0-50704600-1374092488_thumb.j

post-13256-0-62275900-1374092502_thumb.j

post-13256-0-60854000-1374092518_thumb.j

Редактирано от mogilniq
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Като снимате такива неща, не е зле в близост да слагате /ако е ъзможно/ някакъв известен предмет за да се добие представа за размера.

За унагледяване на мащаба не е нужна линийка, може да се ползва маркер, GSM и каквото подръчно имате.

Друго исках да ажа - преди дн 20, през войниклъка хванах скакалец над 10 см, о-голям от врабче. По-тънък и доста по-лек беше, но дълъг. Зелен.

Което беше по-странно - очите на това животно изглеждаха като нашите - не фасетни а като зеници - изпъкнали, но две точици се движеха вътре. Сетих се тогава да проверя - не бе отблясък / дифракция от фасети. Тледах го от всякакъв ъкъл, а и зениците се движеха, без аз да мърдам.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Като снимате такива неща, не е зле в близост да слагате /ако е ъзможно/ някакъв известен предмет за да се добие представа за размера.

За унагледяване на мащаба не е нужна линийка, може да се ползва маркер, GSM и каквото подръчно имате.

Примерно

post-7686-0-80981900-1374129389_thumb.jp

post-7686-0-76229100-1374129414_thumb.jp

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като снимате такива неща, не е зле в близост да слагате /ако е ъзможно/ някакъв известен предмет за да се добие представа за размера.

Съжалявам че не сложих, доиде ми на ум, но нещото много шаваше и си мислех че ако го доближа ще скокне на някъде.Всъщност незнам дали може да скача, но ако го направи върху някои със сигурност ще му изкара ангелите.Сигурно е рядък вид защото срещам за 2-ри път.Обитава старите римски кариери до Самоводене.

Редактирано от mogilniq
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не скачат :) Край Поморие има доста, но от другия вид (Bradiporus macrogaster). Още по-страховити са, изпускат оранжева течност (хемолимфа) от ставичките като ги хване човек :grin: Това на снимката са мъжкари в ръцете на fossilomaniac:

382553_10200538200075151_1295315995_n.jp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

могилен, а ти чий го дириш из тези римски кариери ;)))

Не добивам материал ако това си мислиш!! :)

Мястото е интересно има недовършени римски елементи оставени там - статуи, колони, бази, капители и др.Води се природно защитена местност явно заради подобни гадинки.Има план да се направи еко пътека около старите римски кариери.

Не скачат :) Край Поморие има доста, но от другия вид (Bradiporus macrogaster). Още по-страховити са, изпускат оранжева течност (хемолимфа) от ставичките като ги хване човек :grin: Това на снимката са мъжкари в ръцете на fossilomaniak:

Доста са гнусни.А как разба че е женска по жилото ли?Сигурно го забива в земята и снася яица.

Безопасно ли е да се ловят?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Уфф, какво да ти кажа...

Жилото е видоизменено яйцеполагало, но всъщност работи и като такова. При ужилване снася айца под под кожата, много на брой /те са миниатюрни/, а излюпените ларви са хищни /за разлика от възрастен индивид/, и се хранят от плътта на човек докато излязат от тялото. Почти нищо не се чувства освен сърбежи, но има тук там и смъртни случаи, както и такива с поражение в главния мозък. Търси се незабавно лекар, периодът на инкубация трае часове.



Повече информация тук

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Уфф, какво да ти кажа...

Жилото е видоизменено яйцеполагало, но всъщност работи и като такова. При ужилване снася айца под под кожата, много на брой /те са миниатюрни/, а излюпените ларви са хищни /за разлика от възрастен индивид/, и се хранят от плътта на човек докато излязат от тялото.

Мерси! Ще го имам в предвид зе следващия път. :)

Доста интересни буби!

Редактирано от mogilniq
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

страшна работа са тея скакалци. Както би казал алвата - да се забранят. :)))

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като снимате такива неща, не е зле в близост да слагате /ако е ъзможно/ някакъв известен предмет за да се добие представа за размера.

Аз ползвам монета :happy:

...

Почти нищо не се чувства освен сърбежи, но има тук там и смъртни случаи, както и такива с поражение в главния мозък.

:shocking:

А тези зелените екземпляри също ли са житно пиле и също ли са опасни?

Tettigonia-cantans-kobylka-zpevava-photo

ПП: Абе Жоро, шегуваш ли се бе!?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

зелените са много зли - хапят яко и като цяло не си падат по общуването с хора.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Една гадинка ми седи до тоалетната чиния от 3 дена и като ме види, се скрива зад тръбите, в тъмната част на кенефа. Снощи обаче реши да ми дефилира и скача и успях да я снимам. Качеството е лошо, защото нямам светкавица, а беше 2 през нощта, макар камерата на телефона да е 5 мегапиксела. Оприличавам го на скачащ двулентов паяк, но ми мяза малко и на градински, европейски домашен или паяк-вълк, защото разгледах много картинки през Гугъла и нито един не прилича на този. Жълтеникаво-бежов е, с 2 черни ленти и леко космат.

post-13307-0-07649300-1375958991_thumb.j

post-13307-0-16478100-1375958993_thumb.j

post-13307-0-10859100-1375958996_thumb.j

post-13307-0-10266800-1375958999_thumb.j

post-13307-0-58805700-1375959004_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси, но не прилича на Inermis - на Inermis-a главата му е с по-различна форма, челюстите му са по-дълги, окраската по главата и тялото са в различно разположение и пипалата са двуцветни. А при нашата тоалетно-тръбна гадина са такива бежови-пясъчно жълти...С Domestic-a също не виждам прилика. Прегледах на 2-на 3 галерията и не видях някакво подобие. Това, което си мисля сега, е дали не е някакъв български представител на семейството Tegenaria, видоизменен леко в окраската ? Другата възможност е да от ония скачащите паяци, защото близо до терасата ни (живеем на 3 етаж) има голям орех. Може би 50 санта е отстоянието му от терасата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, ето значи откъде се явяват тия, от дърветата!

Ловя ги в кибритена кутия и ги пускам от балкона навън в тревата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:D Бъзикаш ме ти, ама съм гнуслив от паяци и хлебарки и хлебарките ги трепя с огромна ярост, а на паяците им прощавам заради онова суеверие, че носят нещастие като ги убиеш...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...