Отиди на
Форум "Наука"

Траките - коренът на българската народност


Recommended Posts

  • Потребител
пряко писмено историческо недвусмислено отъждествяване на българи с траки или обратното.

Не може да стане, защото както сам добре го формулира, т.н. българи са били само част от един голям етнически масив, които Омир в началото е нарекъл Траки, щото не му се е изброявало или му е свършило мастилото (да речем), изпускайки още много други като едони, бисалти, бистони.

И това е тезата, която поддържам. Тя се различава значително от тезата, според която българите на Кубрат са нямали нищо общо с този голям етнически масив, траките (които пък дори били изчезнали/асимилирани).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 673
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Не може да стане, защото както сам добре го формулира, т.н. българи са били само част от един голям етнически масив, които Омир в началото е нарекъл Траки, щото не му се е изброявало или му е свършило мастилото (да речем), изпускайки още много други като едони, бисалти, бистони.

И това е тезата, която поддържам. Тя се различава значително от тезата, според която българите на Кубрат са нямали нищо общо с този голям етнически масив, траките (които пък дори били изчезнали/асимилирани).

Опитваш се да кажеш, че всички индоевропейци са били траки ли? И прабългарите като индоевропейци също са били траки?w00t.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Опитваш се да кажеш, че всички индоевропейци са били траки ли? И прабългарите като индоевропейци също са били траки?

Как стигна до този гениален извод?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как стигна до този гениален извод?

От твоите писания. Собствено аз съм доста прост, за да стигна сам до такова проникновение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, аз и цялата ми рода сме със сини очи.

Тоест сме местно население.

А статията я пуснах защото мутациите, според професора, са станали тук, около Черно море.

Според автора, шведките са ми роднини. Купих си билет ще им ходя на гости.

p.s. Ще е интересно ако някой намери статистика за цвета на очите на населението на България.

Е, добре де, ами ние мангалите, какво да правим?

Дойдохме тук, от Памир, Хиндукуш, Индия, Пакистан и Бангладеш и си помислихме, че сме българи?!? Сега разбираме, че не сме? :tooth: :tooth: :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе за висок, съм сравнително висок (181 см), ама с тия кестеняви коси и кафеви очи съм явно от Памир и Хиндукуш, или още по-лошо - от Алтай! :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зле е ситуацията...

Имах спор с един господин - Дориян Александров...

Човека твърдеше, че е трак, защото баща му казва, че е тракиец.

Ама Тракиец е модерен етноним за българите живеещи в тракийската фолклорна област.

Има разлика между Трак и Тракиец.

Също както има разлика между Македон и Македонец...

А високи, руси, синеоки може и прабългарите да са били. Може и славяните да са били...

пак да питам - има ли направен ДНК тест на прабългарин, трак, скит, славянин, гот... за да ги сравним със съвременния генотип...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
пак да питам - има ли направен ДНК тест на прабългарин, трак, скит, славянин, гот... за да ги сравним със съвременния генотип...

Няма! А защо няма?

Защото иначе няма да има командировачни то Иран, Алтай, Афганистан и Мачу-Пикчу!

И голям руски/австрийски/германски брат ще се кара!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има два проблема:

1. Двата термина (траки и българи) са тъмна Индия. Ако следваме извори, споменаващи (или не споменаващи) ги, рискуваме да се омотаем в конците им.

2. Изворите са изключително ненадеждни от гледна точка на обективност. И друг път съм го казвал - да се вярва на т.н. извори е все едно да вярваме на днешните големи медии.

Затова предпочитам да разглеждам развитието на събитията от логична и съпоставима гледна точка, подкрепено с генетични изследвания и малко лингвистични еквилибристики.

Това е много добро обяснение на поне част от автохтонските мнения. Защото има и автохтонисти, които обожават "лингвистични еквилибристики" (друг е въпросът как ги практикуват). Недоверието към изворите (освен към тези, в които искаме да вярваме, мчикъ), позоваването на генетични изследвания (на гладно, на гладно...) и доверието към частна логика (без метод за отсяване на житото от плявата, при което се стига до причудливи резултати) е просто типично.

Ами, Михов, ти не знаеше ли, че всички автохонтци сме високи, руси и синеоки!?

Изборът е твой!

Отдавна твърдя, че автохтонизмът е проява на расизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отдавна твърдя, че автохтонизмът е проява на расизъм.

Дам, не отиват на добре нещата. Ама като те гледам на снимката Глишка (русоляв ми изглеждаш), ти нема от какво да се плашиш, само един курс по "отракване" ще минеш и ще си годен :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отдавна твърдя, че автохтонизмът е проява на расизъм.

Ако не използвам емотикони, не означава че трябва да си губите чуството за хумор!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А според мен автохотонската идеология освен краен национализъм, краен расизъм насява и модерно гърчеене.

Ако имаме някаква връзка с траките, то тя е далечна - минава първо през скити, сармати и други народи докато стигне до контакт с "пра" българите.

Да не говорим, че дори "пра" българите да са траки те, както и автохотонното население на балканите многократно изменят културата, религията, езика и обичаите си под влияние на по-могъщи държави и империи. Ако има такова нещо като "(за)връщане" по посока от крим към Балканите, тогава е много вероятно "пра" българите да са смесен племенен съюз който етнически е съставен както от тюркски племена, така и от ирански (персийски)... Или "тракийските" племена които в съюз се "завръщат" са силно повлияни както от тюрките, така и от разни индоевропейци. И сменят многократно езика си...

Има голяма прилика между Сасанидското облекло и снаряжение и "пра" българското.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, Михов, ти не знаеше ли, че всички автохонтци сме високи, руси и синеоки!?

Изборът е твой!

Значи и външно се вижда, че автохтонците сте неосъзнати славяни. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, добре де, ами ние мангалите, какво да правим?

Дойдохме тук, от Памир, Хиндукуш, Индия, Пакистан и Бангладеш и си помислихме, че сме българи?!? Сега разбираме, че не сме? :tooth: :tooth: :tooth:

Нищо подобно - никакви мангали от Пакистан... Ето тук един лезгински учен обяснява :

"

На Черноморском побережье Румынии находится город Мангалия исконное лезгинское название которого Мангел (=Ман+гел), где Ман- теоним, гел - этноним. В тех местах, согласно некоторым авторам, находилась историческая область Мезия - созданная древним лезгинским племенем мазы. "

"Названия Мизия, Мёзия, Миссия образовались от имени древнелезгинского племени маз. В Южном Дагестане село Маза (по-лезгински Маца), в Азербайжане Хачмаз и Масаллы, в Иране историческая область Мазандаран носят имя племени мазов. В I-III вв н.э. когда Римская империя шла к своему неизбежному закату, мазы жили в Верхней Мёзии и Нижней Мёзии на берегу Дуная, через которую они граничались с Дакией Нижней.

Там же в Румынии на устье реки Дунай находится город Тулча - древний Эгис, построенный по свидетельству римского поэта Публия Овидия, находившийся в тех местах в изгнании, каспием Эгисом:

Город старый вблизи двуименного Истра

Грозной стеной защищен и положением своим.

Каспий Эгис, коль веришь рассказам, тот город построил

И, по преданию, дал детищу имя свое.

(«Письма из Понта» Книга I. 8, Северу)"

Така че ,траките,мизите и всички за които се сетите и най-вече пелазгите са лезги ... :post-20645-1121105496::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гледам някой са на фаза усмиване, някой по-напреднали, направо са във фазата да очернят и се сещам за една мисъл на Ганди.

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win!"

(Първо те игнорират, после ти се присмиват/подиграват, след това се борят с теб, а след всичко това ти печелиш/побеждаваш!)

Похвално обаче някои (Boris Petrov ) поне се опитват да разсъждават.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зелас,

благодаря за комплимента, но не сме на едно мнение.

Не смятам, че "пра" българите правят целенасочено и предварително планирано "завръщане" на Балканите, знаейки, че това е тяхна "пра" родина Тракия.

Не смятам, че има значение от къде идваме, просто ми е любопитно. Затова и не изпитвам комплекс за малоценност, от това, че може да се окаже, че сме изцяло номадски народ, който не е бил на върха на хранителната верига, а някъде по средата. Не ме е срам от нито един вариант за произхода ми. Няма да ме е срам, ако съм тюрк, иранец, индиец, мулат, циганин, японец, извънземен или какъвто и да е друг тип индивид...

За мен по-важно е да научавам стъпка по стъпка нови неща, свързани с материалната култура и история на цивилизациите, които може да са повлияли или създали народа, който в момента наричаме български.

Поздрави!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Борис, не е въпрос на срам.

Историята ни е манипулирана точно благодарение на вечно неизяснения произход на българите.

Губили сме население и територии точно благодарение на изкривената ни история. Примери бол!

Всеки ги знае (надявам се).

Помисли!

Всички антибългарски доктрини залагат на това. Знаем за мегали идеята, знаем за велико сръбският проект, знам за панслависткият проект на русия.

Знаем за австро-унгарски имперски амбиции. Германците тоже.

Историята е политика! Не може просто така да гледаме как ни разграбват и да се преструваме, че сме над това.

Ако един ден се събудиш и ти кажат, че произлизаш от нищото, пак ли няма да те е срам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами питай професора от Копенхаген, Маноле. Като го гледам на тази малка снимка май и той е със сини очи.

h_eiberg.jpg

That's an educated guess - пише в статията.

Между другото, изследването е направено с група от синеоки хора от Йордания, Дания и Турция.

това, че в статията пише, че е предположение, било то educated е едно нещо, а това, че ти твърдиш, че балканите се намират на север от черно море не само не е предположение, но съвсем не е educated

Няма! А защо няма?

Защото иначе няма да има командировачни то Иран, Алтай, Афганистан и Мачу-Пикчу!

И голям руски/австрийски/германски брат ще се кара!

като стана дума май имаше пак една статия дадена от теб (извинявай ако бъркам) според която се твърдеше, че според генетични изследвания направени в румъния българите са траки, а накрая се оказа, че 4% от българите (и румънците) имат тракийски гени - по-малко от гърци, албанци и даже италианци :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
като стана дума май имаше пак една статия дадена от теб (извинявай ако бъркам) според която се твърдеше, че според генетични изследвания направени в румъния българите са траки, а накрая се оказа, че 4% от българите (и румънците) имат тракийски гени - по-малко от гърци, албанци и даже италианци

Добре си запомнил, но си забравил че вече ти отговорих.

scarecrow

Не съм пропуснал нищо, просто давах пример на Ka40 за изследване, което показва някаква връзка.

Tова изследване ОБАЧЕ е на скелети от Бронзовата епоха.

Тук говорим за прото-траките, които през желязната епоха дават началото на даките и траките.

Фактът, че има НЯКАКВИ генетични следи в сегашните народите на Балканите от Траки живяли толкова отдавна е по-скоро показателен, отколкото опровергаващ терорията, която защитавам.

Аз лично бих искал да видя изследване на Траки от Родопите от по-скорошен период и специално съпоставено със сегашното население там.

Истината е, че обширно и представително изследване покриващо различни периоди не е правено. Защо?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зелас,

Всеки ден се будя с мисълта, че не знаем от къде произлизаме и кои сме... защото реално на този етап НАУКАТА (нали пишем в научен форум) няма доказателство за това.

Също така не ме интересуват нито Мегали идеята, нито сръбската доктрина, нито панславянската или арийската идеология. Мен като българин ме интересува НЕ ПОЛИТИЧЕСКАТА а ИСТОРИЧЕСКАТА съдба на народа ми. Тоест - АВТОХОТОНСКАТА ИДЕОЛОГИЯ не се различава по нищо от другите ПАН идеологии. Пангръцка, пансръбска, панславянска, панарийска, паниндийска, панкитайска или паневропейска... Това са политически идеологии и служат за контрол на масите. А аз смятам, че в учебниците по история сме достатъчно изконтролирани...

Щом смяташ, че политизирането на един научен проблем може да доведе до просперитет на държавата и народа (това е абсурдно - доказването че сме траки, траци и таратанци няма да допринесе за развитието на науката, от там на иновациите и развитието ни) - направи автохотонна партия и управлявайте всички автохотонци...

Самочувствие вече имаме достатъчно...

Ако говорим за политика - Сега трябва да се стремим към относителен суверенитет и създаване на приятелства, защото не живеем сами в тоз свят и имаме нужда от другари, които да са ни в помощ, а не врагове. Не можем да си позволим да мразим... Нито Русия, нито Германия, нито която и да е друга държава... Няма смисъл... Няма ползи... И така - няма бъдеще. Ако искаме да сме ПРОБЪЛГАРСКИ настроени... Просто трябва да се позиционираме правилно на пазара за партньори. Трябва да третираме равностойно всичките си партньори и съседи! Трябва да сме коректни, достойни и последователни в начина си на комуникация с всички държави и организации по света...

Чрез омраза и АНТИ АНТИ АНТИ глупости... само създаваме врагове.

ПП. Ако сте толкова про-тракийски настроени - направете някакви постъпления за възстановяване на института по тракология...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

като стана дума май имаше пак една статия дадена от теб (извинявай ако бъркам) според която се твърдеше, че според генетични изследвания направени в румъния българите са траки, а накрая се оказа, че 4% от българите (и румънците) имат тракийски гени - по-малко от гърци, албанци и даже италианци

Добре си запомнил, но си забравил че вече ти отговорих.

Преглед на мнениеzelas, на 10 August 2010 - 04:18 PM, каза:

scarecrow

Не съм пропуснал нищо, просто давах пример на Ka40 за изследване, което показва някаква връзка.

Tова изследване ОБАЧЕ е на скелети от Бронзовата епоха.

Тук говорим за прото-траките, които през желязната епоха дават началото на даките и траките.

Фактът, че има НЯКАКВИ генетични следи в сегашните народите на Балканите от Траки живяли толкова отдавна е по-скоро показателен, отколкото опровергаващ терорията, която защитавам.

Аз лично бих искал да видя изследване на Траки от Родопите от по-скорошен период и специално съпоставено със сегашното население там.

Истината е, че обширно и представително изследване покриващо различни периоди не е правено. Защо?

интересно чел ли си статията, която цитираш :post-20645-1121105496:

:book::hmmm::book:

там пише:

Up to now we have obtained aDNA from 6 individuals from the Bronze Age and from 7 individuals from the Iron Age. The other samples still require further extractions and/or amplifications in order to confirm the results.

между другото пак да те питам за тези балкани, които се намират на север от черно море :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Борис,

Не ме разбра правилно, не съм апелирал за политизиране на науката. Дадох примери за това че другите политизират НАШАТА история а ние седим и се усмихваме блаженно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не смятам, че има значение от къде идваме, просто ми е любопитно. Затова и не изпитвам комплекс за малоценност, от това, че може да се окаже, че сме изцяло номадски народ, който не е бил на върха на хранителната верига, а някъде по средата. Не ме е срам от нито един вариант за произхода ми. Няма да ме е срам, ако съм тюрк, иранец, индиец, мулат, циганин, японец, извънземен или какъвто и да е друг тип индивид...

За мен по-важно е да научавам стъпка по стъпка нови неща, свързани с материалната култура и история на цивилизациите, които може да са повлияли или създали народа, който в момента наричаме български.

Поздрави!

ОТ

Имаш мента (плюсче де) за това, както и за последното ти мнение ;). Аз това прокламирах още в БС. Не, не държа на първенство (глупости), просто трябва да се отдели историята от политиката. И ставаме все повече ;), нали. Максимата, че историята се пише от победителите БЕШЕ вярна, но в 21-ви век вече не трябва да е така. Именно отделянето на историята от политиката ще я превърне в истинска наука. За съжаление написването на история на балканите с участие на всички д-ви от региона няма да стане скоро (абе може и никога), както направиха франсетата и дойчовците. Даже тук в този форум (както и май в повечето) всеки дърпа чергата за себе си.

край на ОТ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...