Отиди на
Форум "Наука"

Кавхан Петър


Recommended Posts

Добрев историята на Средновековието е пълно с примери за съвладетлство.Не може да не сте чували.Все пак сте "професор".

По-горе вече достатъчно ясно и разбрано изразих мнението си, че съвладетелската институция е типично-характерна за прабългарите и дадох като пример Атила и Бледа.

Ето защо изобщо не разбирам какво точно искате да ми кажете с тази си реплика, освен че не обичате особено професорите по принцип или мене лично в качеството ми на професор, много различен например от вашия любимец Счетоводителя, който обаче е 2-степенен ст.н.с., но въпреки това много обича да се прави на професор!?

Очевиден рецидив в трудностите на растежа ви!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
По-горе вече достатъчно ясно и разбрано изразих мнението си, че съвладетелската институция е типично-характерна за прабългарите и дадох като пример Атила и Бледа.

Професоре, съвладетелската институция изобщо не е била рядко явление. Имало я е не само при хазарите (това го знаете със сигурност), но и при хорезмийците, при саките в Индия (т.нар. Индо-скитско царство в Пакистан), в древна Япония, при франките (крал + майордом), в древна Спарта и най-очебийният пример - двамата консули в Рим.

Така че недейте манипулативно да ни пробутвате вашите любими Атила и Бледа.

Link to comment
Share on other sites

Професоре, съвладетелската институция изобщо не е била рядко явление. Имало я е не само при хазарите (това го знаете със сигурност), но и при хорезмийците, при саките в Индия (т.нар. Индо-скитско царство в Пакистан), в древна Япония, при франките (крал + майордом), в древна Спарта и най-очебийният пример - двамата консули в Рим.

Така че недейте манипулативно да ни пробутвате вашите любими Атила и Бледа.

Следователно налице е административно-политическа универсалия, която обединява частично иранизираните прабългари тюрки и техните родственици хазарите с някои ирански племена и народи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Тук моят въпрос е дали според вас Петър е наистина родственик на българския владетел Борис I?

Такъв е според писмото на папа Йоан VІІІ до княз Михаил (Борис) от 8 юни 879 г.: "вие изпратихте пратеници, а именно Петър, ваш роднина, Йоан и Мартин, по времето на нашия предшественик преблажения Николай (І) ...". Като имаме предвид кой е адресат на писмото, папата едва ли е излъгал. :)

Впрочем защо Петър е обявен за "кавхан", има ли такава информация в изворите или просто някой е решил да "побългари" длъжността comes ("комит")?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Естествено, не съм го дописал аз - текстът е от официално издание на приписката, може би от ЛИБИ, не помня точно.

Пропуснал съм поста с твоя цитат, иначе не бих повтарял откъса, защото идеята беше да посоча на Ресавски, че в тая приписка присъстват и двете имена - и Петър, и Докс.

Колкото до Цербула, Цергобула, Зергобула , Зергобуила и пр., както и името Стазис: допускам, че тази форма стои в изданието на текста, откъдето съм взел цитата - не съм превеждал специално оригинала, за да напиша този пост. Не изключвам името Стазис (ако не е изписано в латинския текст - не си спомням) да е дадено в изданието като пояснение към титлата, но или там да са пропуснати скобите около него, или пък да съм ги изтървал аз. Принципът е същият като пояснението "Евпраксия" към "Пракси".

Името Стазис след Zergobula е възстановено, в ръкописа от него се четат само началната буква (S- или F-) и краят -ias. Между другото "Зергобула С..." не е част от по-горния текст ("Тук са имена от България..."), а е отделно вписване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Такъв е според писмото на папа Йоан VІІІ до княз Михаил (Борис) от 8 юни 879 г.: "вие изпратихте пратеници, а именно Петър, ваш роднина, Йоан и Мартин, по времето на нашия предшественик преблажения Николай (І) ...". Като имаме предвид кой е адресат на писмото, папата едва ли е излъгал. :)

Впрочем защо Петър е обявен за "кавхан", има ли такава информация в изворите или просто някой е решил да "побългари" длъжността comes ("комит")?

''Побългаряването'' произлиза от един стопански историк, който беше в зенита на славата през 90-те г. От него са и титлите ''кан'' , и паткан и всьо и вся . :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
  • Модератор История
On 7.09.2009 г. at 10:59, RIZAR said:

 

''Побългаряването'' произлиза от един стопански историк, който беше в зенита на славата през 90-те г. От него са и титлите ''кан'' , и паткан и всьо и вся . :crazy_pilot:

Не си прав.Представянето на Петър като "кавхан" идва още от Златарски.Изхожда от това че в някои мисии ичъргубоила е бил подчинен на Петър.Такава титла никъде не е отбелязвана по отношение на Петър.А и няма логика ако е роднина на Борис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ресавски  репликраш изказване на Райзер от има-няма 9 години !  Не си ли хареса нещо друго за дискусия, че то от тия конвенции,  историческата част на форума замира, а ти си именно по нея модератор !  Живни я малко де..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор История

След всичко прочетено за него съм най склонен да приема че Петър е носил титлата "комит".Важното му положение в държавата се дължи на личните му качества и на роднинството му с Борис.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...