Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител
Здравейте ! Някой може ли да ми помогне с тези задачи по химия http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...c7fa03/img_2787 , че ми е много важно :S

кажи ми от кой учебник и кой клас си, мисля че ги решавахме миналата година и ако са същите ще си потърся тетрадката (:

по темата аз отново имам нужда от помощ :Д и двете задачи 3 и 4 :head_hurts_kr:

imgp5432b.jpg

благодаряяяя :yeah:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

кажи ми от кой учебник и кой клас си, мисля че ги решавахме миналата година и ако са същите ще си потърся тетрадкаta (:

Учебника е Химия и опазване на околната среда задължителна подготовка 9 клас на Г.Близнаков ,Л. Боянова,А.Соколова,П. Рибарска на издателство анубис това са задачите от последните страници на учебника.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля за помощ :(

Ако някои може да помогне с задачките ще съм много благодарна!!!

1. При изгаряне на 10 тона пирит съдържащ примеси е получен 3500м3 SO2 измерен при нормални условия. Изчислете процента на примесите в пирита.

2. Колко нормален е разтворът приготвен от 320см3 62% разтвор на H2SO4 с плътност 1520кг/м3 и 400 см3 5N разтвор на същата киселина?

3. Колко грама калций е реагирал с вода ако обемът на оделения при реакциата водорад при темп. 25С и налягане 0.98.10(на 5-та) Ра е 630см3

4 Към 100 см3 96%р-р на H2SO4 с плътност 1840кг/м3 са прибавени 400см3 вода при което се получава разтвор с плътност 1220кг/м3. Да се изчислят нормалносста и масовичт процентен състав на този разтвор.

5. КОлко кг амоняк е необходим за получаване на 5кг 60% р-р на HNO3, ако процесът протича с 3% загуби

6.До какъв обем трябва да се изпарят 4dm3 от 0.01N NaCl, за да се получи 0.2N разтвор?

Много ме затрудняват...моля помогнете..които с каквото може.

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Моля за помощ :(

Ако някои може да помогне с задачките ще съм много благодарна!!!

1. При изгаряне на 10 тона пирит съдържащ примеси е получен 3500м3 SO2 измерен при нормални условия. Изчислете процента на примесите в пирита.

2. Колко нормален е разтворът приготвен от 320см3 62% разтвор на H2SO4 с плътност 1520кг/м3 и 400 см3 5N разтвор на същата киселина?

3. Колко грама калций е реагирал с вода ако обемът на оделения при реакциата водорад при темп. 25С и налягане 0.98.10(на 5-та) Ра е 630см3

4 Към 100 см3 96%р-р на H2SO4 с плътност 1840кг/м3 са прибавени 400см3 вода при което се получава разтвор с плътност 1220кг/м3. Да се изчислят нормалносста и масовичт процентен състав на този разтвор.

5. КОлко кг амоняк е необходим за получаване на 5кг 60% р-р на HNO3, ако процесът протича с 3% загуби

6.До какъв обем трябва да се изпарят 4dm3 от 0.01N NaCl, за да се получи 0.2N разтвор?

Много ме затрудняват...моля помогнете..които с каквото може.

Благодаря предварително.

Не разбирам смисала на въпроса - като дойде време за изпит кой ще ти помага. Задачите не са съвсем елементарни, но не са и кой знае колко сложни. Мога да ги реша всичките с малко замисляне, а съм учил стехеоеметрични изчисления преди девет години. Дай да караме стъпка по стъпка - аз започвам решнието, ти продължаваш. Иначе наготово - файда йок. Ако не научиш стехеометричните изчисления, с каква химия ще с занимваш?

Задача 1:

1. m0(Пирит)=10t=10000 kg

2. хим реакция - Приемаме пълно изгаряне:

2FeS2 + 5.5O2 --> Fe2O3 + 4SO2

3. материален баланс: 1 mol FeS2 --> 2 mol SO2

Сега да преминем от молове в маса и обем:

3.1)Моларната маса на FeS2 е M=(55.85+32*2) g/mol = 119.85 g/mol = 119.85 kg/kmol

3.2)Обемът на SO2 е премерен при нормални условия - aко го приемем за идеален газ: Vm=22.4L/mol=22.4m^3/kmol. Нормалният обем понякога се озаначава с буква N: NL, Nm^3 - нормален литър, нормален метър кубичен

В случай че обемът беше измерен при други условия, трябва да се приложи уравнението на идеалния газ: p*Vm=R*T.

3.3)Съставяме пропорция

1 kmol FeS2 --> 2 kmol SO2

1*119.85 kg/kmol --> 2*22.4 Nm^3/kmol

x ---> 3500 Nm^3

----------------------------------

x = (3500*1*119.85)/(2*22.4) = 9363 kg - чисто вещество пирит.

Проверяваме едицините: [Nm^3*kg/kmol]/[Nm^3/kmol]=kg - проверката е ок. Записваме извода:

m(FeS2)=9363 kg

w(FeS2),%=m(FeS2)/m0*100=?

w(примеси) = 100-w(FeS2),%=?

Сега изчсисли чистотата, и покажи как да се почне втората задача.

Edit:поправка на атомната маса на желязото

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Моля за помощ :(

....

2. Колко нормален е разтворът приготвен от 320см3 62% разтвор на H2SO4 с плътност 1520кг/м3 и 400 см3 5N разтвор на същата киселина?

...

Задачата е сложна, затова и ще я почна, останалите са подобни или на първата или на втората и ги оставям на вас - покажете опити за решения понте.

Дадено:

V1=320 mL

w1=62%

ro1=1,520 g/mL

V2=400 mL

N2=5 N

------------------

След смесване, N=?

Решение:

Когато се смесват концетрирани разтвори на киселини, основи, соли или органични вещества, не може да се приема, че обемът на разтвора не се променя, затова уравнението на смесване се дава чрез масовите части:

m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w

Всички изчисления трябва да се прехвърят в масови части, а накрая ползвайки плътността може да се премине в обемни концентрации:

1)За разтвор 1:

w1 - се знае.

m1=?

m1=ro1*V1=1,520*320 [g/mL*mL]=486,4g

2)За разтвор 2:

w2, m2, ro2=?

За да намерим плътността, трябва да я потърсим в таблица, но там обикновено тя е дадена като фунцкия на масовите проценти (w). Затова първо ще определим приблизтителната масова част на киселината във втория разтвор:

5N H2SO4 -->2,5 mol H2SO4/L -->2,5mol *98 = 245 g/L => w~245/1000=24.5%

По метода на опита и грешката (чрез итерация) определяме плътността и масова част на киселината:

w=25%-->ro=1,1821 kg/L =>N=250g/(98g/mol)/[1kg/(1,1821kg/L)]*2=6N

w=20%-->ro=1,1430 kg/L =>N=4,67N

w=22%-->ro=1,15864 kg/L =>N=5,20N

w=21,3%-->ro=1,1532 kg/L =>N=213g/(98g/mol)/[1kg/(1,1532 kg/L)]*2=5,01N

m2=1,1532 g/mL * 400mL = 461,3 g

3)Смесваме:

m1*w1 + m2*w2 = (m1+m2)*w

486,4*62 + 461,3*21,3=(m1+m2)*w

4)можеш ли да продължиш нататака?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Sorry za latinicata obache ezika na kompiutara se bugna neshto.

Niakoi moje li da napishe informacia za Ionnoobmenni reakcii s otdeliane na gaz? Ne moga da gi nameria nikade dori v Google/ Wikipedia.

Поправено: Някой може ли да напише информация за Йоннообменните реакций с отделяне на газ? Не мога да ги намеря в Гугъл/ Уикипедия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поправено: Някой може ли да напише информация за Йоннообменните реакций с отделяне на газ? Не мога да ги намеря в Гугъл/ Уикипедия.

в разтвор:

NH4Cl + NaOH --> NaCl + H2O + NH3(г)

NaHCO3 + HCl -->NaCl + H2O + CO2(г)

Na2S + 2HCl --> 2NaCl + H2S(г)

NaCN + HCl --> NaCl + HCN(г)

NaHSO3 + HCl --> NaCl + H2O + SO2(г)

при вз. на кристална готв. сол със сярна киселина

2NaCl(тв.) + H2SO4 --> Na2SO4 + 2HCl(г)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да попитам нещо свързано с органичната химия... мисля, че въпроса ми е лесен и се надявам някой да успее да ми помогне :) За пръв път задавам въпроса са във форум... Имам два въпроса...

Първият е да се напишат структорните формули на 2- метилбутан; 4 - метил - 1 - пропен; 4 - метил - 2 - пентин.

Вторият да се напишат наименованията на въглебодородите:(ЦИФРИТЕ СА ИНДЕКСИ, А ИМА ЕДНО МЯСТ С ЗНАК =- , КОЙТО ОЗНАЧАВА, ЧЕ СА ТРИ ЧЕРТИЧКИ ЕДНА ПОД ДРУГА)

CH3 - CH - CH2 - CH2 - CH3

|

CH3

CH3 - C= -C - CH2 - CH3

CH3 - C =C - CH2 - CH3

CH3 CH3

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Искам да попитам нещо свързано с органичната химия... мисля, че въпроса ми е лесен и се надявам някой да успее да ми помогне :) За пръв път задавам въпроса са във форум... Имам два въпроса...

Първият е да се напишат структорните формули на 2- метилбутан; 4 - метил - 1 - пропен; 4 - метил - 2 - пентин.

В

CH3-CH(CH3)-CH2-CH3

2 метил бутан

4 метил 1 пропен? не го разбрах, пропена има 3C атома

CH3-CH(CH3)-C=_C-CH3

4метил 2 пентин

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

CH3-CH(CH3)-CH2-CH3

2 метил бутан

4 метил 1 пропен? не го разбрах, пропена има 3C атома

CH3-CH(CH3)-C=_C-CH3

4метил 2 пентин

МНОГО БЛАГОДАРЯ ЗА ПОМОЩА... НАИСТИНА ЗА ПРЪВ ПЪТ ПИША ВЪВ ФОРУМИ НЕ СЪМ ОЧАКВАЛА ТОЛКОВА БЪРЗ ОТГОВОР... А ЗА ВТОРИЯТ ВЪПРОС МОЖЕШ ЛИ ДА МИ ПОМОГНЕШ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
CH3 - CH - CH2 - CH2 - CH3

|

CH3

CH3 - C= -C - CH2 - CH3

CH3 - C =C - CH2 - CH3

CH3 CH3

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО...

2 метил пентан

2 пентин

3 етил 2 пентен, ако е при 3-тия въглерод (от горната верига) или 4 метил 3 хексен, ако е при 2-рия (тези не са верни, в началото помислих, че CH3CH3 е етилов остатък, но той е CH3CH2 ;))

а ако е CH3- C(CH3)=C(CH3)-CH2-CH3 (както е най вероятно) е 2,3 диметил 2 пентен

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

2 метил пентан

2 пентин

3 етил 2 пентен, ако е при 3-тия въглерод (от горната верига) или 4 метил 3 хексен, ако е при 2-рия (тези не са верни, в началото помислих, че CH3CH3 е етилов остатък, но той е CH3CH2 ;))

а ако е CH3- C(CH3)=C(CH3)-CH2-CH3 (както е най вероятно) е 2,3 диметил 2 пентен

Само последен въпрос и искам да знаеш, че съм ти много, ама много благодарна... на първата формула CH3 не ми е под ch3, а под CH(второто), пак ли така се казва???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Само последен въпрос и искам да знаеш, че съм ти много, ама много благодарна... на първата формула CH3 не ми е под ch3, а под CH(второто), пак ли така се казва???

Там бе ясно, то и на последното ама си помислих, че примера е малко по-сложен и изисква съобразяване, че не горната верига е най-дълга ;). И все пак учи си химията особено номенклатурата, че тя е важна, а на форуми не винаги може д се разчита, както на информацията в тях (щото аз съм учил преди 30 години, а нещата се променят ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Там бе ясно, то и на последното ама си помислих, че примера е малко по-сложен и изисква съобразяване, че не горната верига е най-дълга ;). И все пак учи си химията особено номенклатурата, че тя е важна, а на форуми не винаги може д се разчита, както на информацията в тях (щото аз съм учил преди 30 години, а нещата се променят ;)).

Благодаря ти за помоща още веднъж и обещавам да ги науча ;)аз в момента уча само неорганична в университета, но това не ме оправдава, че в училище не съм ги научила ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

А нещо за технологията на приготвяне да сподели някой, някое трикче дето не го пише по дебелите книги ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако някой може да помогне много ще съм му благодарен.

трябва да напиша следните неща до утре сутрин.

9. Задача

Условие:

Даден е равновесният процес:

2H2S(г) + 3O2(г) (стрелка в двете посоки) 2H20(г) + 2SO2(г) – Q

Преценете какво влияние върху равновесието в системата ще окаже:

А) Добавянето на H2S;

B) Извеждането на SO2 от системата;

С) Внасянето на водна пара;

D) Нагряването;

Е) Внасянето на катализатор;

и

10. Задача

Условие:

Химичната реакция протича в газова фаза в съответствие с уравнението на процеса: A + B  C + D Как ще се измени скоростта на реакцията, ако при дадена температура:

А) Концентрацията на А се увеличи три пъти, а тази на В остане непроменена;

B) Концентрацията на В се увеличи три пъти, а концентрацията на А не се променя;

С) Концентрацията на всяко от двете вещества се увеличи по три пъти;

D) Концентрацията на А се увеличи три пъти, а тази на В се намали шест пъти;

E) Общото налягане се увеличи три пъти?

Zada4i.doc

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моля за помощ/може би за някой е елементарно това.../

Да се начертае пространствената форма на формулата-

..........CH3

..........|

CH3 – C – CH2 – C Ξ C – CH = CH – CH

..........|

.........СH3

Благодаря предварително.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте трябва ми малко инфо за приложение и употреба на желязото във формата на текст 2-3 абзаца; не мога сама да си го съчиня потърсих инфо, но не намерих нищо.

Благодаря предварително :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж приложение и биологична роля тук http://bg.wikipedia.org/wiki/Желязо.

Тук http://желязо.com/

Тук http://www.belchohristov.com/350.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Имам въпрос, който би могъл да прозвучи абсурдно и нелепо, но е от изключителна важност.

Нужен е органичен или неорганичен материал с голяма ударна жилавост и висока топлоустойчивост (до 2000 - две хиляди градуса Целзиеви).

Не е задължително да се огъва, но е важно да може да се пробива и разкроява.

Да не е токсичен (изключваме азбест или производни).

Параметри като якост на опън, якост на огъване, твърдост и топлопроводност не са от значение.

Да е устойчив на влага и киселини.

Листовете са със следните размери:

Ширина : до 1400 mm

Дължина : до 2000 mm

Дебелина: до 100 mm

Предварително благодаря за всяка форма на съдействие.

e-mail: office@g-92.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Здравейте, обиколих няколко Агро аптеки в София и никой не е чувал за следните екстри.

Potassium thiocyanate - Калиев тиоцианат

Ferric Nitrate - Железен нитрат

Поне, аз така си ги превеждам, на БГ.

Някой знае ли от къде мога да си ги купя?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...