Отиди на
Форум "Наука"

Къде в природата се среща числото 138


Recommended Posts

  • Потребител

Аз също не разбирам за какво е спорът. За мен числата на Фибоначи са свързани със "златното сечение" в архитектурата - 3:8; 8:13; 13:21 ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@adXok аз каквото имах да кажа, го казах на миналата страница...

Предишния ми пост не беше предназначен за теб(което е моя грешка), а ти вместо да ми правиш такива "интелектуални" забележки, вземи се запиши на курс по правопис.

П.П. Зодиакалните съзвездия са звездни карти, видими от нашата планета.

"Зодиакалните съзвездия" не са звездни карти, а група звезди най-често от една галактика.

Звездни карти видими от нашата планета? Ай сети се сам каде ти е грешката тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Човече, моля ти се започни да си проверяваш "фактите" преди да пишеш каквото и да било :post-70473-1124971712::|

Странно но ми напомняш на една "преподавателка" по религия която ни обясняваше, как Адам и Ева са имали само по 1 хромозома и доста по-опростено ДНК и за това са живели по-дълго :crazy_pilot:

За Адам и Ева. Задавал ли си си въпроса защо на всички средновековни изображения Адам и Ева имат пъпове на коремите си? Логично е след, като са нямали майки да нямат пъпове. Но те имат? Това са фактите човече! Какъв е твоят отговор?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това беше последният въпрос на който очаквах че ще ми се наложи да отговарям.

Изобразени са така, защото през средновековието художниците са си нямали идея какво показва наличието на пъп...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
"Зодиакалните съзвездия" не са звездни карти, а група звезди най-често от една галактика.

И какво каза тук... ако са най-често от една галактика, то какво ако са по-малко често от различни галактики???

Не откланяй темата към правопис, чисто по софистичен маниер. ПОвечето "грешки" са от бързото писане, щото хич

не ми се занимава да пиша.

За мен ЗОДИАКАЛНИТЕ съзвездия са точно звездни карти, карти по-които НЯКОЙ може да се ориентира къде е в космоса.

Както това се е правило от мореплавателите, но с определени звезди и прочее, докато например не се достигне точка, по-скоро

хоризонт, от който вече се преминава в другото полукълбо, където започват да се виждат звездите от другата страна.

Има и незодиакални съзвездия. Това е ясно. Също колкото и ясно е, че не всички групи съзвездия (от зодиакалните) приличат непременно

на животното, на което са наречени. Ясно е и че звездите са достатъчно много, за да образуват достатъчно подробни точки (резолюция така да се каже),

та по тях да се свържат с "отсечки" достатъчен наброй от тях за да бъде нарисуван портрет на Джокондатата като репродукция на Леонардо. Е, без цветовете

но просто монохромно, но за чий чеп?! Основно по-ярки звезди биват групирани в зодиакалните съзвездия и то точно по пътя на еклиптиката.

Ами от Уран например през кои ли съзвездия минава този път!? Вероятно изместването ще е малко, ако съпоставим съответните разстояния... сиреч можем да приемем

НАШАТА СЛЪНЧЕВА система като геометрична ТОЧКА. Тогава съзвездията стават точен ориентир коя ситема от планети посещаваме и къде е слънцето.

Толкова ли е трудно да се разбере?!

А това за пъповете направо ме разби! Щото и Исус не е той (по картините и прочее) и ТОВА ВСЕКИ МИСЛЕЩ ЧОВЕК може сам да се сети защо е така.

Просто художниците са рисували модели (като етюди) и получават картините си. А нима хората не са имали пениси, щото на някои картини нямат именно

тези органи?! Стига с тази глупава тема за пъповете имали ли са, нямали ли са Адам и Ева, като съдим от някакви си средновековни картини.

Гъделички.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма бутон за редакция...

Разбира се условно е приемането на нашата слънчева система като точка спрямо отдалечените звезди, групирането на съзвездия и пътя на еклиптиката през тях. От Земята слънцето преминава през едни съзвездия, а от Уран - през други. Това е заради наклоните на осите на въртене на планетите... в повечето случаи се различават, пък и Земята има прецесия на своята ос, макар и лека.

Това означава, че зодиакалните съзвездия не са друго освен - звездна карта на някой, който е имал нужда да разбере коя планета да използва за негови си цели. Толкова е просто, но трябва да се излезе от положението на плъх, който върти барабанено цилиндърче и си мисли, че като го носят в клетката по улицата, всъщност и той върви!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята ми беше такава. Зодиакалните съзвездия са измислени преди хиляди години и с тяхна помощ някои мислители са мислели, че ще обяснят последователността и закономерността на нещата. Това все пак е някакъв опит. Но след хиляди години зодиакалните съзвездия не се намират на същото място дето са били тогава. Какво значи това, че нещата се променят непрекъснато и зодиакалните съзвездия в момента не отговарят на древните. И че всичко е една измишльотина човешка. Преди 2000 години на тази дата не е започвал знака на Овена например. Сега има друга дати ровки. За това споменувам аз! Вселената се изменя, както и датировките в нея?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@adXok

Вместо да продължа спора, ще ти кажа как реагира майка ми на твойто твърдение - "Зодиакалните знаци са звездни карти"...

Изсмя се... доста силно при това. За да разбереш защо, ще ти кажа само едно нещо.

Звездна карта е карта на звездите видяни от определена точка на планетата. Няма много голямо значение от коя точка, защото сме малка планета, а звездите са на огромно разстояние. Зодиакален знак е група от звезди, най-често ярки, които се намират на небето. Те са съвсем малка част от звездното небе и следователно от звездната карта.

Всичко това излезе от устата на жена, която е добра в своята област(механика), но няма никаква идея какво става извън планетата. Никога не се е интересувала от астрономия, физика или философия.

@rockbul

Приятелю... звездите се движат. Слънцето се движи. Всичко се движи, но за 2 хиляди години не са се преместили токлова, че да се види с просто око...

Колкото за датирането... то няма как да се изменя. То съществува САМО на нашата планета поради една проста причина, която г-дин @adXok спомена преди няколко поста.

Денят - времето за което Земята извършва пълно завъртане около оста си.

Годината - времето за което Земята извършва пълно завъртане около Слънцето.

За да има друга датировка съвпадаща с нашата, трябва да има друга звезда и друга обитаема планета, която се върти около себе си за същото време за което го прави и Земята и да извършва пълна обиколка около звездата за същото време за което и Земята...

И времето тече различно в зависимост от скоростта с която се движи даден обект.

И преди 2 хиляди години на тази дата не е започвал "знака на Овена". Прав си.

Но преди 2 хиляди години "знака на Овена" не е започвал изобщо, защото тогава не е имало такъв...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе Ташев, майка ти ми е през оная работа как е реагирала.

Ти сега ако можеш да посочиш всички звезди как изглеждат в определена част от денонощието от определена точка по геогравксите ширини, дължини и "диагонали" на една планета, ще ти кажа браво за труда да го направиш.

Това - зодиакалните съзвездия - са ЗВЕЗДНА КАРТА. И тя е правена от съществата, които са ни създали и които са

оформили живота на земята. Проумей го. Те са избрали групите от звезди през които минава еклиптиката.

Друг е въпросът защо точно такива названия имат зодиакалните и специално незодиакалните съзвездия в тази група,

даващи и имената на така наречените зодии. Провери слънчевите цикли и ще видиш как тези съзвездия се озовават в изгрева на слънцето пез определени огромни за човешкия живот периоди.

А майка ти по-добре да ти готви супички вместо да се занимава с астрономия, пък и с механика.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

След като постнах предположението, че при дъга за кратко се образува "идеална" капка вода, за да може да отрази лъча светлина на 42' мисля че трябва да се откажа от тази си идея.

Не може да е идеално кълбо за да отрази така светлината, причината е, че то съществува за много малко и освен това е също с малък обем. Отразения например от дъждовна вода лъч се вижда добре, но като се замислим колко е малка в началото си водната капка и колко малко време съществува във форма за да отрази светлината и още нещо, водата всъщност не отразява светлина, а я раззеива, особенно в малки обеми!

От тези разсъждения стигнах до извода , че идеална капка вода е много лоша теза. Сега си я променям и ако има още заинтересувани ето какво обяснение на всики тези фактори намерих; дъгата се отразява не от вода, а от някакъв "кристал", който се образува във чиста среда за кратко време. Този кристал бързо се стопява или по точно нараства и се образува капка поради по високата температура и бързото замърсяване на средата.

Просто няма друго обяснение на факта за това доста силно отразяване на светлина, за толкова кратко и от толкова малка площ, само някакъв непознат "кристал" може да отрази светлината така.

Ето защо и започнах с въпроса за числа, ъгъла на отразяване е 42' 7*6, по нагоре се спомена че деленето на окръжността на 360' било условно, ами не мисля така. Чували ли сте че преди Христос всички календари са били по 360 дена? Защо култури които не са били свързани или дори са били враждебни, са ползвали едни и същи означения? Според мен именно поради календара, земята е обикляла за 360 дена точно, всеки месец е бил по 30 дена като толкова е била и фазата на луната. Ето защо думата не само в нашия език за месец и месечина е същата! а новолунието навсякъде е било винаги на първо число от месеца. За това 360 не е никак условно означение.

Ето защо явно тайната за образуване на дъгата се крие в ъгловото отразяване, 42 се дели на 7 и на 6, а 360 е най макото число делящо се на всички едницифрени освен 7! Каква е точната връзка не мога да установя, за сега, но явно не е случайна.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Преди време си събирах разни числа и се получи интересно.

Започва се от 12 и се събират числата на числото което се получава след което това число се събира с числото от което се е получило.

12+3=15, 15+6=21, 21+3=24, 24+6=30, 30+3=33, 33+6=39, 39+12=51... и тнт

Както забелязвате сбора от числата на 1-то число се редуват по следния начин- 3-6-12-15-21-24 и тнт. (що се отнаса до големина на числото) но за да се стигне до 24 трабва да стигнете до по големшки числа. Спомням си че веднъж стигнах до 777. 777+21=798, 798+24=822, 822+12=834... и тнт :) и така до безкрай се едни и същи числа се получават. НО винаги сбора от числата на 1-то число е сбора от предишни числа.

примерно сбора на 777 е 21 което е получено от 15+6 което е получено от 12+3.

Незная дали се придържам към темата и дали това е някакво откритие.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Може да пробваш с числа записани в двоична бройна система. Там дали ще име зависимост.

Освен това може и да направиш поне елементарен анализ, като например резултатите от поредицата по модул 3.

Като направиш множество "опити" то може да откриеш и зависимости, които лесно се доказват, но от които по един или друг начин ще можеш да получиш по-сложните зависимости.

Казано по друг начин - добре си тръгнал, но до никъде не си стигнал все още...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще може ли да обясниш на по простичък език че не съм голям математик и не разбрах за какви модули и зависимости ми говориш.

Поздрави

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

По модул 3 ще рече остатъците, който дават числата при деление на 3.

Иначе като почнахте за 360 да говорите, има един според мен много интересен факт. 359-тата цифра на ПИ е 3, 360-тата е 6, а 361-вата е 0. Възможно е и от тук да е решено, окръжността да се раздели на 360 равни дъги.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
По модул 3 ще рече остатъците, който дават числата при деление на 3.

Иначе като почнахте за 360 да говорите, има един според мен много интересен факт. 359-тата цифра на ПИ е 3, 360-тата е 6, а 361-вата е 0. Възможно е и от тук да е решено, окръжността да се раздели на 360 равни дъги.

много ме съмнява вавилонците да са изчислили пи до 361 знак след десетичната запетая

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Преди време fixxxsers предложи тази тема за заключване. Сега вече мисля, че сбърках, че се възпротивих.

Историята на числото пи, историята на оборотите на грамофоните и други подобни истории с числа не са математика.

И в бакалията продавача събира цените, но не мисля че считате че той е математик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@scarecrow О, не знаех, че от вавилонците идват градусите. Явно съм чел твурде много "по диагонала".

@xyz Еми не са точно Математика, ама все пак са на математическа тема. Къде да се говори за тези неща?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Нямам никакви познания по тези въпроси, но какво ще стане ако въпросната капка е във космоса, място без гравитация - тогава тя е идеално кръгла.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...