Отиди на
Форум "Наука"

Сектите в България


Recommended Posts

  • Потребител

"Има само един християнин и той умря на кръста". Ф. Ницше.

Останалото са все секти. Едни институциоанализирани, други маргинализирани.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 404
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Ще рече и Достоевски е сектант?



Все си мисля, че Европа е по-стара от християнството!? И ако по някаква причина християнството изчезне, Европа пак ще я бъде ;). Ахааа, Наборе, либерастията и толерастията още в 19-ти век 'подменят' историята с раздуването на инквизицията хаха.

Всъщност сега ми попадна един манускрипт от началото на 4-ти век описващ една дискусия във един римски форум. Името и местоположението е зацапано и си личи само началото: SCI..., та там един от цензорите на форума с името (ника де) Катонус Гайус CXXV сърцераздирателно пледира: " Европа ще загине, ако не запазим религията си, нищо, че вече никой пет пари не дава за нея и не вярва - тя е алфата и омегата (тук сигурно е искал да каже а-то и зет-то, ама..) на европейската цивилизация! Сега разни семити ще ни завземат, ще ни променят, ще ни заменят, ще ни унищожет! Оооо Quo vadis Europa!". Нататък още не съм го превел де ;).

Бе то, наборе, има и по-стари и по-млади от нас, но нашият принос си е наш, нали? ;)

Европа ще я бъде. Но ако иде такава промяна, каквато е дошла след Рим, тогава не знам какви ще са следващите европейци... Тези от досегашните векове са такива, каквито са именно и заради християнската традиция.

Тук е много важно да се направи едно такова разграничение - едно е да се коментират някои периоди от историята на някои християнски държави.

Друго е да се коментира и съответно отрече цялата християнска традиция във цялата й историческа проява, а тя знаем, колко е значителна.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май по-скоро антиценностите в Европа противоречат на християнството...

Европа без християнството нямаше да съществува. Там, където то е отстъпило - няма Европа.

Европа е съществувала без християнство и пак ще съществува без него.

Я да видим някои ценности и доколко християнството (и особено православието) ги приемат или не.

1. Свободата - несъвместима с християнството.

В християнството хората са паство, т.е. стадо, ръководено то пастир. Раби божии... Религия за роби, какво има повече да говирим? Каква свобода?!?

Лично за мен свободата е основната човешка ценност. Съчетаемост с християнството - 0 (нула).

2. Толерантност към различията. Приеми различията на другия, за да приеме и той твоите. Много важно нещо според мен.

Католиците се справят значително по-добре. Православието - тотално неприемане на различията. Заклеймяване и преследване на всеки, който е от друга религия - вкл. до ден днешен.

Да продължавам ли? Айде който иска да каже някаква ценност, приета в съвременния свят и да видим каква е позицията на християнството и на православието в частност.

Е, има някои, които се съчетават. Напр. солидарността - да помагаме на хората в беда и нужда. Само че ако попитаме ортодоксалните православни, страхувам се, че ще ни кажат, че такова отношение може да има стига тези в беда и нужда да не са друговерци... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вълк. Общо съм съгласен, но конкретно, мисля че малко е преувеличено. Това са си едни човешко-културни неща и религията е само параван, някакъв "оправдан" начин да се разграничаваме един от друг и да си позволяваме грубости. Особено ако се погледне като институция. Още повече като част от държавата. То самото християнство е в дълбоко противоречие със себе си, но това е друга, дъвкана тема.

"Приеми различията на другия, за да приеме и той твоите."

Това много зависи от човека. Някъде отстъпваш, отстъпваш, приемаш... докато не ти се качат на главата и после кютек. Аз лично отстъпвам, но ако видя, че ме будалкат си показвам зъбите.

Границата на търпение при всеки е различна. Понякога религията помага тя да е по-висока. Но понякога помага и да е по-ниска - фанатиците. Фанатика разбира религията по друг начин.

Иначе, повечето свят сега е изпаднал в лицемерие и официално говорят за едни добродетели, а иначе си правят друго.

Както казва бабата, слушайки радио: "Слушай думи и пълней".

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи, Блек улф, не може християните да са ти виновни за всичко. Ислямът е много по - отрицателно настроен срещу езичеството. Спомни си войната на Мохамед срещу езическите племена в темата на Кухулин ,, Мечът на Аллах " в БС. Но исляма не го критикуваш, нали ? И защо не харесваш хиндуизма и шинтоизма примерно, след като те са именно езически религии ? И аз уважавам индианците, харесвам езическа музика като песните на Лорена Маккенит, обаче не смятам християнството за единствено правилното вероизповедание ... Жив и здрав бъди.

Редактирано от Петър Петров
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Европа е съществувала без християнство и пак ще съществува без него.

Я да видим някои ценности и доколко християнството (и особено православието) ги приемат или не.

1. Свободата - несъвместима с християнството.

В християнството хората са паство, т.е. стадо, ръководено то пастир. Раби божии... Религия за роби, какво има повече да говирим? Каква свобода?!?

Лично за мен свободата е основната човешка ценност. Съчетаемост с християнството - 0 (нула).

2. Толерантност към различията. Приеми различията на другия, за да приеме и той твоите. Много важно нещо според мен.

Католиците се справят значително по-добре. Православието - тотално неприемане на различията. Заклеймяване и преследване на всеки, който е от друга религия - вкл. до ден днешен.

Да продължавам ли? Айде който иска да каже някаква ценност, приета в съвременния свят и да видим каква е позицията на християнството и на православието в частност.

Е, има някои, които се съчетават. Напр. солидарността - да помагаме на хората в беда и нужда. Само че ако попитаме ортодоксалните православни, страхувам се, че ще ни кажат, че такова отношение може да има стига тези в беда и нужда да не са друговерци... ;)

Да не са друговерци, викаш. Какво чествахме наскоро, помниш ли, съвместо с Израел?

Свободата е несъвместима с християнството? Глупости. Свободата се роди точно там, колкото и парадоксално да изглежда това. Точно в християнска Европа и никъде другаде. И ако ще ми дадеш за пример антиклерикалната политика на френската революция, помисли за английската и холандската ;)

Неприемане на различията... Какво чествахме наскоро, че пак забравих? :)

Излиза, че май не питаш когото трябва. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спасението на друговерци от българската църква, цар и народ:)

Е, това е художесвено, за раб божий и член на паство... А и е остаряло, естествено, но това не е аргумент да си забравим ся хилядолетната традиция. Света нито е почнал, нито е свършил с нас ;)

9. Каквото е било, пак ще бъде, и каквото се е правило, пак ще се прави - няма нищо ново под слънцето.
10. Случва се да казват за нещо: "виж, на, това е ново"; но то е било вече през вековете, що са били преди нас.

Ko лошо има в такива и сходни думи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спасението на друговерци от българската църква, цар и народ :)

Е, това е художесвено, за раб божий и член на паство... А и е остаряло, естествено, но това не е аргумент да си забравим ся хилядолетната традиция. Света нито е почнал, нито е свършил с нас ;)

Ko лошо има в такива и сходни думи?

Традицията-хубаво.Само че всяка религията изисква вяра.

Е аз нито вярвам в християнския Бог,нито искам да вярвам в него.

Човек сам си избира в какво да вярва,защото вярата е нещо индивидуално и не би трябвало да се ръководи от традицията.Не мога да се правя,че християнството ми харесва,само защото съм българин(впрочем лицемерието е грях)...

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че кой те кара? Интересно нещо е вярата - не се наемам да коментирам таз дълбока категория... Има две големи начала в човешката природа, едното позитивно, добро да го наречем, другото не. И по средата им е целият свят. По начало чилякът е тъй устроен, че е на позитивната страна. В определен момент от битието му съществуващите дотогаз объркани символи и знаци в главата му са довели до сложните религиозни системи и традиции, с вяра в бога. Не виждам нищо лошо в това.

пп

В нещо вярваш ли?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Наборе, въпроса не е във вярата, а в традициите и християнството. Ти застъпваш традициите и православието покрай тях в кюпа. Да, да, ама не! Кота дъщеря ми реши, че не и върви (!) и трябва да се кръсти, аз просто кротко и обясних какво значи да си християнин, и какво е православието (подкован съм доста в тази насока). Въобще не сум и налагал каквото и да е, прости и резумирах християнството общо и православието по подробно. Е доколкото зная. Въобще не съм загатвал за институцията Църква (нещото което никога няма да приема). Еее реши просто, че е прекалено отговорно ли? Не зная или, че не е готова да е (или не е) християнка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е в това,че все още има едно деление между религиите на "висши" и "нисши".Християнството,исляма,юдаизма,будизма са "носители на цивилизацията" и "световни религии",докато повечето от останалите езически религии се приемат като символ на мрака и невежеството.Да вярваш в тях е едва ли не смешно дори днес,но не е смешно да си мюсюлманин,християнин,будист и т.н.

Разбира се тези религии са донесли много на света(и на места наистина са донесли цивилизация),но днес положението е друго.

Сектите споделят същата съдба-те се приемат като деструктивни,опасни,мрачни,злокобни,пълни с фанатици.Е част от тях са такива,но в днешно време наблюдаваме и секта,която се превръща успешно в нова религия-мормонството.И ако преди мормоните са били групичка фанатици,днес са нещо по-различно...

ПП-засега нямам религия.Привличат ме част от езическите религии,но проблема при повечето от тях е един-достигнали са до ден днешен много променени от оригинала.При почти всички липсва "свещена книга" за жалост,както и всякакви писмени следи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наборе, въпроса не е във вярата, а в традициите и християнството. Ти застъпваш традициите и православието покрай тях в кюпа. Да, да, ама не! Кота дъщеря ми реши, че не и върви (!) и трябва да се кръсти, аз просто кротко и обясних какво значи да си християнин, и какво е православието (подкован съм доста в тази насока). Въобще не сум и налагал каквото и да е, прости и резумирах християнството общо и православието по подробно. Е доколкото зная. Въобще не съм загатвал за институцията Църква (нещото което никога няма да приема). Еее реши просто, че е прекалено отговорно ли? Не зная или, че не е готова да е (или не е) християнка.

Ми, наборе, сложна материя :) Всеки решава сам.

Проблемът е в това,че все още има едно деление между религиите на "висши" и "нисши".Християнството,исляма,юдаизма,будизма са "носители на цивилизацията" и "световни религии",докато повечето от останалите езически религии се приемат като символ на мрака и невежеството.Да вярваш в тях е едва ли не смешно дори днес,но не е смешно да си мюсюлманин,християнин,будист и т.н.

Разбира се тези религии са донесли много на света(и на места наистина са донесли цивилизация),но днес положението е друго.

Сектите споделят същата съдба-те се приемат като деструктивни,опасни,мрачни,злокобни,пълни с фанатици.Е част от тях са такива,но в днешно време наблюдаваме и секта,която се превръща успешно в нова религия-мормонството.И ако преди мормоните са били групичка фанатици,днес са нещо по-различно...

ПП-засега нямам религия.Привличат ме част от езическите религии,но проблема при повечето от тях е един-достигнали са до ден днешен много променени от оригинала.При почти всички липсва "свещена книга" за жалост,както и всякакви писмени следи.

Еми и религиозните системи, поглданото чисто исторически, имат нива. И да, споменатите от теб са на по-високо ниво. Това е факт.

Не, не става дума дали имаш или нямаш религия. Вярваш ли в нещо? Т.е смяташ ли, че има неща, които не бива да се изменят?

Въпросът е личен де, така че - feel free. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Религиите имат нива,но ако някой вярва в една от тях(колкото и примитивна да е) няма да го интересуват нивата.

Неща които не бива да се изменят?

Ъъъ..на какво ниво?Световно?Национално?

Определено не мисля,че има "вечни ценности",тъй като ценностите и традициите се променят доста бързо в едно общество.Те не могат да се консервират в сегашния свят,дори да има желание затова(освен една малка формална част от тях).

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това са общи норми в цялото човечество.Няма историческо общество в което да е можело свободно да се краде и да се убива(в самото него де,извън него е могло).

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не убивай, не кради, 10-те Божи заповеди (според християнството) не са вяра. Това са някакви морални норми или принципи и датират далеч далеч преди християнството даже като формулировка т.е. записани са. Но даже те са страшно разтегливи, особено не убивай. Като сторожник на традицията ;), много добре знаеш какво се е 'служило' преди битката при Ахелой от двете страни ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е разтегливо, но го има. Ми ако човек вярва в символиката, стояща зад тия норми - ето ти религия и морал събрани на едно място.

Кой знае защо, човешкото общество е решило така да се самоорганизира в огромната част от историята си. С "високите" религии вече нещата придобиват космогонично и дълбоко морално етично съдържание, в преднаучното самопознание на човечеството. Символ, символ е ключовата дума, наборе. Останалото е лично. :)



Това са общи норми в цялото човечество.Няма историческо общество в което да е можело свободно да се краде и да се убива(в самото него де,извън него е могло).

Да, но когато са казани от силата, създала Вселената имат по-друго измерение. Чат ли си - идеята великата сила на Вселената и природата, чрез персонализацията си в символът - бог, се вплита в човешкия морал..... Да не навлизам вече в саможертвата на Христос, в свръхчовечността на Буда или на еврейския Бог, или в етичната система на Мохамед и т.н., че много дълбоко става... .

Той затуй Достоевски ги пише тез неговите работи, например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами то в много религии го има този момент (почти всички).

Хич не съм убеден,че при монотеистите е по-ефективно,особено като знаем какво са правили тези на които са дадени заповедите при завладяването на обетованата земя.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми и религиозните системи, поглданото чисто исторически, имат нива. И да, споменатите от теб са на по-високо ниво. Това е факт.

Ами не е факт. :dwarf:

За някой православен богослов може и да е факт (за някои от католическите не е), но за един учен религовед това твърдо не е факт.

Както и в нормалната антропология/етнология/етнография от доста време културите не се сравняват и подреждат, а се приема, че всяка е уникално ценна.

Пълното непознаване от страна на християните на други религии води до тяхното мнение, но то си е тяхно мнение.

Християнството сравнено с повечето други религии има един стандартен набор от морални ценности, който присъства в човешката култура хилядолетия преди Христос и оттам нататък има една митология и космология (а това е същността на една религия), които са твърде "постни" и бих казал примитивни, при това крадени оттук-оттам.

Кое му е уникалното на християнството? Ако някой ми посочи поне едно нещо, което да го няма в някоя друга религия, ще му кажа евалла! :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бих могъл, но ще се получи като при Радой Ралин:

"Човек за човека е брат.
Разбра ли бе, гад?"

Имам предвид, че уникалното в християнството е идеалът. Той не е просто морал или просто почит към Бога, както в повечето други вери. А включва и нещо, което е наистина невероятно: "обичайте враговете си". Това, разбира се, почти никой християнин не го може (аз не го мога със сигурност). Но да, то е уникален идеал. Не просто "търпете" или "игнорирайте", а направо "обичайте". При това не кого да е, а именно "враговете си".

Разбира се, проблемът е, че веднага, щом кажа: "обичайте враговете си", ще добавя: "разбра ли бе, гад", защото съм си такъв. Има ирония в това, но тя е за моя сметка, а не за сметка на вярата ми.

Но, дето вика и Честъртън, проблемът при критиците на християнството е, че нямат угодия. Ако попитат за уникална черта на християнството и получат отговор а): че такава няма, те злорадстват. Ако пък получат отговор б): че такава има и тя е еди-каква си, я обявяват за невъзможна, нереална и не знам си още каква. Но това си е проблем на самите критици.

За щастие, намират се светци, които нагледно показват, че такова невероятно нещо като любовта към врага е възможно. Не казвам, че е лесно или че е ежедневие, а че е възможно. Не знам как го правят, това е Божа работа, но го правят. За мен това е достатъчно. Без да съм католик и дори без да съм особено добър човек, за мен животът на Франциск от Асизи, живян по думите на Христа е една от основите на християнската вяра. "Молете се за онези, които ви мразят" и "Прости им, Отче, те не знаят какво вършат" са самата сърцевина на тази вяра. Което надминава всичко друго, измислено по света.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблемът е, че християнството на един въпрос дава повече от един отговор, в повечето случаи диаметрално противоположни. А сега виж по отношение на "обичайте враговете си" християнството не дава ли и други заръки, точно обратните. :P

Е, кое е истинското тогава?

При това обичта към враговете се споменава някак си тихомълком на едно-две места, докато другите неща (трепете неверниците) ги има дебело подчертани на 50 места в Библията. :smokeing:

А светци... Такива светци има във всяка религия, гарантирано...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...