Отиди на
Форум "Наука"

Сердика - източна столица на Рим?!


Recommended Posts

  • Администратор

Сердика (сегашна София) разположен в средата на Бълканския полуостров е бил един от най-значимите центрове на римската импрерия. Най личната църква е била "Св. София" построена от Константин Велики, който искал Сердика да му бъде определена за столица. Но сенатът определил Константинопол за столица.

Как според вас щеше да се развие историята ако Сердика е била столица? Дали щеше да има България или... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 116
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Много спорен и широк въпрос поставяш друже. Незнам обаче дали сенатът е определил новата столица. Доколкото знам това е избор на самия Константин, който избира възможно най-стратегическото място за нова столица на империята на мястото на древногръцката колония Бизантион и започва разширяването и преустройването му в столица. София също е със стратегическо местоположение, но няма близост до море, това е големият минус спрямо Константинопол.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Много спорен и широк въпрос поставяш друже. Незнам обаче дали сенатът е определил новата столица. Доколкото знам това е избор на самия Константин, който избира възможно най-стратегическото място за нова столица на империята на мястото на древногръцката колония Бизантион и започва разширяването и преустройването му в столица. София също е със стратегическо местоположение, но няма близост до море, това е големият минус спрямо Константинопол.

Преди време учителят ми по история ни беше подхвърлил този въпрос. "Защо Константин Велики не е направил София столица, като се има в предвид, че имал това намерение?" И аз тогава много се учудих, но неможах и да намеря нищо по този въпрос и вчера случайно се натъкнах на един видео матерял кадето точно това се казва. Императора е искал Сердика за столица, но сенатът не и така е станал Константинопол. ;) Ако знаеш нещо сподели :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами незнам за това, в случая не съм много компетентен по този въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Ами незнам за това, в случая не съм много компетентен по този въпрос.

Ами то и няма много информация по този въпрос. И аз потърсих, но единственото което намерих беше това в първия ми пост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да те питам тва за сената отде го изрови като информация, щото за да си призная за сефте го чувам. Кажи и след това ще ти кажа какво мисля по въпроса и ще дам линкове. Малко се съмнявам, тъй като по това време вече сенатът има някаква по-скоро второстепенна роля.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Преди време доста търсех уроци и др. в интернет и се натъкнах на доста неща (дори вече незнам какво имам) ония ден прерорвах и се натъкнах на един видио метериал кадето се разправяше за града Сердика и църквата "Св. София". Гласа, който говореше беше на Божидар Димитров( историка, който има и предаване по Канал1) и там точно така се изрази. Дори и да не е точно така няма да ни лъже я ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми аз, доколокото знам общо взето Константин като цяло се е спрял на няколоко град- Сердика(нашата настояща столица), Тессалоники(по нашенски Солун) и Византион(Константинопол)....и в крайна сметка се спрял на Константинопол....аз за Божо Димитров той си пада леко националист човека....не знам, де...заинтригуваме това твърдение, че той самият е искал София, а сенатът Константинопол. Ще се поровя да го проверя. Сега даже се рових в нета за Константинопол, покрай това нещо, което каза, ама забравих да си запиша във файлче линковете. :head_hurts_kr::doh: Нищо де те материалите не беха кой знае кво....така или иначе мога да ви препоръчам да си намерите книгата The Walls of Constantinopole от Оспреките(мисля, че я има в директорията, дето съм дал линк към нея при темата за книгите. Тя е на Оспрей Милитъри Пъблишинг и в ПДф формат). Ще потърся евентуално, какво пише в изоврите по въпроса...и ще ви кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

И като се замислиш това не си е и за вярване :laugh: Но щом и даскала ми по история спомена за това просто нямам съмнения по този въпрос. Утре имаме час при него и ще го поразпитам дано даде някакво смислено обяснение. :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И според мен сената тогава вече не е играел роля за такива решения, личността и властта на императора са решаващи. а това за Сердика може и да е измислица на Божо :) , поне аз досега не съм чел за такова нещо (което естествено въобще не означава, че не е възможно) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно казано, и аз съм чувал това твърдение само от Божидар Димитров. А, както всички (предполагам) знаем, точно той пък никога не посочва източниците за твърденията си, да не говорим за ужасно спорните (да не казвам "аматьорски") неща, които пише! Но ако случайно това се окаже, че не е негова измислица, би било интересно да се види къде и какво пише по въпроса... :icon_rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но според мен дори и първоначално Константин да се беше спрял на Сердика за столица, скоро след това щеше да се наложи да я преместят поради вълните от нахлуващи от север варвари по време на ВПН. А най-удобно за отбрана щеше да е Солун и ли Константинопол, защото за превземането им е необходим флот с какъвто варварите не разполагат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе може и да има нещо вярно в крайна сметка и Сердика действително да е фигурирала в списъка с евентуални столици. Но надали някой от нас се занася чак до там, че да си мисли, че някой от другите градове може да се конкурира с Бизантион/Константинопол/Цариград/Истанбул - та той е с възможно най-стратегическото местоположение не само в Европа, но и в целия свят!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Знам че и ниш е готвен за столица,че и никомедия.

Мисля, че имаше такова нещо, понеже самият Константин е роден в Ниш, а в никомедия при император диоклециан е прекарал голяма част от младежките си години.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
Нищо де те материалите не беха кой знае кво....така или иначе мога да ви препоръчам да си намерите книгата The Walls of Constantinopole от Оспреките(мисля, че я има в директорията, дето съм дал линк към нея при темата за книгите. Тя е на Оспрей Милитъри Пъблишинг и в ПДф формат). Ще потърся евентуално, какво пише в изоврите по въпроса...и ще ви кажа.

Ще може ли линк към книгата, ще съм ти много благодарен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Ще може ли линк към книгата, ще съм ти много благодарен.

Оспрейките ги има там, но ако са качени на рапидите, може да им е изтекъл срока и да не може да се теглят. И двата форума искат регистрация.

БРОНЕПРОЕКТция – сайта е насочен повече към по-новото време, но там има богата сбирка от книгите от поредицата «Osprey», а също от подобната на руски език «Воин», като сред тях има и такива свързани с античността и средните векове. За да се теглят се изисква предварителна регистрация.

http://www.bronarm.ru/forum/

NETZ – на форумите има голяма сбирка от книги от поредицата «Osprey», а също от подобната на руски език «Воин», като сред тях има и такива свързани с античността и средните векове. За да се теглят се изисква предварителна регистрация, а понякога и да сте качили определен брой книги.

http://forum.netz.ru/forumdisplay.php?f=44

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мога зася да ти дам линк към тази (не е никак лоша) :

http://store3.data.bg/robot/Osprey/Osprey%...0Byzantium).pdf

А за въпросната спомената още търся :(

The Walls of Constantinople AD 324–1453

(Osprey Fortress 25)

Author: Stephen Turnbull

Illustrator: Peter Dennis

Paperback; October 22 2004; 64 pages; ISBN: 184176759X

Osprey_Fortress-025_L.JPG

Редактирано от byzantiner
Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Константин е наричал Сердика - Моят Рим, но стратегическото местоположение на Византион било решаващо за избора му.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

От скоро откритите разкопки в София за мини колизеума се разбира, че наистина Сердика е бил град с възможност да стане източна столица.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да се включа и аз по същество на темата. В Anon. post. Dionem. FHG IV 199, 15 се говори, че Константин наричал София "моят Рим" и смятал да я направи своя столица. Аз самия не съм се занимавал подробно с въпроса около това как се е паднал избора точно на Константинопол и мога само да гадая като останалите. Божо е преди всичко журналист, пък както е добре известно на вестника е вярна само датата, и то ако не е допусната печетна грешка. :laugh:

Така или иначе при пътуванията си св. Константин често пребивавал в София. От императорските укази включени в Юстиниановия кодекс може да се определи, че той е пребивавал там на: 20 април 316г.; 4.Х.316; 26.ХІ.319; 31.10.320; 29.05.320; 30 юни 320; 6.ІІ.321; 27.ІІ.321; 18.ХІІ.322; 18.V.327; 29.ІХ.329г. Това са дните, на които е издавал укази в София. Разбира се най-вероятно е прекарал доста повече време от тези дни. Както и че е издавал укази и в други градове, които попадат в зн. бълг. земи - на 14.ІV.322 в Марцианопол и на 24.ІІ.330 в Бесапара (до дн. с. Синтово, Пазарджишко).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Византион е избран по политически причини .Близостта му с Троя .Еней е родоначалника на римляните .Затова въпреки че Константин казва "Сердика е моят Рим " и живее 7 г в Сердика избира Византион .

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...