Отиди на
Форум "Наука"

Траките - коренът на българската народност


Recommended Posts

  • Потребител

Зелас,

не те разбрах... Какво точно трябва да правим за да се усмихваме блажено?

Ако другите скачат от моста и ние да го правим така ли?

То така се оказва... Всички ползват коли които замърсяват природата с - вредни газове, шум, топлина, вибрации и електромагнитни вълни... И само защото всички го правят, това правим и ние.

Всички политизират науката и затова, това правим и ние...

Какво трябва да направим според теб? Когато говорим за наука? Когато разчитаме да създадем поколение от хора които да са способни да разсъждават и анализират ситуацията трезво и да правят адекватни научни, достоверни и доказуеми изводи?

Какво искаш точно - да създадем автохотонна теория, да я докажем с всякакви средства (както правят и другите държави - лъжат и измислят история) да кажем - това е истината, това е историята ни и да спрем до там? Не е ли безкрайно политизиране?

Това че ти пука толкова много какво правят другите показва 2 неща - подсъзнателен страх и комплекси. Трябва да ти пука - какво правим от тук насетен.

ДНК анализите са поредното средство за манипулация. Защото се използват изолирано от всичко останало. Но нещата трябва да се изучават синтезирано и комплексно, а не изолирано и профилирано. Профилираните анализи може да са достоверни само в конкретния профил, но вложат ли се доказателства от една сфера в друга често се вадят от контекста.

Същото се случва и с науката. Науката се използва за постигане на политически цели. И още по-лошо - в момента се ползва за дезинформация и фалшифициране на история.

За да имаме бъдеще имаме нужда от цели, не от мечти!

Ако целта ни е Европейския съюз и приобщаване на България към една ПАНЕВРОПЕЙСКА идеология - автохотонната идеология може да е в полза, но тя ще работи само до тогава докато хората вярват в нуждата от това да сме част от този европейски съюз... после друга политическа идеология ще се активизира.

Предлагам да направим "Авто" българска (разбирай прОбългарска) идеология... И да спрем да се водим по чуждия пример, а да си спазваме собствените нрави, обичаи и традиции... Но без да се изолираме от света!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 673
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Няма! А защо няма?

Защото иначе няма да има командировъчни до Иран, Алтай, Афганистан и Мачу-Пикчу!

И голям руски/австрийски/германски брат ще се кара!

Гениално! Значи само затова няма генетични изследвания на разни древни народи, а не защото генетиката е относително млада... тцъ-тцъ... Впрочем, г-н петров дотук ми изглежда с най-премерена позиция. Поздравления и ментички и от мен :)

Историята е политика само за неприятни личности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Борис,

Разсъжденията ти по принцип са верни, но (ако не греша) ти излизащ от презумцията, че теорията за местният произход на българите е погрешна по принцип.

Защо? Въпросът е защо официалната наука се опитва да защитава само теории, които търсят корена извън Балканите?

Ако приемем, че историческта наука е вече деполитизирана, защо се гледа с такова око на тази теория?

Сипят се най-различни атаки от рода - расисти, криворазбрани патриоти, псевдо-учени, кретени и т.н.

Видяхме какво стана с тюрската теория. Колко десетилетия беше дъвкана, за да се окаже най-сетне, че май-май била погрешна.

Сега е наред Иранската, която е също толкова необоснована. Гарантирам ти, че ще я отхвърлите и нея.

Даже съм заложил не малка сума в бас!

А не мислиш ли, че в интерес на историческата истина, за която пледираш толкова силно, би било добре да се положат усилия И друга теория.

Просто така за обективност, да сме сигурни, че не сме пропуснали нещо което на пръв поглед изглежда налудничево.

Аз тук предложих такава игра, но не се намериха хора, които да участвуват.

Освен това, релативизма в историческата наука е силно изразен, защото при анализа на исторически документи, един историк не е напълно неутрален изследовател. Различни историци може да достигнат до различни заключения от същия материал. И точно затова всяка вероятност трябва да се изследва сякаш е истината.

Какво друго, ако не политика, би дало основание да се отхвърля тази теория?

Какво плаши толкова в тази теория?

Аз ще ти отговоря по възможно най-(не)научния начин - кръвта вода не става.

Последните изследвания показват, че нашите ДНК молекули съдържат историята на цялото човечество.

Не само произхода на българите, цялата човешка история е записана ... само трябва да можеш да я прочетеш ... ако ОКОТО ШИШАРКА вижда!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не само произхода на българите, цялата човешка история е записана ... само трябва да можеш да я прочетеш ... ако ОКОТО ШИШАРКА вижда!

Ще ми се да ги видя тея гени, дето носят информация за произхода на българите. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев,

няма обективен човек... Азе съм си като всички останали - имам си теорийка в главата, просто схемата ми е мътна и неясна. Затова си признавам, че не мога да взема страна в борбата на великите теории...

Зелас,

"Разсъжденията ти по принцип са верни, но (ако не греша) ти излизащ от презумпцията, че теорията за местният произход на българите е погрешна по принцип."

Аз не настоявам твърденията ми да са верни - може да съм в грешка.

Излизам от презумцията, че не трябва да се започва от извода, а от събирането на информация, после нейното филтриране, анализ и обобщаване...

Не смятам, че има грешна теория... Смятам, че има избързване в етапите на научното изследване. Няма как да има теория, когато няма достатъчно информация, че да се създаде такава. За да имаш теория, значи си стигнал до извод, за да стигнеш до извод... погледни предните изречения. НЯМАМЕ ДОСТАТЪЧНО ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДА СЪЗДАВАМЕ ТЕОРИИ. Имаме цел и тя е обща - да търсим информация и нека всеки търси информация за нещата, които го интересуват и му се струват приятни. Теб те интересуват траките и чувстваш културата им близка, интересна, привлекателна... Тогава прави всичко възможно, че да проучиш тази култура. Но прави го НЕ ПОЛИТИЧЕСКИ. Стреми се да си максимално далеч от крайните обобщения и изявления. Можеш и имаш пълното право да търсиш взаимовръзки, но ако си отвориш очите можеш да намериш абсолютно същите взаимовръзки с много други народи... или различни...

(всъщност пропуснах по-горе да се напишат критериите за оценка на събраната информация и достоверността й, което е много важен фактор за да бъде изследването с възможно най-обективен резултат)

"Въпросът е защо официалната наука се опитва да защитава само теории, които търсят корена извън Балканите?"

- Защото както официалната, така и неофициалната наука защитава политически и икономически интереси. Примери има в екологията, икономиката, историята и всички останали науки... АВтохотонните теории (българо-тракийската не е единствена, мисля, че почти всяка държава има такава теория) не са нищо повече от поредната политическа идеология подкрепяща нацизма, национализма, расизма и правата на един народ върху определена територия - това реално е нереално (пълен абсурд) - пътуването и миграцията на групи или единици хора го има от появяването ни на тоз свят.

"Ако приемем, че историческта наука е вече деполитизирана, защо се гледа с такова око на тази теория?

Сипят се най-различни атаки от рода - расисти, криворазбрани патриоти, псевдо-учени, кретени и т.н."

Не вярвам, че науката е деполитизирана, защото образователната система в България се определя от политическите насоки, после системата на научните среди е много стара политическа система със закостенели и остарели вътрешни правила и никаква гъвкавост и предприемчивост. Науката по света в момента не е социален проблем, а икономически, от там автоматично е обект на политически манипулации и намеси.

"Видяхме какво стана с тюркската теория. Колко десетилетия беше дъвкана, за да се окаже най-сетне, че май-май била погрешна.

Сега е наред Иранската, която е също толкова необоснована. Гарантирам ти, че ще я отхвърлите и нея.

Даже съм заложил не малка сума в бас!"

Това изказване прозвуча така:

- Мъчиха ни да ни обяснят, че сме тюрки, тъкмо успяха и после се появи друга теория... ми не ми харесва така - аз пък ще поддържам трета теза...

Не смятам, че историята на народа ни трябва да виси на един бас. Тези пари може да се вложат в проучвания.

Пак ще повторя... Научно погледнато - нямаме достатъчно информация теория да създадем, камо ли да подкрепяме някоя... Теориите в историята в момента са нищо повече от политически идеологии... или оптимистични предположения, но напълно недоказани твърдения.

"А не мислиш ли, че в интерес на историческата истина, за която пледираш толкова силно, би било добре да се положат усилия И друга теория.

Просто така за обективност, да сме сигурни, че не сме пропуснали нещо което на пръв поглед изглежда налудничаво.

Аз тук предложих такава игра, но не се намериха хора, които да участвуват."

В интерес на историческата истина, за която пледирам, трябва да се правят археологически, лингвистични (съвременни и стари езици и диалекти), културни, етноложки, антропологически, ДНК и др. изследвания... но от машини... безпристрастни учени.

Пак ще повторя - да се положат усилия върху която и да е съвременна теория, това означава, да се хвърлят пари навятъра. Нямаме информация за нищо... Няма как да имаме теории. Имаме бегли предположения... Нямаме критерии и цел в изследванията си. Затова политиката се задейства и казва - като не знаете кво искате, ние ще ви кажем. Сега искате да сте в европейския съюз и понеже сте комплексари - всички тюркски теории са лайна, всички индоевропейски стават, ако сме от балканите родом - направо сме върха. Тоест... кое му е научното? Чиста политика.

Това да имаме общ корен с траките е също толкова налудничаво колкото да имаме общ корен с произволен народ от европа и средна азия... тоест... никак не е налудничаво. Напротив - много е вероятно. Но да се твърди, че сме направили съзнателна и целенасочена миграция с пълната осъзнатост, че се завръщаме удома... съмнявам се. По-вероятно сме си мислили, че отиваме в новия си дом.

"Освен това, релативизма в историческата наука е силно изразен, защото при анализа на исторически документи, един историк не е напълно неутрален изследовател. Различни историци може да достигнат до различни заключения от същия материал. И точно затова всяка вероятност трябва да се изследва сякаш е истината."

Напротив - науката се гради на скептицизма и съмнението. Затова всеки резултат подлежи на проверка. За да бъде потвърден. В противен случай всичко е вярно и всичко е грешно. Тогава няма истина, няма резултат - има политика и липса на етика.

"Какво друго, ако не политика, би дало основание да се отхвърля тази теория?"

Какво друго, ако не политика би дало основание да се създават тези теории?

"Какво плаши толкова в тази теория?"

Мен не ме плаши... Губи ми времето. Губи времето на всички, които искат да се занимават с наука. Печели време за политиците и партийно ориентираните.

"Аз ще ти отговоря по възможно най-(не)научния начин - кръвта вода не става."

Мисля, че има наука която се занимава с народното творчество...

Кръвта съдържа вода... Както и човешкото тяло... Автохотонни и Пан теории се получават, когато тази вода почне да се изпарява...

"Последните изследвания показват, че нашите ДНК молекули съдържат историята на цялото човечество.

Не само произхода на българите, цялата човешка история е записана ... само трябва да можеш да я прочетеш ... ако ОКОТО ШИШАРКА вижда!"

Стига с тоз етно(его)центричен модел... Не сме чак толкова специални. И други народи имат кръв, и други народи имат ДНК и други народи пазят историята на рода си. Когато спрем да се надуваме пред огледалото, ще видим, че сме облекли новите дрехи на царя...

Сега, ще те помоля да погледнеш реалистично на нещата... Толкова ли сме велики в момента? Ако не сме, това не показва ли, че трябва да се направи нещо? Ако трябва да се направи нещо практично - това какво трябва да е? Ти в кое си най-добър? Аз не съм учен и не се пъна... Чета и разглеждам снимки на артефакти за удоволствие. Бих опитал да ползвам някаква терминология, но това не означава, че разбирам от материята. Хората учат с десетки години за да я знаят и ползват по предназначение. Това което мога аз да направя е да чета. Но съм прекалено "малък" за да обобщавам информация която не е събрана...

Идеи...

- Да се прекласифицират всички находки намерени и съхранявани в музеите. Да се картотекират и дигитализират... - СНИМКИ, 3Д модели, сканирания, анализи...

- Ако има артефакти за които няма информация в музеите... Да се намери...

- Да се задължат археолозите да публикуват всичко открито в рамките на 2 седмици след приключване на разкопки... Кратки статии или резюмета за всеки артефакт и целия обект. Да си държат правата, но да споделят и информация.

- Да се създаде единна археологическа база данни отворена за хората. Да можеш всеки един ден да видиш неща открити на територията на България (ако сме по-мъдри, ще създадем връзки и с чужди археолози които биха публикували неща намерени извън България)

- Да се направи опит да се ограничи нелегалния износ и опериране с артефакти

Аз лично пиша за нещата които не мога да направя. Това което мога да направя е да събирам книги на мастити учени, като всеки път се разочаровам все повече и повече...

Поздрави!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може и да няма обективен човек, но пък понякога се намират здравомислещи и скептични. Слава Богу!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Борис,

Чета това което си написал и се хващам как съм съгласен с теб по принцип, докато изведнъж прочитам това

АВтохотонните теории (българо-тракийската не е единствена, мисля, че почти всяка държава има такава теория) не са нищо повече от поредната политическа идеология подкрепяща нацизма, национализма, расизма и правата на един народ върху определена територия - това реално е нереално (пълен абсурд) - пътуването и миграцията на групи или единици хора го има от появяването ни на тоз свят.

Добре, не мога да разбера, защо се отрича правото на един народ върху определена територия? Ако си глобалист (новото лице на интернационалиста, то тогава бих те разбрал, въпреки че не споделям тези виждания)

И защо говориш за нацизъм? Незнайно защо въпреки, че апелираш за обектвиност и деполитизиране, с това си изказване демонстрираш политически мотивирано мнение и предрасъдаци.

Това е което не мога да разбера тук и ме връща, защото ми е любопитно, защо мненията са така крайни. Като трън в очите ви е.

В интерес на историческата истина, за която пледирам, трябва да се правят археологически, лингвистични (съвременни и стари езици и диалекти), културни, етноложки, антропологически, ДНК и др. изследвания... но от машини... безпристрастни учени.

Кои са тези машини, ако имаш в предвид в прекия смисъл? Стойността на компютърен анализ е пряко зависима от зададените данни.

Но да се твърди, че сме направили съзнателна и целенасочена миграция с пълната осъзнатост, че се завръщаме удома... съмнявам се. По-вероятно сме си мислили, че отиваме в новия си дом.

Добре де, така и не разбрахме ти каква теория мислиш че е най-достоверната?

А за идеите ти гласувам с две ръце.

И ако искаш да се убедиш в сегашното фалшифициране на историята само виж как великите ни академици се отнасят с голямото откритие на Трендафил Кръстанов, че Ватиканския палимпсест (най-старият препис от Кирил на първата богослужебна книга) е на разговорен български език, а не както до сега се смяташе, че е славянски.

http://solinvictus.blog.bg/history/2010/09/05/senzaciia-ostanala-v-zabvenie-nai-starata-bg-kiniga.601267

Много ми е любопитно дали тази тема е разисквана тук в този форум и какво мислят уважаемите форумци.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Зелас, ако сме те разбрали добре,

ти искаш да се появи НАУЧНА теория, която да защитава ПРАВОТО на СЪВРЕМЕННИТЕ българи върху определена територия.

(Нека не изпадаме сега в подробности за нейния мащаб и за точните й граници!)...

Или - да се появи панбЪлгаризъм? Taka, както има пантюркизъм, панславизъм, пангерманизъм и др. под.

Не зная известно ли ти е, но съществува пан бУлгаризъм.

http://panbulgar.16....r.com/index.php

(Не съм чел много тук, но има мнения, че е проруски)

http://webcache.goog...g&ct=clnk&gl=bg

http://en.wikiwix.co...ction=Bulgarism

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ти искаш да се появи НАУЧНА теория, която да защитава ПРАВОТО на СЪВРЕМЕННИТЕ българи върху определена територия.

(Нека не изпадаме сега в подробности за нейния мащаб и за точните й граници!)...

Не - това, което мисля е редно да се случи е, официалната наука да изследва тази вероятност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не поддържам нито една теория, струва ми се абсурдно.

Под машини разбирам абсолютно безпристрастни учени.

Не съм глобалист, а реалист. Спартанците се изолираха и бяга унищожени. Ако ние почнем да си губим времето със същата политическа идеология за напълно изолирано самоуправление... само, ще изгубим. Няма напълно суверенна държава, нито Щатите нито Русия са свободни да правят каквото си искат - те зависят и от по-малки държави в определени моменти. Това ще рече, че дори те - големите - имат ограничения и трябва да се съобразяват с много неща.

Не съм глобалист, но има специалисти по икономика които казват следното - ако искаш фирмата (разбирай държавата - и двете са обект на управление) да се развива не можеш да бъдеш само локален или глобален трябва да си и двете - глокален. Не съм глобалист - аз съм глокалист.

Замесих национализма, нацизма и другите форми на политически идеологии които са свързани с изолация и диференциация поради простата причина, че живеем на малка планетка в голяма вселена и трябва да правим всичко възможно за да се разбираме помежду си и да се стремим да запазим богатствата на културите си, а не да се взаимоизяждаме.

Според мен Нацизма, Национализма и Расизма и другите форми на политически идеологии които (обобщено) насаждат омраза или свръх величие в главите на хората им промиват мозъка и не им позволяват да си отворят очите и да разсъждават трезво. Всеки път когато се помислиш за по-велик от другите, това е оправдание за насилие, издевателства и смърт. Аз не искам да извинявам или разрешавам на хората да се мразят - това е срамно и дивашко.

Живеем на една планетка - нека тя да бъде наш дом, не гробище.

Езиковедските източници не са ми интересни.

Пак ще повторя, щото не е станало достатъчно ясно.

Аз смятам, че няма достатъчно информация която да бъде пределно точна и ясна и да позволява формирането на достоверна теория за произхода ни. Затова - за мен няма достоверна теория. Всички теории до момента са чисто и просто необразовани предположения базирани на отделни профилирани и политизирани докатки, не на безпристрастно синтезирана информация. НЯМА ТАКАВА ТЕОРИЯ, КОЯТО СМЯТАМ ЗА ДОСТОВЕРНА КЪМ МОМЕНТА.

Поздрави!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Замесих национализма, нацизма и другите форми на политически идеологии които са свързани с изолация и диференциация поради простата причина, че живеем на малка планетка в голяма вселена и трябва да правим всичко възможно за да се разбираме помежду си и да се стремим да запазим богатствата на културите си, а не да се взаимоизяждаме.

Тоест какво искаш да кажеш, че трябва да теглим чертата и да приемем всички постановки до сега за 100% истина. Съжалявам, но не съм привърженик на политическата коректност.

Сакън да не настъпим някой комшия по мазола, щото живеем в взаимно обвързан свят.

Не, не приемам тази позиция, за мен това е пораженчество и еснафщина.

Поради такива настроения отоманците се задържаха 500 години, щото гледаме да не се развалим хатъра.

Аз смятам, че няма достатъчно информация която да бъде пределно точна и ясна и да позволява формирането на достоверна теория за произхода ни. Затова - за мен няма достоверна теория. Всички теории до момента са чисто и просто необразовани предположения базирани на отделни профилирани и политизирани докатки, не на безпристрастно синтезирана информация. НЯМА ТАКАВА ТЕОРИЯ, КОЯТО СМЯТАМ ЗА ДОСТОВЕРНА КЪМ МОМЕНТА.

Това е ясно, но да попитам това значи ли, че трябва да спрем да търсим?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вероятността за балкански произход на българите е обмислена, изследвана и... отхвърлена.

Освен това не етногенетичните процеси определят правата на нацията върху териториите на държавата. Тези права се определят само от Конституцията и международните договори.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
  • Потребител

Трябва повече да се четат сериозни академични източници и по-малко да се фантазира и да се плямпат глупости на ляво и на дясно. Абе тука трябва повече да се чете и по-малко да се пише и говори. Аман от изкуфяли тези и научни фантастики.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цитат

Аз смятам, че няма достатъчно информация която да бъде пределно точна и ясна и да позволява формирането на достоверна теория за произхода ни. Затова - за мен няма достоверна теория. Всички теории до момента са чисто и просто необразовани предположения базирани на отделни профилирани и политизирани докатки, не на безпристрастно синтезирана информация. НЯМА ТАКАВА ТЕОРИЯ, КОЯТО СМЯТАМ ЗА ДОСТОВЕРНА КЪМ МОМЕНТА.

Това е ясно, но да попитам това значи ли, че трябва да спрем да търсим?

А защо няма?

Самият факт, че на всякъде се намират корекции и пренаписани текстове именно с цел да няма "НЯМА ТАКАВА ТЕОРИЯ, КОЯТО СМЯТАМ ЗА ДОСТОВЕРНА" и целта е такава и да няма. а защо?

Толкова ли мнго сле велики?че вскички ги е страх от нас?

Явно да!

Само това малко да е абсолютно достатъчно, не са мо да не се спира търсене , а да започне отначало и на научно ниво , и преработат по-горе изложените мотиви за отхвърлянето на този тракийски произход.

Аз не заставам нито за едната нито за другата теория , но до сега и двете са недоказани напълно , и не отхвърлени напълно.

И ме дразни това противопоставяне

Ама Някой от Вас май не са Българи. Защо не се работи в синхрон и само спори по детайлите?

Вие сте един срещу друг не само в спора.

Замислете се над това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:) Глишев, да разбирам, че твоят интерес са славяните?

Зелас,

Казах какво трябва да се направи...

- Да се подходи научно без да се дава възможност за политизация на проблемите които се изследват.

- Да се създадат ясни критерии за определяне на коректността и съществеността на информацията. - Това значи поне 10 години да няма теории, а събиране на информация! И през тези 10 години - къртовски труд!

- Да се работи интегрирано, а не специализирано.

- Да се проучат териториите които се счита, че сме обитавали. Това включва и командировъчните, но на УЧЕНИ, не на ПСЕВДОСПЕЦИАЛИСТИ...

- Да стане веднъж ясно на всички - Ние реално не знаем от къде идваме, защото до момента разчитаме на политически теории, не на исторически достоверни и проверени данни.

- Тепърва според мен учените в България трябва да си дадат сметка, че този начин на работа не е плодотворен, а политикотворен... И не пишейки смислени неща хората, ще им се смеят след време...

- НАПРОТИВ - ПРИЕМАЙ ВСИЧКИ ПОСТАНОВКИ СЪС 100% СЪМНЕНИЕ!!!

- Не да спрем да търсим - Ние не сме почнали да търсим...

Напълно си свободен да ходиш и да настъпваш комшията по мазолите... Аз нямам нищо против това, въпроса е Какво печели България? Какви ще са последиците от едно настъпване? Ако сме на загуба, какъв е смисъла?

Кое е пораженчество и еснафщина? Да се мисли за бъдещето? Хатъра ни е развален от много време и се държим като роби. Нарочно не споделям мнението си, щото ще много лицемерно след всичко което казах... и твърденията си, че трябва да живеем мирно... На този етап... няма как по мирен път България да смени управленската си система коренно... Също така няма как управленската система на България да остане незасегната от чуждо влияние... Винаги има контингенти във всяка страна които дърпат чергата в една или друга посока (към някоя силна голяма държава)...

Ако трябва да съм болезнено откровен... Хората са само тогава свободни, когато имат меч в ръката, кон между краката и път пред очите... Тогава хората са свободни и правят и получават каквото искат, докато не срещнат друг който иска тяхното и е по-силен от тях. Ама предпочитам природните закони пред човешките... наще са лицемерни.

Мироки,

Няма, защото политиката проваля науката и пречи на пълноценното й развитие и на пълноценната употреба на средствата на науката за получаване на обективно събрана и синтезирана информация.

Целта е политическа - естествено, че има държави които печелят от това, че България, както и много други държави са безпомощни в момента. Като сме толкова велики какво правим? Достигнали сме вече етапа в който сме най-велики - какво правим от тук насетне?

В кое друго сме един срещу друг? И кой точно е българин и кой не е?

За липсата на единство съм напълно съгласен! Има я, но това е щото сме роби и повече мислим за името на държавата и територията, отколкото за хората си. Отписали сме западните покрайнини и хората там които по кръв са българи... Забравили сме завета на дедите си и несъединени честваме съединението... А всички останали българи? Без значение е религията им... Има помаци, християни, мюсюлмани, езичници, атеисти... Къде ни е величието? - Знам къде - на картата, ама на парчета. Майната й на историята, ако не сме обединени! Майната му на величието!

В Турция още има слеа където помаците говорят на забравени български диалекти... Някой да си е направил труда да ги потърси? Да събере творчество? Да се осигури политическа подкрепа?

Срам ме е от историческото ни величие...

Щото сега то не ни помага по никакъв начин...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много точно казано. Абе аман от псевдотеоретици и измислици, аман от автохронци тука бе. Тука трябва да се чете здраво, не да се разтягат локуми и да се плямпотат само откачени тези. Айде да се отварят повече очите и да се затваря устата по-често.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маноле, не те помилих да ми показваш източници поддържащи официалната теза, аз сам мога да намеря такива от цял свят и то много повече от три. Те хората просто повтарят официалната теза.

Между другото този т.н. американски източник, това майтап ли беше (?) някакъв цитат в някаква книга където пише за българите като тюрки.

Искам да видя труд на академици които са се опитали да защитят местният произход, но в крайна сметка са установили, че е незащитим.

И моля те не ми казвай, че факта че никой не се опитал, доказва, че е незащитим.

Борисе, не знам какво да ти отговоря вече. Ти си седнал на оградата, както казват ингилизите, и чакаш да видиш кой отбор ще надделее за да се присъединиш.

А Мироки е абсолютно прав.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не да "защитят".

Като не може да се докаже тая теория, какво да се прави - значи не струва. Впрочем в Русия имало едни, които твърдели, че еничарите били християни докрая, неподчинени на султана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Борисе, не знам какво да ти отговоря вече. Ти си седнал на оградата, както казват ингилизите, и чакаш да видиш кой отбор ще надделее за да се присъединиш."

Според мен, няма ограда... И няма отбор... Всички сме в кюпа. Всички знаем нищо.

Чакам хората които за това са учили, да си свършат работата. От мен което зависи, като неспециалист и любител - се преви - чета, проучвам, интересувам се, общувам с хора които имат сходни интереси и споделям информация с тях. За повече трябва да ми плащат... щото ми писна да наливам пари в издателства, автори, печатници и техните книги, които в повечето случаи са алабализми.

Не съжалявам единствено за книгите на Рашо Рашев, лека му пръст!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зелас, прегледай пак източниците :) Там се виждат серия твърдения, подкрепени от извори и библиографии относно съдбата на траките и новите населения на Балканите.

И не, не ви тръгвай с "това е смешно, щом пише за българите като за тюрки". Пише, защото авторът е миграционист ("дошляк" по твоему). Няма изобщо откъде да се тръгне, за да започнем да твърдим, че евентуално има голям процент оцелели траки при създаването на Дунавска България. Ето това сочат източниците.

И постановката ти е неправилна от самото начало. Както и доста разумно скептичният ни събеседник Boris Petrov би ти посочил, тръгва се не от идеята да се защити някаква предпоставена теза, а само от трупането на информация. Информацията трябва да доведе до теза. Дотук всякаква информация от наличните извори сочи сериозна демографска промяна в VІІ в. Старото население е подложено на културна асимилация и размествания в продължение на векове - още от епохата на Александър. В късната Античност е подложено на епидемии, няколко последователни нашествия и сериозна данъчна тежест. Славяните и българите през VІІ в. са само черешката на тортата.

Петров, в какъв смисъл славяните да са моят интерес? Ако е за етногенетичната мода, да, донякъде. За произхода на самите (пра)българи съм от файтона хора, дето още са привърженици на тюрко-алтайската теория (с лека склонност за реверанс към иранската - по Бешевлиев), но смятам, че основният процент от населението на Дунавска България в VІІ-ІХ в. са славянските племена. Класическата постановка от старите учебници, която днес никак не е на мода :)

Иначе личните ми интереси са повече в западноевропейското Средновековие, в частност в литературата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Зелас, прегледай пак източниците

Ще ги прегледам!

И постановката ти е неправилна от самото начало. Както и доста разумно скептичният ни събеседник Boris Petrov би ти посочил, тръгва се не от идеята да се защити някаква предпоставена теза, а само от трупането на информация. Информацията трябва да доведе до теза. Дотук всякаква информация от наличните извори сочи сериозна демографска промяна в VІІ в. Старото население е подложено на културна асимилация и размествания в продължение на векове - още от епохата на Александър. В късната Античност е подложено на епидемии, няколко последователни нашествия и сериозна данъчна тежест. Славяните и българите през VІІ в. са само черешката на тортата.

Маноле, асимилацията е била предимно измежду аристокрацията и по-образованите да речем. Подобни процеси винаги е имало в България.

Даже мисля, че е заложено в нас да се "само-асимилираме", въпреки че аз гледам на този вътрешен подтик по друг начин, но ще се въздържа да го споделя тук сега,

защото ми се струва че няма "аура" за тези неща (образно казано)

Затова, винаги съм смятал, че изследванията трябва да се изместят от това какво еди кой си аритократ направил и какво са писали изворите за него

и да се концентрират върху обикновенните хора и техният фолклор.

Говорихме вече за това.

Според мен фолклорът е по-верен на древните традиции за предаване на мъдрост тъй като се предава устно и представлява сборна гледна точка, което го прави по-обективен.

Споменах и колективанта памет тук преди, но форума (споед мен) не успя да я здъвчи правилно.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...