Отиди на
Форум "Наука"

Адолф Хитлер


staf

Recommended Posts

  • 4 years later...
  • Мнения 114
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Аз лично осъждам Хитлер като историческа личност .

Той започна една опустошителна война - от която е пострадала и нашата родина . Отделно - Холокостът ! Това е най-ужасната проява на жестокост спрямо човека . Несравнимо зло - което за съжаление е оставило дълбока следа в цялата човешка история .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сравнимо е. С деянията на Ленин и Сталин. Тях осъждаш ли?

Сталин е избавил света от злото на Хитлер .

Той е избивал собствения си народ . Но същевременно е бил много по-голям лидер и политик от Хитлер . Бил е политически стратег и велик водач на СССР . Осъждам отрицателните му страни - но като цяло той е бил един истински човек от стомана . Управлявал е с железен юмрук . Но е бил един наистина ГОЛЯМ ЛИДЕР !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Същото може да се каже и за Хитлер, като разместим имената в горния пост. Истината е, че ако германците и руснаците нямаха такива лидери в онзи момент на техните народи и на света щяха да бъдат спестени 55 милиона невинни човешки живота. Иначе той Сталин нека си е голям държавник от стомана, ако беше негов поданик тогава копаещ въглища в Сибир на минус 40 цял живот щях пак да те питам какво мислиш за него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Същото може да се каже и за Хитлер, като разместим имената в горния пост. Истината е, че ако германците и руснаците нямаха такива лидери в онзи момент на техните народи и на света щяха да бъдат спестени 55 милиона невинни човешки живота. Иначе той Сталин нека си е голям държавник от стомана, ако беше негов поданик тогава копаещ въглища в Сибир на минус 40 цял живот щях пак да те питам какво мислиш за него.

Човече, такива дори когато са ги разстрелвали са викали '' Да живее Сталин!'', а на гърдите са си татуирали бащицата с надежда да им се размине. Когато са арестували съседите им посред нощ са викали '' Без нищо не арестуват'', а когато ги приберат тях казват ''Станала е грешка, невинен съм''. Но най-хубавото е когато пречукат някой техен близък. Тогава като ''великия'' поет Радевски казват ''Партио любима, ти си права дори когато грешиш!''

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една от безспорните успехи на Хитлер е борбата и победата над КПД (немските комунисти). Как една партия, която в началото на 20-те години е един файтон хора и през 1928 г. спечелва едва 2,6 % от гласовете за Райхстага, през 1930 г. печели 18,3 %? Няма подобен аналог на партия с такъв успех по онова време в друга държава. Дори немските комунисти признават поражението си:

Ернст Телман:

„След 14-ти септември [изборите през 1930 г.] след сензационния успех на национал-социалистите, техните поддръжници из цяла Германия очакват от тях твърде много. Не бива да ни обхваща паниката, обхванала работническата класа и най-вече социал-демократите. Ние трезво и сериозно оценихме 14-ти септември в определен смисъл за най-добрия ден на Хитлер.”

Уви, комунистите ги очаква и по-голямо поражение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човече, такива дори когато са ги разстрелвали са викали '' Да живее Сталин!'', а на гърдите са си татуирали бащицата с надежда да им се размине. Когато са арестували съседите им посред нощ са викали '' Без нищо не арестуват'', а когато ги приберат тях казват ''Станала е грешка, невинен съм''. Но най-хубавото е когато пречукат някой техен близък. Тогава като ''великия'' поет Радевски казват ''Партио любима, ти си права дори когато грешиш!''

Има един много хубав филм, der Untergang - Падението на Третия райх, прекрасен немски филм за Хитлер. Общо взето показва Хитлер като човек. ПОвечето американски филми след войната се опитват да втълпят идеята, че Хитлер е някакво абсолютно зло, една ли не нечовек, някакво извънземно, паднало от космоса. А всъщност Хитлер е човек, като всеки друг, и всичко, което е направил, е напълно човешко деяние. Което е и целият ужас. Да, ние хората сме напълно способни на такива неща, няма нищо извънземно. Колко ли милиони скрити хитлеровци и сталинци са разхождат всеки ден около нас, купуват си вестник, пият си кафето и се возят в трамвая.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Човече, такива дори когато са ги разстрелвали са викали '' Да живее Сталин!'', а на гърдите са си татуирали бащицата с надежда да им се размине. Когато са арестували съседите им посред нощ са викали '' Без нищо не арестуват'', а когато ги приберат тях казват ''Станала е грешка, невинен съм''. Но най-хубавото е когато пречукат някой техен близък. Тогава като ''великия'' поет Радевски казват ''Партио любима, ти си права дори когато грешиш!''

Това е вярно и причината е отново дезинформация и пропаганда, както и днес въпреки възможността за трезвен поглед над историята и запознаване с всички гледни точки. Казах го съвсем образно, но реално нещата стоят така.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сталин е избавил света от злото на Хитлер .

Той е избивал собствения си народ . Но същевременно е бил много по-голям лидер и политик от Хитлер . Бил е политически стратег и велик водач на СССР . Осъждам отрицателните му страни - но като цяло той е бил един истински човек от стомана . Управлявал е с железен юмрук . Но е бил един наистина ГОЛЯМ ЛИДЕР !!!!

Тъй, и на какво е бил лидер? По-горе забележката на Warlord е много точна. Ти се възхищаваш от силата на личността но пропускаш морала на делата й.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй, и на какво е бил лидер? По-горе забележката на Warlord е много точна. Ти се възхищаваш от силата на личността но пропускаш морала на делата й.

За трети пореден път казвам само на теб - аз съм умерен човек - а не краен като всички вас .

Аз ОСЪЖДАМ неговите престъпления като държавник . И УВАЖАВАМ много други негови дела и като цяло - личността му .

В моя случай второто надделява и затова мисля - че Сталин е бил велика личност . Не съм предубеден и съм щастлив от този факт .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сталин е политически стратег и велик водач на СССР ...... Той е бил един истински човек от стомана . Управлявал е с железен юмрук . Но е бил един наистина ГОЛЯМ ЛИДЕР !!!!

Може Сталин да е бил е политически стратег и велик водач на СССР, човек от стомана, както Шмърканият по-горе каза, но нека да си поговорим за отговорността на Хитлер и Сталин при провалите на техните армии. Великите водачи трябва да умеят да носят отговорности за провалите си. При Сталин ситуацията е ясна: вина за провалите на РККА в началото на войната носят изцяло генералите. Сталин няма никаква вина и не признава за такава. Дали Хитлер като върховен главнокомандващ е признавал грешките си? Например отговорността за поражението при Сталинград. До преди падането на комунистическите режими се говореше, че Хитлер отхвърлял изцяло всяка отговорност и вина за провала при Сталинград. В крайна сметка се оказва, че това не е така.

По свидетелството на фелдм. Манщайн Хитлер заявява:

За Сталинград единствено аз нося отговорност! Бих могъл да кажа, че Гьоринг неправилно ме е информирал за възможностите за снабдяване по въздуха и така да прехвърля част от отговорността си върху него. Но той е мой приемник, когото аз сам съм назначил, и не мога да допусна, че върху него лежи отговорност за Сталинград.”
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може Сталин да е бил е политически стратег и велик водач на СССР, човек от стомана, както Шмърканият по-горе каза, но нека да си поговорим за отговорността на Хитлер и Сталин при провалите на техните армии. Великите водачи трябва да умеят да носят отговорности за провалите си. При Сталин ситуацията е ясна: вина за провалите на РККА в началото на войната носят изцяло генералите. Сталин няма никаква вина и не признава за такава. Дали Хитлер като върховен главнокомандващ е признавал грешките си? Например отговорността за поражението при Сталинград. До преди падането на комунистическите режими се говореше, че Хитлер отхвърлял изцяло всяка отговорност и вина за провала при Сталинград. В крайна сметка се оказва, че това не е така.

По свидетелството на фелдм. Манщайн Хитлер заявява:

Никът ми е Шмъркан и няма нищо общо с това - което си мислиш .

Ти какво искаш ? Сталин да излезе на Червения площад и да се вайка - че той е виновен за всички поражения на СССР и тн ? Затова той е СТАЛИН . А не ПАМУКИН .

Случаят със Сталинград . Няма лошо Хитлер да се признае за победен . Той е бил обречен със започването на войната . Но това е друг въпрос .

Би ли ми дал сведения дали наистина Сталин е баш виновен за всички провали на съветската армия и никога не си е признавал вината ? И би ли ми дал още по-точни сведения дали генералите му са слушали неговите нареждения или сами са си озготвяли стратегии ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Би ли ми дал сведения дали наистина Сталин е баш виновен за всички провали на съветската армия и никога не си е признавал вината ? И би ли ми дал още по-точни сведения дали генералите му са слушали неговите нареждения или сами са си озготвяли стратегии ?

Отговарям ти, но не тук, а в темата за Сталин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
За трети пореден път казвам само на теб - аз съм умерен човек - а не краен като всички вас .

Всички нас? Ще се обиждаме ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

[

Човече, такива дори когато са ги разстрелвали са викали '' Да живее Сталин!'', а на гърдите са си татуирали бащицата с надежда да им се размине.

Това е мода сред полуграмотните криминални, а не сред партийците. По легендите на тази примитивна субкултурна група, милиционерите няма да стрелят в образа на Сталин. Затова са се татуирали. Полусуеверие, полулегенда. Глупаците дори не са знаели, че се стреля в тила на осъдения...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички нас? Ще се обиждаме ли?

Не обиждам никого . Обърнах се към всички хулители на Сталин в темата . Нямам нищо против вас - но вие отхвърляте всичко - което говори в полза на Сталин . Тоест - вие сте крайни . Под ВИЕ имам предвид хулителите на Сталин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо ползвашш думата "хулители". Тук се правят исторически преценки, и няма /поне се надяваме/ хулители и хвалители. Този, който критикува Сталин, трудно може да бъде наречен краен.

Така, че малко в повече беше казаното от тебе, но да го забравим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За трети пореден път казвам само на теб - аз съм умерен човек - а не краен като всички вас .

Аз ОСЪЖДАМ неговите престъпления като държавник . И УВАЖАВАМ много други негови дела и като цяло - личността му .

В моя случай второто надделява и затова мисля - че Сталин е бил велика личност . Не съм предубеден и съм щастлив от този факт .

Би ли пояснил по-конкретно в темата за Сталин, кое ОСЪЖДАШ и кое УВАЖАВАШ? Кое е толкова възхитителното в личността на грузинския сатрап, което те кара да пренебрегваш многобройните злини, които е извършил и да го "УВАЖАВАШ", че даже и да си щастлив от този факт?!

Странно, би следвало един "умерен" човек да харесва преди всичко умерени хора...

А по темата за Хитлер, лично за мене е посредствен политик. Голям оратор е, не отричам. Но това май е единствения му плюс в политиката. Действа хазартно, постига много, воден от решителност, мистика и ирационалност, но когато късметът се обръща срещу него, всичко се сгромолясва. Мисля, че Хинденбург след като го назначава за канцлер казва, че на подобен човек по принцип не би поверил нещо повече от пощите. Би следвало да се доверим на преценката на стария пруски аристократ. Нека не забравяме и че около Хитлер има действително много кадърни хора-професионалисти, благодарение на които мирните години от управлението му са успешни - Шахт, Шпеер, Гьобелс.

Общото между Сталин и Хитлер е, че и двамата са самоизградили се личности (и им личи!) в противовес на школуваните буржоазни политици - като Чърчил и Рузвелт например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А по темата за Хитлер, лично за мене е посредствен политик. Голям оратор е, не отричам. Но това май е единствения му плюс в политиката. Действа хазартно, постига много, воден от решителност, мистика и ирационалност, но когато късметът се обръща срещу него, всичко се сгромолясва.

Поне до избухването на войната Хитлер постига много като политик.

Ремилитаризацията на Рейнската област, Аншлуса, завземането на Судетите и окупацията на Чехия са по същество политически актове. Територията на Райха се увеличава с над 160 000 кв.км реално без една пушка да пукне. Колко канцлери преди него не са постигнали и една десета от това? Възхваляваните канцлери на Ваймарската ера - Шайдеман, Щреземан, Брюнинг? Дали те могат да се похвалят с подобни успехи в мирно време?

Разбира се, по-късно военните поражения свеждат достиженията му до нула, но мирновременните му постижения са впечатляващи.

А относно късмета след първите военни неуспехи Хитлер казва: "Богът на войната се отвърна от нас.", но не мисля, че това е въпрос на късмет, а най-вече на военно планиране, оперативно изкуство, стратегия и капацитет на производството на военно-промишления комплекс.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И в крайна сметка, чисто и просто на ресурс, в най-широкия смисъл на тази дума. Което пък е функция на съотношението на политическите сили, държавите, тоест, намесени в конфликта. Така например трудно бих си представил развитието на нещата във вида, в който ги познаваме без САЩ. Което (абстрахирайки се от етичната оценка) би довели до доста успехи за коментираното лице.

А при Сталин има от какво да се възхити човек. Но общата насоченост на политиката и на двамата е - ......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Поне до избухването на войната Хитлер постига много като политик.

Ремилитаризацията на Рейнската област, Аншлуса, завземането на Судетите и окупацията на Чехия са по същество политически актове. Територията на Райха се увеличава с над 160 000 кв.км реално без една пушка да пукне. Колко канцлери преди него не са постигнали и една десета от това? Възхваляваните канцлери на Ваймарската ера - Шайдеман, Щреземан, Брюнинг? Дали те могат да се похвалят с подобни успехи в мирно време?

Разбира се, по-късно военните поражения свеждат достиженията му до нула, но мирновременните му постижения са впечатляващи.

Да, постига, но със същите тези средства, с които ги постигна, влезе с двата крака в конфликт, който просто нямаше как да спечели. Това е причината да смятам, че като цяло е посредствен политик. Умният гледа не само как да постигне, а и как да съумее да задържи постигнатото. Докато при Хитлер е ясно, че стомната ще се счупи - дадоха му Саар, Австрия, Судетите, дори остатъка от Чехия, но нямаше как да го оставят да продължи без война.

С лека ръка пропиля потенциала на велик народ като немския.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Дали Хитлер е бил социалист? Мисля, че въпросът е важен. По принцип до падането на соцлагера тази тема винаги се е избягвала - да се говори за социалните (социалистическите) елементи на неговото движение. На езика на всички бяха крайните му националистически възгледи - расизъм, антисемитизъм, шовинизъм и милитаризъм. Говорше се за фашизъм и нацизъм, но почти никога за националсоциализъм. Избягваше се да се говори за факта, че Третия райх беше социалистическа държава.

Или както е казал Хитлер:

„Целта ми е да убедя другарите комунисти и социалисти и след това да ги спечеля.”

И действително през периода на Kampfzeit-а - от 1919-1933 мнозина социалисти и комунисти минават в лагера на Хитлер.

Опоненти на Хитлер и дори явни врагове го признават за социалист. Прочутият английски изследовател, критик, журналист и изкуствовед Пол Джонсън казва за него:

„Хитлер остана до края на живота си социалист, макар и ексцентричен.”

Неговите консервативни противници в лицето на Индустриалната асоциация на работодателите определят неговото движение като: „тоталитарно, терористично, конспиративно и социалистическо”.

Та на въпроса: бил ли е Хитлер социалист?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Та на въпроса: бил ли е Хитлер социалист?

Според мен - да. При това привърженик на "третия път" - с други думи работниците извоюват правата си чрез договаряне с капитала.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...