Отиди на
Форум "Наука"

Черната Атина


Recommended Posts

  • Мнения 238
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Ха, браво, Tyroglyphos

Downloading ...

"Мъдростта на Египет е като приказка за гърците, които се чувстваха като деца в сравнение с тази древна раса." (Платон, Тимей, 22B)

Stolen Legacy: Greek Philosophy is Stolen Egyptian Philosophy George G. M. James

51MDKF8CXXL._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA240_SH20_OU01_.jpg

The Greeks took every opportunity to learn all they could, receiving direct instructions from the African high priests. When Egypt came under Roman control, they looted and ransacked the great libraries of Egypt.

This looting of the libraries was the genesis of Western scientific, philosophic and technical knowledge. This continued when Napoleon's invading army arrived in Egypt in 1798 AD.

Democritus, another Greek historian, accused his fellow Greek, Anaxagoras, of having `stolen' the Egyptian mystical teachings on the sun and moon, and passed it round as his.

Socrates, one of the greatest Greek scholars, while awaiting condemnation in prison for teaching African wisdom, and also for his condemnation of corruption, admitted to his pupils for plagiarising (if not word for word) the work of the African philosopher, Aesop, the Ethiopian (560 BC).

Said Socrates: `I availed myself of some of Aesop's fables which were ready to hand and familiar to me and I versified the first of them that suggested themselves'.

Homer, 850 BC, in his Odyssey IV, praised Ancient Egypt `where the doctors are the first scientists of the world'.

The death of Aristotle, who had inherited a vast quantity of books from the libraries of Egypt through his friendship with Alexander the Great, was naturally followed by the death of Greek philosophy which degenerated into a system of borrowed ideas, known by themselves as eclecticism.

The compilation of Greek philosophy ? if not at the instigation of Aristotle himself, certainly students of his school ? was not authorised by the Greek government which persecuted the Greek philosophers since it considered philosophy as African and foreign to Greek sensibilities, and thus could lead to the corruption of the youth.

As a result, Anaxagoras was indicted and fled from prison to exile in Ionia. Socrates was also executed for exhibiting some of the qualities mandatory for initiation into ancient African mystical teachings. Plato was also persecuted and fled to Megara for refuge.

http://www.amazon.com/gp/cdp/member-reviews/A30HPDNXM0MHBZ/ref=cm_cr_pr_auth_rev?ie=UTF8&sort_by=MostRecentReview

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, че е открадната от египет тяхната философия.. .Един колега философ нещо се обиди и зе да ме плюе. Но е факт. Странно е малко, дето всичките им философи копират египетската философия и всичките им първоучители са били ученици най - малко по десет години в някой египетски храм , ама си приписват заслуги...

Тея факти между другото говорят, че лицата, озволяващи си да пишат по таквиа теми хабер си нямат и от Египет... Мани Тракия. Но общата историческа култура - мирише на недопустимо ниска?

Трябва да погледна тея дни и за Египет какво се пише в този т.нар. научноисторически форум, че от някои вметки направо ми се приплака... Убеден съм, че същите мозъци пишат и там и пак са чели уикипедиа, и то през пръсти по въпроса...

За Рим.. .Той предполагам Ласт Роман ме знае, затова говори внимателно... Но там Интернет вече действителн оможе да помогне и на глупавия да изглежда умен...

Казах ти колега ,темата ти забива в дълбоки води.

Дори не схващам много добре тезата й. Не разбирам какво държиш да покажеш с нея.

Не знам черна ли е атина, мургава ли е... Но дава повод на хора, които по принцип не са достатъчно начетени да водят нормален разговор, да те вземат на подбив...

Ето този колега е ужасно прав.

Да, страшно нещо е, когато някой залудо си търси идентичност... :head_hurts_kr:

То не че ние сме напълно пощадени от подобни прояви, както се вижда и от някои дискусии във форума. :)

Само дето не съм сигурен дали е абсолютно наясно с форума. Не е в някои дискусии във форума ,колега. Във всички дискусии за произхода на българите е селянията, и тя идва все от едни и същи.

10 човека са , във всяка тема свързана с българския произход, и ебават мамата на всичко. Модераторите ги търпят, а принципно между тях има поне двама модератори.

Досега от прабългарската група правилен цитат видях само от Last Roman. Преправен, но правилен... Останалите... Дори не знаят нито какво , нито как да цитират. Само лаят.

А в тая тема пак автохтнимъм, буфосинхронизъм...

Джавкат като чакали едно и също , по - зле от папагали, които усвояват и нови думи по принцип, на глутница ,че са по смели така, а тва че са е*али мамата на форума и дискусиите с тях 5 стинки не струват, майната му... Нито техните, нито чуждите дискусии за произхода на българите струват 5 стотинки.

Та админите, ако не могат да си озаптят отрочетата ,препоръчвам да забранят ВСИЧКИ ТЕМИ, свързани с произхода на българите. Иначе ,с такава глутница, мир просот няма да има.

По твоята тема.

Ако целта е просто да обсъдиш произхода на гърците, ок.

Лично за мен в тезата наистина има нещо, което бих нарекъл... афроцентризъм.

Но може би е нормален опит на африканците да си придадат важност.

Коеот в никакъв случай не значи, че африканската връзка е изключна, щото някой се опитал да я изкара най -важната.

Както и това ,че макетата смятат че са истинските траки не значи, че траки е нямало.

Но според мен паралелизмът е излишен. Едва ли има спор, че гърците ако имат черна кръв, то тя ще да е много по - малко, отколкото.. на сицилийците например .А и генетично изследване негърски произход веднага може да докаже, негрите имат сума специфични гени, мутации, негърски генни заболявания и прочие, които следва да са представени. Таак че в случая даже историческата ретроспекция по - малко може да каже.

За омаловажаването на траките заради това обаче според мен паралелът не е коректен и забива встрани, в някаква конспиративна теория. Връзката, която пускаш, според мен по - скоро вреди, а реалният проблем е другаде...

Омаловажаване на траките е това, че се стимулират чакали да ги плюят.

Че се гради фалшива теория за прозихода ни, недоказуема и забита в гьола. А реалните доказателства е създадена предпоставка да се унищожат, щото... не са важни.

Че се отрича очевидната връзка на траките с нас.

И че хилядите могили в най добрия случай ще ги видим след като ги видят иманярите.

А копаем некви простотии. Правим се на археолози ,като правим се е точната дума ,сред иманярите има доста по - добри...

Ние сме единствената държава в света, където халколита е почнал 5000 години преди новата ера. В другите обичайно е 3000. Важи и за по - късните епохи, тракийската желязна далеч изпреварва гръцката например.

Ние сме единствените, дето имат десетки плочки с писменост на по седем хиляди години.

При това положение обаче с радост твърдим, че сме нямали писменост и сме дошли от гьолищата на Азия, заедно с жабите и на каручки. Ский и абсурда? А сме развили цивилизация ак оне преди всички останали, то определено сред първите люлки.

И сме единствените, в които всичко това е разбрано от частни дарители и с частни средства. Никой не копае, не разучава и проверява тея сигнали. Е, майната им, Азия ни е по - близо.

За сметка на което всичките "уважаващи себе си" и "велики" археолози на България - археолози пак е за кавички, но ще стане претрупано - всичките те одят, у Иран, у Алтай, у Памир, у Такламакан на магарета. И се връщат... Магарета.

Докато я караме така ,все така ще я караме.

Не ни е Атина виновна.

А паветата в главите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Странно е малко, дето всичките им философи копират египетската философия и всичките им първоучители са били ученици най - малко по десет години в някой египетски храм , ама си приписват заслуги...

Тея факти между другото говорят, че лицата, озволяващи си да пишат по таквиа теми хабер си нямат и от Египет...

Дайте името на поне един египетски философ от фараоновия период, цитирайте къде са публикувани негови трактати?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дайте името на поне един египетски философ от фараоновия период, цитирайте къде са публикувани негови трактати?

За да е преписал египетска философия, не виждам що трябва да е от фараоновия период.

Ако аз сега препиша египетска философия, фараонът ли ми я е дал?

Трагично е приятелю.

Сърбят ме пръстите да ги питам ... философите, след като търсите нас у Шумер, що оставихте шумерския храм у нас да се самосрути, а търчите в Азия... Виртуално. И в мислите си.

Ама знам ,че никой няма да ме разбере.

Естествен ще да беше и той, от базалт ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Трагичното е, уважаеми D3BEP, че или се правите, че не разбирате, или така Ви изнася. Не може да посочите нито едно име на египетски философ, защото такъв няма. Трябва ли да обяснявам като за деца, че щом няма известен философ, няма как да са копирали, както твърдите и т.н. Философията (в Европа) я създават гърците, което няма никакво значение, но показвам какви са Вашите методи: дърдорите безпринципно и невярно, нямате никакво уважение към фактите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не може да посочите нито едно име на египетски философ, защото такъв няма.

Има, как да няма, Езоп (не точно египетски но повлиян)!

Също Птахотеп (Ptahhotep), Кагемни (Kagemni), Дуауф (Duauf), Аменхотеп (Amenhotep), Аменемопе (Amenemope), Имхотеп (Imhotep), Аменехат (Amenemhat), Мерикаре (Merikare), Сехотепибре (Sehotepibre), Хунануп (Khunanup) и Akhenaten (Акхенатен)

385px-Wenceslas_Hollar_-_Aesop_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вкарвате ме в безпринципен и глупав спор, за да защитите крайно смътните си знания, а темата е съвсем друга.

По принцип съм длъжен да Ви уведомя, че най - голямата концентрация на Египетск исветоглед се е казвала "Библиотека на Александрия" и доста надживява фараоновоя период.

Това, едно.

Второ.

1. Платон - около 20 години в Египет. Обучава се при жреците в Мемфис. Учението му? 100% Египетск исветоглед.

2. Питагор - и повече години в египет, дори прочутата "питагорова теорема" представлява задача, дадена му от жреците - да измери височината на пирамидата, като ученик. Също египетск исветоглед, и за душите, и за музиката, и за кво ли още не щеш... Едвам решен от него стандартен изпит - има и по - тежки задачи, например в папируса Rand.

3. Демокрит - 5 години, мисля че в Хмун? Не съм сигурен, но той лично си признава огромния принос на Египет в делата му.. .Един от малкото. а е бил най - кратко там.

4. Талес - около 10 години в Египет.

5. Аристарх - Библиотекар в Александрия

6. Архимед -10 години в Александрия и до последно си пише с египетски математици. Всичките му устройства имат прототип в Египет.

7. Евклид - живял почти сам ов Александрия.

8. Ератостен - 25 години в Александрия.

9. Аполонии Родоски - около 30 години в Александрия...

Тва стига ли или е добре да дадем и още?

Със сигурност пропускам десетки ,а и на много им знаем произведенията, но не и биографията.

Всичкото , дето го викате "гръцка философия" - науките ,включени в нея, учението за елементите, душите, математиката. астрономията, и прочие, ипрочие, е взето от Египет, в оригиналните си вярвания гърците дори нямат души и живот след смъртта, затова подиграват и траките и техните обичаи.

За да не останем на 9, обаче ще ви черпа и

10. Херодот:

"Има и някои гърци, които си послужиха с това учение(египетското - моя бележка) – едни в по-ранни времена, други по-късно – и го представиха за свое. Знам техните имена, но няма да ги напиша."

Така, а сега ако обичате, да се върнем на темата.

Ще разрешите ли????

Ако искате отворете отделна тема за гръцката философия и ми пишете.

Пуснете вътре некакви... фундаментални "елински" откриятия.

Па аз ще тъся отде може да са крадени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Дори не схващам много добре тезата й. Не разбирам какво държиш да покажеш с нея.

D3BEP,

Аз оставям на професионалистите сами да си направяр изводите и се надявам повече да не градят българската история главно от гръцките "извори".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така.

Първо, ще помоля да не се дават съвети на модератори и администратори под път и над път. За оплаквания и предложения има ЛС. Похвалите могат да са и публични :sneaky2:

Второ - аз няма никакви знания - нито мъгляви, нито немъгляви. Претендирам да мисля логично.

Задавам следния въпрос - може ли да се резюмира ясни и точно, на какво е основава тезата за това, че гръцките философи са откраднали египетската философия.

По-специално искам да запитам:

1. Кои са египетските философи и кои са творбите им. Къде са те? Какво пише там?

2. Кой гръцки философ коя египетска творба е откраднал и как?

3. Какви са обстоятелствата на кражбите? Откраднати ръкописи, убити философи?

4. За всичко това чакам нормални и логични доказателства.

Чак след това ще може тук да се пишат съвети кой историк на какви извори да гради коя история.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така.

Първо, ще помоля да не се дават съвети на модератори и администратори под път и над път. За оплаквания и предложения има ЛС. Похвалите могат да са и публични :sneaky2:

Второ - аз няма никакви знания - нито мъгляви, нито немъгляви. Претендирам да мисля логично.

Задавам следния въпрос - може ли да се резюмира ясни и точно, на какво е основава тезата за това, че гръцките философи са откраднали египетската философия.

По-специално искам да запитам:

1. Кои са египетските философи и кои са творбите им. Къде са те? Какво пише там?

2. Кой гръцки философ коя египетска творба е откраднал и как?

3. Какви са обстоятелствата на кражбите? Откраднати ръкописи, убити философи?

4. За всичко това чакам нормални и логични доказателства.

Чак след това ще може тук да се пишат съвети кой историк на какви извори да гради коя история.

Първо ,след като си позволяваш да ме окачествяваш да говориш по мой адрес глупости публично, както и да търпиш и поощряваш подобно поведение от твои съмишленици, молбата ти с италик се счита за нагла.

Макар че като цяло, да, мога и по официален път да задействам нещата. Считай това че го пиша тук за предупреждение.

И е вярно, между другото, познал си се, изглежда. Говори, че имаш съвест.

За логическото ти мислене и въпросите, предлагам да оставим темата.

Първо ,така зададена, доста имам да те образовам - кои са произведенията и какво пише в тях... Кой откъде бил крал... Как крал. При какви обстоятелства, тъмно ли е било или светло... Сигурно и кой гръцки философ какво пише не е лошо да добавя, и да сравнявам по абзаци като те гледам... Детински, евтини надигравки.

Писмени самопризнания по процедура не е ли добре да прибавя?

Второ ,както казах, пуснете си натурфилософска гръцка тема и дайте да видим. Макар че общо взето с такъв тип философи може да реша и да не участвам. Общо взето по принцип разчитам опонентите ми да имат познания поне върху едната от двете противопоставяни страни.

Какво не е ясно господин модератор?

Форумът си има правила.

Некак си не върви модератор постоянно да окачествява, да спами и да ме принуждава да пиша офтопици.

И да ми пише лични, след кате публично сере и допуска сране, тенденциозно и по мой адрес, и да ми обяснява да съм "по спокоен".

Поздрави :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Демокрит обвинява Анаксагор, че си е преписал египетски мистични учения за слънцето и луната (причината за затъмненията) като собствени. В резултат Анаксагор бива подведен под отговорност и избягва в Йония, за да избегне затвора.

Сократ в очакване да бъде осъден за преподаване на африканските мъдрост (а също и за корупция) си признал пред учени за плагиатството си (ако не дума по дума) на работите на Езоп, Етиопеца (560 пр. Хр.). Точно думите му: "Самият аз се възползвах от някои басни на Езоп, които ми бяха познати на мен и аз ги поетизирах".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въобще идеята на Анаксагор, че светът е ментален и всичко се състои от една единица, нали ти е ясно ,Зелас, че е Циста Елинска?

Нема ква друга да е... Открихме първоизточника.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И тези два факта (написаното от ДЗВЕР просто ще го подмина... този път), та тези два епизода, дават основание да се прави такова генерално твърдение - че гърците откраднали философията от Египет?!?!?!?!

?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един покоен радиоводещ казваше...

"Щом се налага да се самоцитирам... Или съм луд, или съм класик!

1. Платон - около 20 години в Египет. Обучава се при жреците в Мемфис. Учението му? 100% Египетск исветоглед.

2. Питагор - и повече години в египет, дори прочутата "питагорова теорема" представлява задача, дадена му от жреците - да измери височината на пирамидата, като ученик. Също египетск исветоглед, и за душите, и за музиката, и за кво ли още не щеш... Едвам решен от него стандартен изпит - има и по - тежки задачи, например в папируса Rand.

3. Демокрит - 5 години, мисля че в Хмун? Не съм сигурен, но той лично си признава огромния принос на Египет в делата му.. .Един от малкото. а е бил най - кратко там.

4. Талес - около 10 години в Египет.

5. Аристарх - Библиотекар в Александрия

6. Архимед -10 години в Александрия и до последно си пише с египетски математици. Всичките му устройства имат прототип в Египет.

7. Евклид - живял почти сам ов Александрия.

8. Ератостен - 25 години в Александрия.

9. Аполонии Родоски - около 30 години в Александрия...

Тва стига ли или е добре да дадем и още?

Със сигурност пропускам десетки ,а и на много им знаем произведенията, но не и биографията.

Всичкото , дето го викате "гръцка философия" - науките ,включени в нея, учението за елементите, душите, математиката. астрономията, и прочие, ипрочие, е взето от Египет, в оригиналните си вярвания гърците дори нямат души и живот след смъртта, затова подиграват и траките и техните обичаи.

За да не останем на 9, обаче ще ви черпа и

10. Херодот:

Ако искате отворете отделна тема за гръцката философия и ми пишете.

Пуснете вътре некакви... фундаментални "елински" откриятия.

Па аз ще тъся отде може да са крадени.

Моля, покажте че познавате философията, която защитавате, в отделна тема.

Защото съм убеден, че не я познавате, но да видим все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И тези два факта (написаното от ДЗВЕР просто ще го подмина... този път), та тези два епизода, дават основание да се прави такова генерално твърдение - че гърците откраднали философията от Египет?!?!?!?!

Не има и още.

Но ако имаш желание да задълбаеш в античността това е книгата - Anacalypsis, an Attempt to Draw Aside the Veil of the Saitic Isis; Or, an Inquiry Into the Origin of Languages, Nations, and Religions

http://www.amazon.com/Anacalypsis-Attempt-Inquiry-Languages-Religions/dp/115125472X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1283031341&sr=1-1

Както се казва в един от прегледите към книгата: Светът е може би най-сетне готов за тази книга публикувана през 1833 смърттта на автора и Хигинс.

51bLqVsA6pL._SL500_AA300_.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

(написаното от ДЗВЕР просто ще го подмина... този път)

Аз пък на него ще обърна внимание. Александрийската школа, за която настоява, е създадена от и при Птолемеи.

зелас говори за моралисти или религиозни. Онтология, гносеология, метафизика, логика... са създадени в Елада. Е, хората са били информирани, знаели са какво се говори и в Египет по разни въпроси, но толкова. От Египет между другото е химията, алхимията.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък на него ще обърна внимание. Александрийската школа, за която настоява, е създадена от и при Птолемеи.

Майна, и понеже ти прозря, че е създадена при Птолемеи, които явно правиш елементарния намек, че са с македонска жилка, трябва да ти кажа, че стигаш и до дълбокото прозрение, че най - великата и почти само папирусна библиотека в света, създадена в Египет, е била тъпкана с гръцки папирус :tooth:

Гръцки папирус - най разпространената форма на папирус !!! :punk: У светът!

Гърците могат сииичко!

Излагаш се, моля ти се.

Сега трябва да кажем, че птолемеите като македонци са били траки и папирусът у александрийската библиотека е бил тракийски и ако някой историк ни чете форума ,цела нощ няма да може да заспи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Например, показателно е, че след смъртта на Аристотел, който е наследил голяма количество книги от библиотеките на Египет чрез приятелството си с Александър Велики, естествено беше последвано от смъртта на гръцката философия, която се превръща в система от заемни идеи, известна тогава и сега като Еклектика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
понеже ти прозря, че е създадена при Птолемеи

Не, казвам, че нещата в Александрия се случват по времето на т.нар. елинизъм. А какво означава това, размишлявай сам.

Не ти се връзва аргументът, че гърците са се учили в Александрия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не има и още.

.....

Както се казва в един от прегледите към книгата: Светът е може би най-сетне готов за тази книга публикувана през 1833 смърттта на автора и Хигинс.

51bLqVsA6pL._SL500_AA300_.jpg

Не, не така. С аргументи, не с препращане към книги.

И така - кое е това "още"?

Например, показателно е, че след смъртта на Аристотел, който е наследил голяма количество книги от библиотеките на Египет чрез приятелството си с Александър Велики, естествено беше последвано от смъртта на гръцката философия, която се превръща в система от заемни идеи, известна тогава и сега като Еклектика.

Демек? Какво общо има това с Египет? Доказва ли, че Аристотел нещо е "откраднал" от Египет?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Например, показателно е, че след смъртта на Аристотел, който е наследил голяма количество книги от библиотеките на Египет чрез приятелството си с Александър Велики, естествено беше последвано от смъртта на гръцката философия, която се превръща в система от заемни идеи, известна тогава и сега като Еклектика.

И един Аристотел стига, макар съвсем да не сте прав. Във философията има нео-, както нов разцвет през Средновековието пък и днес с Аристотел и др. се започва. Тогава какво е умряло?

Наистина направо не ми се занимава да пиша това, което може да се узнае чрез четене и вече е казано. Форумът е ценен, защото може да се обсъдят някакви детайли и мнения върху тях. Това обаче не може да става чрез ерчене, сълзи и сополи, както между другото от вашата група действа преимуществено D3BEP.:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това, разбира се, скоро ще спре.... :whistling::)

Един покоен радиоводещ казваше...

"Щом се налага да се самоцитирам... Или съм луд, или съм класик!

Моля, покажте че познавате философията, която защитавате, в отделна тема.

Защото съм убеден, че не я познавате, но да видим все пак.

И какво следва от всичкото това? Нкояй обвинява някого в плагиатство, други ходели в Египет, впрочем когато него вече май го няма.

Какво точно прави светогледът им "египтски"? Паралели с египетски философи, с текстове, с творби, да има? Май нема. Тогава какво от всичко казано сочи, че гърците са откраднали, подчертавам, нещо от там?

Или всяко културно взаимодействие е кражба?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Определено "Държавата" и "Законите" на Платон не препоръчват египетската монархия като идеална форма на управление, нито пък номната администрация. Нито пък сократическите съчинения и "Киропедия" на Ксенофонт имат нещо общо с оцелелите до днес египетски текстове, които споменават по нещо за лов, за стопанисване на имения или за възпитание на деца.

Че гърците са повлияни от Египет или че поне са очаровани от него, е ясно отдавна. Но от това гръцката литература не става египетска. Всеки от нас тук е чел малко (или пък повечко) антични гръцки текстове. Вероятно повечето от нас са могли да хвърлят и по едно око на египетски неща. Дори на български има преводи, така че няма оправдание за тия, дето не четат, а се изказват. Който си е направил труда да чете, знае, че става дума за две коренно различни литератури. Гръцките автори всичко дефинират, всичко се стараят да уточнят, едва ли не откриват света, а държат и на формата на изказа. Докато в египетските текстове имаме безкрайна редица от тържествени формули и повторения. За гръцките автори всеки въпрос трябва да се изследва. В египетските текстове всичко е самоочевидно и нищо не се дефинира, камо ли пък две дефиниции да се оспорват една друга. Египетска философия в точния смисъл на думата, разбира се, няма. Египетски театър - също. Пък и наистина разцветът на гръцката цивилизация започва, когато Египет вече не е някакво мощно царство, налагащо културни модели, а се е превърнал в провинциална, изоставаща страна.

Египет си е Египет, а Гърция си е Гърция. Нелепо е да се омаловажава гръцката цивилизация. Както и да се твърди, че основите й били египетски, тракийски, персийски или някакви там други. Каквото и да правим, Омир, Аристотел и Софокъл си остават елини и ние дори днес продължаваме да предъвкваме техните творби, а не тези на някой Менхерпере или Птахотеп. Фасадите на съдилищата ни и до днес напомнят гръцкия канон, а не египетския стил. Самото понятие за канон сме взели от гръцкия език - както и толкова много други неща.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...