Отиди на
Форум "Наука"

Ако Василий II беше убит при Траянови врата?


Recommended Posts

  • Потребител

Нека разгледаме и такъм вариант - Василий да е убит при Траянови врата. Имайки предвид какъв по качества е брат му, май щеше да има глътка въздух за нас. Че дори и да нямаше византийска власт по нашите земи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теди, а ако се разрази гражданска война. Смятам, че там е шансът на Самуил - да предизвика или да се включи в междуособици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако Константин VІІІ поеме властта още след битката при Траянови врата и някой от пълководците на брат му не му види сметката, България вероятно би имала сериозни шансове. За мен завоеванието се дължи до голяма степен на личните качества на Василий ІІ. Най-вече на неговата dogged determination, както биха казали англичаните. Инат, упоритост, постоянство, мъртва захапка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Теорията, че водача повежда народа е есерска невярна т-рия, нашата т-рия е, че народа ражда Водача" Сталин. Друг е въпроса, дали ромейската аристокрация може да се нарече народ ;). Но и аз си мисля, че щеше да се намери друг водач ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами през целия период от 976 до 989г. има гражданска война. Самуил не се намесва, но се възползва, за да завземе доста крепости из Южна Македония и Тесалия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако Василий го бяха претрепали при Ихтиман, надали покорителят на България щеше да е Варда Фока, защото вместо с Василий той е щял да си има разправия с Варда Склир. Който и от двамата да наддалее, това значи голямо засилване на едрата динатска аристокрация в Мала Азия, отказ от политика, подкрепяща стратиотите и селската община или с други думи Византия щеше да се откаже от настъпление срещу съседите си едно 50 години по-рано заради разкапване на военната й система.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съгласен съм с Глишев и със Сталин :whistling: , че тази история е един ог класическите случаи, в които личността определя в много значителна степен хода на събитията.

Ако Василий втори беше дал фира на Траянови врата или другаде, вероятно между България и Империята би се установил относително траен мир. Възможно би било дори затвърждаване на българските владения на запад.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И евентуалната ми любима теза за "изместване" на България в западните Балкани с всички последици - български интереси в Албания, Сърбия, Босна, Славония и Далмация; конфликти с маджарите, хърватите и венецианците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За съжаление на ромеите с Василий ІІ иде края на поредицата на императорите-военачалци - Никифор ІІ и Цимисхий. Може да дабавим и теоретиците Константин VІІ и баща му Лъв Мъдри. А също и Роман Лакапин - въпреки, че не се е справил със Симеон, той стабилизирал Византия, тъй че да няма повече неприатни инциденти като превземането на Солун от Лъв Триполит.

В замяна на това в България остава цар Роман. Тъй като с това име е наричан и Гаврил Радомир, може да е бил осиновен от царя. С авторитета на цар Роман, политическия талант на Самуил и военните способности на Гаврил Радомир най-вероятно са щели да бъдат заличени успехите на Цимисхий.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И евентуалната ми любима теза за "изместване" на България в западните Балкани с всички последици - български интереси в Албания, Сърбия, Босна, Славония и Далмация; конфликти с маджарите, хърватите и венецианците.

Уния...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, и това го имаше в алтернативката, дето я блъснах последния път :) Изобщо, трябвало е да си вадя хляба с фентъзи. Уния, точно така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Уния...

Тези страни едва ли щяха да са ни партньори в уния, а по-скоро щяха да минат в категория плячка и да се караме за тях с ромеи и германци. Иначе столицата щеше да си се върне по-скоро в Преслав. Все пак е имало интереси и на изток.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не ни ли надценяващ? Да се караме за тях с ромеите и германците, без нито една от двете големи християнски сили да е зад нас...??

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, и това го имаше в алтернативката, дето я блъснах последния път :) Изобщо, трябвало е да си вадя хляба с фентъзи. Уния, точно така.

Трябва да опиташ:) Едно иронично-философско историческо фентъзи няма да е никак зле :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако Василий го бяха претрепали при Ихтиман, надали покорителят на България щеше да е Варда Фока, защото вместо с Василий той е щял да си има разправия с Варда Склир. Който и от двамата да наддалее, това значи голямо засилване на едрата динатска аристокрация в Мала Азия, отказ от политика, подкрепяща стратиотите и селската община или с други думи Византия щеше да се откаже от настъпление срещу съседите си едно 50 години по-рано заради разкапване на военната й система.

Много крайно мнение - според мен. И Склир, и Фока са военни и то добри. Едва ли биха зарязали армията и стратиотската институция просто защото произходът им е от малоазийските динати. Ако връзката им с Мала Азия бе достатъчна за такъв извод, то той би бил напълно валиден и за Никифор II, а не е.

Смятам, че генералният историографски извод за XI век (съперничество и борба между столична / гражданска и провинциална / военна аристокрация и последиците от това), който споделят руската и нашата византология, е попресилен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ами Византия към средата на 11 век се сблъсква с първите вълни на нов страшен враг в Мала Азия - селджушките турци.Така че ако беше задържано настъплението срещу България дотогова то Византия щеше да има твърде сериозни проблеми в Мала Азия за да мисли за крупни кампании на Балканите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че при Тойнби бях срещал мнението, че тази жестока и продължителна борба, дава началото на края и на двете империи. А в алтернативния дух дето е залял форума - един по-отстъпчив наследник на Василий сключва мир (като при Петър), ИРИ си гледа Мала Азия и с ресурсите потрошени във войните със Б-я лесно размазва селджуките, а Самуил се отправя на запад (север или изток няма значени) и стабилизира държавата ;). Двете империи си пазят гърба, Божи гроб е върнат, Русия (голямата де) не се осъществява (има Киевско, Московско и други княжества). Православието руулз ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Мисля, че при Тойнби бях срещал мнението, че тази жестока и продължителна борба, дава началото на края и на двете империи. А в алтернативния дух дето е залял форума - един по-отстъпчив наследник на Василий сключва мир (като при Петър), ИРИ си гледа Мала Азия и с ресурсите потрошени във войните със Б-я лесно размазва селджуките, а Самуил се отправя на запад (север или изток няма значени) и стабилизира държавата ;). Двете империи си пазят гърба, Божи гроб е върнат, Русия (голямата де) не се осъществява (има Киевско, Московско и други княжества). Православието руулз ;).

Аз съм си го мислил същото.Повтаря се историята с Ираклий и персите.Влага толкова много ресурси да победи персите че в един момент след победата /най меко казано пирова / се оказва че не може да се противопостави на арабите.Изведнъж след 1018 г. Византия разбира че трябва сама да се пази от печенезите с които внезапно се оказва съсед.И така се опазва от тях че във второта половина на същия този 11 век печенезите почват да се ослушват за съюзници за превзмането на столицата Константинопол.А след печенезите се появяват куманите и т.н.така че Византия по скоро губи отколкото печели от унищожаването на България.Но фанатик като Василий ІІ няма как да го осъзнае.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се, че губи!!! Вместо двете големи християнски държави да се бяха разбрали... Петър пуснал маджарите, византийците заиграли със Светослав, Симеон нападнал империята, византийците никога не спират с техните по същество цигански номера....

В резултат няма ни Византия, ни България. Ако при Манцикерт имаше голяма българска войска в помощ на ромейската и ако последната се беше постарала да забрави тъпоглавите си догматични спорове за религията поне вечерта преди битката, кой знае??

Но предвид психологията на двата народа и следователно на лидерите им това е изначално невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...