Отиди на
Форум "Наука"

Сектите в България


Recommended Posts

  • Мнения 404
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

15 милиона са само в Щатите и това е The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints официалното име на най-толямата деноминация.

Най-голямата? Едва ли.smokeing.gif

The largest religion in the US is Christianity, practiced by the majority of the population (76% in 2008[4]). From those queried, roughly 51.3% of Americans are Protestants, 25% are Catholics, 1.7% are Mormon (the name commonly used to refer to members of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints), and 1.7% of various other Christian denominations.

By the 2011 Yearbook of American and Canadian Churches, from which members in the United States are combined with Canadian members, and of the National Council of Churches, the five largest denominations are:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И въобще името е Светии от последните дни, а "мормони" е обидно прозвище.

било е обидно или по-точно тези, които са ни наричали по този начин са го правили с цел да ни обидят, но реално погледнато термина не е обиден а просто неточен - в днешно време Църквата даже в официални публикации използва понякога "мормони", защото това име е по-добре познато на хората по света...

Мисля, че КнМ може да бъде сюжет за един интересен фентъзи филм, не по-лош от "Властелина".bigwink.gif

ако харесваш фантастика/фентъзи, прочети поредицата The Homecoming Saga на Орсън Кард :biggrin: сюжетът на книгите се базира на Книгата на Мормон, но не е нужно да си чел КМ за да ти хареса поредицата...

OSChomecoming1.jpg

Редактирано от Ivo_G
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Вчера двама мормони се опитаха,да ме направят член на сектата/религията им,но бързах и се измъкнах.

Работата е там,че "проповядваха" точно пред Софийския университет.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това им е любимото място, а също и езерото Ариана. Където се сбира младежта.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мормоните нямат почва на балканите. Мнооого ме съмнява някой за дълго да им приеме идеите(религията).

Ако направим сметка проста,

ще видиш, че вече има доста

новопокръстени мормони

наричащи се просто роми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доколко вярата / религията могат да присъстват в ежедневието на един учен?

Кое е по-добре - учен отдаден на вярата или атеист?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виждал съм учени атеисти и вярващи учени.

Наблюденията са ми, че имат разлика в начина на работа.

Начина, по който приемат резултатите от експериментите - и дават често различна интерпретация.

Затова надали е все тая.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разликата може да не е общовалидна. Просто такова ми е наблюдението за няколко колеги.

Едните гледат и отчитат резултати. Катох не стане, почва едно тръшкане...едно лутане като смаяни кокошки кога вали дъжд.

Другите вярват, че всичко е по Божията воля - нали вярват - не се притесняват и работят спокойно - и те търсят кое е породило неочакваните резултати, но не се шашкат и не казват, че има проблем, а има допълнителни фактори за изследване.

За мен това беше голяма изненада.

Да кажа ли и кои работят по-добре?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За протокола съобщавам, че аз съм от варварите, дето де тръшкат. Обаче гледам и се старая да приложа спокойствието на работа на вярващите колеги. Просто има какво да научи човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е нужно да си вярващ, за да си спокоен. Зависи кой в какво вярва освен това. Не мисля, че един християнин, който изпитва страх (основното чувство на християните) е наистина спокоен. Ти може би просто приемаш овчедушието за спокойствие. Виж, един будист по-може да бъде спокоен. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Черен Вълк, аз мисля същото за редовия богомолец, но ако гледаме делата и посланията на Исус нещата стават различни. Отделно въпросът до колко е вярно писаното за него. Пък за сектите, мисля че те са здравословни. В смисъл че дават различни визии и съотвитно някакъв избор. Или по-добрия случай - материал за размисъл; за тези, които мислят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никъде в Библията не съм чел Христос да казва, че трябва да изпитваме страх.

На Исус е посветена незначителна част от Библията. Той просто е пришит по-късно към нея персонаж. Но това е нормално, тъй като християнството, като секта на юдаизма е било принудено да притури уж нещо свое към основата на религията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, не. Страхът е в о-вата на юдейската религия. Християнството е възникнало като юдейска секта, смятам, че и Изус се е смятал за реформатор (т.е. еретик) на еврейските канони. Но после е поело по друг път и не страха лежи в основата на християнството, а кредото че Бог е Любов, че Бог те обича и дори да съгрешиш е готов да ти прости, ако се покаеш т.е., ако сам вече си разбрал, че си съгрешил и поискаш прошка. При еврейската религия няма такова нещо и затова тя не е била никога фундаментална, но и никога не е било това нейната цел. Обратното, еврейската религия е 'създадена' именно с цел капсулиране на евреите и възпрепятстването им да се 'мешат' с други - гои или неевреи, нещо което в крайна сметка щеше да претопи евреите. Нещо което се е случило с 'изчезналите' десет колена на Израил. Всъщност и самата еврейска религия е 'секта' на по-старата древна еврейска религия с център Петра (земята на едомитите потомци на Исав, които остават там), където са живеели евреите, които не са мигрирали към Египет и където са се върнали първоначално изведените от египетския 'плен' от Мойсей. Там е Бет Ел (мястото където Бог обитава), там Мойсей е получил скрижалите, там е извора на Мойсей (Муса в съвременен вариант). Самия град Петра лежи в долината на Мойсей (Вади Муса). Замяната на Петра с Йерусалим е протекло в кърваво и многовековно съперничество. В крайна сметка 'печелят' левитите с тяхната 'расова' доктрина, произхождащи от Юдея в опозиция на доктрината на Израел, че Бог е 'познаваем' за всички не само за евреите. Юдейския цар Амасия побеждава едомците и убива 10 000 едомци. Но другото не се споменава често. Той опожарява цялата долина, разрушава всичко включително и най-вече древните еврейски храмове, както и тези от времето на Аарон и Мойсей. Всичко това е направено само за да се промени религията към юдейската и 'версия', както и да се замени Бет ел с мястото на Храма - Йерусалим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никъде в Библията не съм чел Христос да казва, че трябва да изпитваме страх.

...

Коментарът ти ме кара да се усмихвам.

Христос даже казва "Не бойте се!" :)

На Исус е посветена незначителна част от Библията. Той просто е пришит по-късно към нея персонаж. Но това е нормално, тъй като християнството, като секта на юдаизма е било принудено да притури уж нещо свое към основата на религията.

На Исус е посветена най-значителната част от Библията. Защото той променя старозаветните закони и то така, че християнството става не просто секта на юдаизма, но нова и исторически значима религия.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Християнството е ъпдейт на Юдеизма /Старият завет/, който не се е инсталирал у евреите... Тоест - те не признават Иисус.

Ислиямът е опит да се надгради християнството, но Мохамед не е бил достатъчно грамотен затова и не се е получило много...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоре, проблем няма в Мохамед. Наскоро един ориенталист ми разясни някои текстове в Корана и тяхната интерпретация от съвременните имами, както и "нормалната" интерпретация. Е, имамите са просто неграмотници, които могат да четат.

Арабският език е език без аналог сред индо-европейските езици (макар че наскоро научих, че в Индия повечето езици не са към индо-европейските, хихи).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що се отнася за отношението наука - религия, моите наблюдения са, че и при религиозността се получава същото като при другите идеологии - атеизъм, политически пристрастия и т.н. Когато някой е твърде ангажиран с такава странична мисловна дейност, се отразява на основната му работа, най-малкото твърде много се разсейва, но може и да стане по-лошо - да опита да подчини науката на идеологията . Но ако успее да ги раздели - не пречи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е ъпдейт Жоро, качествено нов продукт е ;). Евреите имат странно и многопластово 'отношение' към Изус. От лечител до магьосник. Най-ортодоксалните не произнасят дори и името му, защото в еврейския канон е забранено да се правят изображения и да се произнасят имената на 'идоли', а за тях той е християнския 'идол'. Исляма не надгражда християнството, той е много по-близък до еврейска религия и е по-скоро израз на 'регрес' на неприемане на християнството. Но без съмнение той (Исляма) приема някои християнски 'постулати'. Там Изус например е предпоследния пророк, последния както знаем е Мохамед. При евреите и други неща са интересни, например, че те не приемат първородния грях, както и че не е нужен посредник който да дойде за да възвести второто пришествие (за тях би било първо, щото не признават Изус). Както Месията за тях е необикновен, но човек, които даже няма да бъде пророк, а просто ще бъде миропомазан (истинското значение на думата), но и царете са такива. Той ще възстанови Соломоновия храм, ще обедини и поведе евреите и ще ги постави на 'мястото' им, като единствен богоизбран народ. Другите да правят като вятъра ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...