Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Мнения 763
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Моля за помощ при определяне степените на окисление на следните съединения (или поне някои от тях):

NH4NO3 (амониева селитра)

(NH4)2SO4 (амониев сулфат)

Ca(NO3)2 (калциева селитра)

KNO3 (калиева селитра)

KH2PO4 (Калиев дихидрогенфосфат)

K2CO3 (Калиев карбонат)

KNO3 (Обикновена калиева селитра)

K2SO4 (Поташ)

Ca(H2PO4)2.CaSO4.2H2O (суперфосфат)

CaHPO4 (преципитат)

Ca(H2PO4)2 (двоен суперфосфат)

Ca3(PO4)2 (фосфоритно брашно)

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

NH4+1 NO3-1 (амониева селитра)

(NH4)+12SO4-2 (амониев сулфат)

Ca+2(NO3)2-1 (калциева селитра)

K+1NO3-1 (калиева селитра)

K+1H2PO4-1 (Калиев дихидрогенфосфат)

K+12CO3-2 (Калиев карбонат)

K+1NO3-1 (Обикновена калиева селитра)

K+12SO4-2 (Поташ)

Ca+2(H2PO4)-1 2.Ca+2SO4-2.2H+2OH- (суперфосфат)

Ca+2HPO4-2 (преципитат)

Ca+2(H2PO4)-12 (двоен суперфосфат)

Ca+23(PO4)-2 2 (фосфоритно брашно)

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Много важно е за мен да разбера начин за обезвреждане на цианногенни гликозиди в плодове, например череши. Т.е., как може да се отдели HCN от тях преди да си ги изял.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

1.Oпределете формулата на един от кристалохидратите на Na2SO4 , ако при

обезводняването му масата му е намаляла с 47% 11т.

2.Колко кg H2O е необходима за да се разредят 300dm H2SO4 с мас.част 63% и

ρ=1,535 kg/dm3 за да се получи разтвор на киселината с мас.част 40%? 13т.

ако някои има представа как се решават моля да помогне?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой знае ли рецепта за флуид, от които да се правят сапуненни балончета с голяма трайност т.е. да не се пукат бързо. Прочетох, че сапунен балон поставен в буркан е издържал почти една година без да се спука. Това възможно ли е? Гледал съм много шоута на бъбълисти и те действително си играят с разтвора. Това някаква тайна ли е или всеки може да си направи такъв разтвор? Поне на децата ни ще е интересно и ще се забавляват. Ако някой знае ще съм много благодарен!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Абе това ми е за домашно пък съм много зле по химия :(

Al(OH)3 + H2So4 -->

Al(OH)3 + KOH -->

AL2O3 + H2O -->

Al2O3 + HCl -->

Al2O3 + KOH -->

и един преход ся ще се опитам да го направя :Д

Al2O3 --> AlCl3 --> Al(OH)3 --> NaAlO2

И от Al(OH)3 към Al2O3

Това е :Д

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако някой може да ми помогне с информация за "Производство на политетрафлуоретилен" или на кратко "тефлон" ...

Страшно много ще съм му благодарна!!!

Трябва ми:

- описание на технологичния процес

- характеристика на крайния продукт

- как това производство замърсява околната среда

- токсично действие на мономера (R и S фрази)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Късно видях, че на някой му трябват изпарителни инсталации... Иначе имам Процеси и апарати в ХВП, Технологично обзавеждане в 2 части, втората от които в половината си част е посветена на вакуум-изпарителните инсталации (бяха ми любими). Взела съм си и трите изпита, така че ако все още мога да помогна... :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте, случайно попаднах на форума ви. И понеже химията е непонятна за мен сфера смятам, че тук трябва да има много умни хора. :) Интересува ме нещо, което може би ще ви се стори странно, но много се надявам да можете да ми помогнете. Тъй като работя с гелове и акрилен прах (занимавам се с маникюр) и се интересувам от съставките, които съдържат тези материали, от това как влияят на организма, предизвикват ли алергии, какви са химичните свойства на двата материала гел и акрил и подобни неща? С акрилната пудра се използва и мономер, който също има непонятен за мен състав и ужасна миризма. Мога да ви изброя веществата, които са описани на етикетите на материалите, ако са ви необходими и в случай, че ви се занимава с мен. Много ще съм благодарна, ако някой може да ми помогне с някаква информация. Може да ми пишете и на лични, ако смятате че въпроса не е подходящ за тук. Благодаря предварително :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересуваме дали някой знае колко точно са различните изомери на нонан-а. Лично аз получих 33 по мое мнение различни изомера, но не съм сигурен дали не съм изтървал някой.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Първо: искам да ви поздравя за страхотният форум,БРАВО добре се справяте продължавайте в същият дух :good: .

А сега на проблема. Та моето хлапе никакво го няма по химия, а утре ще правят контролна работа и той ме моли за помощ. Преди 20 години, в гимназията химията страшно ми вървеше, но вече съм по забравил нещицата. Госпожата му е дала какво ще е контролното, той само трябва да се упражнява и да си го напише там. Аз тук-таме му понаписах (направих му сравненията), ама не си спомням всичко. Моля за малко помощ, защото се затруднявам при преходите.

Глицерол: C3H5 (OH)3 (ако си спомням правилно)

1. При хидролиза (тъмна Индия) да се получи глицерол. :help:

2. Глицерол + Na --> 2C3H5 (OH)3 + 6Na → 2C3H5(ONa)3 + 3H2 (това май го реших, но не съм сигурен дали е правилно)

3. Глицерол + HONO2 --> C3H5 (OH)3 + 3HONO2 -> C3H5(ONO2)3 + 3HOH (не съм сигурен дали е правилно)

4. Глицерол + Cu(OH)2 --> :help:

5. Глицерол + ? --> CO2 + H2O :help:

Фенол: C6H5OH

1. Хлоробензен + ? --> фенол :help:

2. Фенол + ? --> натриев фенолат :help:

3. Фенол + Cl2 --> ? :help:

4. Фенол + ? --> пикринова киселина :help:

5. Фенол + FeCl3 --> ? :help:

6. Фенол + ? --> CO2+H2O :help:

Ще съм страшно благодарен на всеки,който ми/му помогне. :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глицерол:

1. C3H5Cl3 + 3 H2O = C3H5(OH)3

2. Правилно

3. Правилно

4. Качествена реакция. Получава се меден (ІІ) глицерат.

5. + О2 (горене)

Фенол:

1. + HOH

2. + Na/NaOH

3. = 2,4,6-трихлорфенол

4. + HNO3 Пикриновата киселина е 2,4,6-тринитрофенол.

5. Качествена реакция

6. + О2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Глицерол:

1. C3H5Cl3 + 3 H2O = C3H5(OH)3

2. Правилно

3. Правилно

4. Качествена реакция. Получава се меден (ІІ) глицерат.

5. + О2 (горене)

Фенол:

1. + HOH

2. + Na/NaOH

3. = 2,4,6-трихлорфенол

4. + HNO3 Пикриновата киселина е 2,4,6-тринитрофенол.

5. Качествена реакция

6. + О2

Много благодаря за бързият отговор :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте. Като потребител с 1 пост мисля че въпроса ми е за тук.

Какви са химичните свойства(с какво взаимодействат):

метилбензен, диметилбензен, трихлороетилен, тетрахлорометан.

Единственото, което открих, е че метилбензенът се окислява. :post-20645-1121105496:

Не ми трябват формули и уравнения, а само веществата, с които взаимодействат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здравейте. Като потребител с 1 пост мисля че въпроса ми е за тук.

Какви са химичните свойства(с какво взаимодействат):

метилбензен, диметилбензен, трихлороетилен, тетрахлорометан.

Единственото, което открих, е че метилбензенът се окислява. post-20645-1121105496.gif

Не ми трябват формули и уравнения, а само веществата, с които взаимодействат.

Метилбензен и диметилбензен - с халогени (Cl, Br); с метилхалогениди (напр. CH3Cl); с NO2+; SO3; окислява се от KMnO4 и K2Cr2O7, хидриране с H2.

Трихлороетилен - HCl, H2О, H2, окислява се от KMnO4, Ag2O и пероксидни съединения, гори от кислорода на въздуха.

Тетрахлорoметан - редукция с H2 (катализатор Pd).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

здр :) понеже никъде не успях да намеря инфо отноно едно нещо което ми трябва - се регистрирах тука с надеждата да ми помогнете :)

минавам направо по въпроса

материала "expanded polypropylene" или "разпенен полипропилен"

по какъв начин се получава ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте, искам да постна първия си пост тука, следащото може да е като тема

Бихте ли ми превели тези химикали, също бихте ли ми казали дали могат да се закупят и от къде ?

- sodium carbonate, H2SO4, sulfuric acid, hydrochloric acid, Potassium permanganate, Ammonia water (ammonium

hydroxide), Acetone, ether, limestone, sodium permanganate.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

sodium carbonate - натриев карбонат

sulfuric acid - сярна киселина

hydrochloric acid - солна киселина

potassium permanganate - калиев перманганат

ammonia water - амонячна вода

acetone - ацетон

ether - етер

limestone - калциев карбонат

sodium permanganate - натриев перманганат

Някои може да ги купиш от аптеката (калиев перманганат и амонячна вода), ацетонът може да го намериш в почти всеки магазин, а иначе всички тези съединения може да намериш в специализираните химически магазини.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нашенец изобрети газирана ракия

26 януари 2009 / News.dir.bg

В скоро време у нас може да започне производство на високоалкохолни газирани напитки по русенски патент, предаде ruseinfo.net.

Полезният модел, дело на Висарион Димитров, е регистриран в Патентното ведомство миналата година и обхваща всички напитки със съдържание на алкохол над 30% - ракия, водка, уиски, джин, текила, ром и др.

Идеята хрумва на Висарион през 2004 г. и той я изпробва, като създава в домашни условия няколко вида газиран алкохол. На следващата година подава заявка в Патентното ведомство, което му издава удостоверение за полезен модел.

Методът му предвижда газиране на напитката чрез насищане с течен или газообразен въглероден диоксид, осигуряващ концентрация от 5 до 16 g/l. В резултат алкохолът придобива тонизиращи свойства, придаващи ново усещане при консумирането му, като същевременно ароматът, вкусът и алкохолното съдържание се запазват.

Към производството на газирана ракия вече има проявен интерес от "Винпром Карнобат", имам обаче и други предложения, каза Димитров.

Изобретателят не възнамерява да остява работата по създаването на оригинални питиета насред път и вече е готов и със следващо предложение - ментова бира. Тя е заявена за патент едва преди два месеца. С добавянето на мента всички видове бира придобиват леко лютив вкус, а усещането е все едно, че си мил зъбите си с паста за зъби, обясни той.

Висарион Димитров е 35-годишен и с разработката на свои оригинални идеи се занимава от 5-6 години. Преди време той бе част от екипа, патентовал цветен хляб със зеленчуци и водорасли. Интересният проект, предвиждащ заедно с хляба да се поднасят витамини и полезни за организма минерали по рецепта, все още е без реализация, макар че предизвика много шум не само у нас, но и в чужбина.

http://dnes.dir.bg/2009/01/26/news3907000.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

здравейте,имам въпрос и не можах да намеря отговор никаде другаде в нета.става вупрос за гранулиране на течност чрез насиштането и върху въглеродни гранули.така оспях да си го преведа от англииски(to saturate carbon based granules).а сушто така беше споменато и активен въглерод(в буквален превод или activated carbon).надявам се някои да ме светне за какво става на въпрос или да ме насочи каде да потърся инфо.благодаря предварително

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
При хлориране на n-пентан се получава смес от три монохлоропроизводни (1-,2-,3-хлоропентан). Кое от тях преобладава в сместа? :fool:

Би трябвало 2- и 3-хлоропентан да са в преобладаващо равни количества.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...