Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът не си е измазал къщата, а в същото време пие, пуши и има по 2 сателитни антени на фасадата?


Recommended Posts

  • Потребител

Здрасти!

Тук можете да проверите за корупцията.

http://www.transparency.org/news_room/in_f.../cpi_2008_table

Чехите 45 ние 72 място от дндвд 200 страни. Защото на много места има и по 2-3 държави...

:smokeing::smokeing::smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Здрасти!

Тук можете да проверите за корупцията.

http://www.transparency.org/news_room/in_f.../cpi_2008_table

Чехите 45 ние 72 място от дндвд 200 страни. Защото на много места има и по 2-3 държави...

:smokeing::smokeing::smokeing:

Здрасти Скуби,

аз имах предвид масовата приватизацията, а не корупцията. Спор няма, че тук е по-голяма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е. Но и не съм твърдял такова нещо. Въпроса бе в соц-а. Чехия е индустриална д-ва, Б-я аграрна и индустриализацията на Б-я през времето на соц-а (това да се прави от селяните пролетарии) доведе до сериозните сътресения след 89-та. "Псевдо"индустрията замря и беше унищожена/разграбена/нарязана, но не от демократичните промени, а като резултат от развитието след 44-та. Това не можеше да не се отрази на т.нар. преход, които ние още не можем да приключим, доката чехите са го направили.

А Полша не беше ли индустриализирана????А Чехия не загуби ли пазарите си като нас??? Значи търсите причините в какво ли не, изцъкано от пръстите, само не там, къдо са - в главите на хората, които правят прехода. То и Германия след ВСВ беше разсипана, но се въстанови. А ние още не можем, макар че не беше така лошо състоянието.

Промените в българия не засегнаха само индустрията, но и разсипаха земеделието, което поради глупостта на управниците и народа не успя да компенсира слабата индустрия, както стана в другите държави.

Ако бяхме кадърен народ, със средноевропейски ценности, цяхме да измислим хиляди начини да излезем от кризата, както измислиха чехи, унгарци, поляци, словенци. Ама на.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Драги ми португалецо честно казано в желанието си да докажеш правотата си забърка доста добър ,,,борш,, от култура,социология,народопсихология и тн. Казваш че чехите живеят добре много по добре от нас,аз пък ти казвам че това не е точно така,разбира се ако гледаш само лъскавата страна спорът е безмислен.Незнам на каква възраст си но и по времето на ,,комунизма,,чехите и германците /ГДР/ пак бяха по добре от нас и не заради,,културата,,си а защото такъв беше сценария бяха витрината на ,,светлия комунизъм,,я ми кажи след като виждам че всичко ти е ясно защо на тях ,чехи германци,унгарци им разрешаваха да имат ЧАСТНИ магазини,фурни,малки кръчмички а на нас не и за това ли е виновна културата,само не ми казвай че самите те са си извоювали това право.Незнам от къде си сигурен че немското общество е силно консолидирано/незнам при теб какво значение има думата/същото важи и за чехите и унгарците.Сега за руския принц прави ми впечатление че винаги вразумява някоя,,кифла,,слага на място някоя,,патица,,където и да отиде винаги изпада в приключение от което разбира се излиза винаги геройски та за това бих искал да направя едно предложение,смятам че никът Батман по ще му ,,утива,,Честно казано аз пък мисля че основния проблем на българина е че непрекъснато се самоохулва и сравнява.Да, има тъпи и ограничени хора,може би са в повече но това според мен не означава че трябва да плюеш в кладенеца от който си пил вода.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Драги ми португалецо честно казано в желанието си да докажеш правотата си забърка доста добър ,,,борш,, от култура,социология,народопсихология и тн. Казваш че чехите живеят добре много по добре от нас,аз пък ти казвам че това не е точно така,разбира се ако гледаш само лъскавата страна спорът е безмислен.Незнам на каква възраст си но и по времето на ,,комунизма,,чехите и германците /ГДР/ пак бяха по добре от нас и не заради,,културата,,си а защото такъв беше сценария бяха витрината на ,,светлия комунизъм,,я ми кажи след като виждам че всичко ти е ясно защо на тях ,чехи германци,унгарци им разрешаваха да имат ЧАСТНИ магазини,фурни,малки кръчмички а на нас не и за това ли е виновна културата,само не ми казвай че самите те са си извоювали това право.Незнам от къде си сигурен че немското общество е силно консолидирано/незнам при теб какво значение има думата/същото важи и за чехите и унгарците.Сега за руския принц прави ми впечатление че винаги вразумява някоя,,кифла,,слага на място някоя,,патица,,където и да отиде винаги изпада в приключение от което разбира се излиза винаги геройски та за това бих искал да направя едно предложение,смятам че никът Батман по ще му ,,утива,,Честно казано аз пък мисля че основния проблем на българина е че непрекъснато се самоохулва и сравнява.Да, има тъпи и ограничени хора,може би са в повече но това според мен не означава че трябва да плюеш в кладенеца от който си пил вода.

Естествено че и по времето на социализма, и преди него, и след него, чехи, унгарци, поляци, словенци, са, бяха и ще бъдат по-добре. А това е така, защого такава е културата на хората там. Не знам какви сценарии и какви витрини имаш предвид. Ами хората там са различни, затови и социализмът им е различен, и демокрацията също. Толкова ли е трудно да се разбере това.

Чехите и унгарците, немците, имаха развита буржоазна средна класа доста преди социализма, която престоя през този период. Класа, която не допускаше привилегии по рождение или близост до някой партиен функционер. Ето това е разликата. АМи в Чехия още от Средновековието развиват банкерство, а ние пасем кози. Затова и социализмът им беше лъскав, а нашият миришеше на пръч.

Немците отучиха ли се да работят по времето на социализма. Или и тогава бяха нация от съвестни работници, стриктно изпълняващи правилата на култура, възпитаваща в уважение към непознатия. Затова и произвеждаха най-качествените стоки в СИВ. А ние не.

Немците от ГДР престанаха ли да учат децата си на самостоятелност, и да ги вадят от къщи на 18 години за да се научат сами да работят и да се справят със живота. А социализма научили ли ги да живеят на гърба на мама и татко. Не.

Или твъдрите, че в Чехия и Германия ще ви обслужат по същия начин, както в България???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да разширя списъка държави, които никога не са имали авторитарно управление и абсолютизъм, и към предишните 14 да добавя Швейцария, Люксембург, Лихтенцайн, Сан Марино и Монако.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами аз мисля че ти не разбираш,толкова си взел присърце идеята да докажеш че сме пасли кози че нищо друго не виждаш.Казваш Германия се въстановила САМА след ВСВ не ставай смешен.Казваш от средновековието Чехия развива банкерство,я уточни с чия помощ.Толкова ти се иска да сме боклуци че чак започна легенди да разказваш.В СИВ драги ми португалецо ние произвеждахме доста качествени неща но народът не ги виждаше щото бяха ,,за износ,,Ти лично живял ли си в немско семейство и си убеден че на 18 ги пускат да се оправят сами,мисля че много филми гледаш.Дали се отучили немците да работят по времето на социализма,ми направи си справка след обединението на Германия младите хора от источната какви работници бяха.Пак се питам откъде тая злоба бе хора.И последно какво според теб означава ,,живеят по добре,, имат по лъскави коли,плазми ли,къщи ли.Я си направи една справка какви кредити средно тегли едно семейство в Чехия.Пасли сме кози и овце казваш,еми виж с какъв мерак германците ходят в някое българско село да доят кози и крави,,селски туризъм,,ма после една година го разказват без капка срам,а като чета писанията ти имам чувството че те е срам че си българин,пасли сме кози голем праз, от това ли те е срам дали ирландците ги е срам,братята американци па гледат говеда ама не съм видял да се срамуват от това.Като не искате да сте Българи възможности много.Дали ме обслужват по същия начин в Германия и Чехия,незнам само знам че за да ми напълнят едно шише вода в Чехия /щото просто нямаше откъде другаде/се молих пред три къщи и последните бяха много учудени как така не си нося,и първите 10 минути ми обясняваха колко километра има до бензиностанцията та да си купя.Тук в оплюваната от вас овча държава един познат прибра двама чехи закъсали с колата насред път,щот имали бебе,на мен водата пак за дете ми трябваше,айде сега кажи нещо за народопсихологията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами аз мисля че ти не разбираш,толкова си взел присърце идеята да докажеш че сме пасли кози че нищо друго не виждаш.Казваш Германия се въстановила САМА след ВСВ не ставай смешен.Казваш от средновековието Чехия развива банкерство,я уточни с чия помощ.Толкова ти се иска да сме боклуци че чак започна легенди да разказваш.В СИВ драги ми португалецо ние произвеждахме доста качествени неща но народът не ги виждаше щото бяха ,,за износ,,Ти лично живял ли си в немско семейство и си убеден че на 18 ги пускат да се оправят сами,мисля че много филми гледаш.Дали се отучили немците да работят по времето на социализма,ми направи си справка след обединението на Германия младите хора от источната какви работници бяха.Пак се питам откъде тая злоба бе хора.И последно какво според теб означава ,,живеят по добре,, имат по лъскави коли,плазми ли,къщи ли.Я си направи една справка какви кредити средно тегли едно семейство в Чехия.Пасли сме кози и овце казваш,еми виж с какъв мерак германците ходят в някое българско село да доят кози и крави,,селски туризъм,,ма после една година го разказват без капка срам,а като чета писанията ти имам чувството че те е срам че си българин,пасли сме кози голем праз, от това ли те е срам дали ирландците ги е срам,братята американци па гледат говеда ама не съм видял да се срамуват от това.Като не искате да сте Българи възможности много.Дали ме обслужват по същия начин в Германия и Чехия,незнам само знам че за да ми напълнят едно шише вода в Чехия /щото просто нямаше откъде другаде/се молих пред три къщи и последните бяха много учудени как така не си нося,и първите 10 минути ми обясняваха колко километра има до бензиностанцията та да си купя.Тук в оплюваната от вас овча държава един познат прибра двама чехи закъсали с колата насред път,щот имали бебе,на мен водата пак за дете ми трябваше,айде сега кажи нещо за народопсихологията.

Да, живял съм в немско семейство, по време на ГДР и след това. Баща ми е немец.

Живея в Бг защото немската култура не ми понесе. Въпреки това, уважаеми, знаете ли, че плащам символичен наем на родителите ми, защото в Германия така е прието да се прави, ако детето остане да живее в дома на мама и татко.

Всеко нещо дето искаш у Алеманята требе сам да си го извоюваш след 18 годишна възраст. Нема мама нема леля и тетка и тетин. ТВА Е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами аз мисля че ти не разбираш,толкова си взел присърце идеята да докажеш че сме пасли кози че нищо друго не виждаш.Казваш Германия се въстановила САМА след ВСВ не ставай смешен.Казваш от средновековието Чехия развива банкерство,я уточни с чия помощ.Толкова ти се иска да сме боклуци че чак започна легенди да разказваш.В СИВ драги ми португалецо ние произвеждахме доста качествени неща но народът не ги виждаше щото бяха ,,за износ,,Ти лично живял ли си в немско семейство и си убеден че на 18 ги пускат да се оправят сами,мисля че много филми гледаш.Дали се отучили немците да работят по времето на социализма,ми направи си справка след обединението на Германия младите хора от источната какви работници бяха.Пак се питам откъде тая злоба бе хора.И последно какво според теб означава ,,живеят по добре,, имат по лъскави коли,плазми ли,къщи ли.Я си направи една справка какви кредити средно тегли едно семейство в Чехия.Пасли сме кози и овце казваш,еми виж с какъв мерак германците ходят в някое българско село да доят кози и крави,,селски туризъм,,ма после една година го разказват без капка срам,а като чета писанията ти имам чувството че те е срам че си българин,пасли сме кози голем праз, от това ли те е срам дали ирландците ги е срам,братята американци па гледат говеда ама не съм видял да се срамуват от това.Като не искате да сте Българи възможности много.Дали ме обслужват по същия начин в Германия и Чехия,незнам само знам че за да ми напълнят едно шише вода в Чехия /щото просто нямаше откъде другаде/се молих пред три къщи и последните бяха много учудени как така не си нося,и първите 10 минути ми обясняваха колко километра има до бензиностанцията та да си купя.Тук в оплюваната от вас овча държава един познат прибра двама чехи закъсали с колата насред път,щот имали бебе,на мен водата пак за дете ми трябваше,айде сега кажи нещо за народопсихологията.

Случаят с водата който описваш е типичен пример за чешкия индивидуализъм, който в България е заместен с колективизъм. Както се казва, културни различия. И не, не смятам, че българите са боклуци и никога не съм твърдял такова нещо.

Немците може да пасат кози в България, което не е вярно, но не носят козите и овцете в душата и културата си.

Чехите живеят оп-добре не защото имат плазми и коли. Те и албанците имат. Живеят добре, защото държавата и институциите им са читави, а нашите не са.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе solo, всичко е винаги по сценарии и се прави отвън.

Вътре в държавите нищо не се определя и нищо не зависи от хората.

Точно така.

И много конспирации има да знаеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще си позволя и аз един пример. През 1997-ма септември (когато "освободихме" Русия с помоща на чеха Крондъл с 1-0) бях на море със семейството си в Слънчев бряг. В хотела българи бяхме само ние (хотела въпреки, че беше на първа линия не беше нещо особено, просто сезона беше в края си), останалото "озита". Аз не отбирам и бъкел немски, но какво ми направи първо впечатление. Много пушеха. Аз съм страстен пушач, но на плажа първата ми работа е да си направя пепелник и там да хвърлям фасовете. Те обаче не - направо на пясъка, същото се отнасяше и за кочаните от царевица, чепките грозде и вестниците които зарязваха направо на плажа. Все още не бях убеден, но една вечер решихме да отидем до Несебър с автобус. По едно време в автобуса се качи контрола и излови 3-ма индивиди без билети. На настоятелната молба да си платят глобата те само гледаха настрани. И не си платиха въпреки пененето на контрольорката. Какво беше учудването ми, когато на другата сутрин на закуската (аз преди пропусках закуските) ги видях същите образи от немската група. Заинтересувах се какви са тези, толкоз ли пари нямат за билетче? Попитах на рецепцията и се оказа точно така, пенсионери от източна Германия, че и ми се оплакаха, че в стаите им било кочина.

Сега какво? Какъв извод да си направя за източните немци? Да обвиня всичките, че са некултурни, че не пазят чистота и се правят на "тарикати"?

Друг случай. Всички (или поне повечето) знаем или сме чували, че в Австрия само да си протегнеш крака и абтомобилите спират даже да няма пешеходна пътека (за разлика от тук даже на пешеходна пътека). Е в Йезоло не е така. Един джип щеше да отнесе жена ми на велоалеята, не я закачи, но тя падна и си обели коляното. Специално погледнах регистрацията - Тревизо, а това си е северна Италия.

Та закакво се мъча да пиша - всичко си е до култура разбира се, но на отделния индивид и от няколко случая не бива да се правят генерални изводи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ще си позволя и аз един пример. През 1997-ма септември (когато "освободихме" Русия с помоща на чеха Крондъл с 1-0) бях на море със семейството си в Слънчев бряг. В хотела българи бяхме само ние (хотела въпреки, че беше на първа линия не беше нещо особено, просто сезона беше в края си), останалото "озита". Аз не отбирам и бъкел немски, но какво ми направи първо впечатление. Много пушеха. Аз съм страстен пушач, но на плажа първата ми работа е да си направя пепелник и там да хвърлям фасовете. Те обаче не - направо на пясъка, същото се отнасяше и за кочаните от царевица, чепките грозде и вестниците които зарязваха направо на плажа. Все още не бях убеден, но една вечер решихме да отидем до Несебър с автобус. По едно време в автобуса се качи контрола и излови 3-ма индивиди без билети. На настоятелната молба да си платят глобата те само гледаха настрани. И не си платиха въпреки пененето на контрольорката. Какво беше учудването ми, когато на другата сутрин на закуската (аз преди пропусках закуските) ги видях същите образи от немската група. Заинтересувах се какви са тези, толкоз ли пари нямат за билетче? Попитах на рецепцията и се оказа точно така, пенсионери от източна Германия, че и ми се оплакаха, че в стаите им било кочина.

Сега какво? Какъв извод да си направя за източните немци? Да обвиня всичките, че са некултурни, че не пазят чистота и се правят на "тарикати"?

Друг случай. Всички (или поне повечето) знаем или сме чували, че в Австрия само да си протегнеш крака и абтомобилите спират даже да няма пешеходна пътека (за разлика от тук даже на пешеходна пътека). Е в Йезоло не е така. Един джип щеше да отнесе жена ми на велоалеята, не я закачи, но тя падна и си обели коляното. Специално погледнах регистрацията - Тревизо, а това си е северна Италия.

Та закакво се мъча да пиша - всичко си е до култура разбира се, но на отделния индивид и от няколко случая не бива да се правят генерални изводи.

Ами именно от твоите два примера, които са очевидни изключения от правилото, не стават за генерални заключения. Но на всички ни е ясно, че мнозинството австрийци и неци спират на пешеходеца, а мнозинстовто българи и турци - не. Има някои очевидни неща.

както е ясно, че същите тези немци в германия не биха си позволили да се държат по този начин. Или искаш да ми кажеш сега, айде кажи го, че немците хвърлят боклуци през прозорците, че входовете им са кочини и пикаят зад вратата, че никой в Германия и Австрия не спира на пешеходец, и служителите те гледат все едно си им влязал в къщата. Както и че немската държава краде парите от еврофондовете. Това ли твърдиш??? Защото аз твърдя обратното.

А иначе изобщо не ме интересува какви лични преживявания си имал на морето преди 10 години и с кого.

Значи ще контрираш масовите типични явления в едно общество с твоите лични преживявания на морето с 3-4 немци, така ли??? Защото ще ти кажа, че пък 40 милиона други не правят такива работи в държавите си, каквито правят българите у техната.

Не знам дали ти е ясно, ако не е, запиши си, че както има култура на отделния индивид, така има и култура на ниво общество, наречена обществена култура, и често обществената култура се различава от тази на ниво индивид.

С личностната култура се занимава психологията. В цитирания от тебе случай е така. Какво правят мнозинството немци в държавата си вече обаче не е проблем на психологията, а на социологията и културологията. Какво правят мнозинстовто българи в България също.

Мнозинството българи в чужбина са много по-добри работници отколкото тук, държат се много по-плахо, по-възъпитано и неуверено. В същото време немците и скандинавците в чужбина стават пълни проидохи. Но ние не говорим как се държат немците в България или българите в Германия.

Ние говорим за това как се държат българите в България и немците в Германия. Ясно??

ПС.Ако искаш мога да ти дам статистика за това колко процента шофьори спират на пешеходеца в различни държави, даже извън Европа, защото участвах в едно такова проучване, което мери индивидуализма на националните култури. В Австрия процентът е над 80. В България е около 30. В Египет е под 5. Ами култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами именно от твоите два примера, които са очевидни изключения от правилото, не стават за генерални заключения. Но на всички ни е ясно, че мнозинството австрийци и неци спират на пешеходеца, а мнозинстовто българи итуррци - не. Има някои очевидни неща.

както е ясно, че същите тези немци в германия не биха си позволили да се държат по този начин. Или искаш да ми кажеш сега, айде кажи го, че немците хвърлят боклуци през прозорците, че входовете им са кочини и пикаят зад вратата, че не никой в Германия и Австрия не спира на пешеходец, и служителите те гледат все едно си им влязал в къщата. Това ли твърдиш??? Защото аз твърдя обратното.

А иначе изобщо не ме интересува какви лични преживявания си имал на морето преди 10 години и с кого.

Моите не стават, но твоите стават така ли? Това, че тук се държат по-един начин, а в родината си по друг е достатъчно показателно! За турците не зная, но има и италианци, които не спират. Аз не съм твърдял нищо за германците и австрийците в тяхната родина (освен за колите де). Не зная и не съм чувал, да изхвърлят боклука през прозореца, но и тук не съм виждал (освен в Студенски град преди много години - веднъж). Виждал съм как варят компоти пред блока, преди 30 години за последно. Долу градинката пред блока ми се напоява всяка вечер и се коси често (и си прилича на малка ливадка с цветя по края), само нашия вход е със старата дограма от блока, но работим по въпроса. Не живея в баровски квартал, нито в нова кооперация (строен е 85-та).

Има една теория, че ако мислиш позитивно ти се случват хубави неща, ако мислиш негативно лоши. Аз не вярма в нея, но се замислям, четейки твоите и на Невски постове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моите не стават, но твоите стават така ли? Това, че тук се държат по-един начин, а в родината си по друг е достатъчно показателно! За турците не зная, но има и италианци, които не спират. Аз не съм твърдял нищо за германците и австрийците в тяхната родина (освен за колите де). Не зная и не съм чувал, да изхвърлят боклука през прозореца, но и тук не съм виждал (освен в Студенски град преди много години - веднъж). Виждал съм как варят компоти пред блока, преди 30 години за последно. Долу градинката пред блока ми се напоява всяка вечер и се коси често (и си прилича на малка ливадка с цветя по края), само нашия вход е със старата дограма от блока, но работим по въпроса. Не живея в баровски квартал, нито в нова кооперация (строен е 85-та).

Има една теория, че ако мислиш позитивно ти се случват хубави неща, ако мислиш негативно лоши. Аз не вярма в нея, но се замислям, четейки твоите и на Невски постове.

Моите примери не са лични перживявания, а статистика. Значи твърдиш, че общественото порстранство в България е почно толкова поддържано, колкото в Германия, така ли. И че входовете у нас цъфтят от чистота. И никой не хвърля боклуци през прозореца. А не виждаш ли мърсотията, калта и л.....та по улиците. Или и ти живееш на друга планета.

Аз пък виждам всеки ден как се хвърлят боклуци през прозорците на моя блок. А в момента долу варят туршия и ми опушват дрехите. А входа е сметище. А живея в центъра. Срамота.

Има и италианци които не спират. Така е. само че тези италианци дето не спират са 20%, а българите дето не спират са 70%. Има малка разлика не мислиш ли???

Изобщо всичко в България, което е извън кръга на роднините и приятелите и което е обществено, е под всякаква критика. Институции, обслужване, чистота и хигиена. Кой е този умник да попитам, който твърди обратното. Абе кой е тоя дето твърди че никой в България не хвърля боклуци през прозорците и на улицата????? Какви са тия щуротии? невероятно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак те питам какво според теб означава ,,по добре,,тея теории индивидуализъм ,колективизъм са само приказки.Казваш немската култура не ти понесе защо нали всичко в държавата им е уредено.Защо винаги се крием зад фрази,,немската култура,,тая същата култура която казваш от средновековието е над нас, унищожи милиони хора.Не казваш как се въстанови Германия след ВСВ,Социализмът на источногерманците и той бил по добър от нашия,пак ти казвам нали беше състезание ,,комунизъм,, ,,капитализъм,, ГДР беше витрината.Представи си че и аз съм живял в немско семейство така че не ми казвай че след 18 ги гонят та да се научат да живеят./честно това със символичния наем направо ме разплака/Чешки ,,индивидуализъм,,казваш ,на прост овчаробългарски диалект на това му викаме човещина,па нека всичко да им е уредено.Незнам какво носят в душите и в културата си но основното е празно пространство,това че повечето неща са им уредени не ги прави повече хора.И последно ,,културата,, драги португалецо не означава че за да изтъкнеш предимствата на някоя нация непременно трябва да я сравняваш,още повече да оплюваш собствената си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Пак те питам какво според теб означава ,,по добре,,тея теории индивидуализъм ,колективизъм са само приказки.Казваш немската култура не ти понесе защо нали всичко в държавата им е уредено.Защо винаги се крием зад фрази,,немската култура,,тая същата култура която казваш от средновековието е над нас, унищожи милиони хора.Не казваш как се въстанови Германия след ВСВ,Социализмът на источногерманците и той бил по добър от нашия,пак ти казвам нали беше състезание ,,комунизъм,, ,,капитализъм,, ГДР беше витрината.Представи си че и аз съм живял в немско семейство така че не ми казвай че след 18 ги гонят та да се научат да живеят./честно това със символичния наем направо ме разплака/Чешки ,,индивидуализъм,,казваш ,на прост овчаробългарски диалект на това му викаме човещина,па нека всичко да им е уредено.Незнам какво носят в душите и в културата си но основното е празно пространство,това че повечето неща са им уредени не ги прави повече хора.И последно ,,културата,, драги португалецо не означава че за да изтъкнеш предимствата на някоя нация непременно трябва да я сравняваш,още повече да оплюваш собствената си.

Ама чакай сега - милионите ги унищожи един ненормалник. Немския народ не знаеше за това.

Айде да те запитам - а защо България не беше витрината на социализма?? Защо точно пък Германия и Чехия. Или изборът на витрина не е случаен. На модно ревю няма да пуснеш куц кон, нали така???

Да, в Германия след пълнолетие децата се оправят сами и не чакат пари от мама тате леля и вуйна. Колкото и невероятно да ти се струва това. И ще го разправям постоянно. Защото всичките ми познати в Германия сами се оправят и не носят буркани. А бабите и дядовците им вместо да им дават пари ходят на екскурзии.

Бъркаш нещо и то много. Аз никога не съм оплюл държавата си. Но има много българи, които хвърлят боклуци през прозореца и пикаят във входа, изсулват се на улицата и псуват като каруцари. Това не е оплюване. Просто регистрираме кой какво прави.

В Германия културата не ми понесе, защото всичко в държавата е уредено, но има други порядки, които са различни от българските. И понеже аз не съм немец, а българин, не ми допаднаха.

Айде да не говорим за човещинка, защото това е толкова мъгливо и разтегливо понятие, че няма накъде. Не може на статистика и изследвания да отговаряш с чувства и лични впечатления.

Но и тук ще ти кажа, че след едно изследване, което беше проведено преди 3 години в 40 световни столици, София е на последно място по взаимопомощ към инвалиди. Ако паднеш на улицата, само 10% софиянци се притичват на помощ. Процентът в Берлин е 85. Айде сега ми говори за човещина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Моите примери не са лични перживявания, а статистика. Значи твърдиш, че общественото порстранство в България е почно толкова поддържано, колкото в Германия, така ли. И че входовете у нас цъфтят от чистота. И никой не хвърля боклуци през прозореца. А не виждаш ли мърсотията, калта и л.....та по улиците. Или и ти живееш на друга планета.

Аз пък виждам всеки ден как се хвърлят боклуци през прозорците на моя блок. А в момента долу варят туршия и ми опушват дрехите. А входа е сметище. А живея в центъра. Срамота.

Има и италианци които не спират. Така е. само че тези италианци дето не спират са 20%, а българите дето не спират са 70%. Има малка разлика не мислиш ли???

Изобщо всичко в България, което е извън кръга на роднините и приятелите и което е обществено, е под всякаква критика. Институции, обслужване, чистота и хигиена. Кой е този умник да попитам, който твърди обратното. Абе кой е тоя дето твърди че никой в България не хвърля боклуци през прозорците и на улицата????? Какви са тия щуротии? невероятно!

Имаше и лични, както и Невски дава такива. О.к щом не може не може, щом така казваш. Ти виждаш и си правиш изводите, че всички (или повечето) хвърлят. Аз не отричам, че хвърлят, но смятам, че са много малко. А за компотите и туршията просто не ти вярвам. До даже така да е. Пак ли смяташ, че тези дето варят са толкова, че са определящи? Кал наистина има, а за л.....та виж в Париж как е, а нямат бездомни кучета.

Приемам, че в Б-я 30% спират, но преди 10 години са били доста по-малко, а след 10 ще са повече.

И не ми влагай думи и мисли, които не съм писал. Никога не съм казвал, че никой не хвърля, а че не съм виждал (освен веднъж), както и входовете които виждам са (сравнително)чисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше и лични, както и Невски дава такива. О.к щом не може не може, щом така казваш. Ти виждаш и си правиш изводите, че всички (или повечето) хвърлят. Аз не отричам, че хвърлят, но смятам, че са много малко. А за компотите и туршията просто не ти вярвам. До даже така да е. Пак ли смяташ, че тези дето варят са толкова, че са определящи? Кал наистина има, а за л.....та виж в Париж как е, а нямат бездомни кучета.

Приемам, че в Б-я 30% спират, но преди 10 години са били доста по-малко, а след 10 ще са повече.

И не ми влагай думи и мисли, които не съм писал. Никога не съм казвал, че никой не хвърля, а че не съм виждал (освен веднъж), както и входовете които виждам са (сравнително)чисти.

Но мнозинството входове не са. А публичното пространство е под всякаква критика. Изобщо всичко, което е публично, общо, е под всякаква критика.

Само че примерите които дава Невски са мнозинство и определящи за нашата култура. А тези дето даваш ти посочват изключения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ама чакай сега - милионите ги унищожи един ненормалник. Немския народ не знаеше за това.

Товаааа сериозно ли??? Защото, ако наистина така смяташ, аз много съм се объркал. Просто не е трябвало въобще да ти обръщам внимание. Нали какъвто народа такива и управниците? Или това е само за Б-я? За този "ненормалник" гласуваха 11 милиона през 33-та. Той поне "революция" не е правил кат Ленин и компания. Немския народ си го избра и си го поддържаше до май 45-та. Даже след смъртта му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Товаааа сериозно ли??? Защото, ако наистина така смяташ, аз много съм се объркал. Просто не е трябвало въобще да ти обръщам внимание. Нали какъвто народа такива и управниците? Или това е само за Б-я? За този "ненормалник" гласуваха 11 милиона през 33-та. Той поне "революция" не е правил кат Ленин и компания. Немския народ си го избра и си го поддържаше до май 45-та. Даже след смъртта му.

Да, така е. Наистина идването на Хитлер на власт е огранически свързано с немската култура. Как и защо не ми се обяснява.

Айде, ще кажа. Хитлер беше немския начин за избягване на несигурността. Предполагам не ме разбираш.

Да не би решението за холокоста да е взето на референдум???? или е родено в главата на един луд?

Но въпреки Хитлер, днес немците са едни от най-толерантните към хомосексуални, мюсюлмани и евреи в Европа, а навярно и в света.

Не, чудя се аз защо ти обръщам внимание. Почти никой в България не хвърлял боклуци по улиците и през прозореца. А кой хвърля - извънземните ли????

Сега смята да си изгледам на спокойствие концерта на Хулио Иглесиас в Каракас. Ате жа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
1/ Ами именно от твоите два примера, които са очевидни изключения от правилото, не стават за генерални заключения. Но на всички ни е ясно, че мнозинството австрийци и неци спират на пешеходеца, а мнозинстовто българи и турци - не. Има някои очевидни неща.

2/ Ние говорим за това как се държат българите в България и немците в Германия. Ясно??

3/ ПС.Ако искаш мога да ти дам статистика за това колко процента шофьори спират на пешеходеца в различни държави, даже извън Европа, защото участвах в едно такова проучване, което мери индивидуализма на националните култури. В Австрия процентът е над 80. В България е около 30. В Египет е под 5. Ами култура.

1/ Мнозинството сърби също спират на пешеходната пътека. Какви са фундаменталните културни разлики с тях?

//2/ Думата "Ясно?" в края на изречението предизвиква едно леко повдигане на модератрска вежда. Това е лек намек относно тона на обсъжданията. Съвсем лек//

3/ Дай, това ще да е интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приятелю с това последното изби рибата,как беше ,,решението за холокоста не било взимано на референдум,,ти сериозно ли.Това че си предаваха съседите с които са живели дълги години и то масово на какви мисли те навежда.Определено на хора като теб и на невския батман не трябва да се обръща внимание.Германците били най толерантни,ми как няма да са колко мюсулмани живеят там някаква бройка ще кажеш ли.Що не кажеш че нагаждаческия принцип е основен в характера на германците.В германия били изрядни но навън ставали пройдохи ,стига бе къде им остана ,,културата,,или просто там на родна земя са лицемери и щом излязат навън стават истински,е висока им е културата.Що България не беше витрината. ми много просто е География се казва просто нямахме такава граница.Казваш след 18 почват да се издържат сами,къде това в бившето ГДР ли незнам какви познати имаш обаче иди виж в момента колко от 18-19 годишните германци бързат да почнат работа.Тея които почват на тая възраст масово са от турски произход.Хитлер бил спасението им от несигурноста,как да те разбирам манията за величие обикновено е признак за слабост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Приятелю с това последното изби рибата,как беше ,,решението за холокоста не било взимано на референдум,,ти сериозно ли.Това че си предаваха съседите с които са живели дълги години и то масово на какви мисли те навежда.Определено на хора като теб и на невския батман не трябва да се обръща внимание.Германците били най толерантни,ми как няма да са колко мюсулмани живеят там някаква бройка ще кажеш ли.Що не кажеш че нагаждаческия принцип е основен в характера на германците.В германия били изрядни но навън ставали пройдохи ,стига бе къде им остана ,,културата,,или просто там на родна земя са лицемери и щом излязат навън стават истински,е висока им е културата.Що България не беше витрината. ми много просто е География се казва просто нямахме такава граница.Казваш след 18 почват да се издържат сами,къде това в бившето ГДР ли незнам какви познати имаш обаче иди виж в момента колко от 18-19 годишните германци бързат да почнат работа.Тея които почват на тая възраст масово са от турски произход.Хитлер бил спасението им от несигурноста,как да те разбирам манията за величие обикновено е признак за слабост.

Така ли, а каква граница имахме? След като граничехме с три държави които не бяха от СИВ. А Германия с колко граничеше???

И колко милиона са турците в Германия? Провери.

Значи младите немци живеят при баба и дядо, или при мама, и те им плащат сметките, така ли??

Това са меко казано глупости.

Айде попътувй малко, виж свят, разбери кой как живее, и тогава ще говорим.

Навярно не си никак запознат с различните бихейвиористични теории на човешщкото поведение, които се изучават най-вече в сферата на туризма. Как човек когато смени пространствената среда, прибягва към смяня на ролята, и търси антипод на това, което му е присъщо, в това число и като поведение. И тн..

И да, Хитлер е немският начин за избягване на несигурността. Разбирай ме както искаш.

Тези турци дето бачкат в Германия пращат милиони евро на леля си, тетка си, вуйна си и баджанака в Анадола. Немците спестяват парите, плащат си прилежно сметките и данъците и ако остане нещо, пътуват.

Не издържат цялата рода, а само силно пооредялото си семейство. А бабите с пензиите яко са отбичили любимите внуци и предпочитат да отидат в Тайланд, отколкото да раздават пари за коледа на цялата челяд.

Значи трябва да се чете, преди да се говорят съчинения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак ми вадиш някакви теорий,сам ,,нагаждаш,,въпросите ми сам си отговаряш,определено е загуба на време да се спори с теб.Колко са турците в Германия кажи ти но и тези които в момента СА германци. Къде видя да казвам че младите германци висят на главите на баби и дядовци.Казвам само че не си чупят краката да си търсят работа на 18-19 години,как се издържат ами кажи ти.Това че бабите с пенсиите са отбичили любимите внуци и перкат по Тайланд незнам ти си пътувал много и явно освен теб друг никой не Е та ми кажи как наричат дъртите немски туристи в Тайланд.Търсят антипод на това което им е присъщо кое им е присъщо страха от несигурноста ли,еми трудно е да се появи нов Хитлер.На каква база определяш кое всъщност е ,,антипода,, на истинския немец щото в Нова Зеландия има много дърти немски семейства които сами казват никога повече в Германия.Плащат пътя на внуците да ги видят.Въобще свят широк хора различни,учудващото е че има хора като теб които вкарват всичко в разни теории и смятат че всичко им е ясно.Така че както казах безмислено е да се спори с теб но и си мисля че си го чувал много пъти така че едва ли ще ти направи впечатление.Единственото което мога да направя е да ,,вдигна дисагите,,Чао

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...