Отиди на
Форум "Наука"

Социализъм и култура - част 2


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
КГ125,

Не мога да ти разбера идеята.

Опитай по-просто и с едно изречение.

Не може с едно, може с няколко:

Културата и политическата система са взаимосвързани и взаимообуславящи се в класическия теоритичен модел. На практика, в съвременността или най-новата история (а и въпбще в историята) е много възможна хипотезата на външно за социалната система налагане на политическа такава и дефиниране на политически институции без участието на самото общество, т.е. на културата. Те на свой ред създават прекалена доминация на системата над "заварената" от нея култура и формират, в процеса на развитието, последната, като деформират процеса на взаимно влияние.

Какъв е частния случай на България оставям на всички които гледат темата да преценят за себе си.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 422
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Гърция като алтернативен модел - да, склонен съм да се съглася, с някои уговорки, но те са несъществени.

Романтизъм и външни причини? Да не би българските културни особености да формираха решенията на Тримата големи в Техеран, Ялта и Потсдам? Разбира се, че в дъното на процесите са те, но при мощните намеси на тоталитарните (или нека да сме по общи - на съвременните политически сили, с огромния разнообразен силов и пропаганден ресурс на свъременните "Велики сили", възможностите на местните култури да формират политически модели се стесняват много силно. Това е особеност на 20 век... пък и не само но в него се интензифицира особено силно и е много ясно видна.)

Та, не бързай с романтизма и (?!) "аграрните" (що пък аграрни??) идеи. Ти ако си говорил за хеджиране, естествено, че ще те гледа като тупан човека. Да идеш на нивата и да говориш за "хеджиране", то значи да си изпросиш някоя лопата по каската :tooth:

Но като го питаш за застрохвка запитай се и друго - нивото на лоялност на застрахователните в Бг, хилядите номера, които правят за да не платят, демек - нивото на бизнес етиката и бизнес климата. Какво ще застрахова, като няма да му платят или ще му отидат сума пари по адвокати или по корупция да си търси паричките.... А тая етика е функция и то много на политиката.

Аграрни са защото са характерни точно за селяните. Кръстят се да има дъжд и да няма болест. И смятат, че всичко идва свише или отвън.

Сега да ти обясня нещо КГ125, тоя разговор не съм го водил на нивата с някой с парчцеле от 500дка. Така че не ми обяснявай какво ще си изпрося. Човекът имаше икономическо образование и достатъчно пари да си плати някой да му върши тая работа, ако трябва и навън.

Сега за политиката. Бъркаш причинно-следствената връзка. Политиката и приложението и са такива каквито са хората, а не обратното. Хората се променят изключително трудно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не може с едно, може с няколко:

Културата и политическата система са взаимосвързани и взаимообуславящи се в класическия теоритичен модел. На практика, в съвременността или най-новата история (а и въпбще в историята) е много възможна хипотезата на външно за социалната система налагане на политическа такава и дефиниране на политически институции без участието на самото общество, т.е. на културата. Те на свой ред създават прекалена доминация на системата над "заварената" от нея култура и формират, в процеса на развитието, последната, като деформират процеса на взаимно влияние.

Какъв е частния случай на България оставям на всички които гледат темата да преценят за себе си.

КГ, много грешиш. когато наложиш политическа или социална система на култура, която се различава от тях, културата винаги надделява и променя наложената система.

Пример 1- България. Наложиха ли ни демокрация отвън. Да. Е? каква е демокрацията, американска ли? Не. Културата ни не беше узряла за демокрацията, затова първата надделя и демокрацията придоби вид, силно повлиян от културата ни, който до болка познаваме.

Пример 2- когато наложиха социализъм на Чехия, Полша и Унгария, строй, доста различен от културата им, културата го промени и го смеси с пазарна икономика. Естествено, тогава дойдоха танковете и нещата се върнаха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В условия на силен натиск отвън, ако културата не съответства на системата, и не успее да я пребори, блокира влиянието й. Както стана в Централна Европа.

Хм, а това не е ли теория? В живота възможно ли е откъсване на културата от системата? Това значи цялото общество да води сомнамбулски или наркомански начин на живот. Определени прояви на такива процеси - да, има то и това е точно част от културните резултати на социализма, социалната пасивност, недоверитео в институциите, ще ги обобщя с прочутата фраза "бе майната им, да правят каквото искат", която така се е щамповала в главите, че и до днес е налице, когато гледаме изборите, например.

Но това са само частични тенднеции. Не е въозможно откъсването на хората от обществените реалности, значи не е възможно спасението на културата от политическите влияния.

А степента им - това е вече друг въпрос, но за мен тя е огромна.

Така, че заглавието на темата би трябвало да е не само "Култура и социализъм", а, както обичаше Тодор Живков да обобщава - "Култура и социализъм, социализъм и култура, другарки и другари!"

:)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ, много грешиш. когато наложиш политическа или социална система на култура, която се различава от тях, културата винаги надделява и променя наложената система.

Пример - България. Наложиха ли ни демокрация отвън. Да. Е? каква е демокрацията, американска ли? Не. Културата ни не беше узряла за демокрацията, затова първата надделя и демокрацията придоби вид, силно повлиян от културата ни, който до болка познаваме.

Не греша. Пак теоритично подхождаш. Не наложиха демокрация, а квазидемокрация, квазикапитализъм и посткомунизъм. И разпадащата се култура е точна проекция на тия квази-та.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, а това не е ли теория? В живота възможно ли е откъсване на културата от системата? Това значи цялото общество да води сомнамбулски или наркомански начин на живот. Определени прояви на такива процеси - да, има то и това е точно част от културните резултати на социализма, социалната пасивност, недоверитео в институциите, ще ги обобщя с прочутата фраза "бе майната им, да правят каквото искат", която така се е щамповала в главите, че и до днес е налице, когато гледаме изборите, например.

Но това са само частични тенднеции. Не е въозможно откъсването на хората от обществените реалности, значи не е възможно спасението на културата от политическите влияния.

А степента им - това е вече друг въпрос, но за мен тя е огромна.

Така, че заглавието на темата би трябвало да е не само "Култура и социализъм", а, както обичаше Тодор Живков да обобщава - "Култура и социализъм, социализъм и култура, другарки и другари!"

:)

В Централна Европа ядрото на културата остана непроменено. социализмът оказа незначително влияние върху културата. това не е теория, а практиката. Социализмът там беше само фасаден.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Сега да ти обясня нещо КГ125, тоя разговор не съм го водил на нивата с някой с парчцеле от 500дка. Така че не ми обяснявай какво ще си изпрося. Човекът имаше икономическо образование и достатъчно пари да си плати някой да му върши тая работа, ако трябва и навън.

Сега за политиката. Бъркаш причинно-следствената връзка. Политиката и приложението и са такива каквито са хората, а не обратното. Хората се променят изключително трудно.

Шегувам се, де. :)

А хората се променят много. Който е видял само две даже поколения, може бързо и лесно да стигне до този извод.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не греша. Пак теоритично подхождаш. Не наложиха демокрация, а квазидемокрация, квазикапитализъм и посткомунизъм. И разпадащата се култура е точна проекция на тия квази-та.

Такова нещо като квазидемокрация няма. Има демокрация, която се изражда под влияние на културата. тази квазидемокрация откъде е дошла, не е паднала от небето, нали. Имаш доста сковано мислене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, много грешиш. когато наложиш политическа или социална система на култура, която се различава от тях, културата винаги надделява и променя наложената система.

Пример - България. Наложиха ли ни демокрация отвън. Да. Е? каква е демокрацията, американска ли? Не. Културата ни не беше узряла за демокрацията, затова първата надделя и демокрацията придоби вид, силно повлиян от културата ни, който до болка познаваме.

КГ125,

Житейският ми опит показва, че това за което пишеш е невярно и абсурдно.

Временно и повърхностно някаква система може да е наложена отвън. После тя или рухва, или се изпълнява само формално на повърхността или се напасва. В БГ на никой не му и хрумваше да сваля комунистите.

Как се е напаснала в БГ ясно показват старите проклятия от преди 1989г. типа на "Да живееш на заплата" и "Да ти умрат връзките".

Както по-рано формално и с неразбиране българинът е ходил на църква, така след 1945г. е почнал по същия начин да ходи на партийни събрания. Просто силните на деня са били други, но принципите и правилата са останали същите.

Имаше една хубава статия на един психиатър от 30те години за проблемите на българската душевност, която ако не знаеш коя дата е писана ще си кажеш, че е писана за днес.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
В Централна Европа ядрото на културата остана непроменено. социализмът оказа незначително влияние върху културата. това не е теория, а практиката. Социализмът там беше само фасаден.

Да, културната устойчивост на тези общества се оказа по-висока, макар, че да не забравяме културните проблеми на екс-ГДР хората в нова Германия, за само някакви си 60 години социализъм. ..... И там течаха сходни процеси, но по техен си, конкретен начин.

Очевидно тук трябва да се търсят обяснения в културните разлики и генезис в Средна и Южна Европа, католицизма и православието, османската и хабсбургската империи и пр. и пр. и пр.

Пак, впрочем, политически феномени с културно отражение ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Отношението къв Великия вожд в Северна Корея е подобно на това, което е било към императора на Япония през ВСВ. Поне това би трябвало да знаеш. Това не те ли навежда на някои така по-генерални мисли, като излезем малко от конкретиката?

Навежда ме, но това са само някои аспекти на културата. Какво да кажем за инициативността на южните и на северните корейци?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, културната устойчивост на тези общества се оказа по-висока, макар, че да не забравяме културните проблеми на екс-ГДР хората в нова Германия, за само някакви си 60 години социализъм. ..... И там течаха сходни процеси, но по техен си, конкретен начин.

Очевидно тук трябва да се търсят обяснения в културните разлики и генезис в Средна и Южна Европа, католицизма и православието, османската и хабсбургската империи и пр. и пр. и пр.

Пак, впрочем, политически феномени с културно отражение ;)

Я ни разкажи за културните проблеми на хората от ГДР в нова Германия че ми стана интересно. Знаеш ли, че през 1980 г. баба ми и дядо ми са накарали баща ми да се изнесе на квартира, защото в Източна Германия така се прави. Сигурно е излишно да казвам, че тримата са немци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ125,

Житейският ми опит показва, че това за което пишеш е невярно и абсурдно.

Временно и повърхностно някаква система може да е наложена отвън. После тя или рухва, или се изпълнява само формално на повърхността или се напасва. В БГ на никой не му и хрумваше да сваля комунистите.

Как се е напаснала в БГ ясно показват старите проклятия от преди 1989г. типа на "Да живееш на заплата" и "Да ти умрат връзките".

Както по-рано формално и с неразбиране българинът е ходил на църква, така след 1945г. е почнал по същия начин да ходи на партийни събрания. Просто силните на деня са били други, но принципите и правилата са останали същите.

Имаше една хубава статия на един психиатър от 30те години за проблемите на българската душевност, която ако не знаеш коя дата е писана ще си кажеш, че е писана за днес.

Че дай я статията.

Не, не е ходил на партийно събрание както на църква. На партийно събрание ходеше с безподобна досада, и впрочем тази му досада към институциите остана трайно посткомунист. наследство. На църква навремето са ходили с нужната доза респект, макар и без желаната от свещениците ревност. И не насила ;)

Проклятията, които визираш, са всъщност ШЕГИ и имат съвсем различно значение. В БГ на достатъчно за местните културни дадености хора им хрумваше да свалят комунистите и съответното мащаба на репресивната машина ги прати в Белене и пр.

Без мащабната репресия строят нямаше да се наложи никога. А търпимостта на хората към него беше по-висока от тази в Европа, но това може да се обясни вече да, наистина, с местната култура. Само че търпимостта, а не друго.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навежда ме, но това са само някои аспекти на културата. Какво да кажем за инициативността на южните и на северните корейци?

Я сега ни кажи за инициативността на южнокорейците. 95% от тях живуркат като мишоци в големите офиси и не смеят гък да кажат на шефа си. Както между впрочем е и в Япония. Инициативността на Корея и Япония е смешно ниска. Има единици, които поемат риска, и милиони, които слушкат като мушмуроци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Я ни разкажи за културните проблеми на хората от ГДР в нова Германия че ми стана интересно. Знаеш ли, че през 1980 г. баба ми и дядо ми са накарали баща ми да се изнесе на квартира, защото в Източна Германия така се прави. Сигурно е излишно да казвам, че тримата са немци.

ОК. Но информациите за проблемите на източните немци в интеграцията им в обединената държава са, или бяха навремето достатъчно изобилно, за да знаем за разликата. А това, че баба ти и дядо ти са накарли баща ти да се изнесе говори за високото им културно ниво, но няма отношение към ситуацията от 1995-2009 г.

Те - http://www.econ.bg/bg/news/article48040.html

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, един съвет - консултирай литература по въпроса, преди да се изказваш за културни особености, в това число и на българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я сега ни кажи за инициативността на южнокорейците. 95% от тях живуркат като мишоци в големите офиси и не смеят гък да кажат на шефа си. Както между впрочем е и в Япония. Инициативността на Корея и Япония е смешно ниска. Има единици, които поемат риска, и милиони, които слушкат като мушмуроци.

Дребен и среден бизнес, ЧАСТЕН в тези страни няма ли? Или визираш само нива, сравнени с тези в Щатите и Европа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК. Но информациите за проблемите на източните немци в интеграцията им в обединената държава са, или бяха навремето достатъчно изобилно, за да знаем за разликата. А това, че баба ти и дядо ти са накарли баща ти да се изнесе говори за високото им културно ниво, но няма отношение към ситуацията от 1995-2009 г.

Това бяха материални проблеми, хората трябваше да се нагодят за няколко години към новите условия. Все пак едно поколение не знаеше що е пазарна икономика. Но културни проблеми и различия нямаше. За 10тина години Германия тотално се изравни защото хората бяха еднакви.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
КГ, един съвет - консултирай литература по въпроса, преди да се изказваш за културни особености, в това число и на българите.

Същият съвет мога да отправя към теб и с това да отпратим дискусията и форума на кино. Това са глупости. Ако се обсъжда нещо, прави се по същество, без такива подмятания. Когато визираш литература, сочиш я, по възможност резюмираш съответното съдържание. Така става разговор, а не с "иди прочети/не, ти иди прочети/не, ти/ не, не - ти".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дребен и среден бизнес, ЧАСТЕН в тези страни няма ли? Или визираш само нива, сравнени с тези в Щатите и Европа?

Дребният бизнес е нещо рядко в Япония. Има го разбира се, но не е водещ. Има една американска програма, която се опитва да стимулира дребния бизнес в Япония и наскоро се закри без успех.

Ако режима в северна Корея падне, хората там бързо ще построят общества, идентични с тези на юг и в Япония, защото културата им е подобна. Ще доминират големите компании със шеф-полубог и тук там някой търговец или занаятчия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
[

Това бяха материални проблеми, хората трябваше да се нагодят за няколко години към новите условия. Все пак едно поколение не знаеше що е пазарна икономика. Но културни проблеми и различия нямаше. За 10тина години Германия тотално се изравни защото хората бяха еднакви.

60 години не е едно пококление ;) Да, изравни се, ПО-ЛЕСНО, защото хората бяха с общ културен произход и в много отношение еднакви. Но проблеми имаше, нали? И не бяха само материални, ФРГ изля достатъчно за да ги преодолее. Бяха (многостранни), но и културни и социално-психологически, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същият съвет мога да отправя към теб и с това да отпратим дискусията и форума на кино. Това са глупости. Ако се обсъжда нещо, прави се по същество, без такива подмятания. Когато визираш литература, сочиш я, по възможност резюмираш съответното съдържание. Така става разговор, а не с "иди прочети/не, ти иди прочети/не, ти/ не, не - ти".

Не, ти говориш за културни особености на Корея и Япония, без да имаш и ни най-малка представа какви са те. Как да говорим ако липсват елементарни познания у едната страна. Значи, аз вместо да възразявам, трябва да обяснявам и ограмотявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Дребният бизнес е нещо рядко в Япония. Има го разбира се, но не е водещ. Има една американска програма, която се опитва да стимулира дребния бизнес в Япония и наскоро се закри без успех.

Ако режима в северна Корея падне, хората там бързо ще построят общества, идентични с тези на юг и в Япония, защото културата им е подобна. Ще доминират големите компании със шеф-полубог и тук там някой търговец или занаятчия.

Колко рядко? Имаш ли статистики? Да, в сравнение със Запада Изтокът се отличава с подобни особености. И това наистина може да улесни корейците, ако щастието им се усмихне. Но да ги улесни в процеса на промяната им.

Да видим Китай - при Мао имаше ли по-примирени от китайците, с техните дочени дрехи и велосипеди? А днес, когато системата коренно се измени?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не, ти говориш за културни особености на Корея и Япония, без да имаш и ни най-малка представа какви са те. Как да говорим ако липсват елементарни познания у едната страна. Значи, аз вместо да възразявам, трябва да обяснявам и ограмотявам.

и, разбира се, това ти помага да излезеш от дискусията с лайтмотива: "Ох, колко си глупав."

No problem. Но мисля, че стана ясно какво имаме предвид и аз, и ти.

БТВ, като пусна първия пост, така изчерпателен, имаше за цел да ограмотяваш или да внушиш нещо на читателите? ;)

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

60 години не е едно пококление ;) Да, изравни се, ПО-ЛЕСНО, защото хората бяха с общ културен произход и в много отношение еднакви. Но проблеми имаше, нали? И не бяха само материални, ФРГ изля достатъчно за да ги преодолее. Бяха (многостранни), но и културни и социално-психологически, нали?

така ли? би ли обяснил социално-психологическите различия между изтока и запада?

да кажа, когато бях малък, майка ми беше доста наскърбена от начина, по който се отнасяха към мен баба ми и дядо ми от немска линия - доста студено и резервирано. И на изток, и на запад, немците са си немци, и със социализъм, и без социализъм.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...