Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът не си е измазал къщата, а в същото време пие, пуши и има по 2 сателитни антени на фасадата?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

1// Представям си. Варварщина, извършена от българи срещу българи.

Според теб, главата на католическата църква в Чехия яздена ли е?

И ако не, защо?

И да, без значение е, защото никого не го интересува.

Нито обикновения гражданин(с поне един роднина бивш притежател на партийна книжка), нито "елитът"(99% инкубиран под грижовното крило на "партията")

Няма потреба, няма и дебат(1x).

1// Като убеден опортюнист, българинът си остава с едното си мъмрене.

Пък и след 1956 не прбираха вече на голямо.

3/// Да така. Няма дебат(2x), няма и критично отношение към периода.

Съответно професионалните историци не си дават зор и караме на спомени.

Па и спомените са открай време тайно оръжие на бълг. историография - какво ще се ровим из документи,

като имаме спомените на еди кой си.

1/ Е да. Но чак такова нещо - за това си трябва комунисти, а не само българи;)

2/ Ами тези, дето на са останали са едното мъмрене къде са? Я пусни на Гугеля "Георги Цанкин", "Атанас Москов", "Трифон Кунев", "Людмила Славова", "Илия Минев", "Борис Арсов". Ами Димитър Талев? А Мошанови? Ами, ами, ами..

3/ Че кой казва, че няма дебат? Какви документи искаш - удостоверение за това кой как се е отнасял с хората ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А защо мутри не се създадоха в Чехия, Полша, ГДР, Словения, Хърватия и Унгария? Нали и там имаше социализъм?

Значи ние тука имаме нещо допълнително, което там няма.

Или защото там има допълнително, което тука няма. Има мафия и в Полша, и в Унгария, и в Чехия. Това през прехода е неизбежно. Въпросът е къде е? На кое място в социалната стълба е?

Защо в Русия стана като в България, че и по- зле? "Защо, защо?" :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Все пак чакам си отговор на въпросите от Кг125.

Защо в България политическите процеси зациклиха, а в Германия и Средна Европа не зациклиха. Не съзираш ли тука поне малко роля на културата, която ги ускори у едните, и зацикли у другите?

Дай пример как политическите процеси влияят на културата и по-конкретно създават някаква напълно нова култура.

ПС. Не очаквах такъв отговор за Германия, който надмина и най-смелите ми очаквания. Бях подготвен да кажеш - ГДР се интегрира успешно в нова Германия и в ЕС защото получи купища пари от Запада.

И няма да спестя отговора на този въпрос, който сам си задавам. Така е. получи много пари. А знаеш ли каква част от тези пари бяха украдени в ГДР, и каква част от тях бяха усвоени успешно.

А сага кажи България не получи ли също много пари от ЕС. А каква част от тях бяха усвоени, а каква част бяха украдени??

Няма ли нещо в културата на българина, което го кара да краде пари и да се разтакава, и нещо друго в културата на немеца от ГДР, което му пречи да краде?

не излиза ли сега че не е важно кой колко пари ти дава, а каква част от тях крадеш?? А не е ли това случайно въпрос на култура??

Отговори ти се многократно. И да, съгласен съм. Окрадени бяха. Да, въпрос е И на култура (но конкретно на каква?? ). Както и на политика, на икономика, на законност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С Невски - да.

Не, с теб.

Мафия има и в Япония, и в Италия, където преход няма.

И какви са точно мутрите в Чехия, Германия и Полша??? А контролират ли икономиката и правителството?? А крадат ли еврофондове там?? А спряха ли им парите?? А дали хвърлят боклуци през прозорците???А чалга в Чехия има ли????

В България нещата станаха като в Русия, защото както съм казвал, българската култура е доста сходна с руската и на светлинни години разстояние от немската и чешката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отговори ти се многократно. И да, съгласен съм. Окрадени бяха. Да, въпрос е И на култура (но конкретно на каква?? ). Както и на политика, на икономика, на законност.

А законността не е ли плод на култура? както и икономиката. Или те падат от небето.

Добре де, обясни защо в България процесите зациклиха, а в Средна Европа не зациклиха. Това не беше обяснено.

Също така дай пример как политическата култура и институции създават напълно нова култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хора, вие пишете ли пишете.

Айде да ви разкажа няколко случая от последните дни.

1) Днес бях в голям офис на ЧЕЗ за да прехвърля една партида. Докато бях там се случваха едновременно 3 неща:

а) Охраната и кифлите в офиса водеха постоянен разговор в стил от "махалата на село"

б) Някаква лелка 20 минути се опитваше да убеди една служителка, че щом имала разплащателна сметка, "ЧЕЗ трябвало сами да си дърпат парите от там", а служителката търпеливо и обясняваше, че проблемът е в банката и тя превежда парите )нещо за което се сеща всяко дете) и че най-вероятно не е имало достатъчно пари в сметката в съответните моменти

в) Някакъв чичко беше домъкнал 2000лв. на стотинки и плащаше с тях

2) Пак днес в голям офис на МТЕЛ, някаква 25г. годишна патка се опита да предреди един чичко и той като и направи заблежка почна да му дига гири. Усмирих и я поставих ня място (демек накарах я да млъкне щото ми наду главата), за което служителките ми бяха много благодарни, подариха ми разни неща и ми свършиха бая работа за нула време. На ухо ми подшушнаха, че нямали право да правят забележка на такива клиенти

3) Пак днес в офис на Топлофикация-София 15 минути преди да свърши работното време, трябваше да платя една такса, за да свърша една дребна работа. Естествено дрислата от касата беше отишла някъде до кенефа (нормално) и не можех да я платя (тов ми се е случило поне 5 пъти за последните 2 седмици в различни държавни институции). Служителката, която трябваше да ми приеме молбата почна да ми дига гири. Естествено и обясних, че нищо не ме интересува, да ми приеме веднага молбата и да викне началника си за да му дам 5лв. (таксата), ако не може да ги вземе тя. Естествено след тези мои реплики, се намери някой, който да отключи касата, служителката остана допълнително и ми прие молбата. Само не мога да разбера колко пъти трябва да ги карам да остават след работно време докато се научат и защо все трябва да става по трудния начин. Докато си попълвах молбата отново слушах приказки от селската махала за мляко, цветя и т.н. и никой не обръщаше внимание на клиентите - немощни пенсионери.

4) Вчера докато отлитах по работа за далечните чужбини, учтиво попитах на check-in бюрото дали се очертава да въведът електронен check-in в съответната компания, т.к. най-често имам само ръчен багаж. Последва съвет да летя с Lufthansa ако искам такива екстри. Наложи се пак да разпитам подробно защо така мисли съответната служителка, да я помоля да се аргументира и т.н. 15 мин й късах нервите. Не мисля, че скоро ще препоръча на някой пак нещо такова.

5) Докато се връщах от чужбините, в момента, в който си слагах багажа (обикновено се качвам последен на самолета), някаква дебела дъртачка почна да ми се кара, колко много чупливи работи имало в нейните чанти и как трябвало да си разкарам моите от нейните. Трябваше да си "изпусна" чантата на главата й за да млъкне. В същия дух досаждаше и на стюардите през целия полет. Никога няма да забравя култовата и реплика "тази чантичка няма да я кача горе, защото в нея са ми парите и скоро ще си купувам вода". Добре че стюарда беше печен и й каза, че той лично ще й свали чантата и тя се зарадва й се усмири. Естествено после не си все вода, а Tuborg и то си го поръча по следния начин "тази бира е топла нали, ама кво да правим. Естествено бирата беше ледено студена, но достоинството й не й позволи да си признае грешката.

6) Който иска да види къде се правят чушки и буркани в София само да ми каже и мога да го заведа на 10ки места

Има ли смисъл да продължавам, защото мога да разкаже още толкова истории само от последните 48ч?

Ей това е проблемът в БГ, хората не могат да избягат от старата си селска същност. С нея са се родили, с нея са израсли и тя си остава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Абе хора, вие пишете ли пишете.

Айде да ви разкажа няколко случая от последните дни.

1) Днес бях в голям офис на ЧЕЗ за да прехвърля една партида. Докато бях там се случваха едновременно 3 неща:

а) Охраната и кифлите в офиса водеха постоянен разговор в стил от "махалата на село"

б) Някаква лелка 20 минути се опитваше да убеди една служителка, че щом имала разплащателна сметка, "ЧЕЗ трябвало сами да си дърпат парите от там", а служителката търпеливо и обясняваше, че проблемът е в банката и тя превежда парите )нещо за което се сеща всяко дете) и че най-вероятно не е имало достатъчно пари в сметката в съответните моменти

в) Някакъв чичко беше домъкнал 2000лв. на стотинки и плащаше с тях

2) Пак днес в голям офис на МТЕЛ, някаква 25г. годишна патка се опита да предреди един чичко и той като и направи заблежка почна да му дига гири. Усмирих и я поставих ня място (демек накарах я да млъкне щото ми наду главата), за което служителките ми бяха много благодарни, подариха ми разни неща и ми свършиха бая работа за нула време. На ухо ми подшушнаха, че нямали право да правят забележка на такива клиенти

3) Пак днес в офис на Топлофикация-София 15 минути преди да свърши работното време, трябваше да платя една такса, за да свърша една дребна работа. Естествено дрислата от касата беше отишла някъде до кенефа (нормално) и не можех да я платя (тов ми се е случило поне 5 пъти за последните 2 седмици в различни държавни институции). Служителката, която трябваше да ми приеме молбата почна да ми дига гири. Естествено и обясних, че нищо не ме интересува, да ми приеме веднага молбата и да викне началника си за да му дам 5лв. (таксата), ако не може да ги вземе тя. Естествено след тези мои реплики, се намери някой, който да отключи касата, служителката остана допълнително и ми прие молбата. Само не мога да разбера колко пъти трябва да ги карам да остават след работно време докато се научат и защо все трябва да става по трудния начин. Докато си попълвах молбата отново слушах приказки от селската махала за мляко, цветя и т.н. и никой не обръщаше внимание на клиентите - немощни пенсионери.

4) Вчера докато отлитах по работа за далечните чужбини, учтиво попитах на check-in бюрото дали се очертава да въведът електронен check-in в съответната компания, т.к. най-често имам само ръчен багаж. Последва съвет да летя с Lufthansa ако искам такива екстри. Наложи се пак да разпитам подробно защо така мисли съответната служителка, да я помоля да се аргументира и т.н. 15 мин й късах нервите. Не мисля, че скоро ще препоръча на някой пак нещо такова.

5) Докато се връщах от чужбините, в момента, в който си слагах багажа (обикновено се качвам последен на самолета), някаква дебела дъртачка почна да ми се кара, колко много чупливи работи имало в нейните чанти и как трябвало да си разкарам моите от нейните. Трябваше да си "изпусна" чантата на главата й за да млъкне. В същия дух досаждаше и на стюардите през целия полет. Никога няма да забравя култовата и реплика "тази чантичка няма да я кача горе, защото в нея са ми парите и скоро ще си купувам вода". Добре че стюарда беше печен и й каза, че той лично ще й свали чантата и тя се зарадва й се усмири. Естествено после не си все вода, а Tuborg и то си го поръча по следния начин "тази бира е топла нали, ама кво да правим. Естествено бирата беше ледено студена, но достоинството й не й позволи да си признае грешката.

6) Който иска да види къде се правят чушки и буркани в София само да ми каже и мога да го заведа на 10ки места

Има ли смисъл да продължавам, защото мога да разкаже още толкова истории само от последните 48ч?

Ей това е проблемът в БГ, хората не могат да избягат от старата си селска същност. С нея са се родили, с нея са израсли и тя си остава.

:) Евала, Фейту на Булгария. Маде ин Булгария. Ечо ен Булгария.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Невски, ти май не си бил там, ами си чел вестници :party:

Не знам къде не съм бил, ама само в Лондон ходих сам. Другите случаи присъстваха или жената или детето или и двамата. То и подаръците от МТЕЛ бяха за детето, а партидите на жената. Цяла вечер сме се хилили днес как е възможно за един ден толкова простотия да има на тоя свят и ние да я видим на куп.

Късмет явно. Поне има и хумористична гледна точка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А законността не е ли плод на култура? както и икономиката. Или те падат от небето.

Добре де, обясни защо в България процесите зациклиха, а в Средна Европа не зациклиха. Това не беше обяснено.

Също така дай пример как политическата култура и институции създават напълно нова култура.

Това ти казвам - процесите са взаимосвързани, диалектика има в тях. Цялата история е пример как субектите и функцията на политическата система влияят на културата и обратно. Пример - феодална и Франция и тази от 19 век. Има ли разлика?

Процесите в България зациклиха, защото културата на българите е различна, И защото политически властта беше взета от едната от двете тенденции в компартията - тази на мафиите. (Защото има една друга, държавническа, която крепеше стабилността на държавата през соца -това е неизбежен процес, социалист. държава генерира силна държавност, защото иначе просто рухва бързо. Тази тенденция например победи в Китай. Има ли разлика между днешния китаец и този на Мао? Има май. :) )

Поне до момента, до който режимите в Куба и С.Корея не са паднали, има три пътя на преход от социализъм към..... бъдещето:

средноевропейски; руско-български; китайски.

Средният от тях се отличава с липса на държавно-и социално-консолидиращ фактор. В Китай това е съхранената държавност, а в Чехия и Полша - развитото гражданско общество, плод на европейската култура. Която пък е плод на по-дългото стоене на припек под лъчите на западноевропейското влияние - католическа църква, Австро-Унгарска империя, развит капитализъм и т.н. и т.н. И в Чехия първите архитекти са немци, споко. Ама се е случило по-рано...

Цялата работа е, че при друг ход на нещата културата би била друга. Така всъщност "времената се изменят, и ние с тях", това е съдържанието на крилатата мисъл. Който помни 80-тте, добре знае какво имам предвид. А който ЗНАЕ за началото на 20 век - още по-добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ти казвам - процесите са взаимосвързани, диалектика има в тях. Цялата история е пример как субектите и функцията на политическата система влияят на културата и обратно. Пример - феодална и Франция и тази от 19 век. Има ли разлика?

Процесите в България зациклиха, защото културата на българите е различна, И защото политически властта беше взета от едната от двете тенденции в компартията - тази на мафиите. (Защото има една друга, държавническа, която крепеше стабилността на държавата през соца -това е неизбежен процес, социалист. държава генерира силна държавност, защото иначе просто рухва бързо. Тази тенденция например победи в Китай. Има ли разлика между днешния китаец и този на Мао? Има май. :) )

Поне до момента, до който режимите в Куба и С.Корея не са паднали, има три пътя на преход от социализъм към..... бъдещето:

средноевропейски; руско-български; китайски.

Средният от тях се отличава с липса на държавно-и социално-консолидиращ фактор. В Китай това е съхранената държавност, а в Чехия и Полша - развитото гражданско общество, плод на европейската култура. Която пък е плод на по-дългото стоене на припек под лъчите на западноевропейското влияние - католическа църква, Австро-Унгарска империя, развит капитализъм и т.н. и т.н. И в Чехия първите архитекти са немци, споко. Ама се е случило по-рано...

Цялата работа е, че при друг ход на нещата културата би била друга. Така всъщност "времената се изменят, и ние с тях", това е съдържанието на крилатата мисъл. Който помни 80-тте, добре знае какво имам предвид. А който ЗНАЕ за началото на 20 век - още по-добре.

Католическата църква не създава граждансто общество. Такова не се формира в Испания, Португалия, латинска Америка, именно поради католическата църква. Такова се създаде в Средна и Западна Европа когато църквата отстъпи.

Каква е културната промяна у китаеца днес и от времето на Мао?? Имаш ли изобщо представа какво представлява китайската култура, колко хилядолетия се е формирала и колко трудно би се изменила, ако изобщо се измени

Сега за Франция. Не разбрах примера но явно не си в състояние да дадеш нещо точно, ясно и конкретно. Феодална Фрнация е феодална, с феодални институции, докато културата там е феодална. когато културата се променя, феодалният строй замира. Това мисля е ясно. Тук виждам влияние на културата върху строя, не на строя върху културата.

Другото са свободни съчинения по картинка съжалявам да го кажа. Това там за трите пътя. Интересно ми е Египет по китайския, или по руско-българския път ще излезе от социализма ако изобщо излезе. Или пък може би по средноевропейския.....Ха да видим.

Пак да питам - защо властта у нас беше взето от мафията, а в германия, чехия .. не беше????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Католическата църква не създава граждансто общество. Такова не се формира в Испания, Португалия, латинска Америка, именно поради католическата църква. Такова се създаде в Средна и Западна Европа когато църквата отстъпи.

Каква е културната промяна у китаеца днес и от времето на Мао?? Имаш ли изобщо представа какво представлява китайската култура, колко хилядолетия се е формирала и колко трудно би се изменила, ако изобщо се измени

Сега за Франция. Не разбрах примера но явно не си в състояние да дадеш нещо точно, ясно и конкретно. Феодална Фрнация е феодална, с феодални институции, докато културата там е феодална. когато културата се променя, феодалният строй замира. Това мисля е ясно. Тук виждам влияние на културата върху строя, не на строя върху културата.

Друг ход на нещата в БГ няма как да има.

Който се опитвал да го въведе винаги е бил гонен, остракиран или убиван, защото нарушава селските далавери и пинизи и спокойствието на населението, администрацията и бюрокрацията, които са си свикнали да живеят в кочина.

Аз лично съм уволняван при опит да работя професионално. Това, че после съм ги осъдил е друг въпрос. Както и това, че другите не правят нищо, щото ги е страх да не ги уволнят, а после не съдят да не би да им излезе име и да не могат да си намерят работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ех, Невски, за твоят многообразен опит и изобилен набор от ужасяващи впечатления знаехме, но че си бил уволняван защото си се опитвал да работиш професионално сега разбрах. Съжалявам за което.

Католическата църква не създава граждансто общество. Такова не се формира в Испания, Португалия, латинска Америка, именно поради католическата църква. Такова се създаде в Средна и Западна Европа когато църквата отстъпи.

Каква е културната промяна у китаеца днес и от времето на Мао?? Имаш ли изобщо представа какво представлява китайската култура, колко хилядолетия се е формирала и колко трудно би се изменила, ако изобщо се измени

Сега за Франция. Не разбрах примера но явно не си в състояние да дадеш нещо точно, ясно и конкретно. Феодална Фрнация е феодална, с феодални институции, докато културата там е феодална. когато културата се променя, феодалният строй замира. Това мисля е ясно. Тук виждам влияние на културата върху строя, не на строя върху културата.

Другото са свободни съчинения по картинка съжалявам да го кажа. Това там за трите пътя. Интересно ми е Египет по китайския, или по руско-българския път ще излезе от социализма ако изобщо излезе. Или пък може би по средноевропейския.....Ха да видим.

Пак да питам - защо властта у нас беше взето от мафията, а в германия, чехия .. не беше????

Католическата църква не създава гражданско общество, но доста удачно консолидиара обществата. Което добре се вижда на хърватско сръбската граница.

Китай...... какво знаеме ние за Киатай, казваше изключителният ми учител по история Стефан Владимиров, дано да е жив и здрав и всичко да му върви!!! Знаем обаче, че от притесненият човек със сини дочени дрехи и колело днес e радващ се на прогреса на всичико около себе си и често доста преуспяващ. Ето тук в този забележителен китайски филм това е изобразено по невероятен начин. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sunflower_Poster.jpg

Феодална Франция промения културата си и едва тогава идва революцията? Тъй ли? Ами Наполеоновите реформи, а новата национална държава и огромния културен тласък във Фр. и в цяла Европа, той нима бе създаден от Русо в книжките му? Хе-хе.

Египет никога не е имал социализъм като този, за който говорим. Айде моля ся.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно. Разбира се, всичко това стана заради по-високата степен на нетърпимост на унгарците, това е вярно. Всичко,което имам предвид е, че тези категории не са статични, а динамични и че всеки народ има шанса да тръгне напред .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Именно. Разбира се, всичко това стана заради по-високата степен на нетърпимост на унгарците, това е вярно. Всичко,което имам предвид е, че тези категории не са статични, а динамични и че всеки народ има шанса да тръгне напред .

Здрасти!

Не. За съжеление. От опита в 56 година Кадар и коммунистите научиха, че ако напълнят томбаците на народа, няма да роптае. Гулаш коммунизъм казваха и че тяхна е най -веселата барака.

Затова когато номенклатурата усъзна на къде вървят нещата, отвори границите натъпка джобовете на народа с валута и седнаха на кръглата маса да се договорят с опозицията за предаването на власта. Но преди още това в 90`години беше назначен адвокат по конституция да разрабони законо проекти за осигоряване на несъдимоста за политическа или държавна сигурност работа. Бяха проучвани и организирани лица от държавна сигурност да се активизират като членове и да заемат водещи позиции в тогава оформлящите се опозиционни движения и.т.н..

Така, че когато народат възторжен се прибираше с новият горенйе фризър или видео от Австрия нещата вече бяха решени....

А другото беше само театър, комедия.

Само един пример навремето фамилията на граф Естерхази е била най-богатата в Унгариял. По специален метод може да се пречисли колко би имал сега. Със сегашния си имот не бил участвал в първите 100 най-богати лидери в унгария.

:smokeing::smokeing::smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ех, Невски, за твоят многообразен опит и изобилен набор от ужасяващи впечатления знаехме, но че си бил уволняван защото си се опитвал да работиш професионално сега разбрах. Съжалявам за което.

Католическата църква не създава гражданско общество, но доста удачно консолидиара обществата. Което добре се вижда на хърватско сръбската граница.

Китай...... какво знаеме ние за Киатай, казваше изключителният ми учител по история Стефан Владимиров, дано да е жив и здрав и всичко да му върви!!! Знаем обаче, че от притесненият човек със сини дочени дрехи и колело днес e радващ се на прогреса на всичико около себе си и често доста преуспяващ. Ето тук в този забележителен китайски филм това е изобразено по невероятен начин. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sunflower_Poster.jpg

Феодална Франция промения културата си и едва тогава идва революцията? Тъй ли? Ами Наполеоновите реформи, а новата национална държава и огромния културен тласък във Фр. и в цяла Европа, той нима бе създаден от Русо в книжките му? Хе-хе.

Египет никога не е имал социализъм като този, за който говорим. Айде моля ся.

А немското общество на ГДР кой го консолидира, след като не е католическо. А защо сто пъти по-силно католическото общество на Испания бе доста неконсолидирано.....И как ще консолидира обществото, след като 50 години църквата беше забранена в Средна Европа. Или тя го е консолидирала, и това се е запазило през социализма, така ли. От което следва, че ефектът от социализма е нулев, защото не е успял да го деконсолидира.....

Изобщо, църквата не създава нищо,което да го няма отпреди. Гръцкото общество кой го консолидира???Православната църква ли? А нас защо не успя да консолидира??? А чалгата резултат от комунизма ли е, или от посткомунизма. А Гърция има ли чалга???? ИМа май, без социализъм и без постсоциалимъм.

Френската култура бе започнала да се променя към момента на революцията от нещо, наречено просвещение и още куп други неща. Но трябваше да минат десетилетия. Културният тласък струва ми се беше даден именно от Русо и Волтер, тях подобните, не от Сената. А всичко, което се случи с Наполеон е израз на френската култура в споменатия период. Защото тази култура роди Наполеон, той не е паднал от небето, или от Марс, нали така. И всяко нещо, което Наполеон прави, е защото това е искало обществото и такава е била културата на времето, в което живее. Все пак революцията беше извършена от хората, които имат нещо в главата, не от ЦРУ нали така.

КГ125, това че днес имаш пари, че гледаш плазма и караш скъпа кола, изобщо не означава културна промяна. То в Япония няма културна промяна и се запазиха хилядолетните ценности редом с Мазда и Мицубиши, ама Китай щото имали небостъргачи коренно променил културата си за 20 тина години. Глупости. За пореден път доказваш, че не ти ясно какво е култура и какво се нарича културна промяна. Айде кажи Китай в последните 20 години промениха ли индекса си на колективизъм???НЕ. Е къде е културната промяна би ли изяснил??

Не само комунистическата партия, а всяка диктатура налага държавност, налага ред и дисциплина. Демокрацията налага ефективна държавност само в обществата, които са узрели за нея, и често именно те са я измислили - САЩ, Швейцария, Англия. В другите, все още културно неподготвени за демокрация общества, като българското и иракското, и афганистанското, щом наложиш демокрация настъпва хаос.

Културните измерения са изключително статични и трудно податливи на промяна, което е доказано от стотиците изследвания на учените. Какво ти се струва на теб, имайки бегла почти никаква представа за нещата, е без значение към момента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Що ли ми се струва, че тук се сравняват централноевропеиския елит хайде да не е елит а "средна класа" (тези дето са дошли тук след Освобождението може да не са елит, но не са и "редови" представители на своите нации) с редовите българи (които наистина са в огромна част селяни (това не като обида) или второ максимално трето поколение граждани)? Ако сравняваме Иречек с бай Ганьо, разбира се че втория търпи съкрушително поражение по всички линии.

По горе беше казано че 99% от сегашния т.нар. БГ елит е раснал под крилото на БКП. Така е за това ми е думата. Именно социализма изгони, унищожи стария елит. Социализма прави това във всички страни, без изключение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Що ли ми се струва, че тук се сравняват централноевропеиския елит хайде да не е елит а "средна класа" (тези дето са дошли тук след Освобождението може да не са елит, но не са и "редови" представители на своите нации) с редовите българи (които наистина са в огромна част селяни (това не като обида) или второ максимално трето поколение граждани)? Ако сравняваме Иречек с бай Ганьо, разбира се че втория търпи съкрушително поражение по всички линии.

По горе беше казано че 99% от сегашния т.нар. БГ елит е раснал под крилото на БКП. Така е за това ми е думата. Именно социализма изгони, унищожи стария елит. Социализма прави това във всички страни, без изключение.

Тук се сравнява средностатистическото населенение на Средна Европа с това на българия преди и по време и след социализма. Това средностатистическо население, което се бореше срещу социализма по улиците на Прага, Будапеща и събори стената и което днес живее като горди и пълноправни граждани на ЕС, с онова средностатистическо българско население, което си живуркаше като мижитурки през същия период и днес се гърчи със 100 евро в джоба. А каквото ти е средностатистическото население, такъв ти е и елита. Щото тоя елит не пада от небето, а се излючва от населението.

И да сравнява се средната класа на Средна Европа със селячеството на България, защото мнозинството население на Европа е средна класа, а мнозинството българи са селяни.

Очевидно, и то е очевидно за всички, че старият елит явно не беше унищожен и се запази в Германия, Чехия, Унгария, Полша, Словения, защото този елит вкара страните в ЕС, не украде парито от ЕС и не разсипа от корупция обществата си. Айде да сравним посткомунистическия елит на Словения, Чехия, Германия, Унгария с този на България...Разликата е от небето до земята. Е нали бил унищожен???? Че то и чешкият елит е расъл под крилото на комунистическата партия, ама я да го сравним с нашия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
alvassareiro, има една книжка - казва се "Обира на века" ;). Та до-тук с това, че в Чехия не се краде ;).

о краде се, не знам общество, в което не се краде. Кой е казъл, че в Чехия не се краде. Въпросът е колко, кой, и какво прави обществото срещу това.

Ама както се краде нагло, нахално, безочно, в България, е нема такова чудо....Защото едните крадат, ама и държавите им се развиват. Тука крадат, а държавата тъне в мизерия. Ти кое предпочиташ.

Или искаш да ми кажеш, че в Чехия ситуацията е като тази в България...и агенциите са украли всички еврофондове, така ли. Айде моля ти се, смешки. Я виж къде са чехите, къде сме ние.....От небето до земята. Е затова става дума.

Въпросът е дали ще направиш пътища, проекти, и ще вземеш нещо за себе си. Или ще вземеш всичко за себе си и ще правиш 1 км магистрала 5 години на 10 пъти по висока цена. Има разлика, не мислиш ли. Което е разликата между нас и тях.

Де да можеха мен да ме крадат както шведското правителство краде народа си, и де да имах тоя късмет да имам чешката корупция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

о краде се, не знам общество, в което не се краде. Въпросът е колко, кой, и какво прави обществото срещу това.

Ама както се краде нагло, нахално, безочно, в България, е нема такова чудо....Защото едните крадат, ама и държавите им се развиват. Тука крадат, а държавата тъне в мизерия. Ти кое предпочиташ.

Или искаш да ми кажеш, че в Чехия ситуацията е като тази в България...и агенциите са украли всички еврофондове, така ли. Айде моля ти се, смешки. Я виж къде са чехите, къде сме ние.....От небето до земята. Е затова става дума.

Въпросът е дали ще направиш пътища, проекти, и ще вземеш нещо за себе си. Или ще вземеш всичко за себе си и ще правиш 1 км магистрала 5 години. Има разлика, не мислиш ли. Което е разликата между нас и тях.

Това не е за еврофондовете, а за тяхната приватизация правена от техните служби.

БТВ, нашата е замислена и правена именно по подобие на чешката ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е за еврофондовете, а за тяхната приватизация правена от техните служби.

А българската приватизация, правена от българските служби. Пак ли е същото????Я виж къде е Чехия след тяханта приватизация днес, и къде е България??? Айде с тоя популизъм в кръчмата. Каквото било, вижда се днес къде са те, къде сме ние.

Айде отговори - България днес е като Чехия така ли?? И българите живеят като чехи, тай ли???Хах

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Айде отговори - България днес е като Чехия така ли?? И българите живеят като чехи, тай ли???Хах

Не е. Но и не съм твърдял такова нещо. Въпроса бе в соц-а. Чехия е индустриална д-ва, Б-я аграрна и индустриализацията на Б-я през времето на соц-а (това да се прави от селяните пролетарии) доведе до сериозните сътресения след 89-та. "Псевдо"индустрията замря и беше унищожена/разграбена/нарязана, но не от демократичните промени, а като резултат от развитието след 44-та. Това не можеше да не се отрази на т.нар. преход, които ние още не можем да приключим, доката чехите са го направили.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...