Отиди на
Форум "Наука"

Бездомните кучета


Как да постъпим с бездомните кучета?  

35 потребители са гласували

  1. 1. Евтаназия или кастрация?

    • Евтаназия
      23
    • Кастрация
      8
    • Нито едно от двете, трябва да се търси трето безболезнено решение
      4


Recommended Posts

  • Потребител

Имам един грях да призная - първо постнах отговора и чак тогава прелистих да прочета какво е изписано до сега.... :book: (от чист мързел)

Няма лошо, признат грях не е грях...а и повече така правят - гледат повече да пишат, по-малко да четат, зер, писането остава на стената ;)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 105
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

Чета с интерес темата и някои неща не мога да си обясня.

1 Съмнява ме популацията на улични кучета да е от изоставени животни. Само. Предполагам повечето стопани си обичат животните и не биха просто ги зарязали. Макар да има и една възрастова категория до към 30-на г., които са още неустановени, дошли от някъде си, взели си куче, но им се налага да го махнат а няма на кой да го оставят. Допускам един немалък процент от загубени или "избягали" кучета, сравним със съзнателно изоставените. А кучетата си се плодят. От един момент нататък те сами си правят популацията, дори и никой повече да не изоставя и да няма загубени.

2 Искаме да сме като европейска държава, но нямаме отговорността (или страха от закона) и/или нямаме парички. Един вид, искаме нови лачени чепици, но не можем да си го позволим. Ще кажете пари има, има но изтичат - това е положението. Едни специални хора имитират една специална работа и си прибират едни специални парички - това си е нашенско, дълбоко вкоренено, няма лекуване (лесно и бързо).

3 Много ме съмнява кучета да нападнат човек от глад. Предполагам има други неща свързани повече с кучешки инстинкти (територии, глутници и пр.).

______________

Ние сме имали куче (овчарка) и си умря от старост хайвана.

Популацията на кучета в БГ е съставена от такива които се "плодят" на улицата, и са с неустановена породност и произход те коренно население, туземци.. Родители на тези кучета са същите туземци, и/или полубездомните, отвързани и некастрирани, кучета пазачи, които ги има навсякъде в БГ - промишлени обекти, нощни паркинзи, сервизи за коли, университети, болници, стадиони и дриги..Има такива кучета дори в дворчетата на/пред институтите на БАН из страната.

"Изоставени" са кучетата в Западна Eвропа ..Забележка: касае за за изолирани случаи..Както се вижда от статията - в много страни няма такива кучета (no Stray dogs), или популацията на Stray dogs е екстремно ниска..

Нападенията на кучетата са за контрол и доминация (някой от тях са доста териториални) и не е задължително нападенията да са свързани с ухапване /нападенията може да са само за сплашване/

Липсва ни култура (като народ и управници) да се справим с проблема, пари се намират..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник, казах ти - прекалено абсолютизираш. Изброих ти фрапантни примери в безродови страни, ти започна да увърташ - прерии било, резервати било, западнали градове били и т.н. Били такива, били онакива, но в безродови страни.

Иначе културата разбира се, че е важна и определяща в много случаи. И не споря, че безродовите страни са много по-организирани, подредени, респективно са решили много по-успешно проблема с бездомните кучета. Въпреки, че съм сигурен най-добре проблемът е решен в КНДР, където съм убеден, че няма кьораво куче по улиците, а те са колективистична култура. :tooth:

В България няма смисъл да се надяваме да се случи нещо ефективно. Ще стане много шум за нищо. И всяко чудо за три дни. Прекалено сме бедни, неорганизирани, с лошо съзнание, за да очакваме нещо по-различно от останалата българска действителност.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Много неща се изписаха по темата - къде правилно и обосновани, къде грешни и недомислени.

Едните търсеха проблема в кучетата, другите набеждаваха хората.

Да, проблем има при популацията на уличните кучета. Оставени без контрол, тези животни формират глутници, заемат територия и се размножават. Постепенно, поколение след поколение се завръщат към дивия си облик. За тези неща кучетата не носят отговорност - те просто следват биологията си.

Нещата стават неприятни когато някой или нещо наруши територията на определено куче или глутница. Лъжливите атаки, за сплашване и зашита се трансформират в ловна тактика. Това става не защото кучетата искат да ви нахапят, а поради нашата защитна реакция - да бягаме. Това е преломната точка и кучетата превключват на ловен режим (за хищниците всичко което бяга пред очите им е плячка). А, ловния инстинкт никога не заспива и е по - господстващ от почти всички други.*

Вината на кучетата е, че са принудени да оцеляват и да се подчиняват на биологията си.

Тук идва човека, който да е коректив на цялата тази ситуация. Само, дето хора няма.

Това, че 20 или 50, или дори 2000 човешки същества са се осъзнали и разсъждават подобаващо, за сметка 100 000 лумпена, които мислят с задн...ка си.

Дошло е времето да се вземат трудните решения!

Опасните кучета трябва да се евтаназират, по правилния начин, не със сопите. Останалите да се кастрират и да им се търсят приемни семейства.

Но това няма да се случи докато не се потърси сметка на общинските власти и т. нар. кучезащитни дружества.

И не 10 човека да пишат и да роптаят за тези неща - така нищо не се променя.

Трябва промяна в мисленето на хората. а тази промяна идва с големите глоби и длъжностни лица които да си вършат работата.

_____________

* може да направите справка във всеки учебник по етология

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Темата е много обхвата и сложна.

Според мен проблема с кучетата е двустранен.... Някои от кучетата са били бити и по този начин те стават злобни към хората. Виждала съм да бият кучета просто ей така, защото някой простак е решил да се позабавлява. Това аз не го смятам за редно и не знам да ли има нормален човек, който ще се наслаждава на това. Всички знаем за случая с човека, който одряза четирите лапички на едно домашно куче. Това според мен е болен мозък. Направо като се сетя се отвращавам.

Много обичам кучета - домашни и улични. Но за жалост има много нападателни и злобни улични кучета. Та както ги обичам така ме е и страх от тях.

Случвало ми се е много пъти да минавам по заобиколен път само и само да избегна кучетата. Понякога пък седя на безопасно разстояние от тях и чакам да мине някой човек, че дапремина с негпо. И не съм само аз с този проблем. Обсъждала съм го с приятелки. Момчетата като цяло са по-смели.

Смели не смели, но и тях ги нападат. Баща ми също е бил нападан от кучета. Мен са ме гонили, а уж не показвах страх.

Та темата е много дълбока. Ясно е обаче, че има проблем с бездомните кучета. Не е редно да ни е страх да отидем домагазина, на работа или на гости. Не е редно да ни е страх даси пуснем дете пред блока. Не е редно бездомните кучета да убиват хора (и това не е единичен случай) а псоле ние да ги сажаляваме.

Колкото брутално да звучи (и само като си го представя ми става гнусно) мисля че най-ефективния начин да решим проблема е евтаназията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ник, казах ти - прекалено абсолютизираш. Изброих ти фрапантни примери в безродови страни, ти започна да увърташ - прерии било, резервати било, западнали градове били и т.н. Били такива, били онакива, но в безродови страни.

Чудно е как на простите обяснения и простите факти им казваш извъртане..

Не съм сигурен че културата на индианците е безродова..

Иначе културата разбира се, че е важна и определяща в много случаи.

И не споря, че безродовите страни са много по-организирани, подредени, респективно са решили много по-успешно проблема с бездомните кучета.

Това са общи приказки, обобщения..

Това което наричаш "организираност и подреденост" корелира и е в причинно-следствена връзка с високите измерения на изброените ценности, в безродовите култури:

-уважението към държавата..

-загриженост към общото (общото благо), и за чистотата по улиците..

-загрижеността към другите..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...