Отиди на
Форум "Наука"

Черната Атина


Recommended Posts

  • Потребител

Аристотел не само че не стига, ами е най - бледият пример.

Дадох ясно доказателство но за съжаление тук дискусия не става. просто няма достатъчно подготвени. Има разни хлапищаши със самочувствие, решават си проблемите с обиди игласуване, на глутница и това е. Квото и да им напишеш, не е дказателство, те могат да го "офилософят" и да "докажат" че не е вярно.

Да почнем с Платон. Нали той е дедото на ваще философери?

Той е "ходил" в Египет на двуцифрено годишна екскурзия, както отбеляза КГ 125. В смисъл, той го обрисува за екскурзия. Вид туризъм.

На връщане оттам си е "взел":

1. Учението за безсмъртието на душите;

2. Идеята за класовия морал - вероятно доста ше трябва да обучавам колегите тук, но да го кажем просто ,египтяните са считали ,че за да се занимава някой с наука, трябва да е просветен и от добър род, а не случаен, което гърците разбиват и поради коеот науката им не струва - всек иселянин с политическ иамбиции става историк.

3. Свещенната геометрия - казват, че дори на академията пишело "Да не влиза незнаещият геометрия".

4. Учението за четерите елемента;

5. Учението за съществуването на свят от мисълта - идеите - светът е мисловен;

6. Астрономическите му идеи;

7... Айде да не продължавам ,това на първо четене.

Като за Платон може да се каже ,че негов източник е и Питагор.

Който пък също е одил по екскурзии за 20 години и хич не е крал от Египет, освен:

1. Свещенната геометрия

2. Астрологията

3. Нумерологията

4. Астрономията

5. Музикалното учение, част от свещената египетска магия

6. В цялост, символизма, базата на египетските учения.

7. Учението за прераждането/реинкарнацията.

8. Ъъъъ, самият таен принцип и начинът на организация на школата м уе 100% египетско посвещение.

Така , и в крайна сметка, понеже и биографиите им явно не се знаят от спорещите и 20-те години им се струват нищо:

Питагор е бил 20 години жрец на Амун в Диосполис, квартал на столицата Тива. Там е бил и посветен.

Жреците на Амун са изучавали именно това: математика, свещенна магия, астрология и астрономия и свързани науки и разбира се учението за душите, така фундаментално за Египет.

Платон е бил 13 години жрец - предполага се на Ра. Предполага се, тъй като е бил в Хелиополис, до пирамидите, а главен жрец и личен ментор и посветител м уе бил първожрецът на Хелиполис - Секнуфис - т.е. движещият всички култове в града. Преди да напусне Египет, Платон е бил посветен в тайнствата(и респективно е чел табличките) на Амун и Тот.

За Талес например си е написано черно на бяло, че човекът отишул в Египет да учи математика, в Мемфис...

Ако това е Туризъм, приятелю КГ 125, той идва доста... Пилигримски, не мислиш ли?

Или не знаеше?

Така като те гледам... Сам отвърдението ,че "египет не съществува, когато Питагор е бил там" - за мен предостатъчно, повече не мисля да чета...

Това са официални биографии на лицата . Изнаете ли какво? Писани са от гърци... Т.е. даже въпреки естествения стремеж на гърците да се изкарат бащи на философията, някои елементарни неща не могат да останат скрити?

-----------------------------------------------------------------------

И знаете ли какво? Културното "взаимодействие" не свършва тук. Египет е много хубаво място , ама веднага можем да изровим и какво е крадено от вавилон, от тракия, дори от Митраизма и циганите - индуси... Почнахме с Египет, но определено няма край, Всъщност ако има 1 да е измислено от гърците, има 101 дето са откраднали заради него.

Защо казвам откраднали? Защото културно взаимодействие се нарича, това да използваш чужди занния и да ги въплатиш и развиеш своите.

Кражба се нарича, група търгаши и разбойници да изучат чужди знания, каквито нямат, после да се приберат и да ги представят за свои.

В готов вид. Единствения принос да е твърдението "ние го измислихме".

Очевидно налице в Гърция.

Очевидно и по вас, защото както виждаме, с вашите възгледи кражбата е вече очевиден акт.

И въобще кво да ви разправям.

Не исках, кълна се, не исках да разпердушинвам на прах така любимите на форума Елини, но ме принудихте.

Ученията на Тот ли да ви разправя, на Амун ли или какво съдържат стигналите до нас египетски стели и папируси?

Или е по - правилно незнаещите да четат, като уважително попитат откъде и какво могат да учат? А не знаещите, вместо тях...

------

Вижте кво, момчета,

Мързи ме да споря с вас.

Едно, че познанията ви са ... разочароващи. Без да ви обиждам ,факт.

Две, че не спорите за да стигнете до някаква истина ,а за да сте винаги отгоре.

Три, че това е абсолютно навсякъде. Като нещо не ви уйдиса, тръгвате да ровите по другите теми да се ядете.

4 и 5 - само се нервя и нищо не получавам и научавам. В т.нар. "научен" форум.

И последно, нямам нужда аз да си припомням един по един източниците на всичко, коеот знам... Или си отваряйте очите, или недейте...

Или се учете, или просто си пишете.

Тва е.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 238
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

След почти пет хиляди години забрана за гърците, най-сетни им било разрешено да влизат Египет за целите на тяхното образование. Първо през персийския нашествие и второ чрез инвазията на Александър Велики.

От шести век преди Христа до смъртта на Аристотел (322 пр.н.е.) гърците се потрудиха да научат всичко за египетската културата. Повечето студенти са получили необходимото обучение директно от египетски свещеници, но след нашествието на Александър Велики, храмовете и библиотеките са били ограбени и Аристотел превръща библиотеката в Александрия в гръцки изследователски център.

Характерно за гръцката философия е използването и в литературата. Това я различава коренно от система на Египетските Мистерии, която е тайно учението и е строго забранено да се публикува. Това обяснява защо Просветени като Сократ не се записвали своята философия, същото е валидно и за вавилонците, които са също се въздържат от публикуване на тези учения.

Аналогичен случай имаме и с Траките, където гърците са отново тези които записват техните мистерии, което по-късно им дава възможност да си ги препишат като собствени.

Виждаме колко лесно е за един амбициозен и дори завистлив народ да си присвои тези неписаните знания, които ще ги направят велик в очите на примитивния свят.

Абсурдът обаче е лесно разпознаваем, когато си спомним, че гръцкия език е бил използван за превод на някои други системи на учение, което гърците обаче не можаха да обявят за собствени, като преводи на християнските евангелия на гръцки език.

Околните съседи на Египет, които също са били запознати с ученията на египетските мистерии много векове преди атиняните, осъждат Сократ на смърт през 399 г. пр.н.е. (Zeller's Hist. of Phil., p. 112; 127; 170–172). По подобни причини на Платон и Аристотел им се наложило да избягат от Атина.

Йонийците, например са в били в контакт с Египет много преди атиниците, не са се опитали да си присщоят авторството на философията, тъй като са били наясно, че египтяните са истинските автори.

Източник: Stolen Legacy: Greek Philosophy is Stolen Egyptian Philosophy - George G. M. James

http://www.amazon.com/Stolen-Legacy-Greek-Philosophy-Egyptian/dp/0865433623

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аристотел превръща библиотеката в Александрия в гръцки изследователски център.

Само малка поправка на автора,братле.

Александрийската библиотека е основана доста след смъртта на Аристотел.

Естествено, тя е концентрриала литература от египетските храмове. Които са бил ичиста проба библиотеки.

Самия Птолемей се величае ,че е върнал на "Хор, отмъстителя на баща си" неговото и дори самият той прави опит да включи Хор в предшествениците си. Хор кой е??? Какво би търсил един гръцки египетски владетел във Хор?

Гръцкия образец на школата е налице. Няма спор, подобна е на академията и питагорейската школа организацията.

Но идеята, че книгите са гръцки ,е малоумна.

Вече говорихме за папирусите и че библиотеката е била само папирусна.

Има обаче и още.

Първо, птолемеите далеч не са хранели таквиа топли отношения с македонските управници на Гърция, напротив. Лаг е бил в постоянни войни.

Второ, първото свидетелство за навлизане на гръцки книги в библиотеката е чак при Птолемей Трети Евергет, доста след като библиотеката си е функционирала.

Тогава той поисква от атиняните книги назаем - за Александрия, които се твърди, никога не връща.

Причина и никога да не получи повече.

Самият характер на книгите е безкрайно показателен.

Масови книги, коио всек иби трябвало да има. По памет казвам ,че мисля, че Есхил и Одисея... И няколко подобни.

Който ги е чел, вероятно съзнава колко смешно е да се твърди че Александрийската наука почива на гръцката литература. След като в библиотеката са липсвали дори класически гръцки произведения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Момчета, и двамата сте пълни с неточности. Това е най-добрата причина човек да не е автохтонец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Момчета, и двамата сте пълни с неточности. Това е най-добрата причина човек да не е автохтонец.

За да е пълен с незнания... И да не му пука.

Таа мисъл, която сътворихме с общи усилия, Глишев ,е добре да се запише некъде.

Като разбира се, аз не съм автохтонец. Никога не съм чел който и да е от техните автори.

Чета по принцип само извори, които се опитвате неуспешн ода ми цитирате.

Просто съм знаещ историята и попадам в горната категория.

На тея с неточностите :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Извини ме за приписаното автохтонство тогава. Виноват :)

Ама, уви, неточности си имаш. Аз пък съм жертва на сума ти конспекти и ми се е налагало да чета и извори, и не само, хем на няколко езика, ама все не казвам, че съм "знаещ историята".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Маноле, спамиш, ако има неточности ги посочи.

Само малка поправка на автора,братле. Александрийската библиотека е основана доста след смъртта на Аристотел.

Прав си, грешката е моя а не на автора, става въпрос за школата на Аристотел, а не самият Аристотел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Каквото и да правим' date=' Омир, Аристотел и Софокъл си остават елини и ние дори днес продължаваме да предъвкваме техните творби, а не тези на някой Менхерпере или Птахотеп.[/quote']

Гръцки и персийски училища по философия са били част от системата на Древна Мистерията на Египет. Провеждали се в тайна, в съответствие с изискванията на Osiriaca.

В съответствие с тези изисквания за секретност, публикуване на учението е било строго забранено и следователно Посветените, които са били издигнати в ранг на учители, са се въздържали от публикуване на ученията на мистерии, или философия.

Следователно всяко публикуване на философията не е могло да дойде от перото на оригиналния философи, но или от техни близки приятели, които познават тези становища, като в случай на Питагор и Сократ.

Не е чудно тогава, че при липса на оригиналния автор, историята е трябвало да приеме становището на Аристотел като единствен орган за определяне на авторство на гръцката философия.

Източник: Stolen Legacy: Greek Philosophy is Stolen Egyptian Philosophy - George G. M. James

http://www.amazon.co...n/dp/0865433623

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Основателя на Атина Кекропс е египтянин родом от Саит. Той даде на гърците закони и ред. На него се преписва и създаването на институцията на брака, премахването на жертвоприношението на хора, както и създаването на по-изчистено боготворене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Върви! Много души от запада се преродиха на изток! Припомни им!"

:)

Древните гърци са имали един особен идиом, който ми иде да употребя срещу някои участници в дискусията.

"Прави се на Египтянин."

Е, ако не е ясно, означава - преструва се пред хората ,че знае или може...

Среща се за пръв път в гръцкия език.

Ако не се правехте на египтяни, щяхте да отворите книжка по история на философията и да видите, че 99% от гръцките "философи" са се образовали в Египет.

---

Това ,че науката като цяло, математиката и архитектурата, астрономията и астрологията, естествените науки - познати като "магията" - произхождат от Египет ,само някой свръх безочлив може да отрече. Или пълен... антиавтохтонец.

Що се отнася до египетската философия, такава няма само за бедните духом.

Тя е навсякъде, във всяко нещо. Когато се строи храм, той има едновременно заметка към четирите елемента, към хода на звездите, към слънцето, към празниците - поставен е така ,че на опреелен празник да е максимално слънчево осветен, към човешкото тяло - определени структури в него символизират органи и тъкани... И прочие. Не всичко сме разбрали, дори не познаваме още първата писменост.

Да не казвам какво се случва, когато се пише. Има едноврменното значение на текст, картина, символика. И прочие. Свят, който комуникира с други светове.

Това, което реално нямат Египтяните, е единно произведение на тая тематика.

Не толкова поради конфиденциалност.

А поради следните основни идеи:

1. Да се създаде пречупване, картина на действителността означава да се пречупи тя през нечия гледна точка, означава да се лъже. Действителността не бива да се рисува детайлно, нито в произведение, нито в картина. Описват се принципи, закони, инструменти за разбиране. Не и изводи ,заключения, "факти".

Египтяните нямат и картини, макар че самата им писменост е картинна.

Те бягат от реазлизъм в символика дори и при склуптурата.

Това има дълбоки ,включително и митологични корени. Ще оставя на колегите, изявили претенции към философия и митология да напомнят мита, който добре описва тоя възглед, ако не се справят, бих им помогнал.

2. Науката , писането и прочие не са за всеки. Те са оръжие, коеот може да бъде употребено срещу хората. Този, който ще пише и чете, той трябва да е посветен, да е довереник на Бога и да е от достатъчно надежден произход, както и да е минал редица обучения в тайнства и свещенодействия. Само това гарантира ,че той добросъвестно ще използва дарът на писмеността и няма да я използва за неясни цели. Че той ще пише истината и ще спазва принципите на писането.

Респективно, няма всеобщо произведение. Не е необходимо!

3. Философията оцелява по - добре в традициите и културата, отколкото написана. Има свещенодействия, литургии, устна традиция, митологоидни разкази. Наричат религията на Египет политеизъм. Основните устои на тая религия, безсмъртието, символиката, образите, световете, принципите й са оцелели близо 4000 години, и то при векове чуждо робство и въвеждане на външни култове, при условие, че египтяните добре са познавали доста чужди религии, вкл. тея от Вавилон. Причината? Именно в традициите, вътрешното убеждение, азбирането на египтянина.

Та тук е отговорът.

При Гърция се създава "масова наука" и "грамотност", която още отначало се използва за по - голяма неграмотност и политикантщина.

Тайна ли е, че на Херодот данните за почти нищо не стават, а е "бащица" на историците...?

А тайна ли е кой политик го е финансирал за да цъфне и върже като историк? И с каква цел?

Гърците могат да се гордеят с дебилизирането на науката и философията.

Свеждането й до крайно ниско, уж народно ниво Което води до реално по - голяма неграмотност, промиване на мозъка и незнание, макар и от уж грамотни люде.

Не с изобретяването, те не я измислят философията ,дебилизират я и правят имената си известни.

И това дебилизиране на науката за съжаление е факт и днес. Всек иси мисли, че може и трябва да учи всичко, без да вниква и разбира.

В следствие на това сме по - неграмотни, отколкото ако бяхме неграмотни. И с по - промити мозъци от измиване с маркуч.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

D3BEP,

Има много неща за размисъл в това което си написал. Тук винаги се сещам за паралела с Траките, които наричат примитивен и безписмен народ, а всъщност са знаели много повече от нас сега, но не са имали нужда да записват всичко, като секретарки (гръцки).

Оскверняването на словото пък сега е на ента степен с Интернет форумите. Дано да не сме преголеми грешници.

Според Теофил Обенга (и Мартин Бернал) думата "философия" не е гръцка. Не съм сигурен за обяснението, но е нещо такова

"philo" or "filo-" meaning "one who loves" has no indo-european root (uncommon:"fil"="beloved")

sophia, "-sophos" meaning "ability, general knowing; wise (in modern greek) doesn't have an indo-european root.

LINGUISTICALLY, "filosophia" meaning "one who loves knowing" IS NOT GREEK OR INDO-EUROPEAN.

Now, "sb3" is and egyptain verb meaning "to learn," from which the noun sbw or "wiseman" derives.

the egyptian "b" in greek becomes "ph/f" ex. the egyptian god nbti--->is the greek nephthys.

Нumerous examples of the "b"--->"ph/f". Coptic shows the connection between

sb3(egyptian: learning)--->b/ph/f--->sph< sophos (greek: ability,wisdom).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тук винаги се сещам за паралела с Траките, които наричат примитивен и безписмен народ, а всъщност са знаели много повече от нас сега, но не са имали нужда да записват всичко, като секретарки (гръцки).

Откъде знаете какво са знаели траките, след като те не са записвали? Айде на този елементарен въпрос отговорете неелементарно. :tooth:

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде знаете какво са знаели траките, след като те не са записвали? Айде на този елементарен въпрос отговорете неелементарно. :tooth:

Ми...

Това е лесно доказуемо, за средно интелигентнен наблюдател.

Допускам че си поне средно интелигентен.

Значи ,вероятно не си наблюдател,

Ако имаш някакви пари и време, пиши ми, ще те разходя по някои тракийски обекти.

Нема да обяснявам ,само ще гледаш.

После ти ще ми обясниш, как безписмени варвари, не можещи да обработват земята и занимаващи се само с грабителство и война са ги строили тея работи под път и над път.

И ще ми покажеш ,разбира се, защото само на думи не вервам.

Отдено, че за мен повечето такива обекти са късно и фалшиво датирани. Твърде вероятно да са по - ранни, 9/10 от тях са ограбени и няма ни грънец, а никъде не е правена радиовъглена датировка, всичк ое на око по нямащи ги доказателства. Като знам кои хора и как са ги обработвали.. .ТО е абсурдна само идеята, че всички обекти са от времето 5 в. преди до 1 в. след христа, видимо са на богати, царски родове, а имаме потвърдени 1 или 2 имена на собствениците им... Отделно, че тва уж е по гръцко и римско време... Че те не са били толкоз много, тракийските царе в тея райони :) А и идеята да се направи такъв чудовищен храм е името да се помни!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде знаете какво са знаели траките, след като те не са записвали? Айде на този елементарен въпрос отговорете неелементарно. :tooth:

E как откъде?! Някои хора контактуват директно с Орфей, Залмоксис и Сабазий.:)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Откъде знаете какво са знаели траките, след като те не са записвали? Айде на този елементарен въпрос отговорете неелементарно. :tooth:

Знаем от гърците, разбира се - секретарките на Египтяни, Пеласги, Етруски и Траки.

След тях, се появяват и други секретатки - римляни, венецианци, инглизи, франки, руски

и най-сетне в днешно време, вече няма секретарки ами папагалщина и развален телефон.

Интернета обаче май ще постави всичко на мястото си (ако не му сложат катанеца, щото май на там върви).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз (мисля) не се връзвам.

Някой ми се вързаха на мен, та решиха, че нещо съм опасен или кой знае какви са били мислите им, та ме заключиха за определено време.

За мен обаче опонентите са много по-нужни от единакомислещите, иначе как ще знаем, че сме на прав път или пък сме кривнали в глуха улица.

Но нека се концентрираме на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре е че все пак си прочел. Беше за теб. И за тях.

Направо Качо, Глишев и още некой други като ги видиш в темите, гледай на тях все едно че в друга тема са писали. Нито отговор им давай, нито въобще им се връзвай на безумните вметки, които целят нещо много по - различно от нормална дискусия.

Поведението им се толерира, знаеш, макар че те са сред първоизточниците на проблеми. И с това злоупотребяват.

Нормална тема откакто съм тук от тях не съм видял и прогнозирам ,че няма и да видя.

Нека те заключат, нека ме баннат :) Нека гласуват. Така постовете по - се забелязват. Нито ше ме боли, нито ше ме сърби като ме баннат, те ше си го сложат. Аз заминавам и забравям, проблема за тях остава.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

E как откъде?! Някои хора контактуват директно с Орфей, Залмоксис и Сабазий.:)

КГ125, приемам забележката и искам да ви обърна внимание на цитираните два коментара.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

HLA genes in Macedonians and the sub-Saharan origin of the Greeks

Abstract: HLA alleles have been determined in individuals from the Republic of Macedonia by DNA typing and sequencing. HLA-A, -B, -DR, -DQ allele frequencies and extended haplotypes have been for the first time determined and the results compared to those of other Mediterraneans, particularly with their neighbouring Greeks. Genetic distances, neighbor-joining dendrograms and correspondence analysis have been performed. The following conclusions have been reached: 1) Macedonians belong to the “older” Mediterranean substratum, like Iberians (including Basques), North Africans, Italians, French, Cretans, Jews, Lebanese, Turks (Anatolians), Armenians and Iranians, 2) Macedonians are not related with geographically close Greeks, who do not belong to the “older” Mediterranenan substratum, 3) Greeks are found to have a substantial relatedness to sub-Saharan (Ethiopian) people, which separate them from other Mediterranean groups. Both Greeks and Ethiopians share quasi-specific DRB1 alleles, such as *0305, *0307, *0411, *0413, *0416, *0417, *0420, *1110, *1112, *1304 and *1310. Genetic distances are closer between Greeks and Ethiopian/sub-Saharan groups than to any other Mediterranean group and finally Greeks cluster with Ethiopians/sub-Saharans in both neighbour joining dendrograms and correspondence analyses. The time period when these relationships might have occurred was ancient but uncertain and might be related to the displacement of Egyptian-Ethiopian people living in pharaonic Egypt.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1034/j.1399-0039.2001.057002118.x/abstract;jsessionid=12016B3DD3B889A07EE40F28C5005212.d03t01

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кражба Номер 1 - Питагоровата Теорема

Зависимостта между катетите и хипотенузата в правоъгълният тригълник е била известна на египетските строители наречени, Опъващите Въжето (http://en.wikipedia.org/wiki/Rope_stretcher).

Доказателството за това е инструмента който те са използвали, за да замерят правият ъгъл при полаганетото на основите на сграда. Този инструмент е представлявал едно въже с дванадесет възела на еднакво разстояние един от друг. Въжето се фиксира към земята в съотношение 3-4-5 възела и и когато се съединят двата края се оформя правоъгълен триъгълник. Съотношение 3-4-5 е едно от общите питагорови тройки, като 5:12:13, 8:15:17, 7:24:25 и т.н.

Този метод все още се използва от някои дърводелци днес.

Питагор, от когото научаваме за зависимостта между катетите и хипотенузата в правоъгълният тригълник, знаем е бил ученик на Талес, на когото пък се приписва Теоремата на Талес, също свързана с правоъгълният триъгълник - хипотенузата в правоъгълен триъгълник е диаметър на описаната около триъгълника окръжност.

Питагор и Талес получават образованието с в Египет, въпреки, че Уикипедия е повече от уклончива по въпроса.

Pythagoras was born on the island of Samos, and may have travelled widely in his youth, visiting Egypt and other places seeking knowledge.

Thales had instruction from Egyptian priests, we are told.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колега, то аз отдавна им го казах това.

Напразно се хабиш.

Споменах им и Талес, и Питагор, и задачата, която им се приписва, и това че това е ученическа задача в Египет.

Споменах им и папируса Ринд.

Но си имаш работа с хора, на които тея неща нищо не им говорят, не знаят дори къде и какво да търсят, обаче са твърдоглави и безкрайно начетени и надменни.

Искаш точното доказателство ли? Ами ето го.

Папирусът Ринд, който съм писал няколко страници назад като доказателство, е древноегипетски папирус с математически задачи, датиран някъде около 17-ти век преди христа.

С което се предполага да е бил поне малко по - възрастен от лицата Талес и Питагор, датирани къмто шести век.

Папирусът Ринд очевидно съдържа изпитни задачи за ученици в храмовете на египет. Задачи по математика.

"Талес отишъл в Египет. Там египтяните му казали - "Молетиса, изчисли височината на пирамидата? Построихме я, ма де да знаем колко сме я дигнали и дали стига." Талес мислил, мислил и го измислил и египтяните ахнали." - гръцката история.

Историята от папируса Ринд: "Ако пирамидата има едиколко си страна и едиколко си височина, намерете апотемата?"

С решение на ученик.

Решението е надминало с няколко поколения питагоровата теорема, защото използва тригонометрия. Т.е. отива доста по -далеч.

За Талес нищо не пише вътре.

ПП. Опасявам се че след малко ще ми се наложи на колегите тук и математика да обяснявам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кражба Номер 1 - Питагоровата Теорема

Зависимостта между катетите и хипотенузата в правоъгълният тригълник е била известна на египетските строители наречени, Опъващите Въжето (http://en.wikipedia.org/wiki/Rope_stretcher).

Доказателството за това е инструмента който те са използвали, за да замерят правият ъгъл при полаганетото на основите на сграда. Този инструмент е представлявал едно въже с дванадесет възела на еднакво разстояние един от друг. Въжето се фиксира към земята в съотношение 3-4-5 възела и и когато се съединят двата края се оформя правоъгълен триъгълник. Съотношение 3-4-5 е едно от общите питагорови тройки, като 5:12:13, 8:15:17, 7:24:25 и т.н.

Този метод все още се използва от някои дърводелци днес.

Питагор, от когото научаваме за зависимостта между катетите и хипотенузата в правоъгълният тригълник, знаем е бил ученик на Талес, на когото пък се приписва Теоремата на Талес, също свързана с правоъгълният триъгълник - хипотенузата в правоъгълен триъгълник е диаметър на описаната около триъгълника окръжност.

Питагор и Талес получават образованието с в Египет, въпреки, че Уикипедия е повече от уклончива по въпроса.

Pythagoras was born on the island of Samos, and may have travelled widely in his youth, visiting Egypt and other places seeking knowledge.

Thales had instruction from Egyptian priests, we are told.

Египтяните може и да са познавали съотношението 3:4:5 и да са го прилагали на практика (за което впрочем съществуват само косвени свидетелства!), но гърците дават различни доказателства на теоремата (която бива наречена "Питагорова" в доста по-късна епоха).

Египетската математика обикновено се надценява именно заради ласкавите отзиви на гърците за нея. В действителност достигналите до нас папируси с математическо съдържание показват сравнително скромни възможности.

Египтяните например са умножавали чрез удвояване и събиране. Ето как се умножава 9 х 9 по египетски:

9 х 1 = 9

9 х 2 = 18

18 х 2 = 36 (9 х 2 х 2 = 9 х 4)

36 х 2 = 72 (9 х 2 х 2 х 2 = 9 х 8)

9 х 9 = 9 х 8 + 9 х 1 = 72 + 9 = 81.

Вместо деление се е използвало пак умножение, т. е. удвояване и събиране.

Например трябва да се раздели 112 на 16. Започва се умножаване на 16 х 2:

16 х 1 = 16

16 х 2 = 32

32 х 2 = 64 (16 х 2 х 2 = 16 х 4)

64 х 2 = 128 (16 х 2 х 2 х 2 = 16 х 8)

Резултатът вече е по-голям от 112, затова се започват проби с по-малък от 8 множител.

Чрез тези проби се достига до верния резултат 112 = 64 + 32 + 16, т. е. 16 х 4 + 16 х 2 + 16 х 1, следователно решението на задачата е 4 + 2 + 1 = 7.

:post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

----

Колега, много ли време Ви отне да напишете тея ... писаници? Погледнахте ли горе линка към папируса ринд в оригинал и превод , или си пишете глупости, да има...

Апотема знаете ли какво означава и как се изчислява с тангенс, че пишете тука колкото да си загубите вашето и моето време?

Косвени доказателства.

Ей ви малко косвени доказателства у големи букви, че да ги видите тоя път.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rhind_Mathematical_Papyrus

А моля ви, изчислете в следващия си пост тая задачка от папируса, вместо да ми изчислявате странности от типа на 1+1 по 9, показващи, че не знаете що е египетската математика? Кой болен мозък толкоз тапирски е интерпретирал геометрията, използвана за алгебрични решения?

Ето задачка за селедващия Ви пост, опитайте.

"If a pyramid is 250 cubits high and the side of its base 360 cubits long, what is its seked?"

Задачата е изчислена в папируса, не преписвайте!

Ей ви още. Формула за пресечена пирамида. На 4 000 години. Дали не са можели триъгълник да изчислят, как мислите?

http://en.wikipedia.org/wiki/Moscow_Mathematical_Papyrus

Аман, просто аман. И Бахтън. И други тюркцизми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Колега", чел съм доста подробно папируса на Ринд, както и други египетски математически текстове. Едно е да имаш някакви приложими в практиката правила и основният ти метод да е налучкването, както е в Египет, а съвсем друго е да създадеш наука. А ти ако търсиш сериозна математика преди гърците, се насочи по-добре към Месопотамия, там наистина има какво да се открие. :bigwink:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...