Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте.. :help:

Имам да реша едни уравнения,които много ми трябват,но изобщо не знам как..много съм зле по химия.. :read:

Ако някой може да ми помогне колкото може ще е добре. :help:

Условието е Определете химичния характер на солите във воден разтвор.Става дума за Хидролиза и всяко съединение трябва да се свърже с вода.

Zn(No3)2

Na2So4

Nh4CL

Nh4No3

KNo3

Ch3COONa

Al(No3)3

Na2(Co3)3

Kcl

K2S

k2sO4

Mg(NO3)2

FeCL3

Na2So3

Всички са с долен индекс.

И в учебника са дадени няколко примера как става,но с други съединения..

Примерно CuSo4:

Cu+So4+2H+2OH->Cu(OH)2+2H+So4 ---киселинен х-р

Друг пример с Na2So3..

2NA+CO3+2H+2OH->H2CO3+2Na+2OH-----основен характер.

И още един въпрос значи ако условието е ''Изразете с пълни и кратки йонни у-я.Възможно ли е реакцията да протече?''

И примера е CuCl2+CH3COONA

Това пък чудо как ще стане :hmmm:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте,

Трябва да пиша доклад за Азотсъдържащи соли...не мога да намеря никъде инфо. моля ако някой може да ми помогне с литература или източници за Азотсъдържащи соли. Мерси предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

случайно видях вашия форум и искам да ви помоля за помощ.

На някой да му се намира он-лаин ръководство по процеси и апарати, или някаква информация за стандартните размери на изпарителните инсталации?

Предварително благодаря.

П.П. Плащам в бира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте,

случайно видях вашия форум и искам да ви помоля за помощ.

На някой да му се намира он-лаин ръководство по процеси и апарати, или някаква информация за стандартните размери на изпарителните инсталации?

Предварително благодаря.

П.П. Плащам в бира.

Такова нещо няма в интернет, няма и да намериш. Опитай в някой саит на български държавен стандарт. Може би ще има нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей,

какви по точно Азотсъдържащи соли ти трябват, за къде ти е нужна информацията. може да имам нещо подходящо, но не знам какво ти е нужно

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Такова нещо няма в интернет, няма и да намериш. Опитай в някой саит на български държавен стандарт. Може би ще има нещо.

Мерси, вече пробвах, но няма. На компа имам някакви руски, но съответно са с Руските стандарти.

П.П. Мерси все пак.

П.П.2 А да се сещаш къде да публикувам руските?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси, вече пробвах, но няма. На компа имам някакви руски, но съответно са с Руските стандарти.

П.П. Мерси все пак.

П.П.2 А да се сещаш къде да публикувам руските?

Ами незнам, Пробвай в wikipedia

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

'zlatotsvet'

Всичко каквто имате и знаете за тях :)

Трябва ми за доклад по химия ...аз съм 8 клас

Много ще съм ви благодарна ако ми помогнете с нещо!

това ми е е-maila - do_tuk@abv.bg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Zn(No3)2+2H20<=>Zn(OH)2 + 2HNO3

Zn2+ + 2NO3- +2H2O<=>Zn(OH)2 + 2H+ + 2NO3-

Zn2+ +2H2O <=>Zn(OH)2 +2H+

pH<7 kiselinen h-r

Na2So4+2H2O<=>2NaOH +H2SO4 nqma hidroliza ph=7

Nh4CL+H2O<=>NH4OH + HCl<=>NH3 +H2O

NH4+ +Cl- +H2O <=> NH4OH + H+ + Cl-

Nh4+ +H2O<=>NH4OH + H+

pH<7 kiselinen

Nh4No3+H2O<=>NH4OH + HNO3

NH4+ +NO3- + H2O<=> NH4OH + H+ + NO3-

NH4+ +H2O<=>NH4OH + H+

pH<7 kiselinen

KNo3+H2O<=>KOH +HNO3 nqma hidroliza pH=7

Ch3COONa+H2O<=>CH3COOH + NaOH

CH3COO- + H+ +H2O<=>CH3COOH + Na+ + OH-

CH3COO- + H2O<=>CH3COOH + OH-

pH>7 osnoven harakter

Al(No3)3+ 3H2O<=>Al(OH)3 + 3HNO3

Al3+ + 3NO3- +3H2O<=>Al(OH)3+ 3H+ + 3NO3-

Al3+ +3H2O<=>Al(OH)3 + 3H+

pH<7 kiselinen

Na2Co3+2H2O<=>2NaOH + H2CO3

2Na+ + CO3 2- +2H2O <=> 2Na+ + 2OH- + H2CO3

CO3- +H2O <=> H2CO3 +OH-

pH>7 osnoven

Kcl

K2S

k2sO4

Mg(NO3)2

FeCL3

Na2So3

Всички са с долен индекс.

И в учебника са дадени няколко примера как става,но с други съединения..

Примерно CuSo4:

Cu+So4+2H+2OH->Cu(OH)2+2H+So4 ---киселинен х-р

Друг пример с Na2So3..

2NA+CO3+2H+2OH->H2CO3+2Na+2OH-----основен характер.

Останалите са на същият принцип като имаш предвид че:

Соли получени от СЛАБА основа и СИЛНА киселина-образуват разтвор с КИСЕЛИНЕН ХАРАКТЕР.pH<7

Соли получени от СИЛНА основа и СЛАБА киселина -образуват разтвор с ОСНОВЕН ХАРАКТЕР.pH>7

Соли получени от СЛАБА киселина и СЛАБА основа-образуват разтвори които имат СЛАБОКИСЕЛИНЕН и СЛАБООСНОВЕН характер.pH,=' 7

Соли получени от СИЛНА основа и СИЛНА киселина ,НЕ ХИДРОЛИЗИРАТ.pH=7

:whistling:;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Отчаян съм.Госпожата ми даде една задача за домашно,а химията определено не ми е приоритет.Моля за помощ.

Задачата е:Кои от посочените вещества:Br(2), Zn, H2SO4, AgNO3 могат да си взаимодействат:

а)по между си

б)с метала мед

в)с HCL

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

a\

6 Br2 + 10 KClO3 + 5 H2SO4 + 6 H2O = 12 HBrO3 + 5 K2SO4 + 10 HCl

2AgNO3 + Zn =Zn(NO3)2 +2Ag окислително редукционен процес

2Ag+ +2NO3- +Zn=Zn2+ +2NO3- +Ag

Солите взаимодействат с метали,които са по-добри редуктори от метала в състава на солта.

2AgNO3 + H2SO4 =Ag2SO4 + 2HNO3

Взаимодействието на киселини със соли се извършва,когато един от крайните продукти е по-слаба киселина от изходната.

Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2^ окислително редукционен процес

:Металите намиращи се преди водорода в РОАМ взаимодействат с разредени разтвори на оксокиселини.Образуват се соли на съответната киселина.

B/

Br2 + Cu=X

Zn+ Cu=X

Cu + 2 H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2 H2O

Когато метала се намира след водорода в РОАМ в случая Cu , не се отделя водород.

Cu + 2 AgNO3 = Cu(NO3)2 + 2 Ag

Пак РОАМ.... и ОРП

V/ Br + HCL=HBr + Cl Пак РОАМ.... и ОРП

Zn + 2HCl=ZnCl2 + H2 ^Пак РОАМ.... и ОРП

H2SO4 + HCl= X

AgNO3+ HCl =AgCl + HNO3

Ag+ + NO3- + H+ + CL- = AgCl +H+ + NO3-

Ag+ + Cl- =AgCl

Не са много подредени,може да съм пропуснала нещо...но като цяло е това. Успех! :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

трябва да права презентация по аналитична химия и незнам от къде да си набавя информация, ако някои може да ми помогна ще съм му много благодарна :( .Темата ми е:Екстрационни методи на анализ. :117::book:

предварително ви благодаря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз имам по свецифичен въпрос .... занимавам се с въртене на огнен пой обаче сместа която ползваме ( гас за осветление ) гори максимум 4 минути можете ли да ми препоръчате някоя смес която няма опасност да гръмне и би горяла около 10 минунти

http://zazz.bg/play:167fe049 тук можете да видите за какво говоря ..

п.с. : със сместа се залива слециален плат който гори ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, имам проблем (:

Утре ще ме изпитват за годишна оценка на едни задачи, а аз не мога да се справя с тях..

Оценката ми трябва, нуждая се от висока диплома, за да се преместя в друг град (:

Това са задачите:

Задача 1. По данни от опитна станция използването на нитратите за подхранване на цвеколто води до увеличаване на добива със 130 кг/дка. Обяснете как ще се получи амониев нитрат от азота на въздуха. Изразете химичните реакции с уравнения. Използвайте схемата за кръговрат на азота в природата. В какво състояние е NH4NO3 в почвата?

Задача 2. Натриевата селитра е подходящ тор за кисели почви (почви, съдържащи свободни водородни йони H+), на които се отглежда захарно цвекло. Изчислено е, че необходимото количество тор за дадена обработваема площ е 160 кг на декар. Пресметнете колко тона нитратни йони ще се внесат в почвата при торенето на площ от 100 дка. Отг: 11,650 t.

Задача 3. Изразете с химични уравнения процесите, които се извършват при получаване на меден нитрат от медни отпадъци. Какви мерки ще предложите за опазване на околната среда? Начертайте апаратура за безопасно лабораторно осъществяване на процесите (това не е задължително)

Благодаря (:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам да реша следната задача, а не успявам:

Имам уравнение, което ми показва моларните отношения:

2.ZnS +3.O2 ----> 2.ZnO + 2.SO2 (индексите на кислорода са отдолу, но не знам как да ги напиша)

Изчислете обема на серния диоксид, който се отделя при преработката на 1 тон ZnS ако примесите са 50%.Изчислявам n(ZnO), намира n(SO2) и след

това m(SO2), след това Vm и от формулата Vm=V/n намирам V(SO2), но получавам 0,05м^3, което естествено е невъзможно при преработката на

1 тон ZnS. Моля помогнете, благодаря предварително !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте! Бихте ли ми обяснили как по дадено наименование да даден алкан с разклонена верига можем да съставим структурната му формула? Най-добре ще е ако можете да ми дадете някакъв алгоритъм. Благодаря за вниманието!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Метан амин + солна киселина

Позиционна изомерия на аминокиселини

Горене на етанова киселина

Получаване на сапун

Метанол + оцетна киселина

Естерификация на салицилова киселина

Получаване на дипептиди

Дехидратация на етен

Неутрализация на фенол

Верижни изомери на ботанол

Електролитна досоцияция на амино-оцетна киселина

И за един въпрос да ми поогнете, ще съм ви много благодарен...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://izdatelstvo.shu-bg.net/books/themes...0tehnologiq.htm

Прочети тази книга:

Органична химична технология

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте! Бихте ли ми обяснили как по дадено наименование да даден алкан с разклонена верига можем да съставим структурната му формула? Най-добре ще е ако можете да ми дадете някакъв алгоритъм. Благодаря за вниманието!!!

Здравей! Няма проблем да ти обясним, но мисля, че отговора на въпроса ти го има във всеки учебник, съдържащ темата Алкани. :post-70473-1124971712:

ХОМОЛОГИЯ И НАИМЕНОВАНИЯ (НОМЕНКЛАТУРА)

Ако подредим алканите по нарастване на броя на техните въглеродни атоми, ще получим ред от съединения, в който всеки следващ въглерод ще се различава от предходния по една метиленова група (-CH2-). Такъв ред от съединения се нарича хоморожен ред, а съединенията, които го изграждат – хомолози.

Съществуването на хомоложни редове улеснява много систематиката и изучаването на органичните съединения. Ако се познават свойствата на някои от членовете на хомоложния ред, свойствата на останалите могат да се предвидят.

Хомолозите в реда имат сходни химични свойства, правилно променящи се физични свойства и общ метод за получаване.

Общата формула, на която се подчиняват хомолозите на алканите е CnH2n+2, където n е броят на въглеродните атоми във веригата.

СН4 - метан,

С2Н6 - етан,

С3Н8 - пропан,

С4Н10 – бутан,

С5Н12 - пентан

С6Н14 - хексан

С7Н16 - хептан

С8Н18 - октан

С9Н20 - нонан

С10Н22 - декан

Първите четири члена на хомоложния ред на алканите имат исторически утвърдени случайни (тривиални) наименования. Наименованията на следващите въглеводородите в хомоложния ред се образуват по систематичната номенклатура на IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry – Международен съюз по чиста и приложта химия): от корените на гръцките или латинските наименования на числата, които показват броя на въглеродните атоми в молекулата и наставка “ан”.

СН3-СН2-СН2-СН2-СН3 пентан

СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 хексан

СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 хептан

Ако от молекулата на наситените въглеводороди се отнеме един водороден атом се получават въглеводородни остатъци (групи), които се означават със символа R -. Тези остатъци се наричат алкили (алкилова група, алкилов остатък)и имат обща формула CnH2n+1.

, остават атомни групи или остатъци (радикали), които не съществуват в свободно състояние или са способни да съществуват много късо време. и обикновено (радикал) със свободен електрон при съответния въглероден атом.

метан СН4 СН3 метилов остатък (метилова група)

етан С2Н6 СН3-СН2 етилов остатък (етилова група)

пропан С3Н8 СН3-СН2-СН2 пропилов остатък

(пропилова група)

Наименованията на по-сложно построените алкани се образуват като производни на най-дългата въглеродна верига, която се приема за главна, а страничните се означават като заместители алкилови групи. Местата им се означават с арабски цифри, като началото на веригата се избира така, че заместителят да приема по-малък номер.

СН3-СН-СН2-СН3 2-метилбутан (а не 3-метилбутан!)

½

СН3

Ако присъстват няколко алкилови заместителя, то началото на веригата се избира по такъв начин, че сумата от номерациите на заместителите да е най-малка.

СН3-СН-СН2-СН2-СН-СН2-СН3 2,5-диметилхептан

o ½ (а не 3,6-диметилхептан)

СН3 СН3

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте! Бихте ли ми обяснили как по дадено наименование да даден алкан с разклонена верига можем да съставим структурната му формула? Най-добре ще е ако можете да ми дадете някакъв алгоритъм. Благодаря за вниманието!!!

Здравей! Няма проблем да ти обясним, но мисля, че отговора на въпроса ти го има във всеки учебник, съдържащ темата Алкани. :post-70473-1124971712:

ХОМОЛОГИЯ И НАИМЕНОВАНИЯ (НОМЕНКЛАТУРА)

Ако подредим алканите по нарастване на броя на техните въглеродни атоми, ще получим ред от съединения, в който всеки следващ въглерод ще се различава от предходния по една метиленова група (-CH2-). Такъв ред от съединения се нарича хоморожен ред, а съединенията, които го изграждат – хомолози.

Съществуването на хомоложни редове улеснява много систематиката и изучаването на органичните съединения. Ако се познават свойствата на някои от членовете на хомоложния ред, свойствата на останалите могат да се предвидят.

Хомолозите в реда имат сходни химични свойства, правилно променящи се физични свойства и общ метод за получаване.

Общата формула, на която се подчиняват хомолозите на алканите е CnH2n+2, където n е броят на въглеродните атоми във веригата.

СН4 - метан,

С2Н6 - етан,

С3Н8 - пропан,

С4Н10 – бутан,

С5Н12 - пентан

С6Н14 - хексан

С7Н16 - хептан

С8Н18 - октан

С9Н20 - нонан

С10Н22 - декан

Първите четири члена на хомоложния ред на алканите имат исторически утвърдени случайни (тривиални) наименования. Наименованията на следващите въглеводородите в хомоложния ред се образуват по систематичната номенклатура на IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry – Международен съюз по чиста и приложта химия): от корените на гръцките или латинските наименования на числата, които показват броя на въглеродните атоми в молекулата и наставка “ан”.

СН3-СН2-СН2-СН2-СН3 пентан

СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 хексан

СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 хептан

Ако от молекулата на наситените въглеводороди се отнеме един водороден атом се получават въглеводородни остатъци (групи), които се означават със символа R -. Тези остатъци се наричат алкили (алкилова група, алкилов остатък)и имат обща формула CnH2n+1.

, остават атомни групи или остатъци (радикали), които не съществуват в свободно състояние или са способни да съществуват много късо време. и обикновено (радикал) със свободен електрон при съответния въглероден атом.

метан СН4 СН3 метилов остатък (метилова група)

етан С2Н6 СН3-СН2 етилов остатък (етилова група)

пропан С3Н8 СН3-СН2-СН2 пропилов остатък

(пропилова група)

Наименованията на по-сложно построените алкани се образуват като производни на най-дългата въглеродна верига, която се приема за главна, а страничните се означават като заместители алкилови групи. Местата им се означават с арабски цифри, като началото на веригата се избира така, че заместителят да приема по-малък номер.

СН3-СН-СН2-СН3 2-метилбутан (а не 3-метилбутан!)

½

СН3

Ако присъстват няколко алкилови заместителя, то началото на веригата се избира по такъв начин, че сумата от номерациите на заместителите да е най-малка.

СН3-СН-СН2-СН2-СН-СН2-СН3 2,5-диметилхептан

o ½ (а не 3,6-диметилхептан)

СН3 СН3

Ако дадения алкан съдържа няколко вида алкилови заместители (метил, етил , пропил) при наименуването му те се подреждат по азбучен ред.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей! Няма проблем да ти обясним, но мисля, че отговора на въпроса ти го има във всеки учебник, съдържащ темата Алкани. :post-70473-1124971712:

ХОМОЛОГИЯ И НАИМЕНОВАНИЯ (НОМЕНКЛАТУРА)

Ако подредим алканите по нарастване на броя на техните въглеродни атоми, ще получим ред от съединения, в който всеки следващ въглерод ще се различава от предходния по една метиленова група (-CH2-). Такъв ред от съединения се нарича хоморожен ред, а съединенията, които го изграждат – хомолози.

Съществуването на хомоложни редове улеснява много систематиката и изучаването на органичните съединения. Ако се познават свойствата на някои от членовете на хомоложния ред, свойствата на останалите могат да се предвидят.

Хомолозите в реда имат сходни химични свойства, правилно променящи се физични свойства и общ метод за получаване.

Общата формула, на която се подчиняват хомолозите на алканите е CnH2n+2, където n е броят на въглеродните атоми във веригата.

СН4 - метан,

С2Н6 - етан,

С3Н8 - пропан,

С4Н10 – бутан,

С5Н12 - пентан

С6Н14 - хексан

С7Н16 - хептан

С8Н18 - октан

С9Н20 - нонан

С10Н22 - декан

Първите четири члена на хомоложния ред на алканите имат исторически утвърдени случайни (тривиални) наименования. Наименованията на следващите въглеводородите в хомоложния ред се образуват по систематичната номенклатура на IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry – Международен съюз по чиста и приложта химия): от корените на гръцките или латинските наименования на числата, които показват броя на въглеродните атоми в молекулата и наставка “ан”.

СН3-СН2-СН2-СН2-СН3 пентан

СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 хексан

СН3-СН2-СН2-СН2-СН2-СН2-СН3 хептан

Ако от молекулата на наситените въглеводороди се отнеме един водороден атом се получават въглеводородни остатъци (групи), които се означават със символа R -. Тези остатъци се наричат алкили (алкилова група, алкилов остатък)и имат обща формула CnH2n+1.

, остават атомни групи или остатъци (радикали), които не съществуват в свободно състояние или са способни да съществуват много късо време. и обикновено (радикал) със свободен електрон при съответния въглероден атом.

метан СН4 СН3 метилов остатък (метилова група)

етан С2Н6 СН3-СН2 етилов остатък (етилова група)

пропан С3Н8 СН3-СН2-СН2 пропилов остатък

(пропилова група)

Наименованията на по-сложно построените алкани се образуват като производни на най-дългата въглеродна верига, която се приема за главна, а страничните се означават като заместители алкилови групи. Местата им се означават с арабски цифри, като началото на веригата се избира така, че заместителят да приема по-малък номер.

СН3-СН-СН2-СН3 2-метилбутан (а не 3-метилбутан!)

½

СН3

Ако присъстват няколко алкилови заместителя, то началото на веригата се избира по такъв начин, че сумата от номерациите на заместителите да е най-малка.

СН3-СН-СН2-СН2-СН-СН2-СН3 2,5-диметилхептан

o ½ (а не 3,6-диметилхептан)

СН3 СН3

Ако дадения алкан съдържа няколко вида алкилови заместители (метил, етил , пропил) при наименуването му те се подреждат по азбучен ред.

Ясно ми е как по дадена структурна формула да съставя наименование, но не ми е ясно как по дадено наименование да съставя структурна формула!

Например как да съставя структурната формула на 2,5-диметилхептан?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако имаш 2,5-диметилхептан:

1) Наименованието на този въглеводород окончава на -ан, следователно това е алкан

2) Имаш "хептан", следователно този алкан има 7 въглеродни атома във веригата

3) 2,5-диметил - това означава, че във въглеводородната верига имаш два метилови остатъка на 2 и 5 позиция, т.е. при 2 и 5 въглероден атом във веригата, един Н-атом е заменен с -СН3 група

CH3 - CH (CH3) - CH2 - CH2 - CH (CH3) - CH2 - CH3

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...