Отиди на
Форум "Наука"

Черната Атина


Recommended Posts

  • Потребител

D3BEP, Благодаря, много любопитно. Не се хабим, щото не се знае кой чете, нали.

В действителност достигналите до нас папируси с математическо съдържание показват сравнително скромни възможности.

Tyroglyphos,

Не знам, защо мислиш, че са имали скромни възможности, след като дори и днес не можем да обясним как са построили някои сгради.

Аз дори вярвам, че от европейска гледна точка никога няма да разберем, защото те са имали математически познания далеч по-различни от нашите.

Като например свещена геометрия, например числото на светлината 144.

Голямата пирамида в Гиза е била първоначално покрита с 144 000 фино полирани варовикови плочки, които са блестели като "светлина".

Също се спекулира, че са имали познания по анти-гравитация, или как да олекотяват предметите.

Питагор и Талес са чули това онова, но не достатъчно, че да ни предадат и тези знания.

Тази карикатура най-добре илюстрира, защо няма да ги разберем

pmcn17l.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 238
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

"Колега", чел съм доста подробно папируса на Ринд, както и други египетски математически текстове. Едно е да имаш някакви приложими в практиката правила и основният ти метод да е налучкването, както е в Египет, а съвсем друго е да създадеш наука. А ти ако търсиш сериозна математика преди гърците, се насочи по-добре към Месопотамия, там наистина има какво да се открие. :bigwink:

Колега, колко имате по математика?

Ако наистина сте чели папирусите "подробно": Три ви е много.

Все едно колко са ви писали.

Формулата за извеждане на трета страна в триъгълник с тангенс и формулата за обем на пресечена пирамида налучкване ли се викат?

ПП. Знаех си, че и математика за осми клас ше се наложи да се учим, нема де да ходя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Формулата за намиране на обема на пресечена пирамида е наистина хитроумна, но това, уви, е и най-високото достижение на египетската математика, която така и не успява да надхвърли практическите изчисления и да се превърне в наука.

Колкото до папирусите, които аз съм чел, а ти не си, ето как изглежда приведеният от мен по-горе пример за умножение на 9 х 9 в папируса на Ринд. Чете се отдясно наляво. С коси чертички са отбелязани редовете с 9 х 1 и 9 х 8, чието събиране дава крайния резултат в последния ред. :bigwink:

post-5121-031831300 1283262636_thumb.jpg

post-5121-076990700 1283262680_thumb.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре е че все пак си прочел. Беше за теб. И за тях.

Направо Качо, Глишев и още некой други като ги видиш в темите, гледай на тях все едно че в друга тема са писали. Нито отговор им давай, нито въобще им се връзвай на безумните вметки, които целят нещо много по - различно от нормална дискусия.

Поведението им се толерира, знаеш, макар че те са сред първоизточниците на проблеми. И с това злоупотребяват.

Нормална тема откакто съм тук от тях не съм видял и прогнозирам ,че няма и да видя.

Нека те заключат, нека ме баннат :) Нека гласуват. Така постовете по - се забелязват. Нито ше ме боли, нито ше ме сърби като ме баннат, те ше си го сложат. Аз заминавам и забравям, проблема за тях остава.

Освен бан и заключване, има и изтриване на теми. И тогава нищо от "великите" ти писания няма да стане достояние на форумната общественост и ще си останем без бъдещ форумен великомученик Дзвер.

Продължавай с арогантния тон...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tyroglyphos,

Прилагам ти видео обясняващо, защо египтяните са имали друг начин за умножение на числата.

Както сам ще се убедиш, този начин на смятане е много по-натурален и логичен, без да има нужда да се зубри таблицата за умножение.

Същият принцип се използва и в електронния калкулатор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...

Колегата Тангра и той писа некви работи... Тамън навреме.

Тенгри, че действай ве майна... Ти си третия подред дето ме плаши. Че кат ме изтриеш?

Колкото до папирусите, които аз съм чел, а ти не си, ето как изглежда приведеният от мен по-горе пример за умножение на 9 х 9 в папируса на Ринд. Чете се отдясно наляво. С коси чертички са отбелязани редовете с 9 х 1 и 9 х 8, чието събиране дава крайния резултат в последния ред.

Пак ше си позволя да се усъмня.

Че си ги чел.

Без да анализирам точно надписа, малко по - горе ти публикувах една лека задачка - закачка от папируса.

Ти тактично я прескочи и ми обясняваш някакви глупости от ученическите сметки.

Айде пак, за 5-ти път ще се самоповторя.

"If a pyramid is 250 cubits high and the side of its base 360 cubits long, what is its seked?"

Моля уважаеми колега четец на папируси, РЕШЕТЕ Я ЧРЕЗ НАЛУЧКВАНЕ. Ще мина да видя. 1+1 сте го сметнал в десет листа ,решете тая задачка с налучкване, тя е по - проста от пресечената пирамида.

Яко Лучкане ви чака, ше станете по голем от Лучников.

това, уви, е и най-високото достижение на египетската математика, която така и не успява да надхвърли практическите изчисления и да се превърне в наука

Б*х мааму, и това го говорим над папируса, който решава суми на прогресии и дроби!!!!

Колега, вие верно сте го чел! Повече от мен! Нема съмнение!

Последно, колко имате по математика, и къде?

Зелас,

Съжалявам братле.

Верно не издържам тука да търпя неспирна простотия, забележки и окачествяванки от някакви, дето и сопола си няма да хвърля на улицата най - вероятно и ше получат признания само у форума... Обаче понеже възниква страха че и признанието им ще отнема...

Писна ми. Върнах се, викам да поприказваме и да научим нщо, само се нервя, емвам се и им търпя глупостите, вместо да ги сложа дето им е мястото.

Тая работа няма да я бъде.

В крайна сметка и нормални хора ше пострадат, щото аз вече взех да не правя разлика а и това явно е целта.

Повечето таквиа форуми не се правят за знания, а за да се чувства определена групичка важна и форумът да печели .Тва е.

Няма значение кво знаеш и кво искаш да кажеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Апотема знаете ли какво означава и как се изчислява с тангенс, че пишете тука колкото да си загубите вашето и моето време?

Косвени доказателства.

Ей ви малко косвени доказателства у големи букви, че да ги видите тоя път.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rhind_Mathematical_Papyrus

А моля ви, изчислете в следващия си пост тая задачка от папируса, вместо да ми изчислявате странности от типа на 1+1 по 9, показващи, че не знаете що е египетската математика? Кой болен мозък толкоз тапирски е интерпретирал геометрията, използвана за алгебрични решения?

Ето задачка за селедващия Ви пост, опитайте.

Задачата е изчислена в папируса, не преписвайте!

А теб кой те излъга, че seked значи апотема?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прилагам ти видео обясняващо, защо египтяните са имали друг начин за умножение на числата.

Както сам ще се убедиш, този начин на смятане е много по-натурален и логичен, без да има нужда да се зубри таблицата за умножение.

Същият принцип се използва и в електронния калкулатор.

Тук е показан същият метод, който и аз обясних по-горе. Не става дума, че той е лош и не върши работа, а че е по-примитивен, доколкото представлява междинен етап между умножението като многократно събиране и умножението чрез таблицата за умножение. Неудобствата при метода са, когато се умножават големи числа и най-вече при делението.

При електронните изчислителни устройства подобен метод се налага поради двоичната бройна система.

А теб кой те излъга, че seked значи апотема?

Да, когато се използва някой термин, е хубаво да се знае значението му. Между другото ти сигурен ли си, че той знае и апотема какво означава? :bigwink:

Впрочем - за сведение на заядливия простак - задачката, която ни пробутва като връх на математическото познание, се решава с елементарно деление и умножение (които за египтяните, разбира се, не са били толкова елементарни). :post-70473-1124971712:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

[Впрочем - за сведение на заядливия простак - задачката, която ни пробутва като връх на математическото познание, се решава с елементарно деление и умножение (които за египтяните, разбира се, не са били толкова елементарни). :post-70473-1124971712:

Като гледам спора около математическите познания на гюптите, се сещам за едно забравено сведение за уникалните и ненадминати математически познания на траките - "траките са като малките деца, има само едно племе, което може да брои до три." Това е и един от най-спорните въпроси в тракологията, а именно, кое точно е това племе, което може да брои до три?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tyroglyphos,

Не разбирам, защо държиш да наричаш техният метод по примитивен. Системата е бинарна и се използва в компютрите, които надявам няма да се окажат гръцко изобретение.

Ka40,

Кой го казва това? Някой грък?

Няма племе което може да строи каменни сгради и да няма познание по математика.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ka40,

Кой го казва това? Някой грък?

Няма племе което може да строи каменни сгради и да няма познание по математика.

Eстетвено че е гаден, лъжлив грък. Че то почти всички данни за траките за благодарение на гадните лъжливи и крадливи гърци. Останалите са на римските империалисти. Така че ако приемем, че гърците лъжат и описват като диваци варварите, то също така можем да приемем че въобще си лъжат че е имало траки.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Tyroglyphos,

Не разбирам, защо държиш да наричаш техният метод по примитивен. Системата е бинарна и се използва в компютрите, които надявам няма да се окажат гръцко изобретение.

Ka40,

Кой го казва това? Някой грък?

Няма племе което може да строи каменни сгради и да няма познание по математика.

Зелас, математиката не е само изчисления, а преди всичко математически теории. Едно е да пресметнеш колко е 52 или дори да се досетиш, че в правоъгълния триъгълник съществуват съотношения между страните от вида:

52=42+32,

друго е да докажеш, че в правоъгълния триъгълник квадратът на хипотенузата с е равен на сбора от квадратите на катетите а и b :

c2=a2+b2 .

За това математиката започва от древните гърци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Tyroglyphos,

Не разбирам, защо държиш да наричаш техният метод по примитивен. Системата е бинарна и се използва в компютрите, които надявам няма да се окажат гръцко изобретение.

Не държа да го наричам примитивен, просто методът с таблицата за умножение е по-напредничав. Египетското умножение, състоящо се само от удвояване и събиране, е много по-близко до първоначалния метод на умножение от типа 17 х 3 = 17 + 17 + 17. Двоичната система при компютрите се използва по необходимост и тя налага превръщане на всички данни в двоична система и след това възстановяването им в по-приемлив за нас вид. За компютрите по-големият брой действия не е проблем, но за човека е по-удобно да постига резултат чрез по-малко действия. Опитай да умножиш например две четирицифрени числа по египетския метод и виж колко време и хартия ще изхабиш за това.

Ka40,

Кой го казва това? Някой грък?

Няма племе което може да строи каменни сгради и да няма познание по математика.

Сведението е от едно съчинение, приписвано на Аристотел (Проблеми, 911а). Обсъжда се въпросът защо сред различните народи е разпространена десетичната бройна система, а не някоя друга. След като се изтъкват няколко възможни причини за това - от чисто математически до естествения брой на човешките пръсти, в края на разсъждението се споменава и за наличието на тракийско племе, което брои само до 4 (т.е. ползва четворична бройна система).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дорис, от къде си сигурна, какво са доказали египтяните и какво не?

Тук вече няколко страници обсъждаме това а ти дойде и едно изречение и рече и отсече.

Между другото няма абсолютни доказателства, които да показват, че точно Питагор е написал доказателството. Евклид също е представил собствено доказателство. Ти знаеш ли, че има 367 записани различни доказателства на тази терорема (виж The Pythagorean Proposition).

А знаеш ли, че определението за теоремата е е било открито на вавилонска таблетка около 1900-1600 г. пр. Хр?

Кой всъщност е бил пръв, а? Дали някой ще запише определението без да се е опитал да го докаже първо? Как мислиш?

Много е лесно да повтаряме постановките от началото на 19 когато западняците са търсили, някаква по-беличка цивилизация да се залепят и те, барабар Питъровците с мъжете.

Tyroglyphos,

Египтяните са правили сложни изчисления при построяването на пирамидите и едва ли са смятали всичко на хартия, със сигурност са имали някакво тип сметало, което не е останало до наши дни, защото най-вероятно да е било дървено.

А на Аристотел, не бих вярвал, за каквото и да е, това най-вероятно е била някаква шегичка между тях си, типично по гърцки да се надсмиват над народите на север. Сега обаче им се връща в посока Север-Юг!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Зелас, че не си филолог или историк е ясно. Ама като гледам, май и математик не си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Темата би била забавна, ако ти, друже, имаше малко от малко знания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Между другото няма абсолютни доказателства, които да показват, че точно Питагор е написал доказателството. Евклид също е представил собствено доказателство. Ти знаеш ли, че има 367 записани различни доказателства на тази терорема (виж The Pythagorean Proposition).

А знаеш ли, че определението за теоремата е е било открито на вавилонска таблетка около 1900-1600 г. пр. Хр?

Кой всъщност е бил пръв, а?

С което се самоопровергавате и очевидно Шпенглер е прав, когато обосновано твърди, че няма математика, а има математики: вавилонска, египетска, индийска, гръцка, арабска...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напротив, математическите знания се предават като щафета от една култура на друга и всяка е имала своя принос.

Числата и основните пресмятания са първото ниво на абстракция, постигнато от първите цивилизации. Древните гърци създават система от понятия(обобщена от Евклид) и това вече е началото на наука. За да се направи математическо доказателство е нужно преди това да е изградена такава система . Арабите стъпват на това, което са постигнали гърците, те създават тригонометрията. Едва на края са постиженията на западната цивилизация, започнали през Ренесанса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За щафетата трябва да дискутирате с Шпенглер.:)

Според мен числата при древните не са абстракция, а приложност, защото едните не познават нулата, други не познават отрицателните или ирационалните числа и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като гледам спора около математическите познания на гюптите, се сещам за едно забравено сведение за уникалните и ненадминати математически познания на траките - "траките са като малките деца, има само едно племе, което може да брои до три." Това е и един от най-спорните въпроси в тракологията, а именно, кое точно е това племе, което може да брои до три?

Е, как - трибалите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не, изказвам се елиптично ;)

Именно трибалите вероятно са племето, което може да брои до три според предложеното от колегата Качо антично сведение, поради което вероятно са характеризирани с този филоним, в който различаваме корените treis за "три" и ballw за "хвърлям", "стрелям", но и "отчитам". Възможно е по-стара форма на филонима да е била "*трибули", от boulomai, "искам", "решавам" или boulH, "съвет" в институционален смисъл. Доколкото според автохтонната теория древните българи произхождат от траките, а за българите е разпространено схващането, че имат първоначално триделна структура на командуването и администрацията, можем да предположим аналогична триделна структура и у трибалите, предадена на българите.

Като припомним убедителните теоретични построения на проф. А. Фол и изследователя на индоевропейския фолклор Робърт Грейвз за култа към Триликата Велика богиня-майка, известна и до днес в някои райони на Индия като Свинята-майка Триманджи, можем също така да предположим, че култът към аналогично божество е бил разпространен у трибалите. Доколкото ареалът им на разселване включва местността, където е открито Вълчитрънското съкровище (интерирано, според проф. Валерия Фол и Иван Венедиков по сакрални причини и церемониален начин), това предположение се потвърждава с голяма степен на сигурност от трикорпусния сакрален съд, фигуриращ в съкровището.

Значението на числото три за трибалите може да се търси и в орфическата система на трихотомно деление на човешката същност на дух, душа и ум (pneuma, psychH, nous), запазена у несъмнено повлияни от орфическите мистериални култове неоплатоници от късната Античност. Разбира се, убедени сме, че култът към Тройната богиня и орфическите мистерии са практикувани заедно у племето на трибалите, за което нямаме основания да смятаме, че е останало изолирано от цялостната духовна атмосфера на останалата част от древна Тракия.

Ето на, не спамя.

Редактирано от glishev
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Браво, юнак! Обаче пак спамиш, защото темата е за гърците и какво са изобретили сами и какво са си приписали без да си платят.

Знам, че си неосъзнат автохонтист, но тук не му мястото.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...