Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • 4 седмици по-късно...
  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте! Търся вещество/а, които да не са отровни или вредни за човека, да не са мазни или да цапат, да са сравнително евтени и достъпни и да щадят желязото (тоест да не ръждясва и гние от тях).

Веществата трябва да са водо-растворими и да повишават температурата й на кипене.

 Знам, че налягането и антифриза вършат тази работа, но и двете не мога да употребя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, milen m said:

Здравейте! Търся вещество/а, които да не са отровни или вредни за човека, да не са мазни или да цапат, да са сравнително евтени и достъпни и да щадят желязото (тоест да не ръждясва и гние от тях).

Веществата трябва да са водо-растворими и да повишават температурата й на кипене.

 Знам, че налягането и антифриза вършат тази работа, но и двете не мога да употребя.

Има един закон, "Закон на Раул" (има го в Уикипедията), който описва поведението на температурата на кипене на водата при разтвори. На практика всяко вещество, повишава температурата, стига обемът на разтвора да е по-малък от сумарният обем на водата и добавеното вещество преди смесването. Затова всякакви соли вдигат температурата, защото дисоциират и се разтварят, не променяйки обема на водата. Спиртът обаче не намалява обема на разтвора, затова при него температурата на кипене спада. Е, при големи концентрации може да има и отклонения...

Така че имаш богат избор, Опитай например със захар, тя не е агресивна към желязото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.03.2021 г. at 10:18, scaner said:

Има един закон, "Закон на Раул" (има го в Уикипедията)

Благодаря много на scaner, но чукчата си е чукча. От уикипедията с тези "парни налягания" и "моларни концентрации" съм направо на светлини години от това което ми трябва. В този форум прочетох, че 57 грама сол повишават температурата на кипене с 1/2 градуса, което при максимална концентрация от 400гр/л, (ако не се лъжа) ще повдигнат температурата със 7 градуса, на мен това ми е малко, а пък и солта ще ми скапе железата. За минус 12 градусов антифриз, го дават да заври при 125 градуса, което ме устройва, но пък е отровен. 

А бе ще взема да опиша точно за какво ми трябва, а пък да но някой ми влезе в положение и ми каже какво точно да използвам.

Представете си три железни варела (различни по диаметър и височина) вкарани един в друг, като м/у външния и средния гори огън, м/у средния и вътрешния има вода (въпросната течност), а във вътрешния има материал за ракия. Всичко върви перфектно, докато не реша да си събера и патуки под 36-38 алкохолни градуса, защото водата в средния варел завира, а температурата и не се повишава Иий .........чучурчето спира, а това си е чиста загуба. За тази процедура ме устройва и антифриза, но в средния варел си варя и зимнината (компоти и труший), та за това не искам да използвам отровни блажни и цапащи в/ва. Когато водата заври, излиза и облива външния казан, който е доста нагрят и ако във водата има захар (както scaner предложи – за което него обвинявам, защото той не знаеше тези подробности), представете си каква смрад на прегорена захар ще се разнесе.

  Предварително благодаря на отзовалите се и черпя по една виртуална ракия.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

1. Ако е открито шише с течност и по външния вид се предполага-Fe сол. Нека желязото да бъде с 3+ заряд . Как ще докажете наличието на тази желязна сол, ако разполагате с реактиви от : сребърен нитрат, натриева основа, солна киселина и бариев хлорид. Изразете със съответните уравнения химичния процес, използвайте и таблицата за разтворимост.

2. В-вото А се дислоцира на 2вида йони. Единият вид йони оцветява. Единият вид йони оцветява лакмуса в червено, а другият вид с разтвор на сребърен нитрат образува бяла утайка от в-вото Б. Кои са в-вата А и Б? Изразете реакциите с уравнения.

3. С кои от електролитите ще взаимодейства алуминиев трихлорид? разтворите са: калиева основа, солна киселина, калциев нитрат, сребърен нитрат, сярна киселина. Изразете възможните ЙОР с трите вида уравнения.

4. Възможно ли да съществуват едновременно в разтвор електролитите: Двойките електролити са : А)Калциев хлорид + натриев карбонат Б)Калиев хлорид + оловен ацетат В)Калциев хлорид + калиев йодид Г)Железен трихлорид + натриева основа. Напишете и изравнете р-циите и се обосновете.

Много ще съм Ви благодарна ако ми помогнете!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Привет.

Имаме следния проблем. Поради ниска информираност преди 6-7 години рязахме с баща ми с ъглошлайф етернитови платна в градина на село. Скоро прочетох, че съдържат азбест и т.н. Сега това не ми дава мира. Притеснявам се, че сме замърсили почвата и т.н. Затова се чудя какво да правим и искам да взема информирано решение, макар и късно. Там не живее никой, но родителите ми ходят често, както и ние понякога и се притеснявам, дали все още може да има азбестови влакна в самата къща, както и какво да правим с градината.

Конкретният ми въпрос е, дали има лаборатория в България, която може да направи анализ на почвата и ако не е безбожно скъпо, да провери за наличие на азбестови влакна в помещенията. Надявам се така да получим някакъв ориентир. Ако има, ще си платим да направят анализ, за да решим какво да предприемем.

P.S. Последните дни се загледах и забелязвам, че има села, в които почти всяка къща има разни постройки с етернитови платна 😟 Най-лошото е, че не съм чувал да има информационна кампания, която да предупреди населението за опасността от вдишването на азбестови влакна 😟

 

Редактирано от mitkomitashki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, mitkomitashki said:

Поради ниска информираност преди 6-7 години рязахме с баща ми с ъглошлайф етернитови платна

Това, което си вдишал при рязането, поне 100 години няма да го плучиш същото от почвата, зелечука и къщата. И освн това дозата, която ще получаваш е милиони пъти по-малка от тази при рязането.  Кръсти се, това което е в тебе да не е по-силно от организма ти.

п.с. Да не вземеш да метеш на сухо мястото, че ще получиш още една такава доза.

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, Exhemus said:

Това, което си вдишал при рязането, поне 100 години няма да го плучиш същото от почвата, зелечука и къщата. И освн това дозата, която ще получаваш е милиони пъти по-малка от тази при рязането.  Кръсти се, това което е в тебе да не е по-силно от организма ти.

Въпросът е да разберем дали и каква опасност има за останалите и да предприемем някакви действия. Намерих информация, че в Англия, Германия и т.н. можеш да платиш за анализ на почва, прах, въздуха в помещенията и т.н., но тук не намирам никаква информация.

Притеснява ме, дали на въпросното място след такъв период е останал азбест, който да е опасен. Вероятно има такъв премесен с цимент, но дали има нещо, което може да се пренесе с дрехи и т.н. и да се вдиша по-късно и т.н.? 

Та има ли някаква възможност това да се направи в България? И въобще има ли към кой да се обърне човек в такива случаи? Защото като се замисля, виждал съм служители на ВиК да режат етернитови тръби при аварии без никакви предпазни средства 😟 И май на никой не му пука особено.

P.S. Тия дни само чета по темата и се чудя, какво се е случило с тоновете азбестов прах след 11-ти семпември в Ню Йорк? Намирам данни за между 2000 тона азбестов прах от кулите близнаци 😟  Въпросът е какво се случва след това?

Редактирано от mitkomitashki
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
Преди 6 часа, Едуард said:

От къде може да се закупят тези реактиви?

12F25701-4588-4D92-8DF4-A40FD2B77768.jpeg

"Драган Цанков", 28.

Но има много по лесен начин. Аmmónium (NH4)+ nitrát (NO3)= NH4NO3. Изкуствена тор 94% ammónium-nitrátból и 6% kerozin, benzin, dízelolajból = казва се ANFO. Ефектът е неописаем. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Надявам се на сериозно отношение, а не на подготовка за терор. Взривни вещества + омраза е много опасна комбинация. Не е шега и игра за недоволни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 29.04.2021 г. at 19:20, mitkomitashki said:

Привет.

Имаме следния проблем. Поради ниска информираност преди 6-7 години рязахме с баща ми с ъглошлайф етернитови платна в градина на село. Скоро прочетох, че съдържат азбест и т.н. Сега това не ми дава мира. Притеснявам се, че сме замърсили почвата и т.н. Затова се чудя какво да правим и искам да взема информирано решение, макар и късно. Там не живее никой, но родителите ми ходят често, както и ние понякога и се притеснявам, дали все още може да има азбестови влакна в самата къща, както и какво да правим с градината.

Конкретният ми въпрос е, дали има лаборатория в България, която може да направи анализ на почвата и ако не е безбожно скъпо, да провери за наличие на азбестови влакна в помещенията. Надявам се така да получим някакъв ориентир. Ако има, ще си платим да направят анализ, за да решим какво да предприемем.

P.S. Последните дни се загледах и забелязвам, че има села, в които почти всяка къща има разни постройки с етернитови платна 😟 Най-лошото е, че не съм чувал да има информационна кампания, която да предупреди населението за опасността от вдишването на азбестови влакна 😟

 

Спокойно,имам дядо който живее в схлупена колиба,покрива му е изцяло от интернитови платна,човека е на 89 години и му няма нищо.Иначе сте прав, този материал е канцерогенен,но едно време хората не са знаели.То пък щото ние като знаем днес какви боклуци ядем-ама пак продължаваме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Едуард said:

От къде може да се закупят тези реактиви?

12F25701-4588-4D92-8DF4-A40FD2B77768.jpeg

oт фирма която продава химикали, за София: Валерус, жълтият магазин, теоком, аквахим и още много други

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...