Отиди на
Форум "Наука"

Защо българинът не си е измазал къщата, а в същото време пие, пуши и има по 2 сателитни антени на фасадата?


Recommended Posts

  • Потребител
Пак ми вадиш някакви теорий,сам ,,нагаждаш,,въпросите ми сам си отговаряш,определено е загуба на време да се спори с теб.Колко са турците в Германия кажи ти но и тези които в момента СА германци. Къде видя да казвам че младите германци висят на главите на баби и дядовци.Казвам само че не си чупят краката да си търсят работа на 18-19 години,как се издържат ами кажи ти.Това че бабите с пенсиите са отбичили любимите внуци и перкат по Тайланд незнам ти си пътувал много и явно освен теб друг никой не Е та ми кажи как наричат дъртите немски туристи в Тайланд.Търсят антипод на това което им е присъщо кое им е присъщо страха от несигурноста ли,еми трудно е да се появи нов Хитлер.На каква база определяш кое всъщност е ,,антипода,, на истинския немец щото в Нова Зеландия има много дърти немски семейства които сами казват никога повече в Германия.Плащат пътя на внуците да ги видят.Въобще свят широк хора различни,учудващото е че има хора като теб които вкарват всичко в разни теории и смятат че всичко им е ясно.Така че както казах безмислено е да се спори с теб но и си мисля че си го чувал много пъти така че едва ли ще ти направи впечатление.Единственото което мога да направя е да ,,вдигна дисагите,,Чао

Ами антипод за германците са например стриктното спазване на правилата. Може пък като са в чужбина да позапуснат малко, да си хвърялт фасовете на улицата щото у тях не може така. Та да заключим - антипод на немеца може да е по-разпусната поведение, освободено от социални норми, забрани, рестрикции, които съществуват в изобилие в Германия.

Другите неща които си написал не успявам да хвана логиката. какво точно искаш да кажеш, каква ти е тезата???

Виж сега. на немеца е присъщ страха от несигурността. Несигурността в днешно време се избягва чрез изобилието от норми, правила, рестриктции, забрани, които съществуват у немско.

А преди 80 години се е избягвала чрез Хитлер.

Мога да давам много примери лични и тн. Но не искам. Искам да говори науката. Науката формира теории. Теориите се проверяват на практика.

Това тука форум за наука ли е. Или е форум на тема какво правих миналото лято и как леля Пенка вари сладко на двора??

Колко нови непознати досега теории съм представил???? Ам? да питам

И на всяка теория, подкрепена със статистика, ми се отговаря - ама аз миналото лято....Е какво е това???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Хаха, в Румъния, ако видите как се спира на пешеходна пътека ще ви падне шапката. В момента.

После те били цигани.

Това, че са цигани твое мнение ли е? Сами преди 20-25 год. се препоръчваше да не се минава въобще през Румъния с кола. Ако се налага да не се спира особено в селата. Пак по мои лични впечатления.....опс, няма да давам, Португалеца ми забрани :(. Та питам, как така са се променили румънците само за 25 год.? Нали културата се променя, ако не с хилядолетия, то поме с векове?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че са цигани твое мнение ли е? Сами преди 20-25 год. се препоръчваше да не се минава въобще през Румъния с кола. Ако се налага да не се спира особено в селата. Пак по мои лични впечатления.....опс, няма да давам, Португалеца ми забрани :(. Та питам, как така са се променили румънците само за 25 год.? Нали културата се променя, ако не с хилядолетия, то поме с векове?

Ами промени се културата на спиране на пешеходна пътека. като ти треснат глоба как няма да спираш. И тука така ще стане. Българина и балканеца чудеса ще направят ако им бръкнат в джоба. Такава ни е културата. И това не се е променило, няма и да се промени.

Това е разликата между нас и европееца. В Европа правят нещата по убеждение. У нас ги правят само под страх от санкция, или ако те гледа някой. Например през социализма никой не хвърляше боклуци през прозореца, защото имаше глоби. А сега хвърлят, защото никой не те санкционира. В Германия това е преди всичко въпрос на възпитание.

Аз и сега не препоръчвам на никой да минава през Румъния с кола. Минавам оттам два пъти годишно па път за Германия. Трагедия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е до убеждение! Пак ще дам пример (този не е мой). Френските шофьори във Франция се държат чудесно, спазват си ограниченията и наредбите. Минат ли в Италия ситуацията се променя, не че там няма глоби, но не се гледа така стриктно. Имам предвид професионалните - тези на тировете (да не вземете сега да пледирате, че французина се държи по един начин във Франция и по друг в чужбина). Информацията е от италианска спедиторска фирма, чийто шеф се разходил до Лион за да отърве свой шофьор от затвора, защото решил да си я кара (и пряко и преносно) по "италиански" и във Франция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами промени се културата на спиране на пешеходна пътека. като ти треснат глоба как няма да спираш. И тука така ще стане. Българина и балканеца чудеса ще направят ако им бръкнат в джоба. Такава ни е културата. И това не се е променило, няма и да се промени.

Това е разликата между нас и европееца. В Европа правят нещата по убеждение. У нас ги правят само под страх от санкция, или ако те гледа някой. Например през социализма никой не хвърляше боклуци през прозореца, защото имаше глоби. А сега хвърлят, защото никой не те санкционира. В Германия това е преди всичко въпрос на възпитание.

Аз и сега не препоръчвам на никой да минава през Румъния с кола. Минавам оттам два пъти годишно па път за Германия. Трагедия.

Аз визирах само как рязко се промени поведението им в Букурещ след като почнаха да ги праскат с 200Е глоба.

Ама в Цюрих и да няма глоба пак от 100 коли 100 ще ти спрат само като приближиш пешеходната пътека.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Например през социализма никой не хвърляше боклуци през прозореца, защото имаше глоби. А сега хвърлят, защото никой не те санкционира. В Германия това е преди всичко въпрос на възпитание.

Това не е вярно; хвърляха, колкото сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е до убеждение! Пак ще дам пример (този не е мой). Френските шофьори във Франция се държат чудесно, спазват си ограниченията и наредбите. Минат ли в Италия ситуацията се променя, не че там няма глоби, но не се гледа така стриктно. Имам предвид професионалните - тези на тировете (да не вземете сега да пледирате, че французина се държи по един начин във Франция и по друг в чужбина). Информацията е от италианска спедиторска фирма, чийто шеф се разходил до Лион за да отърве свой шофьор от затвора, защото решил да си я кара (и пряко и преносно) по "италиански" и във Франция.

Лични примери колкото искаш. Ние тук използваме статистика. В западна Европа между 70-80% от шофьорите спират на пешеходец. В Източна спират 20-30%. Това е.

Въпрос на култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е вярно; хвърляха, колкото сега.

Е нали твърдеше че сега никой не хвърля. Значи и тогава никой не е хвърлял.

Ама тогава чистеха групово предблоковото пространство. А сега го чапат групово и никой не чисти.

А през социализма минаваха ли на червено, а спираха ли на тротоарите???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами промени се културата на спиране на пешеходна пътека. като ти треснат глоба как няма да спираш. И тука така ще стане. Българина и балканеца чудеса ще направят ако им бръкнат в джоба. Такава ни е културата. И това не се е променило, няма и да се промени.

Това е разликата между нас и европееца. В Европа правят нещата по убеждение. У нас ги правят само под страх от санкция, или ако те гледа някой. Например през социализма никой не хвърляше боклуци през прозореца, защото имаше глоби. А сега хвърлят, защото никой не те санкционира. В Германия това е преди всичко въпрос на възпитание.

Аз и сега не препоръчвам на никой да минава през Румъния с кола. Минавам оттам два пъти годишно па път за Германия. Трагедия.

Ама пък колкото по на северо-запад отиваш канафките и колзетите стават все по-чисти....

Но защо къщите не си ги измазваме все така не получихме научен отговор.

:post-20645-1121105496::post-20645-1121105496::post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Минаваха; спираха.:) Е, по-малко, защото ги глобяваха, но си го правеха. Наистина, след това се оляха, започнаха тия неща да ги правят повече. И, когато минаха 7-8 г. "демокрация", се роди ново поколение, което смяташе вече тези неща за естествени.

Ярък пример как средата генерира културни промени.

ПП

Това с чистенето на "пред блока" ставаше 1 път на година, когато се обявеше кампания. То и сега го правят, ама по-рядко и самосиндикално.

ОТ: Това е също в потвърждение на горното - там, където дворът е частен, обикновено е чист. Където е общински, както около панелите, обикновено е занемарен. Тъй де, като не е мое. ...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ама пък колкото по на северо-запад отиваш канафките и колзетите стават все по-чисти....

Но защо къщите не си ги измазваме все така не получихме научен отговор.

:post-20645-1121105496::post-20645-1121105496::post-20645-1121105496:

Има две видими граница - до Ниш и до Хърватско. По Анадола не съм бил, за да кажа дали няма още една там ...

А с това прочуто "измазване" - няма нАучен отговор. Пари, това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Минаваха; спираха.:) Е, по-малко, защото ги глобяваха, но си го правеха. Наистина, след това се оляха, започнаха тия неща да ги правят повече. И, когато минаха 7-8 г. "демокрация", се роди ново поколение, което смяташе вече тези неща за естествени.

Ярък пример как средата генерира културни промени.

ПП

Това с чистенето на "пред блока" ставаше 1 път на година, когато се обявеше кампания. То и сега го правят, ама по-рядко и самосиндикално.

ОТ: Това е също в потвърждение на горното - там, където дворът е частен, обикновено е чист. Където е общински, както около панелите, обикновено е занемарен. Тъй де, като не е мое. ...

И какви са тея културни промени. След като сам твърдиш, че и преди през соца са правили същите неща??? Културна промяна би било ако спряха да ги правят.

Извинявай, но перз социализма или това което аз си спомням от него, нямаше коли по тротоарите - имаше стари бръкми дето гниеха пред блоковете - но не паркирали за няколко часа на тротоара и да не може да се мине - а общественото пространство беше чисто, с фонтани, червени карамфили и лилии, и малки жабчета квакаха във вирчетата. Сега само мърсотия, и боклуци.

Но вярно е, през соца се правеха същите неща, само че по-малко, защото имаше глоби, имаше контрол. като падна контрола, българинът се раздаде и се върна на старото си културно състояние. Защото и през соца, и преди и след, българинът си е все един и същ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ее, това с жабчетата ме уби:):):)

Така беше в центъра на София и в някои други места, но жабчета не помнИМ :) Всъщност на много места. Тогава общините се занимаваха с това- онова в областта на функциите си, а не с крадене на пари, както сега.

Колите просто бяха по-малко, поради дейността на един държавен монопол на име "Мототехника".

Културните промени.... много мащабен въпрос, но може да се каже, че от една страна се засили социалната безотговорност и маргинализация; от друга - посъбуди се инициативността.

Например ще ти посоча нещо, което много ме впечатли. Младежите почнаха да работят. Това сега е нещо естествено, но едно време беше рядкост. Даже много хора загрижено казваха: "Младите не искат да работят".

Това, което казваш, че българинът се върнал в "старото си културно състояние" е страшно невярно.

Старото му предсоциалистическо културно състояние е доста различно от сегашното и е свързано с целия консерватизъм, трудолюбие, скромност, практичност и патриотизъм на старата генерация, който я помни, де.

http://www.youtube.com/watch?v=ECSQXcYUMZE...PL&index=31

който си направи труда да изгледа тези 10 минути внимателно, ще види илюстрация на "старото културно състояние"

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ее, това с жабчетата ме уби:):):)

Така беше в центъра на София и в някои други места, но жабчета не помнИМ :) Всъщност на много места. Тогава общините се занимаваха с това- онова в областта на функциите си, а не с крадене на пари, както сега.

Колите просто бяха по-малко, поради дейността на един държавен монопол на име "Мототехника".

Културните промени.... много мащабен въпрос, но може да се каже, че от една страна се засили социалната безотговорност и маргинализация; от друга - посъбуди се инициативността.

Например ще ти посоча нещо, което много ме впечатли. Младежите почнаха да работят. Това сега е нещо естествено, но едно време беше рядкост. Даже много хора загрижено казваха: "Младите не искат да работят".

Работят формално. Защото са принудени. Но и да работят, сърбайки кафе и с цигара, и да не работят, винаги живеят на гърба на мама и тате. И на баба пенсията.

Не се промени нещо много по-съществено. Отношението на българина към труда. Което е - труда е нещо лошо, което, ако може, трябва да се избягва. Работи само този, който е принуден от живота. Но ако може да му се спести труда, и мама и тате имат пари да го издържат, по-добре да не работи - те ще му платат и следването, и сметките за телефона, и кола ще му купат.

Ей това отношение съм труда го няма в Европа, а пък воъбще да не говорим за Азия.

Можем да заключим, че нищо в България не се е променило от културна гледна точна.

Никаква иницитаивност. Никаква.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да ти кажа, имаш известно основание - западната и азиатската трудова етика са по-различни, макар като цяло да не съм забелязал особено желание за работа у тези, на които животът или вътрешният творчески импулс не им го налага :)) . Но промяната е факт, това е важното.

Хич не работят формално, особено който си изкарва добри пари.

Всеки, който е започнал някакъв бизнес, е проявил инициативност. Има такава. Има. :mgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Да ти кажа, имаш известно основание - западната и азиатската трудова етика са по-различни, макар като цяло да не съм забелязал особено желание за работа у тези, на които животът или вътрешният творчески импулс не им го налага :)) . Но промяната е факт, това е важното.

Хич не работят формално, особено който си изкарва добри пари.

Всеки, който е започнал някакъв бизнес, е проявил инициативност. Има такава. Има. :mgreen:

Никой в България не се е научил да работи. Няма и да се научи. Защото трябва друга култура.

И каква е промяната, която е факт?? По-конкретно?

Кой изкарва добри пари. Със сигурност не тези, които работят в Български фирми и шефът им е българин.

Знаеш ли как се започва бизнес в България? каква мъка е.

Някой да е видял в България децата на политици, шефове на агенции, фондове и бордове, да работят. Неее. Те или седят по цял ден в луксозните барове и дискотеки, и се разкарват с джипове насам натам из центъра, ще парадират с парите, които не са техни или един пикльо на 20 години вече е шеф на фонд, агенция, борд, защото тате го е сложил там. Абе алооо!! Абе къде се намирате вие бе!!

Абе кви са тия работи тука бе!

В америка знаети ли как е щимадуш сеньоръш??? Там сенаторите и билиардерите, не милионерите, билиардерите, карата децата си още от малки да работят лятото, за да си плащат училището, и да се приучат на труд. Защото нищо на готово няма.

Ето ти сериозна културна разлика. И имало промяна в България. Ще има, ако това по-горе стане тука. Ама няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Знам, знам, точно това го знам. ;)

Но изречението ти: "Никой в България не се е научил да работи. Няма и да се научи. Защото трябва друга култура." звучи малко ..... като на много чел и малко видял теоритик.

Не казвам, че си такъв.

Българинът е работел винаги, приятелю. Като вол. Дори в условията на социализъм работеше, в дефицитната икономика, строеше къщи със собствените си ръце, висеше от зори до мрак на опашка за материали и дефицитни стоки, пътуваше при Кафафи.... но ЗА СЕБЕ СИ, по начините, по които можеше. За ДЪРЖАВАТА, е, да за нея не е работел... И ставаше обект на официални подигравки във филми като "Баш майстора", за този си стремеж децата му да живеят по-добре... И не само във филмите. Колко сме се смеели като лапета като видим Волга, натоварена с торби цимент.

Без да знаем, че зад това стои едно доста драматично човешко усилие в условията на дефицит да има дом за децата...

Като задълбавам в тая посока виждам коооолко е било различно в трите епохи, които обсъждаме тука..

/Днес никой не изкарва добри пари с някои изключения. Това е заради политическия, а оттук и стопанския хал, на който се намираме./

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Знам, знам, точно това го знам. ;)

Но изречението ти: "Никой в България не се е научил да работи. Няма и да се научи. Защото трябва друга култура." звучи малко ..... като на много чел и малко видял теоритик.

Не казвам, че си такъв.

Българинът е работел винаги, приятелю. Като вол. Дори в условията на социализъм работеше, но ЗА СЕБЕ СИ, по начините, по които можеше. За ДЪРЖАВАТА, е, да за нея не е работел...

/Никой не изкарва добри пари с някои изключения. Това е заради политическия, а оттук и стопанския хал, на който се намираме./

Това кой колко работи зависи от мотивацията. Ако тя е силна, работи. Каква е главната мотивация в САЩ - стремежът за постижения и признание.

Каква е главната мотивация в Германия - стремежът да помогнеш на другия, дори помощта ти да бъде незабелязана.

Каква е главната мотивация в България и страните от третия свят - парите и личната облага. Не общото благо. Малко пари - малко работа.

Както правеше един мой колега екскурзовод, комуто плащаха 15 евро на ден - води туристите пред рилския манастири казва - това тука е рилския манастир. Точка. За толкоз пари толкоз работа.

Политическия и стопанския хал в който се намираме, не се ли дължи на културата, която имаме???

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, разбира се. Социалистически лаф, който май е универсален: "Те ме лъжат, че ми плащат, я ги лъжем, че работим."

Но защо смяташ, че американците не се интересуват от пари? А българите се?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, разбира се. Социалистически лаф, който май е универсален: "Те ме лъжат, че ми плащат, я ги лъжем, че работим."

Но защо смяташ, че американците не се интересуват от пари? А българите се?

Напротив, интересуват се. Всички се интересуват. но когато взимаш достатъчно пари, вече не парите са основен мотиватор, а нещо друго.

Парите са главен мотиватор именно там, където ги няма. Мотивира това, което липсва - пари, безопасни условия на работа и тн.

Поне в областта на мотивацията има проведени достатъчно проучвания, които ясно и точно показват кой от какво се мотивира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тц. Нямаше го ;) Имаше си обикновени престъпници, но те си бяха на мястото, а не начело на социалните доминанти ;)

Да, ам не.

Хайдути, своеволни политици, партизани, мутри ...

Все наименования за човек извън или на ръба на закона, впечатляващ масите с бабаитлъкът си или извършените шашкънлъци.

Съответно му се пеят/посвещават песни, дигат му се паметници, възхваляват се "делата" му, с респект или скрита завист се шепне "той/тя е (син/дъщеря на) еди кой си" и пр.

Абсолютно постоянен образ. Още от Турско, а вероятно и преди това.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Политическия и стопанския хал в който се намираме, не се ли дължи на културата, която имаме???

Да. И тя на него. Диалектика ли му викаха едно време, не помня, не помняяяя .... :):):) Дължи се на множество фактори, единият от които са някои от особеностите на културата.

Просто мисля, че е рано за генерализация.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ам не.

Хайдути, своеволни политици, партизани, мутри ...

Все наименования за човек извън или на ръба на закона, впечатляващ масите с бабаитлъкът си или извършените шашкънлъци.

Съответно му се пеят/посвещават песни, дигат му се паметници, възхваляват се "делата" му, с респект или скрита завист се шепне "той/тя е (син/дъщеря на) еди кой си" и пр.

Абсолютно постоянен образ. Още от Турско, а вероятно и преди това.

Ние сме навярно единствената нация, където измамникът на дребно, хитрецът, е национален герой. И хитростта и ловкото мамене на другия се счита за добродетел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да. И тя на него. Диалектика ли му викаха едно време, не помня, не помняяяя .... :):):) Дължи се на множество фактори, единият от които са някои от особеностите на културата.

Просто мисля, че е рано за генерализация.

Не е рано. Докато се чудиш, ние тука генерализирахме, изведохме основните тенденции и начертахме картината с основните кореланти на явлението. Темата е горе долу ясна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Културата никога не се дължи на политическите условия, процеси и инситуции. Я кажи, ако в Ирак създадеш американска демокрация, американски институции и ги напълниш с иракчани, ще продължат ли институциите и политическите процеси да бъдат американски???

Диалектиката съществува само там, където култура и строй и институции съвпадат. Културата създава политическия строй и институции и те на свой ред налагат културата, която ги е създала. Така е в Англия, САЩ, Холандия, Скандинавия. Но не е така у България и в Ирак.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...