Отиди на
Форум "Наука"

Бездомните кучета


Как да постъпим с бездомните кучета?  

35 потребители са гласували

  1. 1. Евтаназия или кастрация?

    • Евтаназия
      23
    • Кастрация
      8
    • Нито едно от двете, трябва да се търси трето безболезнено решение
      4


Recommended Posts

  • Потребители

Ник, прекалено абсолютизираш.

Пример - Турция е родова култура, но аз бездомни кучета там не видях. Не е само от родовостта...

Какво абсолютизирам? Че проблемът е културен или..?

Бездомни кучета, шляещи се по улиците на градовете ще срещнеш във всяка родова страна в света, вкл. и европейските такива (Южна Италия, Гърция) , не вярвам че е много различно в Турция, а в безродовите страни в Европа отдавна няма бездомни и скитащи кучета..

Не знам къде точно и кога си бил в Турция (кога си правил наблюденията) но бездомни кучета в Турция бог дал (отстрелват ги и ги тровят)

Ето фотоси и видеа за бездомните кучета в Турция..(вкл. за орди кучета)

http://www.all-creatures.org/aip/nl-20090829-12.html

nl-20090829-12-a.jpg

http://www.animalific.com/dogs-video-2.html

Monday,April 9 2012, Your time is 16:14:21

Stray dogs kill Iranian man in Turkish capital

----

http://www.animalific.com/dogs-video-2.html

Our description: In many cities in Turkey, dogs are still poisoned on a regular basis to "control their population" - This is inhumane (and illegal), but city authorities often ignore these barbaric acts. The authorities often say that they do this for the good of tourists, to stop the spread of disease. Well, in our opinion, tourists should take a long hard look at the types of animal cruelty that occurs in Turkey before considering it as a vacation destination. Killing is never a good option for dog population control - Neutering and releasing would be much better

--

http://www.google.bg/search?q=stray%20dogs%20in%20Turkey&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&source=hp&channel=np#q=stray+dogs+in+Turkey&hl=bg&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=np&prmd=imvns&ei=p-CCT8TdDsHVsgbb1oyjBA&start=0&sa=N&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=8531597465da3c2c&biw=1024&bih=636

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 105
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

В Турция наистина не ми направиха впечатление някакви глутници бездомни кучета като в София например.

Че проблемът има известни културни измерения не отричам. Но е свързан и с финанси, както и с вида политическа система и т.н.

Ето какво е станало в безродова и подредена Канада: http://www.news.com.au/breaking-news/boy-killed-by-stray-dogs-in-canada/story-e6frfku0-1225825578768

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Турция наистина не ми направиха впечатление някакви глутници бездомни кучета като в София например.

Че проблемът има известни културни измерения не отричам. Но е свързан и с финанси, както и с вида политическа система и т.н.

Ето какво е станало в безродова и подредена Канада: http://www.news.com.au/breaking-news/boy-killed-by-stray-dogs-in-canada/story-e6frfku0-1225825578768

кучетата из "прериите" и просторите може да не ги броим..

Колко са бездомните кучета в канадските градове? В Отава, или в Торонто, във Ванкувър?

Не знам какво искаш да докажеш..."Видът политическа система" в Гърция, Италия, Румъния, България, вкл. Турция, и останалата част от Европа е "демокрация"..

Пари в Италия и Гърция има "бол" (не по-малко, отколкото са в Чехия и Словения), само че "софтуерът на ума" е друг..Ако имахме "бял" "софтуер", едва ли щяхме да чакаме да станем милиардери за решим проблема..Много ме съмнява че е имало орди бездомни кучета в градовете в Европа (в Германия, Австрия, Холандия и.т.н.) , например след втората световна война , когато доходите на населението не са били високи..

Пак за Турция: В европейската част на Истанбул се оценява че има около 100 000 бездомни кучета..

http://kangal.ca/dogs-in-turkey/stray-dogs-in-turkey-find-homes-in-europe/

The Turkish stray dog problem in Turkey is grave and overwhelming, said Bekhan. In Istanbul’s European side alone, he estimated there are about 100,000 stray dogs.

PS

Каква е разликата между Северна и Южна Италия? Освен в културата, няма разлики (или разликите в дохдодите са минимални), но голямото мнозинство от бездомните кучета в Италия (около 450 000-600 000), се намират в южната част..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Къде видя прерии? А дори и така да е, това не са койоти, това са домашни кучета в полудиво състояние, пуснати от хората, както са и в нашите градове.

Ето какво става в Детройт от безродовата американска култура: http://dailynightly.msnbc.msn.com/_news/2011/05/10/6620234-helping-detroits-stray-dogs

А ето и в Ню Йорк: http://www.nypost.com/p/news/local/queens/ruff_going_at_citi_aqZojv6n5KLJEdr0n8eEAL

И понеже, според някои, САЩ били пълни с патологии, ето нещо от спокойната и безродова Нова Зеландия: http://www.stuff.co.nz/auckland/local-news/northland/bay-chronicle/6280935/Declaring-war-on-stray-dogs

Обърнете внимание на последните думи на новозеландеца: "I'm not against dogs but I am against owners who don't keep them under control", в превод за незнаещите английски - "Не съм против кучетата, аз съм против собствениците, които не ги държат под контрол". Познато, нали? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
- Няма да се унижавам с псетата, защото имам работа с господаря им.

Р. Л. Грийн, "Крал Артур"

Значи, аз съм "кучелюбец". Чуйте и тази позиция. Ще я изразя крайно грубо.

Винаги съм имал куче. Никога от дома ми не е било изхвърляно куче. Смятам изхвърлянето на домашни кучета не само за грозна постъпка, а и за фактор, който води до увеличаване популацията на помиярите. Мразя и презирам отвротителната жестокост на българите към животни - а и добре знам, че далеч не е само към животни. Българите са едновременно глупави, жестоки и страхливи. Те не знаят как да си решават проблемите и насочват и агресията, и пълното си безхаберие към животните. Но и към децата. Виждал съм едни и същи хора да ритат помияри и да треперят пред ротвайлери.

Всички знаем историите за хора, убили кучето на съседа си, както и ужасната история с отсечените крака на чуждо куче.

Отвращават ме приказките за "изтрепване", "премахване" и "избиване". Те са идиотски. Без извинение.

На какво ще си научим децата? На страхливост и жестокост. На безчувственост. По улиците ще плъзнат немити типове, които ще ловят и пребиват животни с тояги. Това ще става и пред деца, и пред жени. По спирки и улици. По улиците ще има мърши и кървави петна. Разбира се, каквито сме мърлячи, ще има сума ти случаи на шокиращо убиване на домашни кучета пред очите на собственика.

И, разбира се, първо, целият шум ще е за три дни (защото, повтарям, сме мърлячи). Второ, ще бъдат изтребени само най-доверчивите, смотани и добродушни помияри, които сами се пъхат в ръцете на човека. И част от по-безобидните домашни кучета. Защото хората, които ще бъдат наети за свършат тази работа, ще са едни страхливи, жестоки и доста жалки представители на човешкия род, които просто ще си свършат работата кърваво и шумно, но въпреки това - пет за четири.

Това няма да е евтаназия. Това ще е скотство.

В резултат накрая ще оцелеят само наистина опасните глутници от настървени и опасни песове, които ЩЕ ПРОДЪЛЖАТ да хапят до смърт деца и старци. Проблемът НЯМА ДА БЪДЕ РЕШЕН. Само ще е изхарчен един куп пари и по улиците на града ще бъдат извършени един куп гадости.

Това, което се говори сега за проблема с полудивите помияри по улиците, е вярно, но решението далеч не е в евтиния популизъм на просташките крясъци за евтаназия. Евтаназия... моля ви се. Вярвате ли си? Вярвате ли в смрадлвите цигани с кървави сопи, които трошат черепите на животни? Ние, дяволите да ни вземат, варвари ли сме?

Не знам дали някой от хората, пишещи тук е влизал в общинския екарисаж. Аз съм влизал. Сегашното ми куче, един изключително кротък, чистопороден и обучен кокер-шпаньол, дойде от екарисажа. Някой си изхвърлил на улицата домашното си куче, то прекарва известно време там и ако не го поиска някой, идват момчетата със сопите и го убиват. За кожи. И как го убиват само...

Виждали ли сте живодер? Аз съм виждал.

Виждали ли сте недоубитото животно да се опитва да се изправи? Чували ли сте воя на убиваното?

Виждали ли сте как точно се хилтотят тези изроди, които работят в общинския екарисаж?

---------

Да, въпросът трябва да се реши веднъж завинаги и да, човекът е по-важен от животните. Това е така. И да, три пъти да, най-вероятно ще се наложи изтребление на популациите от полудиви кучета по софийските улици. Няма как. Да, не може да продължава да има човешки жертви.

Но да не се лъжем. Да не си позволяваме да говорим врели-некипели за "евтаназия". Това ще бъде една мръсна работа. Ще бъде неефективна, зле извършена и популистка. Междувременно ще пазя домашното си куче. Ще се радвам на типичния софийски феномен на "кучето-изпращач" докато още го има. Ще се вглеждам в рошавия помияр до метростанцията и ще се чудя кога ли ще дойдат момчетата със сопите за него, за да го пребият пред жените и децата на улицата. Ще очаквам хора, подобни на озверели псета да се опитат да си изравнят бройката за деня и с моето домашно куче, което е доста подобно на човек. И ще уча малките си племенници да четат "Сто и един далматинци" и "Белия Бим", както и да отглеждат с търпение домашно куче.

О, разбира се, сега ще ревнете, че няма място за сантименталност и че обичам повече кучетата от хората докато навън умират невинни, нахапани старци и деца.

Знам, че проблемът трябва да се реши и че много песове трябва да загинат. Това мога да го приема. Но това не трябва да става по типично българските начини. А знам, че ще стане по тях. Това ме отвращава. Ненавиждам българската простащина, която се проявява по тази начини. Нещастен народ. Зъби се на кучетата; а тези животни са портрети на самите нас. Ние сме помиярите. Във всеки случай ние сме причината тях да ги има.

По софийските улици нямаше да има бездомни псета, ако нямаше толкова много изхвърлени домашни животни. Нямаше да има настървяване, ако имаше кастрации (за да не се образуват сезонни бесовици). Нямаше да има разкъсани хора, ако някои видиотени от неграмотност любители не хвърляха сурово месо за храна на уличните псета.

Сега сме се докарали дотам, че да трябва да правим хайка за вълци по улиците на столицата си. Вината е наша. На гражданите-идиоти и на идиотската им община. И накрая проблемът предицборно ще се обяви за разрешен, но цената ще е доста миризлива (а и доста висока).

И накрая, смея да пророкувам - след края на помиярския лов пак ще има нахапани и разкъсани хора. За тях обаче няма да има предвидена помощ. Ще има стари мъже и жени, че и деца, разкъсани от кучета. При това често от домашни такива. Ще има случаи на мъртви и осакатени песове, при това кротки песове, убити например с брадва от някой съсед, взел мъжествено пример от общинските цигани със сопите. Ще има и най-вече случаи на детско насилие, насилие в семейството, насилие над стари хора от страна на други хора... пардон, от страна на "хора", които днес се опиват от представата как се "трепят" помияри.

От цялата история с дебата около кучешкия проблем у мен се затвърждава само едно убеждение. Българите са по-гнусни и от най-краставия пес по улиците. Българите сами поднасят и себе си в жертва на захапката. Жалки, жестоки и безидейни хора, които всъщност не искат да решават проблемите си, склонни са да проявяват жестокост, да хапят и да бягат. Нация от двукраки помияри.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всичките псета - на мезета:

http://talks.guns.ru/forums/icons/forum_pictures/005996/thm/5996774.jpg

Трябва да си внесем малко виетнамци и проблемът ще се реши от самосебе си.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всичките псета - на мезета:

http://talks.guns.ru...thm/5996774.jpg

Трябва да си внесем малко виетнамци и проблемът ще се реши от самосебе си.:)

Имахте. Где ги денахте?

:bigwink: :bigwink: :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Процентът на хората, които имат домашни кучета в САЩ е може би в пъти по-голям от този в Гърция, Италия, България..Изпуснатите и изоставените (в английския език терминът за "улична превъзходна порода" е Stray dogs) кучета са много, и ако говорим за "изпаданалия"/ колабиралия до гето Детройт, или Нюйорски квартали..

В Атина, кучетата са част от уличното и градското ежедневие. Бюджетът на Атина е в пъти по-голям от тези на изпадналите градове и/или квартали в САЩ, от този на индиански резерват в Канада, и от този на новозенландско градче.

Проблемът се вижда най-добре на европейска почва..Безродовите страни и области (градове и градчета) в Европа са решили проблемите си с бездомните кучета (не се помни от кога точно Холандия, Германия или Австрия нямат проблеми с бездомните кучета), а в родовите страни и области (градове)- кучетата са част от уличното ежедневние..

ПС.. бюджетът на София е милиард и сто милиона лева..Също така: в дейностите по почистване са ангажирани и социално слабите получатели на помощи /циганките, за да си вземат помощите, трябва да чистят улиците по няколко часа на ден/..В София влизат и остават поне 30-40 процента от т.н. европейските пари, и в Сафия остават немалка част от парите от бюджета на републиката (целеви пари по разни програми)..

Колко пари трябва да се отделят годишно, за се съберат/събират, ваксинират и стерилизират, и после - пуснат на свобода/реинтегрират софийските 10-20 000 или повече кучета (част от тях да се евтаназират), и да се решат в голяма степен проблемите с агресията, възпроизводството и болестите? Стерилизираните кучета са по-малко агресивни..10-20 милиона лева?

Имаме ли добри /подходящи/ закони и практики в тази насока? Спазват ли се?

Не се спазват, пак заради съшите причини от културен характер (законите не са "наши", и щом не устройват нас лично,за какво да ги уважаме, чудо голямо че има кучета по улиците и някои е нахапан до смърт)

http://radiosofia.bnr.bg/News/Pages/030412Kucheta.aspx

Друг проблем, според документа, е че ветеринарите не спазват законовите изисквания за задължителна регистрация на всеки домашен любимец в информационната система на Министерството на земеделието и храните.

ППС

Проблемът е културен, и дотолкова, че в родовите бедни култури и страни кучетата имат, и са имали едно важно предназначение: да унижощават (изяждат) голямата част от човешките хранителни отпадъци (ако говорим за населените места от градски тип). Културата - като ценности, нагласи и мислене, е доста консервативна..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В голяма степен Глишев е прав. Проблемът с кучетата не в кучетата, а в хората.

Не знам българинът да е родов или безродов, но определено се държи като пълен идиот в социума и за нищо не става в тази област. Това, което Ник се опитва да обясни с т.нар "родовост", аз бих го определил така - безотговорност, обществена безотговорност. А кучетата също страдат от тази безотговорност и сигурно, както се казва, ще "операт пешкира" до следващия момент, когато нашенската безотговорност отново ги наплоди. А една нация от безотговорници какво очакваме да наплоди - безотговорна държава, безотговорно общество, безотговорен индивид за публичните дела.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В голяма степен Глишев е прав. Проблемът с кучетата не в кучетата, а в хората.

Не знам българинът да е родов или безродов, но определено се държи като пълен идиот в социума и за нищо не става в тази област. Това, което Ник се опитва да обясни с т.нар "родовост", аз бих го определил така - безотговорност, обществена безотговорност. А кучетата също страдат от тази безотговорност и сигурно, както се казва, ще "операт пешкира" до следващия момент, когато нашенската безотговорност отново ги наплоди. А една нация от безотговорници какво очакваме да наплоди - безотговорна държава, безотговорно общество, безотговорен индивид за публичните дела.

Колективизмът (родовостта) е в силна корелация с този феномен, които наричаш "обществена безотговорност, безотговорност в публични и общи дела"

/Както казваме: "Общото - кучетата го яли"/

Колективизмът корелира силно с вяра в традиционните ценности на семейството и морала, липса на емпатия и загриженост към непознати, липса на загриженост за благоденствието на обществото като цяло, липса на загриженост към околната среда (r=0.58**), липса на толерантност и уважение към непознати (r=-0.76**), расизъм и предрасъдъщи, подчиненост на жената, загриженост за личните отношение с членове от колектива пред бизнесотношенията, корупция и връзкарство, лошо качество на стоки и услуги (r=0.75**), закъсняване за срещи, приписан обществен статус, липса на екстроверсия и хобита, ниска консумация на дрога и опиaти, непряка комуникация във висок контекст (Hall) и др.

Най-индивидуалистичните или универсалистки култури са: Холадия (1), Швеция (7), Финландия (102), Дания (107), Великобритания (114), Исландия (135), Люксембург (142), Германия (151), Белгия (152), САЩ (172), Австрия (191), Франция (196). Изнесени са по индекс на ексклусионизъм по Минков (2007). По средата на класацията са Латвия, Естония,Словения, Унгария, Чехия, Япония, Испания, португалия, Италия. Следват Русия, Полша, Сърбия. България е с коефициент 339. На дъното на класацията са Нигерия 495,Уганда 388, Египет 482, Бангладеш 412, Филипини 387 и др.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

проблемът с кучетата е един и същ в софия, букурещ и атина ...

градове, в които населението и управниците нямат необходимата култура за да предприемат съответните мерки ...

всъщност мярката е една - повсеместна кастрация ...

евтаназията не се препоръчва ... уличните кучета се борят за ограничен ресурс и е по-добре да бъдат кастрирани ... практиката показва, че това е достатъчно за приемлив контрол на популацията ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има и четвърти метод. Китайският, Корейският.....

Е, не, това там е изродщина, кой говори за това.

sorry Scubi, махнах видеото, не е за гледане.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Значи, аз съм "кучелюбец". Чуйте и тази позиция. Ще я изразя крайно грубо.

Винаги съм имал куче. Никога от дома ми не е било изхвърляно куче. Смятам изхвърлянето на домашни кучета не само за грозна постъпка, а и за фактор, който води до увеличаване популацията на помиярите. Мразя и презирам отвротителната жестокост на българите към животни - а и добре знам, че далеч не е само към животни. Българите са едновременно глупави, жестоки и страхливи. Те не знаят как да си решават проблемите и насочват и агресията, и пълното си безхаберие към животните. Но и към децата. Виждал съм едни и същи хора да ритат помияри и да треперят пред ротвайлери.

Всички знаем историите за хора, убили кучето на съседа си, както и ужасната история с отсечените крака на чуждо куче.

Отвращават ме приказките за "изтрепване", "премахване" и "избиване". Те са идиотски. Без извинение.

На какво ще си научим децата? На страхливост и жестокост. На безчувственост. По улиците ще плъзнат немити типове, които ще ловят и пребиват животни с тояги. Това ще става и пред деца, и пред жени. По спирки и улици. По улиците ще има мърши и кървави петна. Разбира се, каквито сме мърлячи, ще има сума ти случаи на шокиращо убиване на домашни кучета пред очите на собственика.

И, разбира се, първо, целият шум ще е за три дни (защото, повтарям, сме мърлячи). Второ, ще бъдат изтребени само най-доверчивите, смотани и добродушни помияри, които сами се пъхат в ръцете на човека. И част от по-безобидните домашни кучета. Защото хората, които ще бъдат наети за свършат тази работа, ще са едни страхливи, жестоки и доста жалки представители на човешкия род, които просто ще си свършат работата кърваво и шумно, но въпреки това - пет за четири.

Това няма да е евтаназия. Това ще е скотство.

В резултат накрая ще оцелеят само наистина опасните глутници от настървени и опасни песове, които ЩЕ ПРОДЪЛЖАТ да хапят до смърт деца и старци. Проблемът НЯМА ДА БЪДЕ РЕШЕН. Само ще е изхарчен един куп пари и по улиците на града ще бъдат извършени един куп гадости.

Това, което се говори сега за проблема с полудивите помияри по улиците, е вярно, но решението далеч не е в евтиния популизъм на просташките крясъци за евтаназия. Евтаназия... моля ви се. Вярвате ли си? Вярвате ли в смрадлвите цигани с кървави сопи, които трошат черепите на животни? Ние, дяволите да ни вземат, варвари ли сме?

Не знам дали някой от хората, пишещи тук е влизал в общинския екарисаж. Аз съм влизал. Сегашното ми куче, един изключително кротък, чистопороден и обучен кокер-шпаньол, дойде от екарисажа. Някой си изхвърлил на улицата домашното си куче, то прекарва известно време там и ако не го поиска някой, идват момчетата със сопите и го убиват. За кожи. И как го убиват само...

Виждали ли сте живодер? Аз съм виждал.

Виждали ли сте недоубитото животно да се опитва да се изправи? Чували ли сте воя на убиваното?

Виждали ли сте как точно се хилтотят тези изроди, които работят в общинския екарисаж?

---------

Да, въпросът трябва да се реши веднъж завинаги и да, човекът е по-важен от животните. Това е така. И да, три пъти да, най-вероятно ще се наложи изтребление на популациите от полудиви кучета по софийските улици. Няма как. Да, не може да продължава да има човешки жертви.

Но да не се лъжем. Да не си позволяваме да говорим врели-некипели за "евтаназия". Това ще бъде една мръсна работа. Ще бъде неефективна, зле извършена и популистка. Междувременно ще пазя домашното си куче. Ще се радвам на типичния софийски феномен на "кучето-изпращач" докато още го има. Ще се вглеждам в рошавия помияр до метростанцията и ще се чудя кога ли ще дойдат момчетата със сопите за него, за да го пребият пред жените и децата на улицата. Ще очаквам хора, подобни на озверели псета да се опитат да си изравнят бройката за деня и с моето домашно куче, което е доста подобно на човек. И ще уча малките си племенници да четат "Сто и един далматинци" и "Белия Бим", както и да отглеждат с търпение домашно куче.

О, разбира се, сега ще ревнете, че няма място за сантименталност и че обичам повече кучетата от хората докато навън умират невинни, нахапани старци и деца.

Знам, че проблемът трябва да се реши и че много песове трябва да загинат. Това мога да го приема. Но това не трябва да става по типично българските начини. А знам, че ще стане по тях. Това ме отвращава. Ненавиждам българската простащина, която се проявява по тази начини. Нещастен народ. Зъби се на кучетата; а тези животни са портрети на самите нас. Ние сме помиярите. Във всеки случай ние сме причината тях да ги има.

По софийските улици нямаше да има бездомни псета, ако нямаше толкова много изхвърлени домашни животни. Нямаше да има настървяване, ако имаше кастрации (за да не се образуват сезонни бесовици). Нямаше да има разкъсани хора, ако някои видиотени от неграмотност любители не хвърляха сурово месо за храна на уличните псета.

Сега сме се докарали дотам, че да трябва да правим хайка за вълци по улиците на столицата си. Вината е наша. На гражданите-идиоти и на идиотската им община. И накрая проблемът предицборно ще се обяви за разрешен, но цената ще е доста миризлива (а и доста висока).

И накрая, смея да пророкувам - след края на помиярския лов пак ще има нахапани и разкъсани хора. За тях обаче няма да има предвидена помощ. Ще има стари мъже и жени, че и деца, разкъсани от кучета. При това често от домашни такива. Ще има случаи на мъртви и осакатени песове, при това кротки песове, убити например с брадва от някой съсед, взел мъжествено пример от общинските цигани със сопите. Ще има и най-вече случаи на детско насилие, насилие в семейството, насилие над стари хора от страна на други хора... пардон, от страна на "хора", които днес се опиват от представата как се "трепят" помияри.

От цялата история с дебата около кучешкия проблем у мен се затвърждава само едно убеждение. Българите са по-гнусни и от най-краставия пес по улиците. Българите сами поднасят и себе си в жертва на захапката. Жалки, жестоки и безидейни хора, които всъщност не искат да решават проблемите си, склонни са да проявяват жестокост, да хапят и да бягат. Нация от двукраки помияри.

Излишно силни думи на места, но си много прав - не бива да има изсилване и в обратната посока. Защото пък излишната жестокост е нещо много, много обществено опасно...

Ей, и кучетата си не можем да оправим!

Малко хора заслужават такова животно като кучето до себе си, трябва да призная. Но все пак на улицата не може - видяхте какво стана.

Аз обичам кучета, но и мен ми налетяха в един парк да се видях в чудо. Размина се с разни жестове от моя страна, които, ако някой ме беше видял отдалеч, щяха ясно да му покажат, че съм решил проблемите окончателно и съм за лудницата.

Но никак не е приятно, да ви кажа, и ако в този момент имах нещо под ръка, това куче, дето беше тарторът бях готов да го убия.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В безродовите култури в Европа отдавна няма бездомни кучета (или случаите са изолирани, и се касае за изоставени любимци!)

Тойнби и по въпроса за уличните помияри ли се е изказвал?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ще бъда дълга и обстоятелствена. Обръщам се едновременно към всички, които приемат за нормално тоталното избиване на кучетата в България като решение на проблема..

Изпитвала ли си прелестта на изживяването да бъдеш заплашена от нахапване от помияри 3 пъти в рамките на 1 час? Като втория път кучето е било на разстояние от теб няма и 2 метра и само хладнокръвието и случайно напипаният камък са ти спасили кожата и панталоните. Гарантирам ти, че след подобно изживяване ще пишеш кратко и необстоятелствено и то в съвсем друг, несълзлив стил.

Евтаназия (по възможност безполезнена) наред и без изключения!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Евтаназията просто няма да реши проблема. До две години София пак ще е пълна с кучета. А до четири ще има още двама-трима нахапани, осакатени или направо убити.

Въпреки това, в момента евтаназията е наложителна. Само дето тя няма да се проведе въпреки всички приказки. И да се проведе, то ще е недостатъчно. А и да е достатъчно, то ще е по примитивен, идиотски начин, неподходящ за нормален град. И, да, както вече казах, по липса на други мерки, до две години градът пак ще е фрашкан с псета.

Трябва да се отучат селяндурите да взимат и сетне да изхвърлят кучета. И трябва да има редовни общински кампании за кастрация. Ама ефективни, а не с прибиране на парички под масата. И боклукът трябва да се чисти по-ефективно, за да няма манджа за помияри по улиците. И регистър за домашните кучета трябва. Щото това уж е столица на бяла държава, а не Кучиград.

Иначе по улиците просто ще походят шайка простаци, ще изпотрепят няколкостотин помияра по гнусен начин и с това ще се свърши цялата просташка дандания. Керванът си лае, кучетата си хапят...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Евтаназията просто няма да реши проблема. До две години София пак ще е пълна с кучета. А до четири ще има още двама-трима нахапани, осакатени или направо убити.

Въпреки това, в момента евтаназията е наложителна.

Да, понеже мастиите вече са се намножили до размера на напаст, трябва да се почне начисто с един масов кучешки холокост, след което да се следи безмилостно за прилагане на разпоредбите и законите. И да се вдигнат глобите. Пълна идиотия е глоба от 50 до 100 лева за куче без чип, а едновременно с това да те одрусват с 20 лева всеки път, ако пътуваш без билет в градския транспорт в София. Да се вдигне 10 пъти глобата за куче без чип.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да се вдигне на книга е едно, а да се събира е друго. И то не като почерпка за събиращия...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тойнби и по въпроса за уличните помияри ли се е изказвал?

Кой Тойнби? Тойнби какво общо има?

В Германия, Австрия, Белгия, Холандия,.., Финландия, няма улични помияри.. Български ли не разбираш, що ли?

Виждам че не си ходил по далече от Витоша, но защо не се заинтересуваш повечко по въпроса (и ако разбираш чужд език)? Какъв е проблема, как се решава, и други такива?

....

http://www.fao.org/fileadmin/user_upload/animalwelfare/WSPA_RSPCA%20International%20stray%20control%20practices%20in%20Europe%202006_2007.pdf

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Кучешкият проблем

Откъс от "Книга за София" на Петър Мирчев

Тайфи „кьопеци" кръстосвали улиците както във всеки османски град. Разнасяли щръкналите си кокали, виели от глад, зъбели се едно на друго и бягали с подвити опашки пред тоягите и камъните, запратени от деца и дюкянджии. Ръмжали от завист към охранените „сайбийни" кучета, които лаели на равни пресекулки зад високите зидове.

Срещали се различни породи кучета — черни, жълти, бели хрътки, с къси уши, от вълча порода. Те стихийно се кръстосвали по сокаците и създавали хибриди, чужди на познатите кучеведски категории.

Хилядите кучета били градско зло. В несметните бунища те намирали сгода за смрадливите си кучешки сборища, за свади за кокали. Разпространявали болестта бяс — ужас на тогавашното население. Побеснелите припкали с мътни очи и проточени лигави езици, виели от болка, преминавали от махала в махала, от село в село. Хапели хора и животни. От бяс пламвали цели области. Докато бъде открита ваксината на Пастьор, бесът бил мор. Ухапаните хора изгубвали разсъдъка си и умирали в неописуеми мъки. Днес той е победен. Остана само преносната употреба на думата.

Трясъкът на войната накарал много турци да напуснат София. Уплашени, затичали се извън града и кучетата. Но да избягат от родния си град сторило им се тъжно — те се върнали и го изпълнили пак, но вече като столични песове.

Пръв сигнал, че срещу тази кучешка напаст трябва да се вземат мерки, дал софийският губернатор. „Из града бродят всякакъв вид кучета, които се хвърлят на минаващите по улицата." Поискал, който има куче, да му сложи намордник, а онези, без намордник — да бъдат изтребени.

За общинарите кучешкият проблем става неприятен.

Кучетата сякаш подразбрали накъде вървят работите. Започнали да изчезват от улиците през деня. Докато било още светло, обикаляли покрайнините. Отивали и по-далеко. Настъпела ли нощта, настъпвали и те към града. Изпълвали улиците му, квичали, ръмжали, търсели храна. През цялата нощ градът се изпълвал от кучия лай на двете настървени групи — вързаните със синджир по дворовете и скитащите.

В заседанието на 4 март 1881 година общинският съвет приел проект за унищожение на скитащите песове. Дали право на някой си Георги Владимиров да ги лови и избива. Уловеното куче трябвало да се държи от „предприемателя затворено известно време — три дни — на случай, че излезе сайбийско и се потърси. Предприемателят няма да претендира никакво възнаграждение освен кожите на убитите кучета. Процесите, каквито могат да се повдигнат от някого против предприемателя за неправедно убивание, ще се разглеждат на общо основание от мировите съдилища."

Предприемачът Владимиров се оказал несериозен. Той изоставил задълженията си и договорът пропаднал. Столичните безстопанствени кучета продължили да скитат по улиците.

Иречек бил претрупан с работа в министерството. У дома си работел до късно. Разчитал на нощната тишина. През май 1882 година пише в дневника си: „От Букурещ дошъл някакъв човек. Искал позволение да излови уличните кучета без пари, за кожата. Размножили се ужасно много! Край мене пак започнаха да вият при пълнолуние."

Общинският съвет приел по-строги правила. В протокола на едно заседание четем:

„Пред вид настъпилите горещини и поради скитанията на кучетата из града съветът намира за необходимо да се вземат следните мерки:

1. Строго се забранява на тези, които имат кучета, да ги оставят да се скитат из града без намордник (кошнички по устата).

2. Тия, които водят със себе си кучета, ако не щът да турят намордници, треба да ги водят вързани.

3. Приобретателите на опасните кучета като: овчарски, булдоците и др., треба не само да турят на кучетата си намордници, но още и да ги водят вързани.

4. Всяко куче трябва да има кожен или металически гердан с означение името и жилището на притежателя му.

5. В публичните места, каквито що са: градините, сборищата, кафенетата, гостилниците и тем подобни заведения, кучетата се допускат само вързани.

6. Тия, които имат кучета за вардене на дворовете и стоката си, требва да ги държат в дворовете си затворени или вързани и да не ги пущат по улицата нито денем, нито нощем.

7. Всяко куче, което се улови без намордник по улиците на града, ще се хваща и убива, а тези с гердан ще се държат три дена живи. За престояването на всяко уловено куче ще се взема по един лев на ден.

8. Щом се узнае, че едно куче е бясно, да се убие начаса."

Този правилник имал задача да уреди положението на „сайбийните" кучета и да ги осигури от грешки. Той не стреля по целта — унищожение на „празноскитающите" кучета из града.

Понесла се вълна на бяс. Сега вече софийският градоначалник бие камбаната:

„Да се вземат най-строга мерки против скитающите кучета — нарежда той на общината, — тъй като имало случаи на побеснения между ухапаните лица."

Общинският лекар, доктор Шишманов, прави бърз рапорт до общинския съвет:

„Понеже върлуват по целия град кучета в голямо количество и понеже се появиха в Пловдив и даже по окръжните на града на доста близки села случаи на побеснения, предлагам почитаемият градски съвет да се разпореди беззабавно да се уничтожат тези безсайбийни кучета по града ни. Най-лесно средство ще бъде да замоли съвета спецерина господин Странски да отрови известно количество хлеба със стрихинин и да се наложи на жандармите да разнесат този ядовития хлеб по удобни места и да се погрижат, за да се изхвърлят лешовете далеко от града."

Отровните хапки са приготвени, но кучетата, види се, разпознават жандарите, та бягат и не вярват на примамките им.

Като не може с отрова — тогава куршум! — отсича господин кметът.

На 20 януари 1884 година той издава заповед:

„1. Като имам пред вид, че кучетата, които се скитат по улиците на града, гонени и примамвани от поставените от общинското управление ловци, бягат денем по краищата на града, а нощно време тия същите кучета се връщат в града и не са друго освен опасност за населението.

2. Като имам пред вид, че е съвършено неудобно да се хващат нощно време празноскитающите се кучета, и като имам пред вид, че всичките усилия, положени от страна на общинското управление за истребление по досегашний начин на празноскитающите без стопани кучета столицата е още по-пълна c такива, заради това, на основание на горното, разрешавам щото ловец на кучета, придружен от един жандарин, да убива с пушка кучетата по краищата на града."

На кучетата е отворена война с огнестрелно оръжие! Тя била победоносна. Ловецът и жандаринът приклеквали, правели „пусии" и застигали с куршумите си копоите зад крайградските махали. Кучетата не бягали, защото вземали пушката за тояга, а тя им се чинела възкъса.

Успехът на огневата акция породил щатната служба ,,кучеубиец". Пръв я заема някой си Милан Танкосич. Тази служба била кратковременна — от януари до септември 1884 година. На 14 септември на кучеубиеца Танкосич връчили кметски приказ, с който го уволнили. Останал извънщатен „кучкарин". Вместо месечна заплата било му заплащано за уловено куче.

http://stara-sofia.blogspot.com/2009/07/blog-post_13.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С доста закъснение чух за инцидента и в момента, в който се поразрових из българските медии и надникнах из коментарите отдолу бях ужасена от това, което прочетох.

С риск да бъда нападната, бих искала да споделя и моето мнение по въпроса, което за съжаление не е по-малко враждебно от това на хората, които мислят, че чрез брутално кучешко кръвопроливане, проблема с бездомните кучета в България ще бъде решен.

Първо искам да кажа, че през по-голямата част от живота си винаги съм имала куче. Дори наскоро отново станах стопанка. През годините съм се разделила с три различни вида кучета (другите, които съм имала си умряха по естествени причини) - каракачанска овчарка, която в последствие се оказа, че не можехме да отглеждаме, кокер, който майка ми подари на приятелско семейство след като заминах да студентствам извън страната и голдън ретривър, с който трябваше да се разделя поради ново местожителство, което не позволяваше домашни любимци. Никога не съм си позволявала, което и да е от тези кучета да остане на улицата. Винаги съм успявала да му намеря нови стопани, които да се грижат добре за него. Защото човек винаги може да намери ново семейство на кучето си, в случай че бъде възпрепятстван в отглеждането му. Но българина от мързел и безхаберие не се занимава с подобни инициативи. Той си изхвърля кучето на улицата - нека бере душа самичко и след време евентуално да се превърне в опасност за обществото. Има ли нужда да споменавам през годините колко бездомни кутрета съм прибирала вкъщи и съм им търсила дом? И не, не всички съм ги намерила в кашон до гюма, имало е случай, в които малко кученце съм го вадила ОТ гюма, изхвърлено като кутия с развалени яйца. Много хуманно, нали? После защо имало агресивни кучета.

Обръщам се към стопаните на кучета и хората, които са запознати с природата им по принцип. Уважаеми съфорумци, поправете ме ако греша, но кучетата като цяло са кротки животни, особено когато живеят сред хора, нали? Разбира се, освен ако стопанина им не реши да избива комплекси и да ги дресира да бъдат агресивни. Замислете се колко гладни и побеснели са били кучетата нападнали професора, за да започнат да го дъвчат жив?

Наясно съм, че без убиване на агресивните бездомни кучета няма как да стане. Аз и не пледирам за тяхното опазване - замисляйки се, ако ще студува по улиците и ще умира от глад (до степен до която е готово да яде жив човек), то по-добре да бъде приспано, от колкото да продължава да живее така. Ние сме си създали този проблем, нека бъде решен по мирен, разумен и хуманен начин. Хах, и аз какви глупости говоря - разбира се, че няма да бъде решен проблема. А разума и хуманността дори не са тема за обсъждане. Докато има печалба в този "бизнес" ще има и бездомни кучета и подобни инциденти.

На моята съвест нищо не тежи, но мисля, че всеки един човек в България, който си е изхвърлил кучето на улицата трябва много добре да се замисли върху това, че именно подобни действия водят до такива изключително трагични инциденти.

Приключвам тази си триада с една извадка, на която попаднах днес (до колко е истинска не знам, но не бих се учудила). Ето как се разпределя труда у нас: двама (ловци) вършат работата, а 22-ма ги подкрепят морално:

post-2351-018869400 1334182345_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, ти си казала това, дето и аз исках да кажа, но за разлика от мен си го казала добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, ти си казала това, дето и аз исках да кажа, но за разлика от мен си го казала добре.

Имам един грях да призная - първо постнах отговора и чак тогава прелистих да прочета какво е изписано до сега.... :book: (от чист мързел)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...