Отиди на
Форум "Наука"

Кафето и цигарите защитават мозъка!?


Recommended Posts

От дългогодишен опит, мога да ви кажа, че кафе, цигари, алкохол,сол, месо, сланина,яйца, захар, мед.... в умерени( дозата е индивидуална) количества няма да ви навредят. Могат даже да ви направят по-устойчиви на заболявания, психически даже по-силни. Истински страшните неща действително са ГМО, органични химически продукти, медикаменти и имунизации (не всички разбира се). Най- страшните са свързани с безпътица, безработица, ниско образование и обща култура, деформация на психика и ценностна система.... за тях никой не пише и не се правят изследвания.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От дългогодишен опит, мога да ви кажа, че кафе, цигари, алкохол,сол, месо, сланина,яйца, захар, мед.... в умерени( дозата е индивидуална) количества няма да ви навредят. Могат даже да ви направят по-устойчиви на заболявания, психически даже по-силни. Истински страшните неща действително са ГМО, органични химически продукти, медикаменти и имунизации (не всички разбира се). Най- страшните са свързани с безпътица, безработица, ниско образование и обща култура, деформация на психика и ценностна система.... за тях никой не пише и не се правят изследвания.

:good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сравнения между алкохола и цигарите могат да се правят, но много предпазливо и прецизно. 30 г алкохол - но какъв?...

Концентрат разбира се или неговият еквивалент, ако се употребяват други напитки. Останалото няма значение за пряката вредата, а само на нашето субективно усещане. И дозата не е дневна - т.е да не се разбира, че всеки ден можем да си поркаме до 30 грама концентрат. ;)

А сравнение, разбира се, че може да се прави - и двете са отрови, действащи по различен начин, но еднакво вредни на индивидуалното здраве. Само дето, алкохолът има и много по-силен социален аспект и то негативен - катастрофи, убийства, изнасилвания, развалени семейства и т.н, защото според медиците има една съществена разлика в сравнение с цигарите: освен, че уврежда организма в медицински аспект, той променя и съзнанието на употребяващия го.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно произволно избрана статитистика:

Comparative death rates

Smoking kills more Victorians every year than road accidents, alcohol and other drugs combined.

Смъртност - сравнение

Пушенето убива ежегодно повече жители на Виктория отколкото катастрофите по пътищата, алкохолът и другите наркотици, взети заедно.

Източник: Източник

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абсолютно произволно избрана статитистика:

Comparative death rates

Smoking kills more Victorians every year than road accidents, alcohol and other drugs combined.

Смъртност - сравнение

Пушенето убива ежегодно повече жители на Виктория отколкото катастрофите по пътищата, алкохолът и другите наркотици, взети заедно.

Източник: Източник

Отдавна не вярвам на статистики по модерни теми, защото най-често са стъкмистики (като голямата лакардия за световното затопляне, което се оказа накрая захлаждане, но парите бяха "усвоени", нали ;) ). А и не можем обективно да проверим дали са верни.

Вярвам на очите си и на мненията на лекари, които всеки ден се занимават с това и то не като статистика.

В същност, никой тук не твърди, че тютюнът е полезен, но като го махаме да махнем и останалите вредни неща, а не по конюнктурни и финансови съображения да си мълчим за тях. За това иде реч.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съчетанието от лекари, които не се интересуват от статистики по отдавна известни положения, и пациенти, които безрезервно вярват на теорията за всемирна конспирация, е особено печално. Но е факт. /Например у нас няма повсеместна практика да се предупреждават пациентите за повишените рискове при съчетанието от пушене и контрацептиви. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1649804/ /

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май с моето мнение бая разбуних духовете по темата .Всички участници писаха за и против .Разбира се всеки по свой начин гледа на нещата .След като написах мнението си по този въпрос на следващия ден имах случайно среща с един директор на болница .Та споделих с него моето виждане по въпроса и той се съгласи с мен по отношение на това: Пушачите да си пушат колкото желаят .Поради това че те са неравнопоставени с непушачите трябва да си плащат за болестите причинени вследствие този порок. Съществуващия закон засега не предвижда такова разделение. През 1974 год бях в командировка в Полша една вечер с колегата в един изчислителен център имахме повече работа и закъсняхме малко .На излизане минахме през една стая . Направи ми впечатление пепелниците преливаха от фасове .Удивлението ми беше забелязано от пазача на сградата който ни изпращаше и той с видимо съжаление отговори .Господине и тук работят само жени.Доколкото за стреса да поспортуват малко да потичват на ден по 2 км . Туризъм , преходи от 4 до 5часа Тишината в планината успокоява.За съжаление те и там ще си запалят цигарка .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дозата за медицински алкохолизъм не е 50 грама, а 30 грама като наскоро я повишиха. Преди май беше 20 грама концентрат. И пак потварям, това не е дневна норма, т.е че е безопасно всеки ден да си поркаме по 30 грама концентрат. Проверете внимателно от автентични източници.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дозата за медицински алкохолизъм не е 50 грама, а 30 грама като наскоро я повишиха. Преди май беше 20 грама концентрат. И пак потварям, това не е дневна норма, т.е че е безопасно всеки ден да си поркаме по 30 грама концентрат. Проверете внимателно от автентични източници.

А защо ти не ни подадеш някой автентичен и научно издържан източник за това? Нали нашите статистики не са надеждни :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

Цигареният дим преминава по дихателните пътища и стига до алвеолите в белите дробове като нарушава избирателната им пропускливост. По този начин и количеството кислород, който се свързва с хемоглобина е по-малко. Така с снабдяването на тъканите с кислород е по-малко. Невроните са много чувсвителни към липсата на кислород и лесно умират, а тези клетки не се възстановяват и нямат възможността да се делят. По този начин цигарите вредят на Сърдечно-съдовата система и на нервната система. Това не е единствената причина поради която цигарите са вредни, нека пушачите правят своята сметка. Белодробните заболявания ще продължават да растат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж ти, имал съм значи "защитен" мозък. Как можах да си помисля обратното - взех че отказах цигарите, алкохол много рядко близвам. Ами сега?

Баща ми - страстен пушач , пийващ всекидневно по около 300 гр. домашна грозданка е вече с два инсулта - до голяма степен обездвижен и обезверен. Докторска забрана за цигари, кафе и алкохол. Може би трябва да променим рецептата а? Да му подам пак цигари, кафе и грозданка - току-виж се оправил. Чудеса дали стават след Коледа?

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Виж ти, имал съм значи "защитен" мозък. Как можах да си помисля обратното - взех че отказах цигарите, алкохол много рядко близвам. Ами сега?

Баща ми - страстен пушач , пийващ всекидневно по около 300 гр. домашна грозданка е вече с два инсулта - до голяма степен обездвижен и обезверен. Докторска забрана за цигари, кафе и алкохол. Може би трябва да променим рецептата а? Да му подам пак цигари, кафе и грозданка - току-виж се оправил. Чудеса дали стават след Коледа?

.:.

Има определена доза алкохол , която в действителност е полезна, но тя определено не е 300 гр. на ден, а-по скоро за 2 седмици. Спиртът в алкохола руши епителната тъкан на червата. Нормално е след 2 инсулта баща ви да е обездвижен и обезверен, човек трудно се възстановява след подобно нещо, макар и не лесно. Понякога дори отсъства процес на възстановяване. Имайте в предвид, че два инсулта не са добър знак за напред, пазете баща си колкото се може повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, ясно е че положението не е розово, но въпроса ми е по-скоро риторичен. Такава "научна" полезност на очевидно вредни неща периодично се пръква по време на криза.

Само малко да им паднат продажбите на Филип Морис - и както каза един колега по-горе - веднага ще довлекат от девет кладенеца вода да доказват че има полза да се тровиш.

Вижда се, че тук разбираме уловката, но така ли е и с другите хора - тези на които медиите пробутват "научното" доказателство? Хора като нашите бащи, живеещи с остарели схващания, като нашите недозрели деца...

Може би е крайно време някак да се намесим, да "надвикаме" тези медии с обратна теза - научни доказателства за това хич не липсват. То бива, бива своеволие и липса на етика, но някой неща вече са прекалени!

Като допълнение ето какви кирливи ризи показа пак Уикилийкс : >САЩ и ГМО<

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Такава "научна" полезност на очевидно вредни неща периодично се пръква по време на криза.

Само малко да им паднат продажбите на Филип Морис - и както каза един колега по-горе - веднага ще довлекат от девет кладенеца вода да доказват че има полза да се тровиш.

Може би е крайно време някак да се намесим, да "надвикаме" тези медии с обратна теза.

A научни доказателства за това хич не липсват.

Да, така е. Ето ги:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=3902&st=0

Link to comment
Share on other sites

Виж ти, имал съм значи "защитен" мозък. Как можах да си помисля обратното - взех че отказах цигарите, алкохол много рядко близвам. Ами сега?

Баща ми - страстен пушач , пийващ всекидневно по около 300 гр. домашна грозданка е вече с два инсулта - до голяма степен обездвижен и обезверен. Докторска забрана за цигари, кафе и алкохол. Може би трябва да променим рецептата а? Да му подам пак цигари, кафе и грозданка - току-виж се оправил. Чудеса дали стават след Коледа?

.:.

Случаят който описваш е тъжен, но аз лично не вярвам, че алкохола и цигарите са го довели до това състояние, може само да са били катализатори. Подай му пак от неговите удоволствия, няма да се оправи, и без тях, пак няма да се оправи. Просто му дай човешкото право да умре, според неговите разбирания и желания, а не твоите- по-модерните. Това е много, по- важно от всички вредности и опасности преследващи човешкият живот.!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Случаят който описваш е тъжен, но аз лично не вярвам, че алкохола и цигарите са го довели до това състояние, може само да са били катализатори. Подай му пак от неговите удоволствия, няма да се оправи, и без тях, пак няма да се оправи. Просто му дай човешкото право да умре, според неговите разбирания и желания, а не твоите- по-модерните. Това е много, по- важно от всички вредности и опасности преследващи човешкият живот.!

Говори за баща си, напълно възможно е именно тази комбинация алкохол и цигари да доведат до инсулт след толкова време.

Лесно го пишеш, да му върне удоволствията, но когато е на твоята глава трудно го приемаш. Аз съм на същото мнение, все пак баша му е възрастен човек и има своите права.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пичове, за някой хора вече е късно, за тях остава само равносметката. Въпроса е за тези от нас, които все още могат да променят нещата.

А аз лично за себе си ги промених. Коренно.

И противно на очакванията,които имах в унисон с всеобщите схващания че ще изпадна в криза, ще надебелея, ще изпитвам отново нужда и пр., всичко протече абсолютно нормално. Дори редуцирах тегло. Някой ще каже че съм изключение - не е така. Потърсих и намерих хора, които потвърдиха че пътят на промяната не им се е отразил негативно. Напротив - благотворно.

Но това мисля е друга тема.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда, не си изключение.

Напротив може би си изключение, повечето хора немогат да спрат цигарите, заради зависимостта от никотина. Организма не си получава дневната доза никотин, след което започва да страда. Има симптоми на болки в глава повръщане, гадене и др. Такива хора заболяват лесно без цигара. Има хора като дядо ми и майка ми, който могат да пушат по всяко време и да ги спрат по всяко време без да се пристрастяват. Пушенете не е само навик, а по-голяма доза пристрастяване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пушенете не е само навик, а по-голяма доза пристрастяване.

Което с достатъчно мотивация и търпение се преодолява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я вижте хората върху какво работят ... цък Тук

Ваксина срещу кокаин, но казват че потенциално може и ваксина срещу никотин... Дано успеят скоро да направят тестовете с хора и да внедрят на пазара такъв продукт...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма да видите ефективна ваксина за нищо такова - икономическата мафия няма да го позволи. Това ще е поредния блъф, пълен с неочаквани (за нас) резултати. За едни други пък ще е пълен сезон със свежи доходи от нищото, след което всичко ще се върне в нормално агрегатно състояние. Спомнете си само прословутия птичи и свински грип и ваксините за тях.

Росен Лещарски, въпрос на гледна точка - може ние да сме нормални, а вие изключенията. Поглед от този ъгъл сигурно дава интересни резултати:)

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма да видите ефективна ваксина за нищо такова - икономическата мафия няма да го позволи. Това ще е поредния блъф, пълен с неочаквани (за нас) резултати. За едни други пък ще е пълен сезон със свежи доходи от нищото, след което всичко ще се върне в нормално агрегатно състояние. Спомнете си само прословутия птичи и свински грип и ваксините за тях.

Росен Лещарски, въпрос на гледна точка - може ние да сме нормални, а вие изключенията. Поглед от този ъгъл сигурно дава интересни резултати:)

.:.

Това което твърдя не е гледна точка или мнение , а доказани научни факти.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Романецо, за видеото с маймуните - БРАВО !!! Направо ме разби :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Вредна е всяка крайност а анти-никотиновата истерия е една от крайностите.

За момента здравните ползи за активни пушачи, които отказват вредния навик са по-скоро спорни на фона на вредите.

Ако за някои мнението ми е леко объркващо бих помолила за търпение с цел натрупване на по-голяма статистика.

Към настоящия момент смъртността при пушачите ,които са отказали цигарите може би е по-висока от тази на продължилите употребата на цигари.

Може би ви е известно , че в световен мащаб нищо не се предприема без икономически мотив и едва ли масовата забрана на цигарите е лишена от такъв.

Мотива обаче може да се окаже далеч не толкова прозрачен :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...