Отиди на
Форум "Наука"

Кой убива Балдуин?


Recommended Posts

  • Потребители

Допускате ли възможността Балдуин да е умрял от раните си и от мъченията (предполагам и изнасилвания) които е претърпял.

И страховитата вест, че куманките изнасилват до смърт е станало причина за изчезването на куманското племе. :mrgreen:

Анри наистина е бил по-способния брат, но това не означава, че не е бил и по-удобният за Калоян. Балдуин е можел да се съюзи с унгарците и да се забърка във война с България, от която в крайна сметка да бъде съсипана Латинската империя, а възродената Византия отново да подчини България. Двама фитилджии като Балдуин и тогавашния унг. крал са били доста опасни за България. Анри се е справил по-добре, защото не се е забърквал с глупости, а си е гледал империята, т.е. да не воюва с България, но и да не воюва с византийците та да губи земи от тях и да му намаля държавата. Но пък за Калоян е по-добре на юг да има не силна Византия, от която братята му едвам са се отделили, а три не много силни империи, които да воюват помежду си.

А това, че Калоян е бил луд - струва ми се, че се дава твърде много вяра на някои пресилени изцепки. Дори похвалените от Акрополит Анри и Иван Асен ІІ са си били поизцапали доста ръцете с кръв, пък какво да кажем за другите, вкл. и светите сръбски крале и архиепископи. Смятайте що за стока са били колегите му, щом Калоян иде от "Добрия Иван"? За справнение погледнете когато Исак ІІ Ангел иде на власт колко хуманно е било постъпено с предшественика му Андроник Комнин, той пак как постъпил с Алексий, а и какво направили латинците с византийските императори. Или пък Теодор Комнин с император Пиер? А дали се сещате за оня епископ дето по време на похода срещу албигойците съветвал: "Убивайте наред, Бог на небето ще познае своите". За израза може да се сещате, но дали се сещате и че някои от тези, дето са избивали наред са се оказали сред тъй злощастните жертви на балканско нехуманно варварство? В целия този кървав сериал екзекуцията на Балдуин е била една от многото типични за епохата случки.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

А това, че Калоян е бил луд - струва ми се, че се дава твърде много вяра на някои пресилени изцепки. Дори похвалените от Акрополит Анри и Иван Асен ІІ са си били поизцапали доста ръцете с кръв, пък какво да кажем за другите, вкл. и светите сръбски крале и архиепископи. Смятайте що за стока са били колегите му, щом Калоян иде от "Добрия Иван"? За справнение погледнете когато Исак ІІ Ангел иде на власт колко хуманно е било постъпено с предшественика му Андроник Комнин ...

"Калоян" по-скоро произхожда от "хубавия", отколкото от "добрия". Луд е прекалено силно казано, наистина.

Но милосърдието определено не е било сред добродетелите му, независимо, че самата епоха е доста сурова - тук Галахад е прав.

Обаче Анри е съвсем различен - и от брат си, и от Калоян.

Колкото до Исак Ангел: той няма никакво пряко отношение към убийството на Андроник I. Дори да е искал, не би могъл да го предотврати, нито да смекчи мъченията, на които детронираният василевс е бил подложен.

Все едно да очакваме, че председателят на Националното събрание би могъл да спаси принцеса дьо Ламбал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Исак Ангел е бил ловък интригант и лош политик. Тъй като Андроник е убит жестоко, то предполагам, че Исак е бил замесен, но не е действал лично, защото в такива случаи все се намира някой да напомни как е ликвидирал своя предшественик, пък за въпросната особа е имало дори два такива дни. Той се е изкарал като жертва на Андроник, но едва ли съмненията че готви преврат са били чак толкова неоснователни. Тъй или иначе въпросът е за проявата на жестокост. Драмата на Андроник може да я разгледаме в по-обширна тема и може би малко повечко да стане дума и за неговата личност.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Военно дело

Времената са били жестоки. Убийството на пленник взет по време на битка едва ли е било считано за нещо ужасно. Затова и Вилардуен пише "варварски и непристойно убит", но съвсем не е изненадан или шокиран.

Колкото до връзката му с царицата... Въпросния автор на слухът е минал баш през Търново и точно от местните е научил за тази връзка. Демек, така или иначе цял град е знаел за похожденията на царицата. Въпроса обаче опира до политика, не до чувства. Калоян не може да се разведе, защото куманката е част от политическата му линия на съюз с куманите. По сетнешния и брак с Борил е също политически, потвърждаване на съюза с куманите и един вид лигитимация, защото тя е царицата.

За мен няма съмнение, че един император от далечна страна се е ползвал с интерес сред търновските жени. Така де, колко често в Търново попадат фръзки благородници? Навярно е имало голям интерес колко му е голямо мъжкото достойнство, и как фръзите се представят в леглото. Нищо чудно царицата да е искала да се облажи от положението си и да пробва Балдуин. Той и е отказал не защото е бил благороден кавалер и не прави такива неща, а защото се е страхувал какво ще му стори Калоян като разбере, че му слага рога. Предвид нрава на Калоян опасенията и страховете съвсем не са били безпочвени. Като знаем женския характер, нищо чудно отхвърлената и обидена куманка да го е вкарала в интрига.

Тоест, версията съвсем не е толкова безпочвена и звучи правдоподобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По-скоро Калоян си е дал сметка за опасността някой да помогне на Балдуин да избяга и е предпочел да се възползва от сгодния случай де се отърве от него. Иначе казано ревността е била не причина, а повод да убие Балдуин, защото все пак е трябвало да посочи някакъв мотив за екзекуцията на пленника, а не просто че се притеснява да го пусне. Върху Калоян е бил оказван външен натиск да освободи императора, но ако няма човек, няма и проблем.

Пък що се отнася до "варварски и недостойно" убит - ами те латинците по сходен начин убиват виз. император, като го хвърлят от колоната, заради преданието, че тъй щял да загине последния владетел на Византия. Та тя оценката е не по начина, по който е извършено, а според страната, на която се е намирал автора на творбата.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 седмици по-късно...
  • Потребител

И страховитата вест, че куманките изнасилват до смърт е станало причина за изчезването на куманското племе. :mrgreen:

Анри наистина е бил по-способния брат, но това не означава, че не е бил и по-удобният за Калоян. Балдуин е можел да се съюзи с унгарците и да се забърка във война с България, от която в крайна сметка да бъде съсипана Латинската империя, а възродената Византия отново да подчини България. Двама фитилджии като Балдуин и тогавашния унг. крал са били доста опасни за България. Анри се е справил по-добре, защото не се е забърквал с глупости, а си е гледал империята, т.е. да не воюва с България, но и да не воюва с византийците та да губи земи от тях и да му намаля държавата. Но пък за Калоян е по-добре на юг да има не силна Византия, от която братята му едвам са се отделили, а три не много силни империи, които да воюват помежду си.

А това, че Калоян е бил луд - струва ми се, че се дава твърде много вяра на някои пресилени изцепки. Дори похвалените от Акрополит Анри и Иван Асен ІІ са си били поизцапали доста ръцете с кръв, пък какво да кажем за другите, вкл. и светите сръбски крале и архиепископи. Смятайте що за стока са били колегите му, щом Калоян иде от "Добрия Иван"? За справнение погледнете когато Исак ІІ Ангел иде на власт колко хуманно е било постъпено с предшественика му Андроник Комнин, той пак как постъпил с Алексий, а и какво направили латинците с византийските императори. Или пък Теодор Комнин с император Пиер? А дали се сещате за оня епископ дето по време на похода срещу албигойците съветвал: "Убивайте наред, Бог на небето ще познае своите". За израза може да се сещате, но дали се сещате и че някои от тези, дето са избивали наред са се оказали сред тъй злощастните жертви на балканско нехуманно варварство? В целия този кървав сериал екзекуцията на Балдуин е била една от многото типични за епохата случки.

Това е най-аргументираното и обосновано мнение по темата....

Истината е такава, каквато е....в смъртта на император Бодуен, няма нищо учудващо и срамно....

Неизяснените са конкретни детайли от фактическата обстановка по....по настъпването на смъртта...Така да го наречем.

Но епохата е такава...Дори да се касае в случая за убийство по жесток начин...това част от средновековния бит...Не само в Българското царство, навсякъде в Европа....Не сме изключение ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Времената са били жестоки. Убийството на пленник взет по време на битка едва ли е било считано за нещо ужасно. Затова и Вилардуен пише "варварски и непристойно убит", но съвсем не е изненадан или шокиран.

Колкото до връзката му с царицата... Въпросния автор на слухът е минал баш през Търново и точно от местните е научил за тази връзка. Демек, така или иначе цял град е знаел за похожденията на царицата. Въпроса обаче опира до политика, не до чувства. Калоян не може да се разведе, защото куманката е част от политическата му линия на съюз с куманите. По сетнешния и брак с Борил е също политически, потвърждаване на съюза с куманите и един вид лигитимация, защото тя е царицата.

За мен няма съмнение, че един император от далечна страна се е ползвал с интерес сред търновските жени. Така де, колко често в Търново попадат фръзки благородници? Навярно е имало голям интерес колко му е голямо мъжкото достойнство, и как фръзите се представят в леглото. Нищо чудно царицата да е искала да се облажи от положението си и да пробва Балдуин. Той и е отказал не защото е бил благороден кавалер и не прави такива неща, а защото се е страхувал какво ще му стори Калоян като разбере, че му слага рога. Предвид нрава на Калоян опасенията и страховете съвсем не са били безпочвени. Като знаем женския характер, нищо чудно отхвърлената и обидена куманка да го е вкарала в интрига.

Тоест, версията съвсем не е толкова безпочвена и звучи правдоподобно.

Много ...неправдоподобно предположение / не исках да кажа глупаво, но не се сдържах /.....да бракът с куманката е политически....обаче тя е царица на силна държава...цар Калоян, освен качествата и твърдата ръка е доказано жесток в чисто личен план...

Не виждам смисъл, не виждам логика и разумно обяснение в нека го наречем ,,версията любовен триъгълник-изневяра".....

за такова нещо гневният Калоян, ще нареди да убият съпругата му.....

А това за клюките в Търново, точно по адрес на цар Калоян, точно в годината на пълен негов възход е меко казано несериозно.....

На монарх с подобна репутация, по точно по адрес на такъв човек, сне виждам как ще се намери средновековен български човек / повинник или знатен /, който изобщо гласно да изкаже подобно нещо и то в Търново...

Много моля....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Допускате ли възможността Балдуин да е умрял от раните си и от мъченията (предполагам и изнасилвания) които е претърпял. Защо нееднократните нахлувания на кръстоносци и грабежи по българските земи са ни озлобили доста, пък и самата битка не е била лека с тези бронирани войски. Аз лично бих го измъчвал мноооого време. Никой не можа да каже какво точно е станало, но все си мисля, че тогава военнопленници не са се ползвали със специални привилегии, независимо от статута им.

Всичко допускаме...в сферата на предположенията и работните версии...Да но история, историческа наука, по-точно изводи за дадени исторически факти и тяхното отражение в обществения живот, НЕ СЕ правят посредством допускане...А чрез анализ на доказателствения материал / изворите / и опряни на реалните доказани факти изводи ...

А с допусане....Хе -хе.....

че аз така много неща мога да допускам...Но тава е често субективна интерпретация и възприятие, което е ирелевантно, както към фактите, така и към темата.....

написаното от теб е напълно безумно......

Не знам само защо модераторите не са изтрили това за изнасилването....това твоята работна версия за смъртта на император Бодуен ли е?

ППП поинтересувай се, какво всъщност представлява изнасилването / като престъпление - наказуемо деяние /, просто така за обща култура...За да разбереш, защо когато става дума за човек от мъжки пол / за краткост наричан мъж /, че същият /мъж/ не може да бъде жертва на такова престъпление...накратко мъж не може да бъде изнасилен.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ...неправдоподобно предположение .....да бракът с куманката е политически....обаче тя е царица на силна държава...

Не виждам смисъл, не виждам логика и разумно обяснение в нека го наречем ,,версията любовен триъгълник-изневяра".....

А това за клюките в Търново, точно по адрес на цар Калоян, точно в годината на пълен негов възход е меко казано несериозно.....

На монарх с подобна репутация, по точно по адрес на такъв човек, сне виждам как ще се намери средновековен български човек / повинник или знатен /, който изобщо гласно да изкаже подобно нещо и то в Търново...

Много моля....

Да и аз смятам така. Блгарските царици не са продавачките от солни или женския пазар. И не само цариците, а и аристокрацията

Просто от миналата.....епоха това е хм.....някакъв остатък. Да се смята, че БГ цариците са някакви......народни хора, мешали се със селяните и пленниците. Но пък имаме прецеденти и при Самуил даже.

Другия ит е, че БГ цариците са си държали някакви техни си интереси от типа, че повечето са гъркини рабира се. И това е голяма глупост. Да замениш царското си достойнстви и вероятността (и то огромна), сина ти да носи царска корона предпочитайки ролята на второстепенна, а и даже третостепенна роля в двора в Константинопол (и то ако се доредиш там) ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Манастър е утрепал Калоян май няма и година по-късно , кво чудно намирате във флирт на куманката с пленника по туй време. Куманите са в Търново важен елемент. И въобще не са изтънчени като ромеите.

За това няма какво да му се чудим на фолклора. Той отразява до голяма степен нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Празници са и тъй като се пишат какви ли дивотии и небивалици из нета, ето нещо, което да е нещо като капак на новата насока на развитие на темата:

Из дневника на царица Целгуба

(Дневникът е открит зазидан в стената на царския дворец в Търново. Археолозите и журналистите обявиха, че това е световното откритие на хилядолетието и находката е уникална, тъй като за първи път се намира такъв откровен биографичен разказ от средновековието. В скоби са моите бележки към текста)

Дневник на Целгуба – царица на българите и власите, сестра на хан Манастър-Коча съпруга на българския цар Калоян (зачертано и над името написано Борил, а има също добавка с друго мастило – майка на императрица Мария, тъща на император Анри)

25 март 1205г.

Кало отива на поход срещу фръзите. Чакат ме много дълги и самотни нощи. То не че като е тук не съм самотна. Но сега се притеснявам, че по време на похода ще забърше нещо. Той ме гледа, че съм притеснена и ме успокоява: „Не се тревожи. Коместобула Сергей ще е с мен и ще ме пази.” Да, бе! Да не се безпокоя. Аз от тоя Сергей изобщо не мога да се вредя. Но пък от друга страна … това, че ще го пази да се заглежда по други си е вярно. Колко се мъчих да убедя Кало да го изпрати с депутация в Рим, ама не се съгласява и толкоз.

….. Липсват няколко страници ….

18 април 1205г.

Пристигна вестоносец и съобщи, че Кало е победил и дори е пленил царя на фръзите. Май и на мен може да ми излезе късмета. Галантен и цивилизован френски рицар в Търново! Най-сетне малко разнообразие в този град пълен с тъмни балкански субекти.

…… няма записи за няколко дни

20 април 1205г.

Върна се коместобула Серегй сам. Каза, че идвал по-рано за да види дали всичко е готово за посрещането. Ами аз съм готова – купих нова рокля и нови бижута от Френкхисар, малко нови мазилца. Видях, че Сергей е нещо омърлушен. Дано Кало най-сетне да го е разкарал и да почне да ми обръща внимание. Попитах го как е царя. Той ми отговори, че бил много зает да разпитва Балдуин – тъй се казва царя на фръзите и нямала много време да говори с него. Разпитите траели ден и нощ. Но фръзкия цар мъжки понасял изтезанията и от шатрата се чувало само тихо пъшкане.

…… няма записи за няколко дни

28 април 1205г.

Днес беше тържественото влизане на Кало. Водеха и царя на фръзите окован догоре във вериги. Оказа се, че не е бил само галантен фръз, ами бил и хубавец. И за още нещо ми допадна – погледна накриво Сергей; и той като мен не го харесва, тъй че ще си намерим обща приказка.

…… няма записи за няколко дни

3 май 1205г.

Кало прекалява с разпитите на този Балдуин – само с него се занимава. Но днес поне чух добра новина. Кало смятал да изпрати Кергей с депутация при папата. Най-сетне го разкарах този тип.

5 май 1205г.

Сергей замина за Рим. Най-сетне се отървах от него. Сега само Кало да свърши с тези разпити и ще ми обърне внимание.

6 май 1205г.

Аз съм най-нещастната жена на този свят. Влязох тази сутрин да честитя армейския празник на Кало и какво заварих … (тук мастилото е размазано и нечетливо. Химическият анализ на веществото размазало мастилото показва, че то по състав е близко до човешки сълзи).

…… няма записи за няколко дни

18 август 1205г.

Малка радост в скръбта ми. Кало ми съобщи, че Сергей смятал да остане да живее в Рим. Обучавал се на латински с един местен благородник и смятал да продължи да усъвършенства езика.

19 август 1205г.

Аз съм най-нещастната жена! Докопах се до писмото на Сергей за да видя дали има повече хубави подробности. Оказа се, че има, ама изобщо не са хубави. Оня перверзен тип Инокентий склонил в името на съюза между българи и латини да венчаел Кало и Балдуин, а мен да ме прател в манастир. Сергей дори бил ангажирал Латеранския дворец за сватбеното тържество, а също и бил организирал увеселение с участието на Азис (в изворите не се споменава нищо друго за това лице; вероятно става дума за някой арабски дипломат) (тук мастилото отново е размазано от същата течност).

Липсват няколко листа

29 октомври 1205г.

Аз съм най-нещастната жена! Промъкнах се при Балдуин и му предложих да му помогна да избяга, ако ме вземе за жена. Той ме отряза жестоко – каза, че нямал намерение да бяга от семейното щастие, което го споходило. (тук мастилото отново е размазано от същата течност)

30 октомври 1205г.

Аз съм най-нещастната жена! Опитах се да натопя Балдуин и излъгах Кало, че ми е предлагал ако му помогна да избяга да ме отведе в Цариград и да се ожени за мен. Кало се смя силно и дълго на думите ми.

1 ноември 1205г.

Все пак се справих. Пак поговорих на Кало за Балдуин как ме прелъстявал. Но този път подходих по-хитро. Казах, че като съм отишла при него съм била в традиционната куманска носия. Пък тя женската куманска носия малко прилича на мъжката при фръзите. Кало се смути, защото си спомни, че когато забременях с дъщерята той ме беше видял в тази носия. Като видях, че се получава го притиснах и още. Намекнах, че Балдуин като цар се нуждае от наследник и е почнал да прави сметки, че с жена в традиционна куманска носия може ида успее да осигури такъв на държавата. Ревността надделя и Кало нареди да екзекутират Балдуин. Запази си изсушена една част за спомен и даже тръгнаха слухове, но поне бяха за другата глава, че я е направил на чаша.

Липсват няколко страници

23 септември 1207г.

Аз съм най-нещастната жена! Пристигна писмо от коместобула Сергей! Пишеше, че щял да се омъжи за оня римски благородник. Но тъкмо се изпълних с радост и бях отново съкрушена. Пишеше, че помолил Кало тъй и тъй празненството е капарирано и няма да върнат парите, та за да не станело зян, да ги използвали, но царят му отговорил, че все още щели да му трябват, защото брата на Балдуин, който бил още по-голям хубавец бил овдовял – дъщерята на Бонифаций се споминала при странни обстоятелства – та те двамата щели да се венчаят за благото на страните си. (тук мастилото отново е размазано от същата течност)

24 септември 1207г.

Отидох да говоря с брат ми Манастър да се намеси и да реши проблема. Той започна да ми обяснява колко полезно било това за държавите и да ми дава за пример взаимоотношенията му с коча от стадото – как и той бил намерил начин да са в мир и съгласие, вместо да се гледат накриво заради овчиците. Нахоках го, че трябва да се занимава освен с коча и с благото на сестра си, която е на път да стане монахиня. Това също не помогна, тъй че са наложи да употребя малко хитрост – казах, че за сватбеното тържество щяло да бъде заколено цялото стадо, включително и коча. Най-сетне се стресна… и това ми било брат!

2 ноември 1207г.

Дойде вест, че св. Димитър е убил Кало.

15 ноември 1207г.

Борил стана цар.

17 ноември 1207г.

За благото на държавата и народа и най-вече за свое вместо да ида в манастир, реших че е по-добре да се омъжа да Борил.

25 ноември 1207г.

Най-сетне щастие и за мен! Най-сетне мъж до мене!

26 ноември 1207г.

Борил пропусна първата брачна нощ

27 ноември 1207г.

Пак нищо

28 ноември 1207г.

Пак нищо

29 ноември 1207г.

Тази кучка Сергей. Явно му е приятно да си отмъщава, че го запратих в Рим и търси начин да ме нарани. Пише ми, че сватбата нямало да се отмени, а както Анри сменил Балдуин, тъй и Борил щял да замени Кало. Попитах Борил вярно ли е и знае ли за Кало и Анри. Той ме погледна с насмешка и ме попита дали се сещам с кой е бил първия път. (тук мастилото отново е размазано от същата течност)

2 декември 1207г.

Убедих Борил да оженим дъщеря ми за Анри.

Липсват няколко листа

30 май 1216г.

Изпратих на дъщеря ми Мария следното писмо: Скъпа дъще, пиша ти със сърце изпълнено с печал. Разучих слуховете, че съпругът ти смятал да разтрогне брака си с теб. Уви, оказаха се верни. Нашите съпрузи са решили да се лишат от нашето посредничество, тъй като сме били безполезни и те самите да станат съпрузи, а нас да изпратят в манастир. Но дъще, по-добре да си овдовяла монахиня с царица-майка, отколкото с майка ти да сте монахини парясани царици. Помисли добре какво да сториш.

18 юни 1216г.

Живота е радост и тъга. Моята скъпа дъщеря ме уведоми, че е овдовяла и се оттегля в манастир. Но поне аз оставам царица и ще търся сгоден случай да уредя да хвърли расото и да се задоми отново.

Липсват няколко страници. Следва недатиран текст

Изпратих на дъщеря ми Мария следното писмо: Скъпа дъще, пиша ти със сърце изпълнено с печал. Подготви ми килия близо до твоята. Днес Борил ми каза, че щял да заживее семейно с жена. Много се зарадвах, но живота е радост и печал. Оказа се, че жената не съм аз, а унгарската принцеса … (тук мастилото отново е размазано от същата течност)

Следва друга бележка без дата

Скъпо дневниче. Зазидвам те в стената и се надявам някой ден отново да се върна в двореца и да продължа да пише в теб.

Но не ще и дума, че екзотиката се е прикачила към събитията около смъртта на Балдуин още от средновековието - освен любовната история има и друга пикантерия как черепът му бил направен на чаша. И от тогава творчеството не спира да кипи - барут-хане в Търново стана на Балдуинова кула, а в киното и романите какво се разви, направо не е за приказване. Тъй че се надявам моя скромен принос в жълто да позасити малко глада за пикантерии така характерен за сегашното ни време.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...